how to use google trends for seo

چگونگی استفاده از گوگل ترندز در سئو

زمان مطالعه 5 دقیقه
چگونگی استفاده از گوگل ترندز در سئو

گوگل ترندز (Google Trends) یکی از بهترین و سریع ترین ابزارهای کاربردی در سئو و بهینه سازی وب سایت است. این ابزار همه کاره بوده و مثل یک چاقوی سوئیسی بسیار مفید خواهد بود. اگر شما بخواهید تنها از یک ابزار سئو برای طراحی کمپین بازاریابی اینترنتی استفاده کنید، این یکی از برنامه هایی است که می تواند چنین خدماتی به شما ارائه کند.

کار کردن با گوگل ترندز (Google Trends)

در زمان جست و جو در برنامه Google Trends شما می توانید چهار متغیر و پارامتر را انتخاب کنید:

 • جستجوی وب، جستجوی عکس، جستجوی اخبار، جستجوی محصولات و جستجوی یوتیوب
 • جهانی و یا کشوری خاص به عنوان هدف
 • از سال 2004 تا به حال، 7 روز گذشته، 30 روز گذشته، 90 روز گذشته، 12 ماه گذشته و یا انتخاب سالی خاص
 • تمام دسته بندی ها، هنر و سرگرمی، ماشین و وسایل نقلیه، زیبایی و زیبایی اندام، کتاب و ادبیات، تجارت و صنعت، کامپیوتر و الکترونیک، مالی، غذا و نوشیدنی و یا انتخاب بازی
 • شما می توانید تا 5 عبارت جستجو را در یک زمان با هم مقایسه کنید. در ضمن شما می توانید عبارت ها را در یک گروه جا داده و 5 گروه را نیز با هم مقایسه کنید. هر گروه می تواند تا 25 عبارت را در خود جای دهد.

برای مثال

 •  مداد + خودکار + کاغذ (گروه 1)
 •  چسب + منگنه + دفتر + خط کش (گروه 2)
 •  پاک کن + گیره کاغذ (گروه 3)

وقتی شما از علامت + بین عبارت جست و جو استفاده می کنید، گوگل ترندز عبارت ها را با هم جست و جو می کند.
اعداد روی نمودار نشان دهنده تعداد جست و جوهایی است که برای عبارت خاص انجام شده است. این اعداد نسبت به تعداد کل جست و جو ها در گوگل نشان داده می شود. آمار نشان دهنده تعداد حجم واقعی جستجوها نیست زیرا داده ها طبیعی سازی شده و در مقیاس 0 تا 100 نشان داده شده است. هر نقطه در نمودار بر بیشترین نمره یا 100 تقسیم شده است. وقتی ما داده کافی نداشته باشیم، عدد 0 نشان داده خواهد شد.
گوگل جستجوها و جداول محبوبترین کلمات و عبارات کلیدی را هم در Google Trends نشان می دهد. این عبارت های جستجو بر اساس تاریخ و دسته بندی آنها لیست می شوند. در دست داشتن چنین داده های ارزشمندی بسیار عالی است، اما شما باید بدانید چطور آنها را بکار بگیرید. این مقاله به شما نشان می دهد چطور اطلاعات را در سئو بکار ببرید.

تحقیق در مورد کلمات کلیدی

در آنالیز کلمات کلیدی، از آنجا که Google Trends آمار واقعی جست و جو را نشان نمی دهد، بهتر است این ابزار در ترکیب با Keyword Planner (برنامه ریز کلمات کلیدی) استفاده شود. Google Trends آمار طبیعی یا سطح نسبی روندها برای یک عبارت را در طول زمان نشان می دهد. این برنامه می تواند سطح محبوبیت بین عبارت های هدف را نیز مقایسه کند.
بگذارید فرض کنیم شما تجارت لوازم یدکی ماشین دارید. چه زمانی افراد بیشترین تمایل را به لوازم یدکی ماشین را داشته اند؟ چه اتفاقی باعث جذب ترافیک خواهد شد؛ عبارت “لوازم یدکی ماشین” یا عبارت “لوازم یدکی خودرو”؟

گوگل ترندز
در مثال بالا پارامترهای کشور آمریکا از سال 2004 تا به حال تنظیم شده است. همان طور که می بینید با توجه به آمار بالا، آمریکایی ها در تابستان بیشتر به “لوازم یدکی ماشین” تمایل دارند. همین طور مشخص است که آنها “لوازم یدکی خودرو” را 4 برابر بیشتر از “لوازم یدکی ماشین” جستجو می کنند. پس روند رو به رشد عمومی در لوازم یدکی خودرو وجود دارد. البته در 12 ماه گذشته، جستجو ترکیبی از این دو عبارت بوده است. این مسئله در بهینه سازی کمپین بازاریابی اینترنتی بسیار مفید خواهد بود. شما باید کلمات کلیدی هر چه مناسب تر و پرمخاطب تر را از نگاه موتور جستجوگر گوگل انتخاب کنید. شما می توانید از جستجو محصولات به عنوان پارامتر استفاده کرده و مطالب زیر را مشخص کنید.
جستجو محصولات لوازم یدکی ماشین درکشور آمریکا از پاییز 2010 تا به حال دو برابر شده است. مشخص است که افراد به این کار علاقه دارند، اما شما باید تحلیلی کامل انجام داده و سپس دست به عمل بزنید.

