Boost your seo by using schema markup

بهبود سئو با اسکیما (Schema)

زمان مطالعه 7 دقیقه
schema markup در سئو

اگر سئو وب سایت شما برایتان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تمایل داریدبه بهبود جستجوی معنایی داده های موتورهای جستجو کمک نمایید و همچنین وب سایت شما بهتر دیده شود پیشنهاد می کنیم در این مقاله با ما همراه باشید تا با تاثیر نشانه گذاری معنایی یا اسکیما مارک آپ آشنا شوید.

بعد از موج طراحان و توسعه دهندگان به کدنویسی معتبر valid، موج بعدی برای طراحی سبک، موج جدیدی بین برخی توسعه دهندگان مشاهده شده و آن هم کدنویسی با استفاده از HTML5 است. شاید سوال بپرسید که آیا در حال حاضر موتور جستجویی مانند گوگل، به این تلاش شما اهمیت می دهد؟

پاسخ به این سوال خارج از حیطه اطلاعات من و شماست اما مطمئنا پس از معرفی رسمی این استاندارد توسطW3C این امر محقق خواهد شد عمومی فروشگاه های اینترنتی بوده. بیایید در ادامه به صورت مفصل تر به این موضوع بپردازیم.
نشانه گذاری معنایی شاید مهم ترین علت فایده استفاده ازHTML5 باشد. به زبان ساده تر، HTML5 به شما کدی ساده تر، مرتب تر و بامعناتر ارائه می کند. چیزی که هر سئو کار و هر توسعه دهنده وبی عاشق آن است!


کما اینکه با استفاده از Headingها در گذشته، علاوه بر تغییر ظاهری، معنایی را به موتورهای جستجو القا می کردیم، اکنون با المان‌های جدیدی چونheader، footer، nav، menu، article، section و …می توانیم این کار را به صورت گسترده تر و کامل تری انجام دهیم.


در واقع هدف از نشانه گذاریی معنایی یاSemantic Markup، مشخص ساختن ساختار وب سایت به موتورهای جستجو به زبانیست که متوجه آن شوند. ما می خواهیم موتور جستجو تک تک بخش های وب سایت ما را بشناسد و نسبت به ماهیت آن، ارزشگذاری کند.


استفاده از المان‌هایHTML5 شاید ساده ترین راه برای نشانه گذاری باشد. نشانه گذاریSchema که بیش از دو سال است در خدمت مدیران وب سایتها است، ابعاد جدیدی به این عمل بخشید.Schema.org کلکسیونی از طرح ها مانند تگ هایhtml ارائه می کند که مدیران فروشگاه های اینترنتی‌ می توانند از آن ها برای نشانه گذاری اجزای وب سایت استفاده کنند.
 

Schema چیست؟

اسکیما مجموعه ای از اطلاعات کوچک است که بیانی مشخص و از پیش تعیین شده در وب سایت قرار میگیرند. این روش از نشانه گذاری کار، تجزیه و تحلیل اطلاعات وب سایت را برای موتورهای جستجو خیلی ساده تر و موثر تر کرده و موتور های جستجو قادر خواهند بود نتایجی را که مرتبط با سوال جستجو شده کاربر باشد به نمایش بگذارند.

Schema.org  

Schema.org  در سال ۲۰۱۱ فعالیت خود را بعنوان همکار تجاری موتورهای جستجوی اصلی شامل گوگل، یاهو و بینگ آغاز کرده و  وظیفه استانداردسازی زبان نشانه گذاری و یکپارچه سازی آن را برعهده دارد. دستورالعمل های موجود در این وب سایت برای بیشتر موتورهای جستجو قابل فهم بوده و مثال های کاربردی بسیاری در آن یافت میشود.
جالب است بدانید مهمترین هدف از راه اندازی زبان نشانه گذاری Schema جایگزینی آن با بک لینک و کاهش ارزش لینک بوده است.
 

