Be careful about these 6 web design trends

دقت بیشتر به این 6 ترند در طراحی سایت

زمان مطالعه 4 دقیقه
6 ترند در طراحی سایت

سبک‌های بکار گرفته شده در طراحی سایت‌ها همواره در حال تغییر هستند. انتخاب یک سبک جدید طراحی سایت بستگی به نیاز کاربران و نوع کسب و کار شما دارد. از سوی دیگر شما علاوه بر مشخصه‌های ظاهری هر قالب و ساختار، مشخصه‌های فنی هم مهم است و تمامی قالب‌ها دارای نکاتی هستند که استفاده از آن‌ها شما را با چالش‌های فنی و اجرائی مواجه خواهد کرد.

 استفاده از منوی همبرگر 

امروزه از آنجایی که گجت های قابل حمل بسیار رایج شده‌اند، طراحان وب سایت‌ها، منو هدایتگر را خلاصه کرده و تحت یک منو به نام منوی موبایلی یا همبرگری قرار می‌دهند. نمونه‌ای از این منو را می‌توانید در وب سایت Squarespace ببینید.

همانطور که در شکل‌های بالا دیده می‌شود قرار دادن منوی همبرگر به‌عنوان یک سبک جدید طراحی سایت منجر می‌شود که سایت ساده (مینیمال) و قشنگ به نظر برسد و اغلب مردم با نحوه استفاده از آن آشنایی دارند.

ولی این روش برای هر وب سایتی مانند فروشگاه‌های اینترنتی و سایت‌های خبری بکار نمی‌آید چرا که پیدا کردن عناوین مورد نظر در یک منو کار راحتی برای کاربران نمی‌باشد.

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، وب سایت Time تعداد متنوعی از عناوین خبری را تحت یک منو قرار داده است ولی جهت راحتی کاربران، یک منو مربوط به آخرین اخبار و ابزاری برای جستجوی عناوین نیز در سایت قرار داده شده است.
 

استفاده از اسلاید چرخشی (Carousel) در صفحه اول سبک جدید طراحی سایت

این روزها، اسلایدهای چرخشی در اغلب وب سایت‌ها دیده می‌شوند. اگرچه این گونه افکت‌ها توجه بسیاری از کاربران را جلب می‌کنند ولی باید نکاتی را در این مورد مدنظر قرار داد.

– اسلایدهای چرخشی در ساختار سئو اثر منفی دارد.
از آنجایی که با وجود این اسلایدها، حجم متن موجود در سایت کاهش می‌یابد درنتیجه یافتن اطلاعات متا کار مشکلی خواهد بود.
– تأثیر عکس بر سرعت سایت می‌گذارند.
گاهاً اسلایدهای مورد استفاده متشکل از تصاویری هستند که از رزولوشن بالایی برخوردار بوده و درنتیجه زمان بارگذاری صفحه اول سایت، افزایش یافته و منجر به نارضایتی کاربران می‌شود.
– وجود اسلایدها، محتوای متنی سایت را در قسمت پایین صفحه قرار می‌دهد.
با توجه به اصول پیشنهادی توسط گوگل بهتر است اسلایدها منجر به پایین راندن متون داخل صفحه نشوند. باید مدنظر قرار داد که اسلایدها فقط جنبه زیباتر شدن سایت را دارند و بر ارزش محتوای سایت تأثیری ندارند. 

طراحی اسکرول پارالاکس

در سال‌های اخیر دیده شده است که از طراحی اسکرول پارالاکس در سایت‌های بسیار استفاده می‌شود. این تکنیک به محتوای پیش زمینه و پس زمینه اجازه می‌دهد تا با سرعت‌های متفاوتی دیده شوند.

در زمان استفاده از این طراحی باید به نکات زیر دقت کرد:
– طراحی اسکرول پارالاکس برای سئو مناسب نیست.
سایت‌هایی که این نوع طراحی را دربرمی گیرند معمولاً از یک صفحه ساخته می‌شوند و در نتیجه جستجوی محتوای متن توسط موتورهای جستجو به کندی صورتمی گیرد.
– عملکرد سایت کاهش می‌یابد.
ازآنجایی که در زمان استفاده از این طراحی از گرافیک‌های بسیاری استفاده می‌شود لود شدن سایت به آسانی نخواهد بود. بدین ترتیب، کاربرانی که از گجت های متنوع استفاده می‌کنند دچار دردسر می‌شوند.
 – پارالاکس تأثیر منفی بر کاربران  می‌گذارد.

