استراتژی بازاریابی محتوای موبایلی + اینفوگرافیک

6707 بار
یکشنبه, 14 مهر 1392 ساعت 10:04
ارزیابی شما
(7 رای)
استراتژی بازاریابی محتوای موبایلی + اینفوگرافیک - 3.7 out of 5 based on 7 votes

استراتژی بازاریابی محتوای موبایلی که به تازگی به جزئی از الزامات تبدیل شده است.
صاحبان وب سایت و تجارت ها، جدیداً با این واقعیت روبرو می شوند که سایت آنها باید قابل اجرا در موبایل باشد تا افراد بتوانند در هر موقع به آن دسترسی داشته باشند و انواع متفاوت بازدیدکنندگان جذب آن شوند. الگوریتم جدید گوگل به نام Hummingbird (مرغ مگس) نشان دهنده این واقعیت بود. این الگوریتم به گوگل اجازه می دهد نتایج عنوان های جستجو شده طولانی و زبان عامیانه یا همان زبان مکالمه را بهتر درک کرده و نشان دهد.
اما چرا؟ زیرا این ها عنوان های جستجو شده ای هستند که افراد بیشتر استفاده می کنند. گوگل نمی خواهد از پیشرفت سریع دستگاه های موبایل و تلفن همراه عقب بیافتد. هر تجارت دیگری نیز مانند گوگل نیز باید به فکر پاسخ به نیازهای کاربران موبایل باشد.

مرغ مگس خوار گوگل
موگران استنلی از تحلیل گران معروف بیان کرده است که استفاده از اینترنت موبایل تا سال 2015 بیشتر از اینترنت کامپیوترها خواهد شد. پس تمام محتواهای وب سایت باید برای موبایل طراحی شوند.
صاحبان تجارت ها و بازاریابی هایی که با روندهای روز پیش می روند، به دنبال راه هایی هستند که وب سایت آنها را تا حد امکان با موبایل ها تطابق می دهد. معمولا این کار به سه روش انجام می شود:

 • ایجاد مدل و ورژن موبایل مجزا از وب سایت
 • ساختن نرم افزار موبایل
 • استفاده از طراحی وب سایت بصورت واکنشگرا یا همان رسپانسیو

اما چیزی که آنها در نظر گرفته اند این است که اگر روند به سمت قابل دسترس شدن سایت ها از طریق موبایل است، این مسئله چه تأثیر بر استراتژی بازاریابی محتوایی آنها خواهد گذاشت.

آیا شما به یک استراتژی بازاریابی محتوای موبایل جداگانه نیاز دارید؟

بعضی از متخصصین بیان می کنند که روند موجود در اینترنت موبایل محور، بازسازی دوباره استراتژی محتوای "غیر موبایل محور" نیاز است. اما من می گویم تا زمانی که بر تولید مداوم محتوای اصیل و دارای کیفیت تمرکز دارید (که مطمئناً از طریق موبایل نیز قابل دسترسی است)، تنها کار لازم به روز رسانی و اصلاح استراتژی محتوای فعلی شماست.
جنبه هایی از استراتژی محتوای موبایل، مثل ایجاد کردن یک جدول زمان بندی ویرایشی، مشخص کردن پیام ها و هدف ها، و سنجش نتیجه ها به تغییرات زیادی نیاز ندارند. اگر شما هنوز برنامه ریزی را شروع نکرده اید و در حال اجرای استراتژی محتوا هستد، می توانید از منابع زیر برای تسهیل شروع کار استفاده کنید:

 • چطور اولین استراتژی بازاریابی محتوایی خود را مشخص کنید.
 • چطور استراتژی محتوای رسانه ای هماهنگ ایجاد کنیم( و چرا باید این کار را کرد)
 • چطور برند خود را با استراتژی محتوایی رشد دهید.
 • چطور موبایل را با استراتژی محتوایی فعلی ترکیب کنیم؟

شما می توانید با استفاده از روش های خاص، علاوه بر عدم اعمال تغییر کلی بر استراتژی محتوای فعلی، استراتژی خود را همسو با روندهای موجود نسبت به موبایلی شدن اینترنت کنید.
روش کار بدین شکل است

