Long tail seo increase traffic by forgetting about keywords

افزایش ترافیک سایت با سئوعبارات دُم دراز بدون کلمات کلیدی

زمان مطالعه 3 دقیقه
افزایش ترافیک سایت با سئو عبارات دُم دراز بدون کلمات کلیدی

در این مقاله در مورد دلایلی که شما باید به خاطر آن‌ها تمرکز بر روی کلمات کلیدی را فراموش کنید و بر روی سئوی جدید و محتوای با کیفیت تمرکز کنید صحبت خواهیم نمود. بسیاری از صاحبان وب سایت ها در زمان مراجعه به کارشناسان سئو یک سؤال مشترک دارند.

آیا شما می‌توانید سایت من را بر روی کلمات کلیدی بخصوصی در گوگل اول کنید؟

در واقع این خواسته دلیل فروش خدمات شرکت‌های فعال در زمینه سئو است. وب‌سایت آنها این قول را می‌دهد که وب سایت شما را به بر اساس کلمات کلیدی مشخصی در اولید نتایج موتور جستجوی گوگل برسانند. به نظر عالی می‌رسد! اما این وعده برای شروع خوب است اما رتبه‌ای که برای عبارتی خاص مدنظر شماست معمولاً دقیقاً آن چیزی که شما به آن نیاز دارید . به این دلیل ترافیک حقیقی در عبارات چند سیلاب یا دُم دراز است.

مثال از زبان یک کارشناس سئو: 

هنگامی‌که روی وب سایت شرکتی که در زمینه فروش محصولات مو فعالیت می‌کرد کار می‌کردم، روی عبارت “محصولات مو” کار کردم. هنگامی‌که گوگل را چک کردم 155 میلیون نتیجه برای این عبارت یافت شد (23.7 میلیون برای عبارت کاملاً منطبق).

تا چند سال قبل این مقدار نتیجه خوب بود اما تا جایی که به یاد دارم حدود 100 میلیون نتیجه نیز بعد از آن بود. تحقیقات من به من می‌گفت که این عبارت مطمئناً می‌تواند ترافیک خوبی هم به همراه داشته باشد. بعد از نزدیک به یک سال کار زیاد، من توانستم سایت مدنظر را به رتبه 1 گوگل برسانم.

برای یک مثال خارجی هم می‌توان به این مثال از برت دیکسون اشاره کرد که گفته است: فقط 0.24% از ترافیک جستجو سایت Vodafone.co.uk از طریق عبارت “Mobile Phone” آمده است با اینکه رتبه آنها برای عبارت مدنظر ۵ است. با این حساب ترافیک طبیعی سایت از کجا می‌آید؟

خب ابتدا بگذارید بررسی کنیم که چرا عبارت، ترافیک مدنظر را به همراه خودش نمی‌آورد؟ مشتری دنبال چه چیزی می‌گردد؟ برای مثال من به دنبال تجهیزات عکاسی مانند لنز و یا دوربین هستم. آیا باید به گوگل بروم و عبارت تجهیزات عکاسی  را جستجو کنم؟ شما چه کار را می‌کنید؟ شاید من هم همانند بقیه افراد همین کار را انجام بدهم اما به نظر می‌رسد که من دنبال چیزی متناسب به نیاز خود هستم. برای مثال: دوربین کانن 5D MarkIII یا قیمت دوربین کانن 5D MarkIII + EF 24-105 f/4.0 L در تهران.
 

در واقع ترافیک ارگانیکی در سایت مشاهده می‌شود ناشی از عبارات دم دراز ( چند سیلاب)

خوشبختانه زمانی که من کار سئو این وب سایت را بر عهده گرفتم به این نتیجه رسیدم که ترافیک حقیقی از نتایج عبارات چند سیلاب می‌آید. به گزارش دوره‌ای نگاه کنید آن ۳۲۹۴۹ بازدیدکننده از ۱۲۸۸۱ ترکیب مختلف از کلمات کلیدی آمده‌اند و دلیل این امر به دلیل ترافیک عبارات چند سیلاب (دم دراز) است.

