Bootstrap و کاربرد آن در فروشگاه‌های اینترنتی

1135 بار
پنج شنبه, 26 فروردين 1395 ساعت 15:06
ارزیابی شما
(1 رای)
Bootstrap و کاربرد آن در فروشگاه‌های اینترنتی - 4.0 out of 5 based on 1 vote

Bootstrap چیست؟

Bootstrap مجموعه‌ای از ابزارهای رایگان برای ایجاد صفحات وب‌سایت و نرم‌افزارهای تحت وب است که شامل دستوراتHTML، CSS و توابع جاوا اسکریپت جهت تولید و نمایش برگه‌ها، دکمه‌ها، تب‌ها، ستون‌ها و سایر المان‌های موردنیاز طراحی وب هست.
Bootstrap در ابتدا توسط مارک اتو و جاکوب تورنتون و در جهت ایجاد یک چارچوب ظاهری مشخص و یکسان در ابزارهای توییتر طراحی و نوشته شد. قبل از شروع این پروژه نمونه‌های زیادی با همین رویکرد ایجادشده بود که همگی با سرنوشتی مشابه و عدم استقبال طراحان وب مواجه شده بودند. به دلیل وجود مشکلات اساسی در نمونه‌های دیگر، سازنده اصلی توییتر یا همان مارک اتو تصمیم به ساخت یک سیستم داخلی و قدرتمند برای خود بانام Bootstrap گرفت.

  Bootstrap  و کاربرد آن در فروشگاه‌های اینترنتی

در اوت سال 2011، توییترBootstrap را به‌صورت متن‌باز و رایگان در اختیار دیگران قرارداد و در فوریه 2012 به محبوب‌ترین پروژه در وب‌سایتGithub تبدیل‌شده بود.

Bootstrap  و کاربرد آن در فروشگاه‌های اینترنتی

 


Bootstrap چه چیزهائی را در اختیار شما میگذارد

این چارچوب یاFramework با تمامی مرورگرهای استاندارد همخوانی داشته و حتی در نسخه‌های قدیمی‌تر مانند اینترنت اکسپلورر 8 نیز ظاهر زیبای خود را حفظ می‌کند. از نسخه دومBootstrap به بعد طراحی واکنش گرا یا ریسپانسیو نیز در آن لحاظ شد که موجب نمایش مناسب صفحه در دستگاه‌های هوشمند همراه می‌گردد.


Bootstrap به زبان ساده

بزرگ‌ترین مشکل طراحان وب و کد نویسان قدیمی، ایجاد ظاهری زیبا و مناسب است! بله دقیقاً مشکل اساسی اینجاست. اصول کد نویسی و ایجاد زیربنا و ساختار مناسب برای یک وب‌سایت بسیار مهم و پیچیده است ولی نمایش صحیح خروجی کار و ایجاد یک فضای کاربرپسند نیز اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت.
Bootstrap قصد دارد که خلأ میان طراحی و کد نویسی را از میان برداشته و کد نویسان را ترغیب به استفاده از طراحی‌های پیش‌فرض و استاندارد نماید. به همین منظور دستورات CSS و توابع JQuery موردنیاز را برای شما فراهم کرده است تا شما بتوانید با استفاده از دستورات پیش‌فرض و رعایت اصول متناسب با طراحی Bootstrap زمان راه‌اندازی یک پروژه را تا حد زیادی کاهش داده و خروجی آن را متناسب با استانداردهای روز دنیا پیش ببرید.
اگر طراحی وب‌سایت را به آشپزی تشبیه کنیم، دستوراتPHP همانند مواد اولیه در پخت یک غذا بوده و وظیفه تأمین مواد غذایی لازم را بر عهده دارد، کدهایHTML همانند دستورالعمل پخت غذا است که خروجی موردنظر شمارا از مواد اولیه ایجاد می‌کند. دستورات CSS شباهت زیادی به نحوه کشیدن غذا در ظرف و نحوه ارائه آن در سفره دارد! خوشمزه‌ترین غذای دنیا نیز اگر در ظرف پلاستیکی و به‌صورت نامناسب سرو شود ممکن نیست که رضایت افراد را جلب کند ولی ارائه مناسب و زیبای یک غذای ساده می‌تواند اشتهای سخت‌گیرترین افراد را نیز برانگیزد.
Bootstrap به شما در نحوه ارائه غذا و بهبود نمایش صفحات وب بسیار کمک می‌کند، مهم‌تر از هر چیز دیگر سرعت‌بالای کار با آن است که زمان راه‌اندازی و اتمام یک پروژه را حتی تا 80 درصد کاهش می‌دهد.


مشکل Bootstrap چیست؟

پروژه Bootstrap باهدفی مشخص و ایده‌ای ستودنی راه‌اندازی شده است و در این مسیر سومین نسخه خود را تجربه می‌کند. طراحان زیادی از استانداردهای آن بهره می‌برند و افراد زیادی استفاده از Bootstrap در طراحی وب‌سایت را یک مزیت مهم می‌دانند ولی مشکل اصلی زمانی ایجاد می‌شود که شما وابستگی زیادی به طراحی اولیه آن داشته باشید.
امروز شاهد وب‌سایت‌های زیادی هستیم که همگی ظاهر نسبتاً یکسانی داشته و به‌راحتی می‌توان ردپای Bootstrap را در آن دید. به‌عنوان‌مثال رنگ مشکلی هدر وب‌سایت، حاشیه‌های 1 پیکسلی خاکستری و دکمه‌های آبی و قرمز با ظاهری مشخص نشان‌دهنده به‌کارگیری Bootstrap در یک وب‌سایت هستند، درحالی‌که باکمی تغییر می‌توان ظاهری جدید و متفاوت به هریک از این بخش‌ها داده و رنگ‌بندی‌های دلخواه خود را در آن‌ها ایجاد نمود.
اگر روند استفاده از Bootstrap به همین شکل ادامه پیدا کند ممکن است در آینده تشخیص وب‌سایت‌های اینترنت از یکدیگر کمی دشوار شده و همگی دارای ظاهری یکسان و تکراری گردند. این مسئله به معنی مخالفت ما با این سیستم و امکانات آن نیست بلکه منظور آن است که بیایید تا این امکانات را در راستای بهبود فضای اینترنت بکار گرفته و خلاقیت خود را فراموش نکنیم.
اطلاعات و تجربه شما در کار باBootstrap را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید و اگر منابع فارسی مناسبی برای آموزش این سیستم می‌شناسید در بخش نظرات با ما و دیگر مخاطبین به اشتراک بگذارید.