how to create content maps for planning your website content

نقشه تولید محتوا سایت

نحوه ایجاد نقشه تولید محتوا

زمان مطالعه 5 دقیقه 8 نوامبر 2019

نقشه‌ی محتوا و مطالب وب سایت یک تکنیک بصری است و برای کمک به سازماندهی و درک محتوای وب سایت‌ها، استفاده می‌شود. این تکنیک ساده، ارزشمندترین بخش استراتژی تولید و استفاده درست از محتوا و مطالب صفحات وب‌سایت است.

نقشه‌ی راهنمای محتوا و مطالب وب سایت‌ چیست؟

نقشه‌ی راهنمای محتوا، درست شبیه نقشه ذهنی انسان است، اما با این تفاوت که روی محتوای متنی وب سایت‌ها متمرکز است و به مخاطب در ایجاد و توسعه ذهنیت، روی محتوای صفحات وب، قبل از انتشار در وب سایت اصلی، کمک می‌کند.
به طور مشخص، نقشه راهنمای محتوا، برای ایجاد دید بهتر، در مورد محتوایی است که به اهداف مشتری و کاربران وب‌سایت و یا فروشگاه اینترنتی کمک می‌کند. در واقع این نقشه راهنمای مطالب وب سایت از لحاظ محتوایی مثل یک وب‌سایت کامل، قبل از انتشار مطالب می‌باشد و این امکان را فراهم می‌کند که با درک کمبودها و با استفاده از فرصت‌ها، از استراتژی گسترش محتوای وب سایت در جهت ارتقاء هر چه بیشتر کیفی و کمی وب سایت‌ها، استفاده کنید.
در اینجا به دو نوع از انواع این نقشه‌های محتوا می‌پردازیم:
1- نقشه راهنمای محتوای سایت برای رسیدن به اهداف ( اهداف مشتری و اهداف کاربر سایت).
2- نقشه راهنمای محتوای سایت برای مطالب دیگر.

هنگام ایجاد نقشه راهنمای مطالب، باید روی کاربردی بودن این نقشه تمرکز کرد. نقشه‌ای که به راحتی توسط اعضای تیم طراحی، درک و به سادگی اجرا شود.
نکته: نقشه راهنمای محتوای وب سایت ممکن است منجر به درگیری ذهنی و پیچیدگی شود. ایجاد نقشه راهنما باید سریع و ساده باشد مانند تکنیک طوفان مغزی.
توجه داشته باشید این نقشه مانند نقشه سایت نیست بلکه در واقع ابزاری برای تسلط بر روی محتوای صفحات وب به صورت صحیح و کاربردی است.

چرا بهتر است از نقشه راهنمای محتوای مطالب استفاده کرد؟

 اولین و اصلی‌ترین هدف ایجاد نقشه راهنمای محتوا، کمک به توسعه محتوا و متمرکز شدن روی اهداف وب‌سایت در ایجاد محتوایی تأثیر گذار با بیشترین بازدهی می‌باشد.  نقشه راهنمای محتوا، به شما در انتخاب ابزارها و راهکارهای مدیریتی مورد نیاز کمک می‌کند. با داشتن یک دید عالی در مورد احتیاجات و محتوای وب سایت خود می‌توانیم تصمیمات زیرکانه‌ای در مورد نوع و نحوه انتخاب ابزارها و راهکارهای مدیریتی مورد استفاده در سایت اتخاذ کنیم و مطمئن باشیم که پنل مدیریت محتوایی که برای این کار در نظر گرفته شده تمام نیازهای ما را در زمینه انتشار و نمایش محتوا در بر می‌گیرد.
ایجاد نقشه راهنمای محتوا در ایجاد یک چشم انداز مشترک، کمک شایانی می‌کند.
در طی فرآیند طراحی وب سایت، اعضای یک تیم یا گروه درگیر، با یک چشم انداز و زبان مشترک، با یکدیگر در ارتباط هستند و هر یک از اعضای گروه با عضوهای دیگر هماهنگ می‌شود. می‌توانید با دخیل کردن اعضای مختلف تیم و بررسی نظرات و ایده‌های آنها علاوه بر ارائه نقشه محتوای جامع‌تر، بر هماهنگی بین افراد تیم هم . ایجاد نقشه راهنمای محتوا، به تشخیص کمبودها، نقایص و مطالب جایگزین کمک می‌کند.
با توانایی تجسم کردن محتوا شما می‌توانید به صورت بالقوه به تشخیص کمبودهای هر بخش و قسمت‌هایی که لازم است با مطالب بهتری جایگزین شود، بپردازید.
 

