How to create effective online banner ads

چگونه تبلیغات بنری موثری داشته باشیم؟

زمان مطالعه 4 دقیقه
تبلیغات بنری موثر و موفق

یکی از سوالات بزرگ و همیشگی در ذهن صاحبین کسب و کارهای اینترنتی این است که برای تبلیغات به کجا و چه کسی اعتماد کنند و چگونه در مورد بازدهی تبلیغاتی که برای آن هزینه میکنند اطمینان داشته باشند. روش‌های گوناگونی برای تبلیغات در سطح اینترنت وجود دارد و یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها قرار دادن بنرهای تبلیغاتی در وب‌سایت‌ هایی با زمینه کاری مرتبط، وب‌وب‌سایت‌های با آمار بازدید بالا و یا وب‌سایت های تبلیغاتی است.

در ابتدای تبلیغات بنری طرفداران زیادی نداشت و این موضوع تا زمانی ادامه داشت که پروژه The Million Dollar Homepage به راه افتاد و راه اندازی این پروژه آغازی برای دوره‌ای جدید برای تبلیغات بنری در سطح اینترنت بود، در این مقاله نکاتی ساده اما مهم را برای داشتن یک کمپین تبلیغات بنری موفق مرور میکنیم.

موضوع  کسب و کار شما چیست ؟

تبلیغ کاملاً به موضوع شما بستگی دارد. گاهی اوقات موضوع شما چیزی است که تبلیغات هیچ فایده‌ای ندارد. برای مثال، تبلیغ فروش لوازم دندانپزشکی و وب‌سایت معادل آن، ممکن است در اینترنت اصلاً بازدهی نداشته باشد. شما باید بررسی کنید، که موضوع شما چقدر عمومی است و چقدر در سطح اینترنت شناخته شده است؟ تبلیغ موضوعاتی که مشتریان آنها، از کانال اینترنت، تأمین نمی‌شود، بیشتر، جنبه القای حس برتری به بازدید کنندگان را دارد. چنین تبلیغاتی به صورت مستقیم، سود چنانی ندارند. اما منجر به کسب اعتبار می‌شوند.
خیلی اوقات هم برعکس می‌شود. چون موضوع شما در اینترنت شناخته شده نیست، شما برای شناساندن خود و محصولات و خدماتتان، به صورت اینترنتی تبلیغ می‌کنید، تا مردم را با چیزی که نمی‌دانند یا چیزی که وجود دارد آشنا کنید. پس از گذشت زمان، بسیاری از کاربر اینترنت، حداقل، یک بار تبلیغ شما را دیده‌اند و توسط همان کاربران، دهان به دهان می‌چرخد و برندسازی شما، از کانال‌های دیگری، به صورت ویروسی، انجام می‌شود.

هدف شما از تبلیغات چیست ؟

چرا می‌خواهید تبلیغات کنید؟ آیا می‌خواهید مشتریانتان زیاد شود یا می‌خواهید صرفاً دیده شوید و برای اذهان عمومی آشنا شوید یا محصول جدید و ناشناخته خود را به مردم بشناسانید؟ اگر قصد دارید مشتریان شما زیاد شود و از تبلیغات خود انتظار دارید که عین پول یا بیشتر از هزینه شما را برگرداند کار دشوار و مشروط می‌شود. زیرا برندسازی، مرحله پاشیدن دانه است. ممکن است حتی تا یک سال و در ابعاد گسترده‌تر تا چند سال، فقط هزینه باشد و سودی نداشته باشد.
در این صورت شما تنها باید جاهایی تبلیغ کنید که مرتبط با موضوع شما هستند. چرا که در وب‌سایت‌های غیر مرتبط، نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری خیلی کم می‌باشد. گاهی اوقات تبلیغات در این شرایط اصلاً به صرفه نیست. برای مثال تبلیغ شما برای یک وب‌سایت فروش لوازم جانبی کنسول بازی در وب‌سایت‌های با موضوعات مرتبط، فقط منجر به ضرر شما می‌شود. زیرا تعداد مشتریانی که برای شما حاصل می‌شود و همچنین سود هر وسیله ، نسبت به هزینه‌ای که می‌کنید، اصلاً به صرفه نیست. تبلیغات دراز مدت شما نیز منجر به مشتری ثابت، به شکلی که هزینه شما را جبران کند نخواهد داشت.
اگر قصد شما برندسازی و شناساندن خود یا محصولتان به عموم است، باید تبلیغات خیلی وسیع‌تری داشته باشید. نباید به تبلیغ در یک وب‌سایت اکتفا کنید. در این حالت هم در وب‌سایت‌های مرتبط هم غیر مرتبط باید تبلیغ مدت دار نمایید.

بودجه مورد نظر شما برای تبلیغات چقدر است ؟

چقدر می‌توانید هزینه کنید؟ گاهی اوقات هزینه شما آن‌قدر کم است که بهتر است اصلاً تبلیغ نکنید. چرا که همان هزینه کم شما هدر می‌رود و بازدهی برای شما نخواهد داشت. به تبلیغات اینترنتی این‌گونه نگاه نکنید که اول با هزینه کم تبلیغ کنید و اگر جواب داد بیشتر هزینه کنید. خیلی از مواقع اگر هزینه شما کمتر از حداقل مورد نیاز باشد، متضرر خواهید شد و جواب نخواهید گرفت. باید بتوانید تشخیص دهید، که هدف شما نیازمند چه مقدار و چه نوع تبلیغاتی می‌باشد. برای این تشخیص می‌توانید با کارشناسان تبلیغاتی مشورت نمایید.

