Mobile design trends 2016 magical micro interactions

جادوی فعل و انفعالات کوچک در طراحی سایت موبایل – قسمت اول

زمان مطالعه 4 دقیقه
جادوی فعل و انفعالات کوچک در طراحی سایت موبایل

طراحی سایت سازگار با موبایل با توجه به افزایش کاربرانی که از موبایل برای بازدید سایت‌ها استفاده می‌نمایند به امری ضروری تبدیل شده است و امروزه حتماً سایت‌ها می‌بایست در خود چنین سازگاری را داشته باشد. در سال ۲۰۱۶این میزان سازگاری حتی فراتر رفته و درخواست برای سازگاری بیشتر نمایش وب سایت در موبایل و تبلت به وجود آمده که از این بابت گرایش‌ها و ترفندهای جدیدی ایجاد شده است.

می دانید که ایجاد یک نرم‌افزار چقدر می‌تواند فوق‌العاده باشد. اين موضوع می‌تواند یک داستان خوب به همراه طراحی بصری چشمگیر را ارائه دهد، اما فقط موضوع دانستن کافی نيست-موضوع فراتر از این‌ها است، چيزى که بتواند با کاربر یک ارتباط واقعی را برقرار و حسی شبیه زنده بودن برنامه را ایجاد کند.
اینجاست که فعل و انفعالات کوچک ( که زین پس از آن با نام میکرو اینتراکشن‌ها نیز یاد می‌کنیم ) دست بکار می‌شوند.

آنها ذراتی از راز اعتیاداور شدن یک نرم‌افزار هستند. اين نوع طراحی باعث می‌شود که کاربر لحظات زیادی مشغول برنامه شود، لذت غیر منتظره‌ای نسبت به برنامه ایجاد شود و تمامی این موارد از دید همه به‌جز طراح برنامه، پنهان خواهد ماند.
شما نیز در طول روز بیش از صد بار با آنها برخورد می‌کنید.
 هر بار که شما هشدارهای وسایل الکترونیکی مانند موبایل خود را خاموش می‌کنید، زمانيكه برای شما پیام متنی ارسال می‌شود و شما با ایجاد نوری بر روی صفحه نمایش وسیله خود متوجه آن می‌شوید، وقتى به شما یاداوری می‌شود که در بازی نوبت شماست، رد کردن آهنگ در حال خواندن بر روی دیوایس شما و حتی زمانیکه شما به دلیل هشدارهای ترافیکی مسیر خود را تغییر می‌دهید، در حال استفاده از ميكرو-اينتر اکشن‌ها هستید و جالب اینجاست که حتی در مورد آنها فکر هم نکرده‌اید؛ اما هر کدام از این عوامل نشان می‌دهد که چرا شما از یک نرم‌افزار هر روز استفاده می‌کنید.
 

فعل و انفعال کوچک چیست؟

میکرو اینتراکشن هر سیگنالی است که بر پایه وظیفه‌ی متعهد شدن کاربر به استفاده از آن وسیله است. اغلب این تعهدات به سختی قابل توجه هستند و خیلی آرام حس همراهی را در فرد ایجاد می‌کند.
 بر اساس نظریه دن سافر در “کتاب عالی”، فعل و انفعالات کوچک کمک می‌کنند تا ٣ وظیفه‌ی مخصوص به انجام برسند:
– ارتباط سریع با وضعیت و بازخورد
– تجسم و تصور نتیجه یک عمل
– کمک کردن به کاربر برای دستگاری کردن بعضی چیزها در صفحه نمایش

برنامه اسلک (slak) یک برنامه کاربردی عالی است که تمام سه وظیفه گفته شده را در یک پکیج در خود جای داده است. اين برنامه به کاربر این امکان را می‌دهد که از طریق گفتگو ارتباط برقرار کند، اسناد را ضمیمه کند و یکی دیگر را برچسب بزند. در این میان، اين برنامه از به روز رسانی لحظه‌ای جلوگیری می‌کندمثل نمایش یک نشانگر برای پیامی که خوانده شده است) و به هدایت کاربران نیز کمک می‌کند. اين برنامه همچینین با نوتیفیکیشن ها به کاربر اطلاع رسانی می‌کند و همچنین باعث می‌شوید کارکنان به برنامه توجه کنند و ببینند چه باهم در ارتباط‌اند.
 تأثیر این فعل و انفعالات کوچک بر روی کاربر و وظایف که این نرم‌افزار به روش‌های متنوع بر عهد ه دارد به شرح زیر است:
– خاموش و روشن کردن چیزی
– توضیحات کوتاه برای هر کاربرد دیجیتالی
– تغییر در تنظیمات یا روند یک فرآیند
– چک کردن یک پیغام یا یک خبر
– به روز شدن محتوا در دستگاه‌های موبایل با پایین کشیدن صفحه به سمت پایین
– تعامل بین المان‌های اطلاعات مانند چک کردن آب و هوا
– انجام دادن وظایف خاص به صورت ایزوله
– اتصال وسایل مختلف به هم برای مواردی مانند بازی‌های چندنفره یا ارسال دستور چاپ  از لپ‌تاپ شما به پرینتر
– به اشتراک گذاشتن  یا علاقه‌مندی به یک عکس یا ویدیو در یک وب سایت