با توجه به تحقیقات انجام شده در مورد استفاده از طراحی اسکرول پارالاکس، اگرچه به نظر می‌رسد سایت‌های حاوی این طراحی جذابیت بیشتری دارند ولی طبق نظر کاربران، استفاده از این نوع طراحی دسترسی به مطالب را با مشکل مواجه می‌کند.

استفاده از لودینگ پیش از بارگزاری صفحات

گاهاً برای شما پیش آمده است که برای مراجعه به یک سایت مدتی را وقت صرف کرده‌اید تا صفحه اصلی بارگذاری شده و بعد شما قادر به استفاده از سایت بوده‌اید. در طراحی یک وب سایت طراحان باید مدنظر داشته باشند که کاربران بیش از ۱۰ ثانیه برای لود شدن سایت صبر نخواهند کرد. 

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید درصد بارگذاری سایت تنها چیزی است که در صفحه اصلی دیده می‌شود و این امتیازی منفی در طراحی سایت به شمار می‌رود.

درحالی‌که در مثال بالا، صفحه بارگذاری متشکل از گرافیک‌های بسیار زیبایی است که در حین بارگذاری صفحه، کاربر را بسیار سرگرم کرده و باعث ترغیب وی برای استفاده و مراجعه مجدد به سایت می‌شوند.

جاوا اسکریپت

امروزه استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به‌عنوان سبک جدید طراحی سایت بسیار پر رونق است چراکه به کمک آن می‌توان صفحه‌های بارگذاری زیبا و یا آیتم‌های جالبی از قبیل اسلایدرها را خلق کرد ولی پیشنهاد ما به شما این است که بیش از حد معمول از جاوا اسکریپت استفاده نکنید. از دلایل آن می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:
– سرعت بارگذاری سایت را به شدت کاهش داده و باعث نارضایتی کاربران می‌شود.
– در ابزار و گجت های قابل حمل به خوبی عمل نمی‌کند.
– همانند سایر زبان‌های برنامه نویسی چنانچه جاوا اسکریپت به درستی اجرا نشود مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد و امنیت سایت شما را به خطر می‌اندازد.
– جاوا اسکریپت بر بهینه سازی سئو تأثیر منفی می‌گذارد.

تایپوگرافی در طراحی

اگرچه در طراحی سایت می‌توان از فونت‌ها و عناصر متنوع تایپی استفاده کرد ولی بهتر است که بیش از دو نوع فونت بکار گرفته نشود چراکه این امر منجر می‌شود سایت درهم ریخته و بی نظم به نظر آید و درنتیجه خواننده را از خواندن مطالب باز می‌دارد.

همان‌طور که در تصویر بالا دیده می‌شود در طراحی سایت Uxpin فونت‌های استفاده‌شده از یک گروه هستند و این تاکتیکی است که نشان می‌دهد طراحی این سایت به‌طور حرفه‌ای صورت گرفته است.
در زمان انتخاب فونت نکات زیر را در نظر داشته باشید:
– فونت‌های مختلف را امتحان کنید. هدف شما بر این باشد که یک سبک جدید در طراحی سایت ارائه دهید.
– چنانچه علاقه‌مند هستید ترکیبی از فونت‌ها را بکار بگیرید سعی کنید فونت‌هایی را استفاده کنید که مکمل یکدیگر بوده و در عین حال تضاد جالبی را در مقابل چشمان خواننده قرار دهند.
– علاوه بر این دقت نمایید که هر فونتی می‌تواند حس خاصی را به کاربر القا نماید پس بهتر است بین موضوع سایت و فونت انتخابی خود هماهنگی لازم وجود داشته باشد.

در پایان باید گفت که در نظر داشته باشید که تمامی روش‌های طراحی جدید استاندارد و دارای بازدهی 100% نیست و مگر در مواردی که طراحی بصری شما را به استفاده از آن‌ها مجبور کند، بدون در نظر نگرفتن نکات منفی استفاده از آن‌ها به سراغشان نروید.

دیدگاه شما چیست؟