ecommerce design mistakes

5 اشتباه در طراحی و مدیریت سایت فروشگاهی

زمان مطالعه 7 دقیقه
5 اشتباه در طراحی و مدیریت سایت فروشگاهی

چگونه افراد وب سایت شما را مشاهده و جستجو می کنند و آن را مورد استفاده قرارمی دهند؟ شما می توانید با چک کردن وب سایت، راجع به اینکه همه چیز به خوبی در وبسایت شما کار می کند، اظهار نظر کنید. به علاوه، بررسی ها در ارتباط با تبدیل یک بازدید کننده به مشتری، می تواند نقطه شروع خوبی برای طراحی وب سایت شما باشد.

برخی اشتباهات در طراحی سایت فروشگاهی می تواند فروش را تحت تاثیر قرار دهد و آثار سوئی به همراه داشته باشد. رعایت دو مورد می تواند به تولید یک وب سایت تجارت الکترونیک محبوب منجر شود:

  1.  نگران موارد کم اهمیت نباشید.
  2.  درک بالایی از روانشناسی افراد کسب کنید.

در این مقاله به شرح 5 اشتباه در طراحی سایت فروشگاهی خواهیم پرداخت، اگر وب سایت شما شامل این اشتباهات است، می توانید گزینه های زیر را یادداشت کرده و با پیاده سازی آزمون A/B وب سایت خود را تصحیح و نتیجه را مقایسه کنید. با این روش می توانید تغییر قابل توجهی را در وب سایت خود ببینید.

1. کمبود توضیحات مورد نیاز در ارتباط با خدمات یا کالاها

“Peep Laja” یکی از متخصصین تبدیل بازدید کننده به مشتری در فروشگاه های آنلاین Markitekt، اظهار نظر جالبی در ارتباط با ارائه خصوصیات کالاها به بازدید کنندگان وب سایت دارد:

“بیان واضحی از خصوصیات محصولات، گزینه ای تعیین کننده به شمار می آید که به واسطه آن افراد یا به خواندن ادامه مطلب در ارتباط با محصولات شما می پردازند و یا تمایل دارند با استفاده از دکمه back  به صفحه قبلی مراجعه کنند. اگر بخواهم تنها یک راهکار در ارتباط با تبدیل بازدید کننده به مشتری به شما ارائه کنم، نحوه ارائه محصولات و خدمات در وب سایت  را تست کنید.”

بیان واضحی از کارائی کالاها و یا خدمات موجود دروب سایت شما می تواند تا حد زیادی مشتریان را قانع کند که با وجود قیمت های رقابتی، باز هم از شما خرید کنند. این موضوع اهمیت بسیار زیادی در تجارت الکترونیک دارد، چرا که به واسطه یک توضیح کارامد و به جا می توانید بازدید کنندگان وب سایت را مُجاب کنید از فروشگاه آنلاین شما خرید کنند. آن هم در هنگامی که می توانند از سایت های رقیب ، خریدشان را انجام دهند.

مشاور تبلیغاتی مشهور”Claude Hopkins” در این باره می گوید:

از تصاویر برای جذب افرادی استفاده کنید که می توانند منفعتی برای شما داشته باشند. هنگامی از تصاویر استفاده کنید که ارائه منظور شما در فضای موجود در وب سایت با استفاده از تصاویر، تاثیر بیشتری نسبت به متن داشته باشد.

موارد اساسی برای ارائه توضیحات راجع به محصولات، گزینه های زیر را در بر می گیرد:

عنوان و زیر عنوان ها (Headlines) : استفاده از زبان ساده و واضح در عنوان ها مشخص می کند که چرا یک کالا ارزش خرید را دارد. این عنوان یک شعار نیست بلکه تعهد کیفیت است. برای مثال در سایت Bidsketch از عبارت ” ایجاد طرح های حرفه ای برای مشتریان تنها در چند دقیقه” استفاده شده است.

