do's and don'ts marketing content for online stores

بایدها و نبایدهای بازاریابی محتوا در فروشگاه‌ اینترنتی

زمان مطالعه 4 دقیقه
بایدها و نبایدهای بازاریابی محتوا در فروشگاه‌ اینترنتی

تولید محتوای خلاقانه‌ای که از حمایت و پشتیبانی فکری برخوردار باشد، بهترین روش برای اثبات رهبری، ایجاد روابط پایدار، افزایش میزان دیده شدن و رشد درآمد است. اینکه شما این کار را چگونه انجام می‌دهید تا درنهایت منجر به رسیدن شما به یک نقطه بی‌بازگشت و بن‌بست نشود نیز بسیار مهم است.

همچنان که نقشه های بازاریابی محتوا خود را ایجاد و ساختاربندی می‌کنید، توجه داشته باشید که تنها نوع اطلاعات و دانشی که با دیگران به اشتراک می‌گذارید مهم نیست، بلکه اینکه با چه مخاطبی، چگونه و در کجا به اشتراک‌گذاری آن‌ها می‌پردازید نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هست. 

بایدهای بازاریابی محتوا

۱- خود را به‌عنوان یک کارشناس در زمینه کاری خود نشان دهید
درحالی‌که بیش از ۶۰درصد شرکت‌ها از رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان بخشی از استراتژی کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند، شناخته شدن به‌عنوان یک کارشناس یا بهتر از آن تنها کارشناس یک حوزه چیزی است که موجب تمایز شما از رقبای خودتان می‌شود.
در دنیای کسب‌وکارهای صنعتی، فراهم آوردن دانش و درکی که رهبر بازار را با مدرک و گواه کافی نشان دهد، زیرساختی مناسب برای همکاران و مراجع بالقوه ایجاد کرده و باعث می‌شود تا آن‌ها از توانایی‌های شما مطلع شوند. این روش مسیر شناخته شدن شما به‌عنوان منبعی قابل‌اعتماد برای به دست آوردن اطلاعات را هموار می‌سازد. هرقدر دانش فراهم آمده از طریق دیگران چه ازنظر کمی و چه ازنظر کیفی کاربردی‌تر باشد، پاسخی که از دیگر تأثیرگذاران صنعت و مشتریان موجود در بازار خود به دست می‌آورید بهتر و بیشتر هست. هدف ایجاد تمایز، نهادینه ساختن اعتماد، ایجاد ارتباط، تبادل اطلاعات و درنهایت سودآوری هست.
 
۲-  قلمتان جذاب باشد
به‌طور ایده آل، محتوای تولیدی شما موجب آموزش و سرگرمی می‌شود. محتوای متنی و بصری شما باید دست‌اول بوده و به‌گونه‌ای باشد که شما و شرکت تحت مدیریت شمارا به‌عنوان رهبر بازار معرفی و تبلیغ کند. به‌منظور به انجام رساندن این مهم در ازدحام رسانه‌های اجتماعی، شما ابتدا باید بتوانید توجه مخاطب خود را جلب کنید. انسان‌های بدون توجه به حرفه و شغل، همیشه با استفاده از داستان جذب‌شده و هیجان‌زده می‌شوند. راهی پیدا کنید تا با استفاده از آن شرکت، تجربه، نظر، یافته‌ها و اخبار خود را جذاب و هیجان‌انگیز کنید.
 
۳-  شخصی‌سازی محتوای تولیدی
شرکت‌های مختلف، خصوصاً در حوزه کسب‌وکارهای صنعتی، همیشه اعتبار خود را از طریق اشتراک‌گذاری و انتشار مطالب و دانش صرف به دست می‌آورند. توجه داشته باشید که تنها شخصی با میزان دانشی برابر با شما و همچنین در جایگاه شما می‌تواند از این اطلاعات استفاده کند و به عبارتی این اطلاعات خام برای آن‌ها معنا و مفهوم پیدا می‌کند. بنابراین به  موانعی که شرکت شما از پیش روی خود برداشته، چالش‌ها و مسائلی که با موفقیت از آن‌ها بیرون آمده ازنقطه‌نظر شخصی بپردازید، چراکه مخاطبین شما، انسان هستند و روش یادگیری آنها متفاوت از ربات‌ها است.
 
۴-  تنوع محتوای تولیدی
محتوای عالی تنها محدود به مقالات متنی نمی‌شود؛ اغلب اوقات پرکاربردترین (و به‌یادماندنی‌ترین) نکات و مطالب در عرصه کسب‌وکار از طریق تصاویر، نمودارها و محتوای ویدئویی انتقال پیدا می‌کند.


