building a successful website that encourages visitors to buy

عوامل تعیین کننده یک وب سایت موفق

زمان مطالعه 4 دقیقه
عوامل تعیین کننده یک وب سایت موفق

داشتن یک وب سایت کسب و کار کوچک کار آسانی نیست. همچنین برای نوشتن محتوا و ویرایش آن به نحوی که بتوان کلمات کلیدی را در آن گنجاند، نیازمند صرف زمان زیادی هستید. آخرین مرحله کار، هنگامی است که وب سایت شما در صفحه اول نتایج سرچ گوگل نمایش داده می شود و بازدید کننده باید بر روی لینک وب سایت شما کلیک کند.

بار دیگر به این موضوع فکر کنید. آخرین مرحله از کار می تواند خرید از سایت، ثبت نام و یا هر فعالیت دیگری باشد که شما تمایل دارید بازدید کنندگان پس از ورود به کسب و کار آنلاین شما انجام دهند.

یکی ازمتداول ترین اشتباهاتی که صاحبان کسب و کارهای آنلاین کوچک مرتکب می شوند این است که وب سایتشان را تمام شده و کامل می پندارند. صفحه نخست و یا صفحه فرودی معمولا بیشترین تاثیر را دارد. نباید تمام انرژی خود را برای بازدید بیشتر وب سایت خود انجام دهید و پس از آن اجازه دهید این کلیک های با ارزش به هدر روند!

سوالی که همواره وجود دارد این است که چه عواملی در طراحی وب سایت موفق تعیین کننده هستند؟ در این مقاله سوالاتی مطرح شده است که پیش از طراحی یک وب سایت باید مورد بررسی قرار گیرند:

1. آیا وب سایت شما نظر بازدیدکنندگان را جلب می کند؟

در عرض چند ثانیه، بازدید کننده وب سایت تصمیم می گیرد که وقت خود را برای مشاهده وب سایت شما صرف کند یا خیر و اگر وب سایت شما را به قدری که لازم است ارزشمند نداند فوراً به سایت بعدی رجوع می کند. بر اساس گزارش گروه Nielsen Norman وب سایت های غیر مفید به گمراه کردن کاربران موجب می شوند و به همین دلیل کاربرانِ وب سایت ها حساسیت بالائی پیدا کرده اند و برای انتخاب یک وب سایت تردید دارند. حال این سوال مطرح می شود که مشخصه اصلی وب سایت های بی فایده چیست؟

پاسخ: طراحی وب سایت ضعیف و فقدان یک پیام مشخص

در طراحی وب شرکت های کوچک می بایست اطلاعات کافی قرار داده شود تا بازدید کنندگان را به ادامه جست و جو در وب سایت دعوت کند. اما این کار باید بصورت متعادل انجام شود و اطلاعات در وب سایت از حد متعارف خارج نشود و ارزش های کسب و کار شما در طراحی وب سایت لحاظ شده و به خوبی به تصویر کشیده شود. از زیبائی های بصری قدرتمند استفاده کنید و مزایای اصلی کسب و کار کوچک خود را برجسته کرده و به تفهیم آن کمک کنید.

2. آیا کاربران در وب سایت شما به خوبی هدایت می شوند؟ 

اگرچه ممکن است اینگونه به نظر نرسد اما منو ناوبری، یکی از بخش های مهم در طراحی وب سایت به شمار می رود. ناوبری یکپارچه ممکن است نادیده گرفته شود و یک منو ناوبری نامرتب و بی نظم نیز می تواند باعث آسیب وب سایت شود.

تصور کنید بازدید کنندگان وب سایت از طریق صفحه نخست وارد وب سایت شده اند، (قبلا توضیح داده شد که ورود به وب سایت شما به آسانی انجام نمی شود) و پس از آن با منوئی روبه رو می شوند که لینک هایش به درستی به صفحه مربوطه هدایت نمی شود. از این رو بازدید کننده وب سایت شما را رها می کند و دوباره به صفحه نتایج جستجو بر می گردد.