برای شروع ایجاد نقشه محتوا چه باید کرد؟

در زیر به نکاتی که برای شروع طرح ریزی یک نقشه راهنمای محتوای وب سایت، نیاز دارید، پرداخته شده است:
 – درک اهداف تجاری: درک کامل اهداف تجاری مخاطبین فقط با شناخت کامل مشتری و اطلاع کامل از آنچه از وب سایت کسب می‌کنند، امکان‌پذیر است.
– درک نوع کاربری مخاطبین: درک شما از آنچه مشتریان نیاز دارند و باید از مراجعه به وب سایت به‌دست بیاورند و درکل علت اینکه آنها به این وب سایت مراجعه می‌کنند، می‌باشد.
– درک احتیاجات محتوایی: درک کامل از نیازها و محدودیت‌ها لازم در زمینه تولید محتوا و استفاده از تکنیک‌های مناسب در ارائه و نمایش این محتوا، می‌باشد (برای مثال شکل کاری، تکنیکی، از نظر قانونی و غیره)
 در صورتی که می‌خواهید از این تکنیک روی وب سایت‌های فعلی یا روی وب سایت‌هایی که طراحی مجدد می‌شوند استفاده کنید، لازم است ابتدا به تجزیه و تحلیل محتوای فعلی بپردازید، زیرا محتوا فعلی در ایجاد و ارائه محتوای جدید به شما کمک می‌کند و مدت زمانی را که باید برای این کار صرف کنید را به حداقل کاهش می‌دهد.

ابزار ایجاد نقشه راهنمای محتوای سایت

 ابزاری که برای ایجاد نقشه محتوا استفاده می‌کنید، مهم نیست، شما می‌توانید این نقشه را با استفاده از مداد شمعی روی دیوار آشپزخانه هم ایجاد کنید. اما خیلی بهتر است که این نقشه را با ابزارهای بر پایه وب ایجاد نمایید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت اطلاعات لازم را برای بقیه افراد تیم ارسال کنید

ایجاد نقشه راهنمای مطالب در جهت رسیدن به اهداف کاربران

 ارتباطات بخش‌های دو نقشه اولیه مطالب وب سایت (نقشه محتوای مطالب بر اساس اهداف کاربران و مشتریان) باید به صورت خطی در نظر گرفته شوند. این بدین معناست که هر برچسب یا عنوان، مربوط به یک متن با موضوع متفاوت اما مرتبط خواهد بود. باید اعتراف کرد که این نقشه‌ها اصلاً شبیه هیچ نقشه راهنمای سایتی نیست و بیشتر شبیه دو فهرست مشابه یکدیگر هستند.
اولین نقشه محتوای مطالب را به سمت اهداف مشتری هدایت می‌کند. نقشه دوم، محتوای مطالب را به سمت اهداف کاربران سایت هدایت می‌کند.
 

ایجاد نقشه راهنمای مطالب وب سایت بر اساس اهداف مشتری

ما می‌توانیم اهداف تجاری مشتریان را به‌وسیله محتوایی که برای به به‌دست آوردن آن اهداف تولید می‌کنیم، هدایت کنیم. با ایجاد این راهنما، می‌توان اهداف تجاری مشتریان را در قالب محتوا تعیین کرد و سیاست سایت را بر اساس آن پایه گذاری نمود.
در زیر یک نمونه راهنمای مطالب وب سایت که بر پایه اهداف مشتری در نظر گرفته شده است، نمایش داده شده است:

ایجاد نقشه راهنمای محتوا بر اساس هدف کاربران سایت

نقشه بعدی، نقشه راهنمای محتوا و مطالب وب سایت بر اساس اهداف کاربران است. مثلاً کاربری که وارد سایت می‌شود از نظر محتوایی نیاز به چه اطلاعاتی دارد؟ یا چه اطلاعاتی به بهترین نحو کاربر را در رسیدن به هدف نهایی‌اش یاری می‌رساند؟
در زیر یک نمونه راهنمای مطالب وب سایت که بر پایه اهداف کاربران در نظر گرفته شده است، نمایش داده شده است:

نقشه‌های راهنمای مطالب وب سایت به چه منظور ایجاد می‌شوند؟

 همان‌طور که در مثال بالا مشاهده کردید اهداف کاربران و مشتریان از محتوا و مطالب وب سایت، نتایج متعددی را به همراه دارد. دریافت این نتایج بسیار عالی است زیرا هر چه این بازخوردها و نظرات بیشتر باشد، ما را در امتحان بیش از یک روش در انتخاب شیوه ارائه مطالب، در کسب نتیجه مطلوب و رسیدن به هدف یاری می‌رساند.
شما دو نکته از نقشه‌های راهنمای محتوا، می‌توانید برداشت کنید:
 محتوای نقشه‌ها در واقع لیستی از مطالبی است که در حال حاضر می‌توانید در سایت از آنها به آسانی استفاده کنید.
 پیدا کردن عناوین اصلی برای دسته بندی مطالب: خیلی ساده، مثل انتخاب عنوان ” بخش پشتیبانی ” یا ” بخش سؤالات متداول”.
 

ایجاد نقشه راهنمای مطالب وب سایت

 این نقشه به ارتباط یک مطلب با مطالب دیگر توجه دارد، دقیقاً مانند ارتباط بین محتوا و بخش‌های یک سایت واقعی. مسئله مهم این است که باید به این ارتباطات توجه کنید و بدانید که محتوای کدام بخش با بخش‌های دیگر در ارتباط است. ارتباط بین محتوای یک بخش با محتوای بخش‌های دیگر می‌تواند باعث تقویت تأثیر آنها در رسیدن به اهداف شود.
در زیر تصویری از نقشه راهنما و نحوه ارتباط بین محتوای بخش‌ها نمایش داده شده است:

در ادامه باید چه کار کرد؟

برای کسب بیشترین بازده از یک نقشه راهنمای محتوای وب برای اولین بار، نکاتی در زیر بیان شده که بهتر است به کار بسته شود:
– از افراد مختلف بخواهید که به آنها نگاهی بی اندازند از دیگر اعضای تیم بخواهید که به نقشه راهنمای محتوای وبی که ایجاد کرده‌اید نگاهی بی اندازند. این بازنگری باعث می‌شود دیگر افراد درگیر این پروژه، دید بهتری نسبت به عملکرد و موضوع سایت کسب کنند و باعث می‌شود نظرات زیادی در این مورد به‌دست آورده و روی این عملیات بازخورد  داشته باشید.
– در انتخاب بستر مناسب برای ایجاد وب سایت از نقشه راهنمای مطالب استفاده کنید. بازسازی و تجسم اینکه مطالب روی وب سایت به چه صورت منتشر خواهد شد، به تصمیم ما در انتخاب بسترهای لازم در توسعه وب سایت کمک خواهد کرد. (مانند اینکه از چه پلت فرمی یا از چه اسکریپتی برای نمایش مطلب استفاده خواهد شد)

همیشه نقشه راهنمای مطالب وب سایت را به روز نگه دارید

خیلی دور از ذهن به نظر می‌رسد که تا زمان حیات وب سایت و در حین پیشرفت فرایند توسعه وب، نقشه راهنمای مطالب وب سایت بدون تغییر بماند و نیاز به تکامل نداشته باشد.
 بنابراین باید به صورت مداوم و با ایجاد هماهنگی بین اهداف تجاری و محتوای موجود وب سایت و محتوای قابل اضافه، به طور دائم در سایت فعالیت نمایید.

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی وجود ندارد شما اولین نفر باشید

دیدگاه شما در مورد این مطلب