Content managment systems

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

زمان مطالعه 3 دقیقه
سیستم مدیریت محتوا cms

سیستم مدیریت محتوا و یا در مخفف CMS یک سیستم نرم افزاری قابل مدیریت می باشد که برای سهولت کاربرانی که معمولاً با داشتن مهارت و دانش سطحی در HTML و توسعه وب برای بروز رسانی، انجام تغییرات و ساختن صفحات جدید در وب سایت طراحی شده است.

سیستم مدیریت محتوا و یا در مخفف CMS یک سیستم نرم افزاری قابل مدیریت می باشد که برای سهولت کاربرانی که معمولاً با داشتن مهارت و دانش سطحی در HTML و توسعه وب برای بروز رسانی، انجام تغییرات و ساختن صفحات جدید در وب سایت طراحی شده است.

  • وب سایت شما از صفحات زیادی ساخته شده است؟
  • وب سایت سازمان و یا شرکت تغییرات مداوم دارد و اغلب چند نفر مشغول کار بر روی آن می باشند؟
  • همکاران شما فاقد اطلاعات کافی در مورد HTML می باشند؟
  • و یا هر یک از صفحات وب سایت شما قبل از انتشار بر روی وب سایت مورد نقد و بازرسی قرار می گیرد؟

اگر هر یک از حالتهای زیر در مورد شرکت و یا سازمان شما صدق می کند، استفاده از سیستم مدیریت محتوا در طول زمان صرفه جویی در هزینه و زمان را برای شما بهمراه خواهد داشت

پایه های یک سیستم مدیریت محتوا (CMS)

یک سیستم مدیریت محتوای معمولی :

  1. یک لایه طراحی سایت که طراحی و برنامه نویسی شده است، معمولاً لوگو و یا بنر در بالا، یک منوی اصلی در زیر آن، دارای دو طرف چپ و راست می باشد و فوتر و یا زیر صفحه در پایین و همچنین دارای مکان و موقعیتی است برای درج محتوای اصلی.
  2. طرح لایه اصلی معمولاً برای تمامی صفحات بعدی نیز استفاده می شود و در روند تبدیل صفحات بخش مدیریت CMS کاملاً یکپارچه می باشد.
  3. بار وب سایتهای تولید محتوا روند و دستورالعمل مشخص برای درج محتوا و تصاویر بصورت خودکار بهمراه دارند و بیشتر سیستم های مدیریت محتوا از بارزترین خصوصیت آنها سهولت انجام بروزرسانی و درج محتوا می باشند.
  4. هر صفحه تولید شده در پایگاه داده ها برای اعمال تغییرات و بارگذاری ذخیره می شود.

سیستم های مدیریت محتوای حرفه ای دارای توابع منحصر بفردی همچون توابع آرشیو، سازگاری با موتورهای جستجوگر و مد ریرایت Mod Rewrite و … می باشند، اما از قابلیت های اصلی آنها باید به آسانی درج و تغییر محتوا اشاره کرد.

انواع سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوای اختصاصی

این سیستم ها معمولاً بسیار گران می باشند، این سیستم های مدیریت محتوا با قابلیت های کامل ارائه می شوند و دارای پشتیبانی فنی قوی هستند و مورد استفاده سازمان ها و بخش هایی که بدنبال قابلیت های منحصر به فرد و خصوصی سازی شده هستند می باشد.

سیستم مدیریت محتوا منبع باز 

این سیستم ها رایگان می باشند و براحتی قابل نصب هستند. از بهترین سیستم های مدیریت محتوای منبع باز (Open Source) می توان به Mambo, Joomla و Drupal اشاره کرد. اصلاً فکر نکنید که چون این سیستم های منبع باز و رایگان ارائه می شوند دارای پشتیبانی فنی ضعیفی می باشند، خیر این سیستم ها از معروفترین سیستم های مدیریت محتوای جهانی می باشند و فروم ها و وب سایتهای زیادی برای پشتیبانی و توسعه آنها در سرتاسر وب وجود دارد. برای انتخاب هر یک نیاز به این است که بر روی آن تحقیقاتی انجام دهید تا قابلیت هر کدام را با توجه به نیازتان تطبیق دهید.

سیستم مدیریت محتوا سفارشی

این سیستم ها معمولاً طبق خواسته مشتریان مورد توسعه قرار می گیرند و با توجه به نیازهای شما طراحی می شوند.

بهینه سازی سیستم مدیریت محتوا برای موتورهای جستجوگر

اگر تصمیم به نصب یک سیستم مدیریت محتوا گرفته اید برای بهینه سازی آن در موتورهای جستجوگر بهتر است چند مورد زیر را حتماً اعمال کنید.

Mod Rewrite

استفاده از مد ریرایت (Mod Rewrite) به شما کمک خواهد کرد تا URL های تولید شده بصورت اتوماتیک رابطه بهتری با موتورهای جستجوگر برقرار کنند.

فیلد های درج موضوع صفحه (Page Tittle) و متاتگ ها

شما در مورد هر صفحه باید موضوع صفحه و متاتگ های مرتبط با آن صفحه را وارد نمایید، ورود متاتگ آلت (alt For Images) برای تصاویر بسیار مفید خواهد بود و استفاده از کلمات کلیدی صحیح و مرتبط با متون صفحه نقش بسزایی در قرار گرفتن در صفحات جستجوی موتورهای جستجوگر خواهد داشت.

نقشه سایت (Sitemap)

تمام صفحات تولید شده وب سایت شما باید بصورت اتوماتیک در نقشه XML وب سایت شما قرار بگیرند، این عمل باعث خواهد شد تا موتورهای جستجوگر براحتی کلیه صفحات وب سایت شما را پیدا کنند و خزنده های آنها صفحات وب سایت شما را مورد بازرسی و در نتیجه در لیست صفحات جستجوی خود به نمایش در بیاورند.

بصورت کلی سیستم های مدیریت محتوا زندگی را آسوده تر کرده اند، سیستم های مدیریت محتوا  کمک شایانی به رشد محتوا و علم در سطح اینترنت کرده اند و باعث آن شدند تا تمامی افراد بتوانند براحتی وب سایتی داشته باشند و علوم و دانش خود را در صفحات وب سایت خود در معرض دید همگان قرار دهند.

دیدگاه شما چیست؟