آیا نشانه گذاریSchema می تواند باعث بهبود سئو شود؟

هر چندMatt Cutts از گوگل، قبل ها اعلام کرده بود که نشانه گذاری به وسیله  Schema.org لزوما به معنای رتبه بهتر برای وب سایت شما نیست، اما باید در نظر داشت که هدف اصلی از این نشانه گذاری نه رتبه بالاتر، بلکه رتبه صحیح و با معناست. همچنین این عمل می تواند موجب بهبود درCTR شود. بعلاوه شانس شما در نمایش یافتن در نتایج جستجوهای شخصی سازی شده و یا امکانی چونGoogle Recipe View بیشتر خواهد شد. وقتی کدhtml شما شامل ریز داده هایSchema می شود، موتورهای جستجو راحت تر می توانند محتوای مطالب شما را تفسیر کنند و بنابراین این موضوع به نوبه ی خود باعث افزایش قابلیت دیده شدن وب سایت شما و تشخیص کلمه کلیدی اصلی توسط گوگل می شود.
بد نیست بدانید که استفاده از کد نشانه گذاریSchema ویا قالب‌های دیگر در کدhtml به معنی هک در سئو نمی باشد، در عوض بکار گیریSchema در وب سایت را به عنوان روشی برای کمک کردن به موتورهای جستجو برای به نمایش گذاشتن وب سایت تان در صفحه نمایش نتایج گوگل بدانید.
 

نشانه گذاری معنایی چگونه موجب بهبود CTR خواهد شد؟

یکی از وسوسه انگیز ترین فواید نشانه گذاری معنایی، بهبود نتیجه شما در لیستSERPs بوسیلهRich Snippets  است. نشانه گذاری، با مشخص کردن ساختار وب سایت شما، به موتور جستجویی مانند گوگل کمک می کند تا اطلاعات مفیدتری را نیز در کنار نتایج وب سایت شما به وسیلهRich Snippets نمایش دهد که موجب جلب توجه بیشتر و در نهایت کلیک بیشتر بر روی نتیجه شما خواهد شد. بر اساس آمار و ارقام های منتشر شده تا امروز، Rich Snippetsموجب افزایشCTR درSERP به اندازه ۱۵ تا ۳۰ درصد خواهد شد. یعنی با رتبه فعلیتان، ۳۰ درصد بیشتر بازدید خواهید داشت!
با این روش نحوه نمایش نتایج مربوط به وب سایت شما با سایر رقبا متفاوت خواهد بود و همین تغییر ساده  (مثلا نمایش ستاره های امتیازدهی) شانس کلیک شدن بر روی وب سایت شما را افزایش میدهد. بطوریکه ممکن است شما جایگاه سوم را در نتایج گوگل کسب کرده باشید ولی تعداد ورودی شما از کسی که جایگاه دوم را در همان عبارت دارد بیشتر باشد.نشانه گذاری صفحات وب سایت کاری دشوار است، مخصوصا اگر وب سایت شما دارای صدها و شایدهم هزاران صفحه باشد. نشانه گذاری باید به صورت دستی برای همه صفحات وب سایت وارد شود با یک عالمه کار بیشتر برای وب سایت های بزرگتر.البته در بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا و با طرح ریزی صحیح ساختار صفحات میتوان این نشانه گذاری را به صورت یکباره برای تمامی محصولات و صفحات وب سایت انجام داد.اما اگر تازه در شروع کار هستید و یا وب سایت کوچکی دارید می توانید نشانه گذاریSchema را بدون هیچ زحمتی انجام دهید. هنگامی که شما کارهای نشانه گذاری را انجام دادید از ابزارStructured Data Testing Tool در گوگل جهت چک کردن اینکه همه دستورالعمل ها به درستی عمل می کنند، استفاده کنید.
 

آیا باید همه اطلاعات وب سایت خود را با اس بهینه سازی کنیم؟

خیر، اما هرچه اطلاعات بیشتری را با استفاده از کد نشانه گذاریSchema بهینه سازی کنید، هدف و طبیعت محتوای وب سایت شما برای موتور های جستجو واضح تر می شود. همچنین به یاد داشته باشید که بهتر است نشانه گذاریSchema را برای تعداد خاصی از ویژگی ها ایجاد کنید تا گوگل قبل از اینکهRich Snippet وب سایت شما را ساخته باشد، بتواند از این ریز اطلاعات شما استفاده کند. برای اینکه متوجه شوید که از نشانه گذاری های انجام شده چه اطلاعاتی استخراج می شود می توانید از ابزارStructure Data Testing Tool  گوگل استفاده کنید.توجه کنید که هریک از این ساختارهای موجود در وب سایت Schema.org  به منظور و کاربردی مشخص طراحی شده است و استفاده از آنها در جایی نامناسب نتیجه ای برای شما به همراه نخواهد داشت. بعنوان مثال استفاده از سیستم امتیازدهی محصولات و خدمات در بخش نظرات یک وبلاگ روش مناسبی نیست و زحمات شما نتیجه ای به همراه نخواهد داشت زیرا گوگل رتبه بندی شما را در نتایج خود نمایش نخواهد داد.