به بیان ساده، میکرو اینتراکشن فرآیندی است که مانند یک قلاب به یک  فرآیند دیگر به بخشی از یک وسیله است. هر تعامل باید به صورت انسان محور پایه گذاری و طراحی شود که با کمک ابزارهای دیجیتال کار می‌کند و مانند این است که تمامی وظایف را آینه وار گویا بر عهده یک انسان است انجام شود. این موضوع در کنار در دسترس بودن باید به روشی که انسان آن را انجام می‌دهد برنامه ریزی شود.

برای مثال در مورد توضیحات بالا طراحیUXP را بررسی می‌کنیم. ما یک وب سایت برای یافتن افرادی که کار مدلینگ و فشن انجام می‌دهند را نمونه سازی کردیم. هر کارت معرفی کننده‌ی یک مدل است، سایز و اندازه‌های آن مدل را نشان می‌دهد و زمانی که شما چهره آن فرد را جاگذاری کردید برایتان یک کارت تجاری ایجاد می‌شود. برای این سناریو خاص، میکرو اینتراکشن برای آشکار کردن اطلاعات ریز به کار می‌آیند.انیمیشن‌ها برای درک بهتر اضافه می‌شوند و طراحی با سبک زندگی کاربر مورد نظر ادامه پیدا می‌کند.
 

کاری که در نهایت این فعل و انفعالات کوچک انجام می‌دهند چیست؟

همان طور که در شرح فوق خواندید شامل قوانین مختلفی هستند که در نهایت مسئولیت بخشی از تعهد و پابند شدن کاربر به برنامه مورد نظر را به عهده دارند..
زمانی که شما تصمیم گرفتید که یک میکرو اینتراکشن طراحی کنید نه تنها باید به  این موضوع فکر کنید که باید عمل خاصی اتفاق بیفتد و یا وظیفه‌ای انجام شود بلکه باید این گونه به آن نگریست که این عمل بخشی از تجربیات کاربر در زندگی روزمره خواهد بود.
در نهایت، این فعل و انفعالات کوچک باید برای کاربر حسی را ایجاد کند و یا به انجام یک حرکت فیزیکی وادار کند:
– لمس کردن صفحه نمایش
– ایجاد لبخند از روی شوق و اشتیاق
– یادگیری یا فهمیدن چیزی
– ارتباط با کاربری دیگر

اپلیکشن Elevate برای یادگیری اجزاء مختلف یادگیری رابط استایل بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که کاربران باید صفحه نمایش را لمس کنند و جواب صحیح مربوط به سؤال پرسیده شده را انتخاب کنند و جواب درست با انیمیشنی جذاب برای ایجاد حس خوشایند به کاربر نمایان می‌شود. این برنامه به کاربر اجازه می‌دهد تا مغز خود را پرورش دهد (بازی تصویرها برای کمک به شما در موارد یادگیری اصول و کاربردها طراحی شده است). کاربران می‌توانند امتیازات خود را به اشتراک بگذارند و نتایج را با دوستان و دیگر کاربران برنامه در میان بگذارند.
این موضوع  در مورد بسیاری از بازی‌های ساده آشنا به نظر می‌رسد اما این دقیقاً چیزی است که کاربران  از اکثر نرم‌افزار ها انتظار دارند.
همان طور که توضیح داده شد؛ راهنمای روش‌های طراحی موبایل ۲۰۱۵و ۲۰۱۶نشان می‌دهد که این عملوندها پاسخ دقیقی به چرای استفاده میکرواینتراکشن ها و کارایی آنها است. این ابزار کاربردی کوچک و کم حجم باعث ایجاد پیوندی میان احساس و علم دیجیتال است.این‌ها به کاربر اجازه می‌دهند تا چیزی را حس کنند و به کاربر و یا شی‌ء دیگری دسترسی داشته باشند.

ادامه دارد…….

دیدگاه شما چیست؟