how to set retail discounts for ecommerce

کمپین فروش و پیشنهاد تخفیف در فروشگاه اینترنتی

زمان مطالعه 2 دقیقه
کمپین فروش و پیشنهاد تخفیف در فروشگاه اینترنتی

در تمامی کشورها در طول سال مناسبت‌های ویژه‌ای برای هر فرهنگ وجود دارد که این مناسبت‌ها بهترین زمان و دلیل برای ارائه آفرهای گوناگون و راه‌اندازی کمپین می باشد. یکی از قدیمی‌ترین روش‌های راه‌اندازی کمپین فروش ، قرار دادن درصد تخفیف برای اجناس می باشد. این موضوع باعث جلب توجه مخاطب فروشگاه اینترنتی و افزایش میزان فروش می شود.

برای ارائه تخفیف بر روی کالاها روش‌های گوناگونی وجود دارد. برای مثال گاهی اوقات شما با افزایش میزان خرید خود قیمت اولیه را کم میکنید و یا تخفیف از جانب تولید کننده کالا ارائه میشود و …
باید به خاطر داشته باشید که ارائه تخفیف بر روی کالاها اصولی دارد که برای موفقیت کمپین نیاز به رعایت این اصول در برنامه ریزی کمپین است.

برای کمپین خود دلیلی داشته باشید

دلیل نیاز شما برای راه اندازی چنین کمپینی چیست؟ افزایش میزان فروش ، کاهش موجودی انبار ، جذب مخاطب جدید برای فروشگاه اینترنتی یا بدست آوردن منابع تامین جدید؟ هرچه هست به خاطر داشته باشید که برنامه ریزی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که در پایان به هدف خود برسید.

چقدر هزینه صرف فروش یک کالا میشود ؟

با توجه به ساختار سیستم فروش در فروشگاه‌های اینترنتی اولین قدم برای شما محاسبه مقدار هزینه‌ای که برای فروش یک کالای بخصوص باید صرف شود است. برای مثال :

قیمت تمام شده خرید + هزینه جابجائی به انبار + هزینه تبلیغات مورد نیاز برای فروش محصول + هزینه‌های جاری + هزینه ارسال = قیمت فروش پایه

پس از محاسبه قیمت فروش پایه شما میتوانید بسته به شرایط مقدار سود خود رامشخص کنید.

تاریخچه فروش محصولات

ارائه تخفیف بر روی محصولات فروشگاه اینترنتی کمپینی بسیار کارآمد و پر بازده میباشد اما باید بخاطر داشته باشید که این کمپین زمانی موفق است که پیشنهاد شما بر روی کالاهای درستی باشد ، البته این موضوع نیازمند بررسی شرایط است. اگر هدف جذب مخاطبین بیشتر و افزایش فروش است ، کالاهای پر مخاطب کالای مناسب برای کمپین شما است ، اما اگر هدف فروش محصولاتی است که میزان جذب کمتری برای مخاطبین دارند نوع محصول مشخص است اما تجربه ثابت کرده که ارائه این محصولات در قالب یک پکیج فروش یک جا با چند محصول پر طرفدار بازدهی بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.

بررسی میزان بازدهی

زمانی که شما برای یک محصول درصد تخفیف را در نظر میگیرید و آن را در فروشگاه اینترنتی خود اعلام میکنید چند مورد را باید در نظر داشته باشید. اول اینکه برای رسیدن به سود مالی متوسط ماهانه باید فروش بیشتری داشته باشید و در این حالت در صورتی که مقدار فروش شما به مقدار مشخصی نرسد شما نسبت به ما‌ه‌های گذشته دچار ضرر مالی نیز شده‌اید و این موضوع میتواند بسته به هدف شما بد یا خوب باشد.
برای مثال مقدار فروش ماهانه شما برای یک محصول 250 عدد میباشد و شما برای این محصول تخفیفی را ارائه میدهید و با توجه به مقدار این تخفیف شما باید 300 عدد فروش داشته باشید تا سود شما همانند ماه‌های قبلی بشود. اما این اتفاق نمی‌افتد و فروش شما در این ماه 290 عدد است. شما از نظر مالی در این ماه دچار زیان شده‌اید اما، تعداد فروش و مخاطبین افزایش پیدا کرده و انبار شما خالی‌تر شده است. پس در اینجا نتیجه میگیریم خوب یا بد بودن نتیجه یک کمپین بستگی به اهداف شما از راه‌اندازی آن دارد. 

دیدگاه شما چیست؟