Open Graph در فیس بوک و Twitter Cards

برخی از بازاریابان به اشتباه تصور می کنند که استفاده از تگOpen Graph همه آن چیزی است که برای دیده شدن محتوای آنها نیاز است، در صورتی که کد نشانه گذاریSchema می تواند همراه با تگ های شبکه های اجتماعی همزمان به منظور دستیابی موتورهای جستجو به اطلاعات جزئی تر، استفاده شود.برای بهینه سازی وب سایت خود و افزایش شانس دیده شدن محتوای خود از کد نشانه گذاریSchema همزمان با تگ هایOpen Graph استفاده کنید.
 Open Graph صفحات وب سایت شما را برای فهم بهتر توسط فیسبوک نشانه گذاری میکند، این مسئله هنگامی که صفحات شما در فیسبوک به اشتراک گذاشته میشود و یا کاربر از سیستم جستجوی وب فیسبوک استفاده میکند بسیار مهم خواهد بود. همچنین سیستم Twitter Cards برای شبکه اجتماعی توییتر و اشتراک گذاری اطلاعات مناسب در آن مورد استفاده قرار میگیرد. این دو سیستم بصورت مستقل ازSchema و همزمان میتوانند مورد استفاده قرار گیرند.
 

از کجا شروع کنیم؟

ابتدای امر باید گفت کهSchema.org یک زبان نیست، بلکه دایره المعارفی ازMicrodata است. در واقع برای نشانه گذاری سه زبان وجود دارد: Microformats،Microdat  وRDFa هنگام نشانه گذاری کردن وب سایت خود، همواره یکی از این زبان ها را به همراه مفاهیم تعریف شده در دایره المعارفSchema را استفاده خواهید کرد. در واقعSchema.org شامل مجموع مفاهیمی است که موتورهای جستجو (گوگل، یاهو و بینگ) بر روی آن اجماع کرده اند و آن را به زبان استاندارد جهت نشانه گذاری انتخاب کرده اند.
گوگل بارها به پشتیبانی خود ازSchema.org اشاره کرده که در یکی از این موارد، به صورت غیرمستقیم، زبانMicrodata را به باقی زبانهای موجود ترجیح داده است:
ابتدا ما از هر سه زبان استاندارد برای نشانه گذاریی اطلاعات ساختاری پشتیبانی می کردیم. اکنون تصمیم داریم که با تمرکز بر روی یک فرمت برایSchema.org کار را برای مدیران وب سایت ها و موتورهای جستجو آسانتر سازیم. تصمیم گیری در خصوص انتخاب زبان دشوار بود، اما ما به این نتیجه رسیدیم که Microdata بالانسی بین توسعه پذیری RDFa و سادگی Microformats است، بنابر این Microdata ترجیح ما خواهد بود.
هر چند به این موضوع نیز اشاره شده که از زبان های دیگر نیز کماکان پشتیبانی می شود اما ترجیحا استفاده از Microdata پیشنهاد شده است.
فارغ از نوع و موضوع وب سایت، در دایره المعارف گستردهSchema.org همواره راهی برای نشانه گذاریی وجود دارد. در ادامه به چند نمونه از مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد. 

وقایع و رویدادها

Schema  به شما این اجازه را می دهد که یک رویداد را تعریف کنید. شما می توانید شرکت کنندگان، تاریخ، اجرا کنندگان، مدت زمان، مکان و دیگر اطلاعات مربوط به رویداد را به زبانی قابل فهم برای گوگل مشخص کنید.
 

تجارت و Geotag

با استفاده ازSchema  می توانید آدرس خود و اطلاعات تماس خود را نشانه گذاری کنید. همچنین نشانه گذاری ساعت کار، نحوه پرداخت و …نیز از دیگر امکانات بالقوه می باشد. بعلاوه با استفاده ازPlace درSchema.org  و یا استفاده ازgeocoordinates به همراه کد هایLocalBusiness خود درGeotag مکان خود را به طور دقیق تر مشخص سازی.
 

مشاغل

شاید این بخش ازSchema.org از جدیدترین بخش های این دایره المعارف باشد که مدت زمان زیادی از اضافه شدن آن بهSchema.org نمی گذرد. از دیگر نکات جالب در خصوص مشاغل، امکان نمایش آن به صورتRich Snippets درSERP است. به نمونه زیر توجه کنید.
 