طراحی محتوا

در زمان طراحی و تولید محتوا (چه ایمیل، چه کتاب الکترونیک، و چه مقاله در بلاگ) همیشه به یاد داشته باشید که بسیاری از خوانندگان از طریق تلفن همراه به آن دست پیدا خواهند کرد. همین طور توجه داشته باشید که تعداد این افراد بسیار سریع رو به افزایش است.
این بدین معناست که برای شما توانایی خوانده شدن عمودی محتوا بسیار مهم تر از پاپ شدن هدلاین است. در ضمن باید توجه داشته باشید که در موبایل افراد توانایی خواندن مقالات بزرگ را ندارند. پس دیگر نمی توان گفت هر چه محتوا طولانی تر باشد بهتر است. مقالات شما باید خلاصه و مفید باشند. شما باید سریعا نکات اصلی را بیان کنید تا کاربر خسته نشود.
اگرچه ما می دانیم، مقالات "پر محتوا" و طولانی تر از نظر سئو (و مطمئنا برای کسب رتبه های بالا در سیستم نتایج جدید In-Depth Article مقالات عمقی گوگل ) مناسب است، اما مقالات کوتاهتر، و مفید تر می توانند به عنوان منبعی برای ایجاد سرنخ های فروشباشند که بهتر از مقالات عمقی عمل می کنند. اگرچه من ندیده ام که کسی هنوز از این استراتژی استفاده کند، اما شما می توانید از رویکرد میانه رو استفاده کرده و از هر دو نوع مقالات استفاده کنید.
برای اینکه یک مرحله فراتر بروید: در زمان دسته بندی کردن لیست ایمیل ها(شما مطمئناً لیست خود را دسته بندی می کنید، نه؟) ایمیل های کوچک و تیزر مانند خود را به کاربرانی بفرستید که از طریق موبایل ثبت نام کرده اند و مقالات بزرگ خود را به کاربرانی بفرستید که از کامپیوتر شخصی در سایت ثبت نام کرده اند.
در آخر، از آنجا که محتوای موبایل محور باید توانایی رقابت با مسایل انحراف ذهنی بسیار متفاوت (مثلا زنگ خورن تلفن، کودکانی که مدام شما را صدا می کنند، و یا سگی که باید به گردش برده شود) در عصر امروز را داشته باشد، محتوا باید بدون هیچ تلاشی و به راحتی در اختیار کاربران قرار گیرد. این بدین معناست:

 • فونت های بزرگ ( که مطمئناً باید از قبل در طراحی صفحات پاسخگو از آن استفاده کرده باشید)
 • تصاویر چشمگیر
 • فیلم
 • فرم های ساده که جاهای خالی آن بزرگ بوده و به راحتی پر می شود.
 • محتوای قابل عملکرد و دقیق

توزیع محتوا

یک استراتژی بازاریابی محتوایی ساده شامل چند کانال برای توزیع است: معمولاً این کانال ها مانند رسانه های اجتماعی، بلاگ نویسی و ایمیل مارکتینگ هستند. بگذارید نگاهی دقیق تر به هر کدام از این کانال ها داشته باشیم.

رسانه های اجتماعی

خوشبختانه در تمام استراتژی های بازاریابی محتوایی، توزیع کردن محتوا از طریق رسانه های اجتماعی، از الزامات محسوب می شود. پس مطمئناً شما از قبل به چنین کاری دست زده اید. اگر هنوز در رسانه های اجتماعی ثبت نام کرده اید به مقاله " وب سایت و ارتباط موثر با شبکه های اجتماعی" مراجعه کنید. خب، چطور شما می توانید توزیع محتوا در رسانه های اجتماعی را به شکل موبایل محور انجام دهید؟ مسئله اینجاست که شما هیچ کنترلی روی فرمت های تویتر و فیس بوک ندارید و نمی توانید کاری کنید که برای استفاده در موبایل راحت تر شوند.
اما شما باید بدانید که زمان انتشار محتوا از رسانه های اجتماعی چیزی است که شما می توانید به راحتی کنترل کنید.
این اینفوگرافیک به شما نشان می دهد که مخاطبان چطور معمولاً به اینترنت دسترسی پیدا می کنند. اگرچه رفتارهای طرفداران وب سایت شما ممکن است، تفاوت داشته باشد، اما نکته اینجاست: ببینید چه زمانی مشتریان و کاربران شما از روش های متفاوت به اینترنت وصل می شوند. سپس محتوا را بر اساس دستگاه هایی که با آن به اینترنت وصل می شوند، منتشر کنید.