مجموعه توضیحات در ارتباط با یک محصول (در قالب بنر و …) دلیل خرید از وب سایت شما را تعیین می کند.همچنین این توضیحات مشخص می کند چرا خرید از شما بهترین انتخاب ممکن است. می توانید دلیل تمایز خدمات و محصولات را بیان کنید و به وضوح شرح دهید چرا کالای شما متفاوت است.

مزایای اضافه و گواهینامه ها ( گزینه هائی مانند حمل و نقل رایگان کالا و گارانتی)

تصاویری که کالا را در هنگام استفاده نمایش می دهند و موجب ایجاد اشتیاق برای خرید می شوند.

هنگامی که افراد متوجه می شوند که در حال خرید چه کالائی هستند و چرا می بایست این کالا را از وب سایت شما تهیه کنند، می توانید مطمئن باشید که با ایجاد اصلاحات در طراحی ، آمار خرید از وبسایت شما افزایش پیدا خواهد کرد. افراد معمولا نمی دانند که ممکن است به کالاهای شما احتیاج پیدا کنند پس لازم است این موضوع را به آن ها بگوئید. برای مثال: ” جدیدترین محصولات ما مورد علاقه شما خواهند بود ، زیرا…”  بنابراین از شفاف سازی و واضح گوئی نهراسید.

2. درج توضیحات گمراه کننده برای محصولات

همه ما میدانیم که توضیحات یک محصول اهمیت زیادی دارد اما گاهی اوقات صاحبان فروشگاه های آنلاین با درج یا حذف غیر حرفه ای این گزینه ، موجب می شوند کاربران وب سایت را ترک کنند.

نتیجه مطالعات بدین شرح است: تصاویر بند انگشتی یا همان Thumbnail ها ، به تفصیل مورد بررسی قرار گرفتند. تصاویر بند انگشتی از تلویزیون های flat عمدتاً نادیده گرفته می شوند. در حقیقت، در یک صفحه از آمازون تنها 18% از زمان بازدید به مشاهده تصاویر اختصاص داده شده است. درحالیکه 82% زمان به خواندن متن ها سپری شده است.

همانطور که مشاهده می کنید مقایسه بین قفسه های کتاب در وبسایت Pottery Barn    و فهرست تلویزیون ها در Amazon انجام شده است. به وضوح تفاوت های میان قفسه کتاب و دستگاه تلویزیون مشخص است. افراد در هنگام خرید قفسه های کتاب به تناسب قفسه و اتاق خود می اندیشند. همچنین در هنگام خرید تلویزیون نیز به این نکته توجه می کنند که این وسیله در اتاق چگونه به نظر می رسد. اما نکته مهم تر مشخصات و ویژگی های این دستگاه تلویزیون است.( سایز دستگاه، پلاسما یا ال سی دی بودن، اسمارت یا معمولی بودن و …)

همانطور که گروه “Nielson” اشاره کرده است:

تصاویر تلویزیون ها هیچ کمکی به مشتری برای تصمیم گیری نمی کند. هر تصویری هم که درون این تلویزیون ها نمایش داده شود تفاوتی نخواهد داشت.برای مثال تصاویر قایق رانی و یا تصویر یک فوتبالیست در قاب تلویزیون تغییری در تصمیم شما ایجاد نخواهد کرد.

این موضوع نسبت به قفسه کتاب کاملا متفاوت است. چرا که رنگ آلبالوئی و یا بلوطی برای یک قفسه کتاب اهمیت زیادی دارد و در تصمیم گیری شما نقش خواهد داشت. شما می توانید از این اطلاعات برای مدیریت مشخصات محصولات خود استفاده کنید. لازمه این کار فکر کردن راجع به محصولات و چگونگی خرید مشتریانتان است. آیا آن ها غالبا به ظاهر کالای شما توجه می کنند و یا قابلیت های یک کالا برای آن ها مهم است؟ تصاویر کالاها و توضیحات محصولات را بر این اساس آماده کنید و مطمئن باشید مشتریان آگاه و راضی تری خواهید داشت.