مدیریت اعتبار

با استفاده ازSchema در خصوص اشخاص، می توانید صفحات مربوط به اشخاص را مشخص کنید. نه تنها اطلاعات اصلی اشخاص قابل نشانه گذاری هستند، بلکه جزئیات ریزتری مانند دانشگاه(alumniOf)، جوایز گرفته شده(awards)، محل کار(worksFor)، همکاران(colleagues) و حتی خانواده شخص نیز قابلیت نشانه گذاری را دارند. و این روشی موثر برای صفحات شخصی(vCard) و گالری ها وPortfolioهاست. بعلاوه مانند مورد قبل، این نشانه گذاری نیز تغییر فراوانی را درSERP می تواند ایفا کند. موتور جستجوی گوگل اعلام کرده که از هر سه روش نشانه گذاریMicrodata،RDFوMicroformat پشتیبانی میکند.
ولی برای حفظ یکپارچگی میان مدیران وب‌سایت‌ها و نشانه گذاری در اینترنت پیشنهاد اول آنها بکارگیری روشMicrodata  است.

زمانی که گوگل پروژه یSchema. Org را مطرح کرد، بسیاری از مدیران وب‌سایت‌ها نگران این شدند که نوع اطلاعات شان که با فرمت های دیگری نشانه گذاری شده بودند با کد نشانه گذاریSchema سازگاری ندارد، گوگل به مدیران وب‌سایت‌ها توجه داشته و امروزهSchema با فرمتRDF و فرمت های دیگر سازگاری دارد.
با دانش معمولی به زبانHTML قادر خواهید بود به سادگی نشانه گذاری معنایی وب سایت خود را شروع کنید.
 

به چه صورت باید ازMicrodata استفاده کنیم ؟

با استفاده از سه تگitemscope , itemtype , itemprop شما میتوانید کدhtml خود را بهینه کنید . اجازه بدهید با مطرح کردن چند مثال نحوه ی کار با این تگ هاراتوضیح بدهیم . به کد زیر دقت کنید:

<div>
 <h1>Avatar</h1>
 <span>Director: James Cameron (born August 16, 1954)</span>
 <span>Science fiction</span>
 <a href="../movies/avatar-theatrical-trailer.html">Trailer</a>
</div>

ما یک باکس داریم که اطلاعات یک فیلم را نمایش میدهیم . این محتوا برای یک انسان کاملا واضح است که در رابطه با یک فیلم صحبت شده . حالا میخواهیم این کد رابرای موتورهای جستجوگر بهینه کنیم تا آنها نیز از این کد سر در بی آورند.
در ابتدا باید بگوییم این باکس مربوط به موضوع فیلم میشود . باید ازitemscope وitemtype استفاده کنیم.
Itemscope  توجه موتور جستجوگر را جلب می کند تا این باکس را ریز به ریز بررسی کنند. itemtype موضوع محتویات این باکس را مشخص می کند ، که حتما باید یکی از موضوعات تعریف شده درSchema باشد. به کد زیر دقت کنید:

<div itemscope>
  <h1>Avatar</h1>
  <span>Director: James Cameron (born August 16, 1954) </span>
  <span>Science fiction</span>
  <a href="../movies/avatar-theatrical-trailer.html">Trailer</a>
</div>

حال نوبت میرسد به اجزای باکس و محتویات داخل آن که باید برای موتورهای جستجوگر بهینه شوند . برای اینکار ازitemprop استفاده میکنیم:

<div itemscope itemtype="http://schema.org/Movie">
  <h1>Avatar</h1>
  <span>Director: James Cameron (born August 16, 1954)</span>
  <span>Science fiction</span>
  <a href="../movies/avatar-theatrical-trailer.html">Trailer</a>
</div>

 
هر موضوعی که شما برای باکس ها تعریف نمایید ، itemprop های خاص خود را دارد. در اینجا ما باname نام فیلم رو مشخص کردیم ، با director نام کارگردان فیلم را مشخص کردیم و با genre نوع فیلم را تعیین کردیم.
برای مشاهده تمامی موضوعات به لینک http://Schema.org/docs/full.html مراجعه کنید ، با کلیک بر روی هر موضوعitemprop های آن موضوع رو هم میتونید مشاهده کنید.
 
در پایان باید بگوییم که بیشترین کاربرد را موضوع Articleدارد که میتوانید از طریق لینک http://Schema.org/Article این موضوع را بررسی کنید و در کدهای خود به کار ببرید .

دیدگاه شما چیست؟