Google ranking factors

فاکتورهای گوگل برای رتبه‌بندی وب‌سایت – قسمت اول

زمان مطالعه 3 دقیقه
فاکتورهای رتبه بندی گوگل

احتمالاً می‌دانید که گوگل از حدود ۲۰۰ فاکتور رنکینگ در الگوریتمش استفاده می‌کند. اما خب سؤال اینجاست که آنها چه هستند؟ بنا به اهمیت این موضوع برای مدیران وب و صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی ما لیست کامل این فاکتورها را گردآوری نموده‌ایم و در قالب مقاله‌ای چند قسمتی آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم.

در این لیست طولانی بعضی موارد ثابت و مشخص هستند، بعضی چالشی و متغیر هستند و دیگر موارد حدس گمان در سئو سایت می‌باشند و به همین علت ما به‌شدت پیشنهاد می‌کنیم که تمامی این موارد را با دقت مطالعه کنید و درصورتی‌که در مورد هر یک از موارد سؤالی دارید، در قسمت نظرات سؤال خود را با ما در میان بگذارید.

 فاکتورهای مربوط به دامنه

1. طول عمر دامنه :
تفاوت بین دامنه‌ای با عمر ۶ ماهه و دامنه‌ای با عمر یک‌ساله واقعاً زیاد نیست. به بیان دیگر، آنها از عمر دامنه استفاده می‌کنند، اما خیلی اهمیت ندارد.
2. کلمات کلیدی در نام دامنه: چیز خیلی مهمی نیست اما داشتن کلمه کلیدی در دامنه همچنان سیگنال‌های مفیدی در ارتباط با فعالیت سایت ارسال می‌کند. درنهایت اینکه آنها کلمات کلیدی که در نام دامنه آمده‌اند را شاخص در نظر می‌گیرند.
3. استفاده از کلمه کلیدی به‌عنوان اولین کلمه در دامنه: فاکتورهای رنکینگ موتورهای جستجو که در سال ۲۰۱۱ توسط اعضای Moz گردآوری‌شده است با این نکته موافق است که دامنه‌ای با کلمات کلیدی هدف در آغاز، نسبت به دامنه‌های دیگری که این کار را انجام نداده‌اند یا در میانه نام دامنه از کلمه کلیدی استفاده کرده‌اند، یک گام جلو هستند.
4. طول عمر دامنه ثبت‌شده:
دامنه‌های قانونی و معتبر اغلب برای چندین سال ثبت‌شده‌اند درحالی‌که دامنه‌های غیر معتبر به‌ندرت برای بیش از یک سال استفاده می‌شوند.
بنابراین تاریخی که دامنه منقضی می‌شود، در آینده می‌تواند به‌عنوان فاکتوری در پیش‌بینی اعتبار یک دامنه مورداستفاده قرار گیرد.
5. کلمه کلیدی در ساب دامین: Moz نیز موافق است که یک کلمه کلیدی اگر در ساب دامنه باشد باعث افزایش رنک می‌شود.
6. تاریخچه دامنه: سایتی با مالکیت نامشخص یا تغییر مالکیت زیاد به گوگل اعلام می‌کند که تاریخچه سایت را reset کن و از لینک دهی به سایت خودداری کن.
7. دامنه دقیقاً منطبق: EMD ها ممکن است همچنان برای شما سکوی پرشی باشند اما اگر EMD برای سایتی باکیفیت پایین اتفاق بیفتد، به آپدیت EMD آسیب می‌رساند: گزارشی مختصر از هواشناسی: در آینده تغییرات مختصری در الگوریتم گوگل باعث کاهش نتایج جستجو برای سایت‌های با دامنه دقیقاً منطبق اما کم کیفیت می‌شود.
8. مشخصات دامنه خصوصی یا عمومی: اطلاعات دامنه به‌صورت خصوصی ممکن است نشان‌دهنده‌ی “چیزی برای پنهان کردن” باشد. مت کات در جلسه‌ای در سال ۲۰۰۶ چنین توضیح داده است: زمانی که اطلاعات مالکیتی وب‌سایتشان را چک می‌کنم می‌بینم نوشته که اطلاعات دامنه به‌صورت خصوصی و محافظت‌شده است. این کار غیرمعمول است. حالت امنیتی اطلاعات دامنه به‌صورت اتوماتیک بد نیست اما زمانی که تمامی این فاکتورها را کنار یکدیگر می‌گذارید، اغلب در مورد نوع بسیار متفاوتی از وبمستر صحبت می‌کنید تا اینکه در مورد همکارتان بررسی کنید صاحب یک یا چند سایت است.
9. مجازات صاحب‌امتیاز: اگر گوگل دریابد که شخص خاصی اسپمر است منطق حکم می‌کند که دیگر سایت‌های شخص موردنظر را نیز بررسی کند.
10. پسوند TLD کشور: داشتن دامنه‌ای خوب از کد کشوری خاص (.cn،.pt،eu) به رنک سایت برای آن کشور خاص کمک می‌کند. اما درعین‌حال توانایی سایت برای رنک یافتن به‌صورت جهانی را محدود می‌سازد.