3. عدم وجود تصاویر با کیفیت

اگر قصد فروش محصولاتی دارید که ظاهر آن ها برای مشتری بسیار مهم است ( مانند مثال قفسه های کتاب در بالا) ، در این صورت تصاویر کالاها از اهمیت به سزائی برخوردارند. در حقیقت، یک بررسی از بهینه سازی تصویری وب سایت (Visual Website Optimizer) مشخص کرد که چگونه افزایش سایز تصاویر می تواند به میزان زیادی به بهبود وب سایت کمک کند و بازدید کنندگان را به مشتریان وب سایت تبدیل کند:

نسخه دوم با تصاویر بزرگ و توضیحات محصول قابل مشاهده (در هنگامی که ماوس بر روی تصاویر برده می شود)، برنده این رقابت به شمار می آید. این گزینه به افزایش فروش 9.46 درصدی منجر شد (  شانس96% درصدی برای مغلوب کردن نسخه اُریجینال)

در تستی دیگر که اولین بار توسط “Peep Laja” عنوان شد، یک فروشگاه آنلاین هنگامی توانست کاربران را به خرید تشویق کند که  در سرچ سایت، تمامی محصولات به همراه یک تصویر قرار گرفته است. همچنین مسئله کیفیت تصاویر در اینجا مطرح است. همانطور که در این پژوهش عنوان شده است یکی از بهترین روش هائی که می توان یک کالای فیزیکی را فروخت، نمایش کالا بر روی بدن مشتری است. از آنجائیکه نمی توان این گزینه را به صورت آنلاین نمایش داد بهتر است طوری کالا را نمایش دهید که نمایش کالا در هنگام استفاده ، به خوبی متصور شود.

با استفاده از تصاویر با کیفیت بالا می توان به این مهم دست یافت.

Kith NYC همواره از تصاویر عالی برای محصولات خود استفاده می کند. برای مثال، هنگامی که شما یک جفت نیم بُت مردانه به قیمت 500 دلار را می فروشید، تصاویر می تواند تصوراتی از کالا را برای مشتری تداعی کند: همانطور که قابل تصور است، تصاویر کالاهای مرتبط با مُد و فشن و کالاهائی که به زیبائی مرتبط اند، به عنوان یک نقطه فروش بزرگ عمل می کند.

فراموش نکنید که تصاویر نقش بزرگ و تاثیر گذاری در صنایع مختلف ایفا می کنند. بنابراین، اگر محصولات خود را در خانه تهیه و تولید می کنید و یا کالا را مستقیماً از فروشنده دریافت می کنید و بدون ذخیره سازی در انبار خود به مشتریان تحویل می دهید، می توانید بر روی تصاویر سرمایه گذاری کنید.

4. ایجاد اطمینان در کاربر

با بررسی بزرگان تجارت الکترونیک در می یابیم که نام تجاری آن ها به رسمیت شناخته می شود و نیازی به اثبات قابل اعتماد بودن برندهای بزرگ به افراد نیست. به این نکته توجه کنید که اگر شما فرد قابل اعتمادی هستید، لزوماً به معنای آن نیست که مشتریان شما را باور خواهند کرد.

وب سایت شما می بایست اشتیاق، توانائی ها و خوش قولی شما را بازتاب دهد. “Derek Halpern” برای اولین باز نتایج مطالعات جالبی در ارتباط با وب سایت های قابل اعتماد را منتشر کرد. بر طبق این مطالعات می توان گفت طراحی وب سایت نسبت به محتوای آن ، نقش مهم تری را ایفا می کند.

چگونه یک وب سایت قابل اعتماد به نظر خواهد آمد؟ بدین منظور به رویکردی مشتری محور نیاز خواهید داشت. شرکت های بسیار زیادی به دنبال ارائه گواهینامه ها برای اثبات مورد اعتماد بودن خود هستند، درحالیکه روانشناسی این قضیه بسیار مهم است و باید بررسی شود که چرا یک مشتری بالقوه در هنگام خرید از فروشگاه آنلاینی که قبلا از آن خرید نکرده، دچار نگرانی خواهد شد؟

به نگرانی هائی که ممکن است مشتریان در هنگام خرید از یک فروشگاه آنلاین ناشناس داشته باشند فکر کنید، به دنبال جمع آوری مدارک و رضایت نامه در این زمینه ها باشید. در اینجا چند مورد برای تجهیز وب سایت شما پیشنهاد می شود.

