Do’s of ui & ux design

بایدها و نبایدها طراحی رابط گرافیکی وب سایت

بایدهای طراحی رابط کاربری برای تجربه کاربری بهتر

زمان مطالعه 3 دقیقه 8 نوامبر 2019

برای اینکه بتوانیم دور بایستیم و به طراحی و ظاهر وب سایت از دیدگاه بازدیدکننده نگاهی بیندازیم، بد نیست به تعدادی از بایدونبایدها که به ما کمک می‌کنند تا پاسخگوی نیاز کاربر بدون ایجاد ناراحتی باشیم دقت کنیم.

تجربه کاربری آنلاین تا حدودی بسیار مشابه به تجربه مشتری در هنگام خرید در فروشگاه‌ها می‌باشد. شما دوست دارید بدون اینکه زحمت زیادی را متحمل شوید، اوقات لذت بخشی را تجربه کنید. دلتان می‌خواهد که فروشگاه را به‌سرعت جستجو کرده و تمام چیزهایی را که نیاز دارید را سریع پیداکرده، به سمت صندوق رفته و به خانه برگردید. در این حال دوست ندارید با صندوق‌دارانی که وقت را تلف می‌کنند، محصولاتی که در جای مخصوص خود قرار ندارند و یا تمام شدند، کارمندان بد و یا پارکینگ پر روبرو شوید. شما می‌خواهید محصول موردنظرتان را به‌سرعت پیداکرده و سریع محل را ترک کنید.


فروشگاه‌ها کاملاً از این نیاز شما مطلع بوده و زمان و پول قابل‌توجهی را صرف راحت‌تر کردن جستجوی شما، دسترسی محصولات و صف‌های دوستانه و سریع کرده‌اند.
مقایسه تجربه کاربر باتجربه خرید شاید تا حتی بچه‌گانه باشد ولی واقعیت این است که این دو تجربه کاملاً مشابه هستند. مشتریان ما بازدیدکنندگان وب‌سایت‌هایی هستند که ما آنها را طراحی کرده و می‌سازیم و از طرف دیگر خریدهای مواد غذایی محتوایی هستند که به خاطرشان کاربران به وب‌سایت سر می‌زنند.


برای افرادی مانند ما که به مغازه می‌روند تا خرید کنند، آگاهی از مشکلاتی که باعث ایجاد آزردگی می‌شوند آسان بوده و به راحتی می‌توانیم پیشنهادانی برای رفع این عیوب ارائه بدهیم. اما، وقتی صحبت از طراحی‌های خودمان می‌شود، شاید نتوانیم قبل از کاربر اصلی متوجه ایرادهای کار بشویم. برای چنین کاری بد نیست تا عقب بایستیم و به دنبال ایرادهای طراحی‌مان بگردیم تا دیگر باعث سرخوردگی‌های غیرضروری در کاربران نشویم و آنچه که می‌خواهند را زودتر و راحت‌تر به آنها ارائه بدهیم.

بایدها و نبایدها طراحی رابط گرافیکی وب سایت
بایدها و نبایدها طراحی رابط گرافیکی وب سایت

برای اینکه بتوانیم دور بایستیم و به طراحی و ظاهر از دیدگاه بازدیدکننده نگاهی بیندازیم بد نیست به تعدادی از بایدها که به ما کمک می‌کنند تا پاسخگوی نیاز کاربر بدون ایجاد ناراحتی باشیم دقت کنیم.
 

باید: تجربه‌ای مشابه در دستگاه‌های مختلف

بازدیدکننده‌ها از دستگاه‌های مختلفی به وب‌سایت شما سر می‌زنند. آنها از رایانه، تبلت، موبایل، موزیک پلیر، کنسول گیم و یا حتی ساعت‌هایشان وارد وب‌سایت شما می‌شوند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی این است که کاربر از هر دستگاهی که دوست دارد وارد وب‌سایتتان شده ولی تجربه‌ایمشابه را داشته باشد.به این معنی که اگر بازدیدکننده وب‌سایت را از موبایل خود تماشا می‌کند بتواند بدون هیچ سردرگمی هر چیزی را که دوست دارد به‌دست بیاورد، درست انگار که از صفحه دسکتاپ در خانه وارد وب‌سایت شده است. چنین کاری باعث می‌شود تا کاربران خود را بدون در نظر گرفتن وسیله‌ای مورداستفاده، همیشه نگه‌دارید.
 