بستر مناسب تبلیغات برای شما کجا است ؟

برای تبلیغ تعداد وب‌سایت را ملاک قرار ندهید. بلکه بازدید وب‌سایت‌ها ملاک قرار دهید. گاهی اوقات ممکن است با پیشنهادهایی مواجه شوید که می گویند تبلیغ شما را در هزاران یا صدها وب‌سایت قرار می‌دهیم و هزینه آن ان تنها ۱ یا دو میلیون تومان یا کمتر است.
این حرف مانند این است که یک مشاور تبلیغات محیطی در کشور، به شما بگوید، بیلبورد شما را در ابعاد بزرگ در هزاران نقطه دور افتاده و یا وسط بیابان قرار می‌دهیم! در این حالت روزانه ممکن است روزانه چند پشه و حشره و پرنده بیلبورد تبلیغاتی شما را در هزاران نقطه مرزی و دور افتاده کشور، ببینید! آیا این برای شما کفایت می‌کند؟ کسی جلوی شما را نگرفته است که همان هزینه کم خود را هدر دهید!
ابتدا باید، بدانید قرار است در کدام وب‌سایت‌ها تبلیغ کنید و به چه ابعادی؟ اینکه آن وب‌سایت‌ها چه موضوعی دارند و چقدر بازدید دارند؟ شما نیاز دارید تشخیص دهید، که بازدیدهای یک وب‌سایت واقعی هست یا خیر. برای تشخیص باید به بانس‌ریت (درصد پرش) آن که در مقالات پیشین به آن اشاره کرده‌ایم مراجعه کنید و ببینید، آیا این عدد زیر ۵۰ درصد هست یا خیر؟ اگر این عدد بالاتر باشد (بخصوص بالای ۶۰ درصد) نشان از این است که بازدیدهای آن وب‌سایت تقلبی است و با پاپ آپ در کوتاه مدت حاصل شده است و نباید فریب رتبه الکسای آن را بخورید.وب‌سایت هایی که رتبه الکسای زیر ۱۰۰ دارند بسیار پر بازدید هستند (بیش از ۱۰۰ هزار بازدید روزانه) و وب‌سایت هایی که رتبه الکسای هزار دارند، روزانه حدود ۱۰ تا کمتر از ۱۰۰ هزار بازدید کننده روزانه دارند و وب‌سایت های با رتبه الکسای زیر ۲۰۰۰ نیز بسته به موضوعشان و ارتباطشان با وب‌سایت شما، می توانند جای مناسبی برای تبلیغات شما باشند. بنابراین تبلیغ شما در یک وب‌سایت خوب با بازدید بالا با هزینه زیاد، خیلی به صرفه‌تر از تبلیغ در هزاران وب‌سایت بدون بازدید است.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید، میزان کاربران ثابت وب وب‌سایتی است که می‌خواهید در آن تبلیغات داشته باشید. برای تشخیص اینکه یک وب وب‌سایت چقدر کاربر ثابت دارد، آموزش تشخیص بازدید کنندگان ثابت یک وب‌سایت را مطالعه کنید.
تبلیغ شما در یک وب‌سایت پربازدید ولی با کاربران ثابت زیاد و کاربران جدید کم، تنها برای مدت کوتاه می‌تواند به صرفه باشد. زیرا کاربران ثابت آن وب‌سایت پربازدید، بعد از یک بار کلیک بر روی تبلیغ شما، دیگر روی تبلیغ شما کلیک نخواهند کرد و به مرور متوجه خواهید شد که تعداد کلیک‌های شما از آن وب‌سایت پربازدید، رو به کاهش است. تا جایی که دیگر این کلیک‌ها کم می‌شود و تعداد باقی مانده که روی تبلیغ شما کلیک می‌کنند همان کسانی هستند که قبلاً روی تبلیغ شما کلیک کرده‌اند که در این حالت، تبلیغ شما، دیگر کمکی به برند سازی شما و شناساندن شما به افرادی که شما را نمی‌شناسند، نمی‌کند.
لذا در این گونه وب‌سایت‌ها تبلیغ بیش‌تر از ۳ ماه توصیه نمی‌شود، مگر اینکه موضوع مرتبطی با شما داشته باشند. 

در پایان به یاد داشته باشید یک مشاور تبلیغاتی خوب، دقیقاً به شما خواهد گفت که در چه وب‌سایت‌هایی تبلیغ شما قرار می‌گیرد و شما را راهنمایی می‌کند که تبلیغ خود را به چه شکلی طراحی کنید و هزینه تبلیغات برای هدف شما حدوداً چقدر خواهد شد.
در پایان به یاد داشته باشید، تبلیغات بنری که به منظور برند سازی انجام می‌شود، باید حداقل به مدت ۶ ماه برای هر تبلیغ ثابت باشند تا بالاترین میزان بازدهی را برای هدف شما به همراه داشته باشند.

دیدگاه شما چیست؟