رضایت نامه مشتریان:

مشتریان خوشنام بهترین منابع دریافت رضایت نامه ها هستند. همچنین فراموش نکنید که مشتریان نمایانگر نحوه برخورد شما می باشند و می توانند به خوبی طرز رفتار شما را به دیگران انتقال دهند.  به عبارت دیگر، منبع توصیفات به اندازه ی خود توصیفات مهم است. بنابراین تعریفاتی که دریافت خواهید کرد منجر به پیشرفت شما خواهد شد و باعث دلگرمی مشتریان نیز می شود.

جراید قابل توجه:

جراید نقش قابل توجهی در صنایع مختلف دارند ( برای مثال Forbes در حوزه تجارت، GQ در حوزه مد و ..) اگر شما در این زمینه فعالیت داشته باشید ، برای کسب و کار شما بسیار مفید خواهد بود. درج شدن نام در مطبوعات مستلزم پیمودن راهی طولانی است. با استفاده از این روش به مشتریان اثبات می شود کسب و کار شما واقعی است. برای نمونه وب سایت Pebble Watch نامی که در مطبوعات منتشر می شود را در صفحه نخست وب سایت خود قرار داده است:

اطلاعات جالب درباره کسب و کار شما:

چگونه مشتریان شما می توانند اطمینان یابند که پس از خرید شما را خواهند یافت و شما حتی برای مدت کمی در دسترس خواهید بود؟ یکی از بهترین روش هائی که نشان می دهد که شما قصد ادامه فعالیت دارید، به اشتراک گذاری برخی اطلاعات جالب است. این اطلاعات می تواند درباره فعالیت های شرکت شما باشد. در Help Scout تعداد ایمیل هائی که در ماه گذشته رد و بدل شده است را در وب سایت نمایش داده است:

طراحی به روز

برای راه اندازی کسب و کار تجارت الکترونیک به استخدام کردن یک طراح در سطح جهانی نیاز نخواهید داشت، توجه به همین نکته کافیست که افراد از طریق جلد یک کتاب جذب آن می شوند و به واسطه طراحی وب سایت شما، به اظهار نظر راجع به کسب و کار شما خواهند پرداخت. از تغییر بر اساس مُد و بنا بر گرایشات مختلف بپرهیزید. اما لازم است مطمئن شوید که وب سایت شما به روز است و به خوبی طراحی شده است.

آزمایش مداوم

آخرین توصیه ای که در این مقاله به شما ارائه می شود این است: هنگامی که طراحی فروشگاه تجارت الکترونیک شما به حد قابل قبولی رسید، تست کردن می بایست به یک فرایند مستمر تبدیل شود. می توانید همیشه موارد غیر معمولی را کشف کنید. این موارد اغلب در تضاد با آیتم های خوبی است که کاربران در سایت های دیگر می جویند.

به مطالعات Body Ecology  که در زیر آمده است توجه کنید. این بررسی یافته های جالبی را نشان می دهد: هنگامی که منوی drop-down از ناوبری حذف و به جای آن صفحات category با توضیحات مختصر قرار گرفت، وب سایت تا حد زیادی بهبود پیدا کرد و مراجعات کاربران به خرید کالا منجر شد. 

تغییر در طراحی جزئی و نتایج به دست آمده نسبتا شدید است. همانطور که در نتایج به وضوح دیده می شود، میانگین درامد هر بازدید که منجر به خرید شده است، با افزایش 43دلاری رو به رو است و درامد نیز میزان 56.43% افزایش داشته است.

به یاد داشته باشید که بهترین راهکارها، یک نقطه شروع به حساب می آیند. بنابراین دیدگاه ” همیشه در حال تست بودن” به شما کمک فراوانی می کند و باعث می شود در تله شیوه های نامناسبی که به وب سایت شما آسیب می رساند، گرفتار نشوید.