باید: ارائه ناوبری به‌صورتی که سریعاً قابل‌مشاهده بوده و کار با آن آسان باشد

کلید ایجاد تجربه‌ای لذت‌بخش برای کاربر، درک این قضیه است که آنها همواره به دنبال محتوا می‌گردند. آنها به دنبال اطلاعاتی هستند که در وب‌سایت شما قرار دارد. تنها راه برای دسترسی به این اطلاعات استفاده از ناوبری وب‌سایت می‌باشد.
سعی کنید یک سیستم ناوبری کاربرپسند ارائه دهید که به‌راحتی قابل‌دسترسی و استفاده باشد. طراحی این ناوبر باید به‌گونه‌ای باشد که با کمترین تعداد کلیک‌ها وی را به چیزی که می‌خواهد برساند و درعین‌حال سهولت اسکن کردن و ردیابی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
 

باید: مهم‌ترین چیز روی صفحه باید نمایش نقطه کنونی باشد

در ابتدا اکثر کاربران به‌جای خواندن تمام جزئیات روی صفحه به اسکن کردن آن می‌پردازند. بنابراین, اگر یک بازدیدکننده و یا کاربر قصد پیدا کردن محتوا و یا انجام کاری را داشته باشد, به اسکن کردن خود ادامه داده تا اطلاعت موردنظررا پیدا کند.در اینجا شما می‌توانید به آنها کمک کنید و ازلحاظ بصری نگاهشان را به سمت جایی که باید تماشا کنند هدایت کنید ( به این کار Visual Hierarchy و یا سلسله‌مراتب بصری می‌گویند). اطلاعات مهم مانند عناوین، فرم‌های ورود به سیستم، اقلام ناوبری و غیره را نقطه کانونی صفحه قرار داده تا بازدیدکننده بتواند به‌راحتی آنها را مشاهده کند.

باید: تمام کلیدها و لینک‌ها باید به‌درستی کار بکنند

وقتی در فروشگاهی به دنبال چیزی بسیار ضروری برای شام شب می‌گردید و ناگهان متوجه می‌شوید که دیگر موجود نمی‌باشد, احساس خیلی بدی به شما دست می‌دهد. همین احساس زمانی به کاربر دست خواهد داد که روی لینکی که کار نمی‌کند کلیک کرده و یا با کلیدی مواجه شوند که قابل کلیک کردن نمی‌باشد. زمانی که بازدیدکنندگان به دنبال محتوا می‌گردند، انتظار دارند تا هر لینکی آنها را به‌جایی که می‌خواهند ببرد و دوست ندارند با خطای 404 و یا وب‌سایت دیگری روبرو شوند. اقلام بصری که شبیه لینک و دکمه بوده و نمی‌شود روی آنها کلیک کرد (مانند عناصری که دکمه Call to action داشته ولی hyperlinked نیستند) کاربر را خسته کرده و شاید باعث عصبانیت و درنهایت ترک وب‌سایت شوند.
 

باید: به کاربر اجازه بدهید که تجربه جستجو را کنترل کند

وب‌سایت‌هایی که با اجرای خودکار ویدیوها و یا اسکرول خودکار کنترل را از دست کاربر می‌گیرند موردعلاقه کاربران نمی‌باشند. زمانی که یک وب‌سایت و یا واسط کاربر طراحی می‌کنید، باید به کنترل جستجو و همه‌چیز را به خود کاربر بسپارید.
باید در نظر داشته باشید که چیزهایی مثل پخش اتوماتیک ویدیوها, اجازه اسکرول ندادن، موزیکی که درزمینه به‌صورت اتوماتیک شروع می‌شود، لینک‌هایی که در تب‌های دیگر باز می‌شوند، همه و همه ناراحتی کاربر را برمی‌انگیزند. از این عناصر باید به‌ندرت و فقط در مواقع خاصی استفاده کرد.

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی وجود ندارد شما اولین نفر باشید

دیدگاه شما در مورد این مطلب