اگر من برای “شامپو برای موهای خشک و رنگ شده” می‌گشتم و صفحه‌ای که در نتایج جستجو دنبال می‌کردم، من را به هدفم می‌رساند آن‌وقت فرصت خرید به وجود می‌آمد. خب مطمئناً شانس بیشتری برای خرید کردن من وجود دارد نسبت به وقتی که یک عبارت عمومی را جستجو می‌کردم.

بنابراین عبارت‌های دم دراز یا چند سیلاب ترافیک و تبدیل خوبی ایجاد می‌کنند، حال پرسش این است که چگونه می‌توانید Long Tail Referrals خودتان را افزایش دهید؟
 

افزایش کیفیت مطالب

رابطه ساده‌ای برقرار است، زمانی که همه موارد شامل لینک‌های مرتبط و شبکه‌های اجتماعی و … را برابر شد آنگاه مطالب با کیفیت بالاتر باعث بیشتر شدن شانس شما در بالا رفتن عبارات چند سیلاب (دم دراز) می‌شود.

اینجا جایی است که کلمات کلیدی، تأثیرگذاری بسیار کمی دارند. زمانی که شما در مورد موضوعی/محصولی می‌نویسید ممکن است بخواهید که از ابزارهای جستجو کلمات کلیدی محبوب استفاده نمایید تا مطمئن شوید که عبارات دقیقی را که کاربران به دنبال آن هستند را در محتوای صفحه خود قرار داده‌اید.

نکته: محتوا می‌تواند پستی از بلاگ، صفحه ثابت، توضیح محصول و … باشد.

با این حال من یکی از مدافعان بزرگ نوشتن طبیعی هستم چرا که شما با نوشتن مطلب با کیفیت و منحصربه‌فرد خود در واقع ترکیب‌های زیادی استفاده کرده‌اید بدون آنکه به آن فکر کنید. به اعتقاد من کاربران در هر رده‌ای با روش‌های عجیب و غریبی به جستجو می‌پردازند.

به این دلیل است که مت کاتس تاکید دارد که بایستی روی محتوای مدنظر کاربران خودتان تمرکز کنید. با انجام این کار شما به ترافیک خوبی دست خواهید یافت.

آیا واقعاً من نمی‌خواهم برای سایتم به رتبه خوبی در موتورهای جستجو برسم؟

خب من تا حدودی هیجان زده شده‌ام. البته بسیار خوب است که به رتبه خوبی در موتورهای جستجو برسم و مطمئناً ترافیک خوبی به‌دست می‌آورم اما آیا باید نگران این موضوع باشم؟

حتی به اندازه یک سر سوزن نه. و به این دلیل است که هر زمان یکی از مشتریان به من می‌گوید که می‌خواهند برای عبارت خاصی رتبه پیدا کنند، به آنها می گویم که قولی در این زمینه نمی‌دهم اما قولی که می‌دهم این است که ترافیک سایت شما را افزایش خواهم داد (و باعث بیشتر شدن آن خواهم شد)، مطمئن باشید که ترافیک بالا هدف بزرگی برای نیازهای مشتریان آنها است و البته باعث افزایش فروش آنها می‌گردد. آیا چنین وعده‌ای بهتر نیست؟

و راستش را بخواهید هرزمان که ما کارها را به روشی صحیح انجام می‌دهیم، رتبه برای عبارتی خاص به هر نحوی بالا می‌رود!

نظر شما چیست؟ آیا با این مقاله موافق هستید؟ آیا تصمیم گرفته‌اید که تلاش خود را روی مطالب با کیفیت و سئو  عبارات چندسیلاب (دم دراز)  بگذارید؟ لطفاً نظرات خود را با ما و دیگر خواننده‌های این مطالب در میان بگذارید. 

دیدگاه شما چیست؟