هیچ گاه اجازه ندهید بازدید کنندگان وب سایت شما سرگردان شوند . اطمینان حاصل کنید که ناوبری سایت بسیار واضح و دقیق عمل می کند. با این کار کاربران خواهند دانست برای دستیابی به اطلاعات مورد نظرشان، خرید کردن و یا پُر کردن یک فرم باید به کدام صفحه رجوع کنند.

علاوه بر منو ناوبری کارامد، می بایست تمام صفحات با هدف مشخصی طراحی شوند و همچنین مهم است که فراخوانی های CTA  یا Calls To Actionبه خوبی پیاده سازی شده باشد تا بازدیدکنندگان را به درستی به صفحه مورد نظرشان هدایت کند.

اگر اینگونه فکر کنیم که بازدیدکنندگان پس از ورود به وب سایت شما معمولا آمادگی خرید ندارند، راهنمائی کاربر به صورت صفحه به صفحه به سمت خرید کالا ، می تواند بهترین روش تبدیل بازدید کننده به خریدار باشد.

در اینجا نمونه ای از حرکت کاربر در وب سایت شرح داده می شود: دکمه ای به عنوان “بیشتر بخوانید” در صفحه نخست وب سایت خود تعبیه کنید که به صفحه “خدمات” لینک شود، صفحه “خدمات” نیز می بایست به فرم “تماس با ما” لینک شود. این روال به کاربران اجازه می دهد ارتباط بهتری با شرکت شما و محصولاتتان برقرار کنند . این ارتباط بهتر در نهایت به خرید از وب سایت شما منجر خواهد شد.

3. آیا محتوای وب سایت شما نیازهای کاربران را برآورده می کند؟

یکی از بدترین موارد در ارتباط با یک وب سایت ورود کاربر به آن، خواندن محتوا و عدم تمایل برای ادامه بازدید وب سایت است. اگر تعامل با مخاطبان برای شما مهم است، می بایست آن ها را جذب وب سایت خود کنید. بدین منظور می توانید از روش های بازاریابی محتوا استفاده کنید.  لازم است شخصیت شما در اینترنت مثبت و خوشنام باشد و همواره درتلاش برای بهبود شخصیت آنلاین خود باشید. برای گروهی از افراد که می خواهید با شما در تعامل باشند، محتوای اختصاصی ایجاد کنید. برای مثال برای گروه خاصی برنامه ریزی کنید و دلایل خرید آن ها را مورد بررسی قرار دهید.

برای نمونه، اگر شما یک مربی یوگا هستید، مخاطبان شما را گروه های گوناگونی تشکیل می دهند که شما می توانید برای رفع نیاز آن ها به ساخت وب سایت اقدام کنید. این گروه می تواند شامل مردان و زنانی باشد که به دنبال کلاس های یوگا مقدماتی، پیشرفته، فوق پیشرفته و یا کلاس های آموزش یوگا به صورت آنلاین هستند.

حال که مربی یوگا بازار هدف خود را مشخص کرد، می تواند به توسعه محتوای وب سایت خود بپردازد و بر اساس هر سطح، برای رفع نیازها برنامه ریزی کند. پس از این مرحله، مربی می تواند با هر گروه از مخاطبان خود با زبان خاصی صحبت کند. به علاوه، می توان به اعضاءِ کلاس های حضوری و اینترنتی، امکاناتی نظیر فروش کتاب های اینترنتی ویا eBooksو ویدئوهای آنلاین را نیز ارائه کرد.

با انجام تمام این روش ها به چه نتیجه ای دست خواهیم یافت؟

در اصل، تعیین موفقیت وب سایت کسب و کار کوچک شما معنایی فراتر از ” انتشار” در وب خواهد داشت. درست مشابه حفظ یک تجارت موفق، حفظ یک وب سایت موفق نیز نیازمند صرف هزینه های نگهداری و پشتیبانی است. هنگامی که در وب به توسعه و نشر وب سایت خود می پردازید، اطمینان حاصل کنید که تمامی نکات کاربردی را برای موفقیت آن رعایت کرده اید.