هدف گیری منطقه ای

Google Trends داده های جستجو را به منطقه ها تقسیم می کند. همان طور که در تصویر زیر می بینید، داده های مربوط به محبوبیت لوازم یدکی خودرو در کل آمریکا وجود دارد. در این شکل بیشتر سطح محبوبیت در ایالت های جورجیا و فلوریدا قابل مشاهده است.

اگر بر منطقه بیشتر زوم کنید، می بینید که آتلانتا بازار بسیار قوی محسوب می شود:
اگر شما در حال انجام دادن سئو منطقه ای یا PPC (تبلیغات Pay Per Click) منطقه ای هستید، این داده می تواند ارزش بسیار زیادی داشته باشد.

دزدی اخبار

اخبار دزدی اخیرا به یکی از روش های رایج سئو تبدیل شده است. بر اساس تعریف دیوید میرمان اسات “اخبار دزدی فرآیندی است که در آن شما ایده ها و زوایای خاص خود را به اخبار داغ و تازه اضافه می کنید. بدین وسیله اخبار شما و تجارت شما را نیز همراه با آن اخبار داغ پوشش می دهند.”
اگر جستجوهای داغ وجود نداشته باشد نیز هر کسی می تواند یک اخبار داغ ایجاد کرده و سپس اخبار دزدی کند. فرمول دزدیدن اخبار بسیار ساده است:

 • یک عنوان برای الگوی خود انتخاب کنید.
 • در مورد آن بلاگ بسازید و بنویسید.
 • آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید ( از هشتگ (برچسب های توضیح تویتر) استفاده کنید.)
 • اخبار را بیش از حد جلوه ندهید.( مثلا بیش از حد بر غمناک بودن مسئله تأکید نکنید.)

تولید محتوای مناسب بوسیله گوگل ترندز

جداول نتیجه ها یکی از بهترین منابع برای دست یافتن به ایده های محتوا است. جداول برترین ایده هایی که افراد واقعاً به آنها علاقه مند هستند را به شما نشان می دهند. به مثال لوازم ماشین برگردیم، در این مثال شما می توانید به بخش شرکت های ماشین سازی رفته، بر روی “BMW” کلیک کرده و سپس روی “explore (بررسی)” در ستون سمت راست کلیک کنید.

نتایج نشان می دهد که نوشتن مقاله در مورد BMW i3 یا ماشین الکتریکی BMW می تواند باعث جلب توجه افراد شود. اگر کلمه “bearkout” زیر رتبه بندی ها نشان داده شود، جست و جوی این عبارت بیش از 500 درصد بوده است.

لینک بیلدینگ (لینک سازی)

لینک ها هنوز محرک اصلی رتبه بندی شما در موتورهای جستجوگر محسوب می شوند. شما می توانید با ایجاد محتوایی که برای افراد جالب بوده و آن را می خوانند لینک سازی کنید. لینک ها معیار موفقیت تلاش های بازاریابی اینترنتی شما محسوب می شوند.

محتوای تصویری

مدفوع! بلی، مدفوع اولین نتیجه ای است که اگر پارامتر یوتیوب را در Google Trends قرار دهید، مشاهده خواهید کرد :
من و مطمئنا شما انتظار نداریم که مدفوع از 2008، 250 درصد بیشتر در موتور جستجو ر وگل جستجو شده باشد.

این دقیقا نشان می دهد چرا این ابزار می تواند در تولید محتوای تصویری به شما کمک کند. البته این جا باید به کالفیرفنیا نیز تبرک گفت که 100 درصد افزایش جستجو عبارت مدفوع داشته است.

اگر می خواهید چنین بازی را در Google Trends انجام دهید.

 • برنامه Google Trends را باز کنید.
 • کلمه کلیدی خود را وارد کنید.
 • عبارت جستجو را از “Web search” به “Youtube search” تغییر دهید.
 • مشورت کنید
 1. آیا ایده ای وجود دارد که بتواند به عنوان ایده ای خاص استفاده کرد؟
 2. آیا روندی وجود دارد که بتوان از آن استفاده کرد؟
 • این داده را می توان برای بهینه سازی فیلم ها نیز استفاده کرد. شما می توانید با استفاده از داده ها:
 • عنوان های عالی بسازید.
 • تگ های مناسب بسازید.
 • توضیحات آنها را بهینه سازی کنید.

مانیتورینگ برند

البته این مسئله تنها برای “برندهای بزرگ” کار می کند که حجم جستجوی کافی دارند. در مثال پایین، سه مورد از 4 شرکت استاتیک هستند اما یکی از آنها واقعا قوی تر عمل می کند.

نتیجه گیری

یکی از مهم ترین مسایل برای گوگل استفاده از محتوای موضوعی تازه است. Google Trends یکی از چند ابزار عالی است که می تواند ایده های عالی به شما ارائه کند. این ایده های عالی به معنای جذب ترافیک سایت و لینک بیلدینگ خواهد بود. اگر هنوز برای سئو از این ابزار استفاده نکرده اید، حتما همین الان این برنامه را امتحان کنید.