۵-  نشر و گسترش محتوای تولیدی
شما به‌عنوان نماینده و مسئول رسانه‌های اجتماعی خود، باید اقدام به نگارش و انتشار مقالات مختلفی بکنید که به شما اجازه می‌دهند تا تخصص خود را به دیگران معرفی کنید. زمانی که از یک یا چندین زیرساخت برای انتشار محتوای خود برخوردار هستید، آن‌ها را ار راه رسانه‌های اجتماعی که مخاطبین شما در آن‌ها حضور دارند، تبلیغ کرده و به دیگران معرفی کنید. تمامی شرکت‌ها اقدام به هدف‌گیری مخاطبین ثابت و یکسان، به یک دلیل و در یک مکان و موقعیت خاص نمی‌کنند.


۶-  مخاطبین خود را بشناسید
محتوا همیشه باید باهدف مخاطب هدف شما باشد. در زمان هدایت کردن محتوای خود، جایگاه و محل حضور مخاطبین خود را در نظر داشته و در تبلیغات خود لحاظ کنید. دقیقاً تعیین کنید که مخاطبین شما در چه شبکه‌ها و رسانه‌هایی حضورداشته و در زمان حضور خود در آن‌ها به انجام چه فعالیت‌هایی می‌پردازند. دراین‌باره تحقیق کنید و ببینید که آن‌ها در زمان حضور خود در هر یک از سایت‌ها خواهان به دست آوردن چه چیزی هستند. از طریق به اشتراک‌گذاری دانش خود با آن‌ها، چیزی را که به دنبال آن هستند، برای آن‌ها فراهم‌سازید.

نبایدهای بازاریابی محتوا

 ۱-  انتشار هرزنامه
این روشی که شما برای بازاریابی انتخاب کرده‌اید صحیح نیست. هدف ایجاد و برقراری ارتباط است، نه موردحمله قرار دادن دیگران. باوجوداینکه تبلیغات بیش‌ازحد در رابطه با محصولات و برند هرگز درنهایت به صندوق پستی ما راه پیدا نمی‌کند، به خاطر داشته باشید که این کار همچنان در محیط شبکه‌های اجتماعی، فعالیت ناخوانده در نظر گرفته می‌شود.
 
۲-  جار زدن
این موضوع نیز جایگاه و اهمیتی مشابه با انتشار هرزنامه دارد. اگر می‌خواهید مجموعه‌ای از دنبال کنندگان حقیقی داشته باشید، خود را به‌عنوان یک کارشناس حقیقی معرفی کنید و ارتباطات حقیقی و ماندنی شکل دهید، ارتباطات شما باید بسیار عمیق‌تر از فریاد زدن مطالب بی‌معنی و هدف در هرلحظه در محیط توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی باشد.
 
۳-  توهم کافی بودن منابع موجود
تمامی ایمیل‌ها هرزنامه به‌حساب نمی‌آیند. در حقیقت، داشتن مجموعه‌ای قدرتمند از آدرس‌های ایمیل که بتوانید به‌صورت هفتگی یا ماهانه روزنامه‌ای را به آن‌ها ارسال کنید (اگر خودشان مشترک شما شده باشند) روشی بسیار مناسب برای ایجاد اعتماد و ثبات است. بااین‌وجود، این کار کافی نیست. اگر آن‌ها را با استفاده از محتوایی که متعلق به یک کمپین بازاریابی مناسب و متعادل است مورد بمباران تبلیغاتی قرار دهید، همواره متحمل ریسک خارج شدن آن‌ها از لیست اشتراک‌های خودتان می‌شوید.
 
۴-  افزایش بی‌مورد میزان تبلیغات
این روشی مناسب و مؤدبانه برای گفتن، “لطفاً دروغ نگویید!” است. اگر همواره از تخصصی دم بزنید که قدرت و توانایی پشتیبانی و ارائه آن را ندارید، با گذشت زمان اعتبار خود را از دست می‌دهید. یکی از مهم‌ترین اهداف در بازاریابی محتوایی ایجاد حس اعتماد است، بنابراین با استفاده از محتوای نامناسب این حس را خدشه‌دار نکنید. اجازه دهید تخصص شما، خودش شکل‌گرفته و خودش را معرفی کند. اگر به‌صورت عمومی از بزرگی و قدرت خود دم بزنید، به‌احتمال‌زیاد در اندک زمانی نیاز به صیقلی کردن تخصص خودخواهید داشت. 


۵-  از بین رفتن تمرکز بر روی موضوع
از دست دادن تمرکز در دنیای شلوغ و پر از هرج‌ومرج رسانه‌های اجتماعی بسیار آسان است. بنابراین همیشه سعی کنید بر روی موضوعات انتخابی و معروف و شناخته‌شده حوزه کاری خود باقی‌مانده و فعالیت خود را حفظ کنید. همواره رفتار و اعمال رهبران فکری حوزه خود را دنبال کرده و از آن‌ها خبر داشته باشید و از این مهم‌تر همواره به ندای نیازهای در حال شکل‌گیری مخاطبین هدف خود گوش فرا دهید.

دیدگاه شما چیست؟