زمانهای استفاده کاربران از دستگاه های موبایل و تبلت
با اینکه اینفوگرافیک فوق، کانال های دیگر توزیع محتوا را نیز در بر می گیرد، فیس بوک، گوگل، تویتر، و گوگل+ را می توان از مهم ترین کانال های توزیع محتوا در نظر گرفت. پس با توجه به اینکه شما کنترل کمی بر سایر جنبه های استفاده از شبکه های اجتماعی دارید، بهتر است حداقل از زمان مناسب برای توییت کردن یا انتشار محتوا در ساعاتی که استفاده از تلفن همراه بیشتر است، آگاهی داشته باشید تا بتوانید به طور موثر محتوای خود را توزیع کنید.

بلاگ نویسی

بلاگ شما باید روش اصلی برای انتشار و توزیع محتوا باشد. اگر علت این مسئله را نمی دانید مقاله "راه اندازی یک بلاگ بعنوان بهترین راهکار سئو" را بخوانید. در استراتژی بازاریابی ایمیلی و بازاریابی رسانه های اجتماعی شما نیز بازدیدکنندگان را به بلاگ خود هدایت می کنید تا در مراحل بازاریابی به مرحله بعد (پایین تر) بروند.
اگر می خواهید مطمئن شوید که کاربران موبایلی نیز می توانند از تمام جنبه های بلاگ شما استفاده کنند، نکات زیر را رعایت کنید:

 • هر پست باید شامل نمادهای اشتراک گذاشتن در رسانه های اجتماعی باشد.
 • وب سایت باید توانایی دریافت کامنت از کاربران را داشته باشد.
 • هر کسی باید بتواند به راحتی بلاگ شما را پیدا کند.( برای این کار معمولا باید لینک بلاگ شما در navigation bar اصلی باشد.

ایمیل

دو مسئله در موبایل محور کردن ایمیل ها موثر هستند. اول اینکه شما باید از قالب وب سایت قابل اجرا در تلفن های همراه استفاده کنید. دوم اینکه شما باید زمانی ایمیل های موبایل محور را بفرستید، که کاربران بیشتر از تلفن همراه استفاده می کنند. آیا به نظر شما روش دیگری نیز برای حمایت از موبایل محور بودن ایمیل وجود دارد؟
بخشی از نکات لازم (فونت بزرگ، محتوای کمتر و غیره) در بخش بالا توضیح داده شدند. علاوه بر مسایل بیان شده، روش های زیر نیز می توانند باعث دسترسی به نتایج بهینه در توزیع محتوای موبایل محور شوند:

 • کلیک کردن بر لینک ها را ساده کنید. ( نکته: هر چه لینک بزرگتر، بهتر)
 • موضوع باید گیرا بوده و از کلمات جذاب استفاده شده باشد.
 • هدلاین خود را به 60 حرف خلاصه کنید. در غیر این صورت محدودیت فضایی، باعث بروز مشکل برای شما می شود.
 • صفحات لندینگ موبایل محور را علاوه بر صفحات لندینگ معمولی طراحی کنید.

به طور خلاصه، استراتژی محتوای موبایل شما تنها بخش توسعه یافته و اصلاح شده استراتژی محتوایی فعلی شما محسوب می شود.
اگر از قبل، یک استراتژی محتوایی قوی را بکار گرفته اید، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 1. آیا محتوای من از تمام دستگاه های قابل دسترسی است؟
 2. چطور می توانم محتوا را برای کاربران تلفن همراه جذاب تر کنم؟
 3. بهترین زمان برای انتشار محتوا، با توجه به زمان استفاده از دستگاه های متفاوت، کدام است؟
 4. آیا من باید فرمت و حالت نوشتن محتوا را تغییر دهم؟
 5. آیا از دسته بندی لیست تماس استفاده می کنم؟ آیا محتوا بر اساس شیوه دسترسی به اینترنت به کاربران ارسال می شوند؟

این سوالات به شما نشان می دهند که آیا باید در استراتژی بازاریابی محتوایی خود تغییر ایجاد کرده یا به کار خود ادامه دهید. با پیشرفت زمان شما باید همیشه این سوالات را از خود بپرسید. توجه داشته باشید که دنیای امروزی در هر ثانیه تغییر می کند و شما نمی خواهید از این تغییر عقب بیفتید.
آیا شما استراتژی محتوای موبایلی دارید؟ آیا به نظر شما چنین استراتژی برای تجارت ها در سال 2014 الزامی است؟ لطفا نظر خود را بیان کنید!