فاکتورهای مربوط به سطح پیج

11. کلمه کلیدی در تگ عنوان: تگ عنوان یکی از بخش‌های بسیار مهم محتوای صفحه می‌باشد (در کنار مطالب صفحه) و بنابراین سیگنال قوی در ارتباط با سئوی درون صفحه ارسال می‌کند.
12. شروع تگ عنوان با کلمه‌ی کلیدی: بر اساس داده‌هایMoz، تگ‌های عنوانی که با کلمه کلیدی شروع می‌شوند، تأثیر بهتری نسبت به تگ‌های عنوان با کلمه کلیدی در انتهای تگ دارند:در زبان هایی که از راست به چپ نوشته میشوند قرار دادن کلمه کلیدی اصلی در عنوان آن‌هم به‌صورت معنادار بسیار سخت است اما نهایتاً در کلمات دوم و سوم از آن استفاده باید شود نه اینکه بگذارید برای آخرین کلمه!
13. کلمه کلیدی در تگ توصیف (یا همان description): سیگنال ارتباطی دیگری است. در حال حاضر اهمیت زیادی ندارد اما همچنان تفاوت ایجاد می‌کند.
14. کلمه کلیدی در تگ H1: تگ‌هایهای H1 “تگ عنوان ثانویه” هستند که بر اساس نتایج به‌دست آمده از این تحقیق سیگنال ارتباطی دیگری به گوگل می‌فرستند:15. کلمه کلیدی، متداول‌ترین عبارت بکار برده شده در متن است: داشتن کلمه کلیدی بیشتر از داشتن دیگر سیگنال‌های ارتباطی در متن ظاهر می‌شود.
16. اندازه مطلب: مطلب با کلمات بیشتر می‌تواند وسعت بیشتری را پوشش دهد و بیشتر از مقالات کوچک و سطحی ترجیح داده می‌شود. SERPIQ به این نتیجه رسید که اندازه مطلب به موقعیت SERP وابستگی دارد.17. تراکم کلمه کلیدی : با اینکه به اندازه ی قبل اهمیت ندارد اما تراکم کلمه کلیدی همچنان گاهی اوقات توسط گوگل برای تعیین موضوع صفحه ای در وب استفاده می شود.
18. کلمات کلیدیLatent Semantic Indexing در محتوا(LSI) : کلمات کلیدیLSI به موتورهای جستجو کمک می کنند تا معنی و مفهوم کلمات را به صورت کامل اکسترکت کنند(Apple به معنی کمپانی کامپیوتر و میوه سیب). بود یا نبود LSI احتملاً به عنوان سیگنالی برای کیفیت محتوا نیز نقش بازی می کند.
19. کلمات کلیدی LSI در تگ های عنوان و توصیف : همانند محتوای صفحات، کلمات کلیدیLSI در تگ‌های متای صفحه، احتمالاً به گوگل کمک می کند که بین کلمات مترادف تفاوت قائل شود. همچنین ممکن است به صورت سیگنال ارتباطی نقش بازی کند.
با دقت به چند مورد گذشته قطعا پی به تاثیر بسیار مهم استفاده از کلمات کلیدی در مکان های مختلف مقالاتتان برده اید !
20. سرعت بارگذاری از طریق HTML: تمامی موتورهای جستجو، سرعت سایت را به‌عنوان فاکتوری برای رتبه‌بندی وب‌سایت در نظر می‌گیرند. ربات‌های خزنده موتورهای جستجو با استفاده از اطلاعات مربوط به کدها و حجم فایل‌ها و صفحه می‌توانند سرعت بارگذاری وب‌سایت شمارا موردبررسی قرار دهند. 
21. مطالب تکراری: مطالب یکسان در یک سایت (حتی با اندکی ویرایش) می‌تواند اثری منفی روی بازدید موتور جستجو از آن شود.
22. Rel=Canonical: اگر این تگ به‌درستی استفاده شود، ممکن است باعث شود گوگل مطالب تکراری در نظر نگیرد.
 23. سرعت لود صفحه با مرورگر کروم: گوگل ممکن است از داده‌های مرورگر کروم کاربر استفاده کند تا به درک بهتری از زمان لود صفحه برسد.(از آنجایی که این امر به‌سرعت سرور سایت، کابرد CDN و دیگر سیگنال‌های سرعت سایت (بدون ارتباط با HTML) بستگی دارد)
24. بهینه‌سازی تصاویر: تصاویر درون صفحه سیگنال‌های ارتباطی مهمی از طریق نام فایل، alt text، عنوان و توصیف به موتورهای جستجو می‌فرستند.
25. آپدیت سریع مطالب: کافئین گوگل فواید مطالب اخیراً آپدیت شده را آپدیت می‌کند. این فاکتور مهم است آن را علامت بزنید. گوگل برای صفحات خاصی تاریخ آخرین آپدیت را نشان می‌دهد:

بخوانید : فاکتورهای گوگل برای رتبه‌بندی وب سایت – قسمت دوم

بخوانید : فاکتورهای گوگل برای رتبه‌بندی وب سایت – قسمت سوم

دیدگاه شما چیست؟