Cleverly get natural backlinks to your ecommers website

بک لینک، لینک بیلدینگ، بک لینک طبیعی – قسمت اول

زمان مطالعه 4 دقیقه
بک لینک،لینک بیلدینگ،-بکلینک طبیعی

بک‌لینک یعنی لینک‌هایی که یک سایت دیگر به سایت شما می‌دهد. حالا این بک‌لینک ها می‌توانند از سایت‌های مرتبط و غیر مرتبط باشند و تأثیر مثبتی بر روی وب سایت شما داشته باشند و یا حتی باعث افت رتبه آن شوند.

در ابتدا بد نیست نگاهی به تعریف عامه و استاندارد بک لینک داشته باشیم:
بک‌لینک یک لینک خروجی از یک صفحه به صفحه دیگر است. هرچه بک‌لینک بیشتری به سایت شما روانه شود،سایتتان محبوب‌تر خواهد بود.”


تعریف تخصصی‌تر بک لینک به قرار زیر است:
بک‌لینک یعنی لینک‌هایی که یک سایت دیگر به سایت شما می‌دهد. حالا این بک‌لینک ها می‌توانند از سایت‌های مرتبط و غیرمرتبط باشند و تأثیر مثبتی بر روی وب سایت شما داشته باشند و یا حتی باعث افت رتبه آن شوند.”
 

بک‌لینک های خوب، بد

بک‌لینک های خوب و بد چه بک‌لینک هایی هستند؟
در یک کلام،بک‌لینک هایی که به صورت طبیعی توسط مدیر وب‌سایت به وب‌سایت و یا فروشگاه اینترنتی شما با یک متن و عبارت مرتبط به سایت شما ایجاد شده باشند بک‌لینک خوب نامیده می‌شود. این بک‌لینک ها نباید از سایت‌های اسپم بیایند،نباید تعداد لینک‌های خروجی آن سایت بسیار زیاد باشد،نباید از سایتی با اعتبار بسیار پایین که شبیه اسپم است بیاید،نباید سایت لینک دهنده  با سایت شما از نظر ارتباط موضوعی خیلی غریبه باشد و فاکتورهای دیگری که مهم‌ترین آنها موارد ذکر شده بود.
 
چه بک‌لینک هایی مضر هستند؟
مگر می‌شود که لینکی مضر باشد؟ بله. روزانه بسیاری از سایت‌های اسپم به شروع به کار می‌کنند و با دریافت و ایجاد لینک‌های غیرطبیعی و اسپم به نتایج بالای گوگل می‌آیند و سپس توسط گوگل جریمه می‌شوند! بک‌لینک‌های مضر آنهایی هستند که از سایت‌های غیر مرتبط می‌باشند،دارای تعداد لینک‌های خروجی بسیار زیادند،از سایت‌هایی با IP هایی که اسپم شناخته شده‌اند ،‌  لینک متنی شما را بسیار تکرار کرده‌اند و خودشان نیز تولید محتوا نمی‌کنند.
 

چه چیزهایی در کیفیت یک لینک مؤثر هستند؟

انکر تکست – Anchor Text
همان متن یا عبارتی است که به یک صفحه دیگر لینک می‌شود. حالا چگونه تأثیر می‌گذارد؟ وقتی با عبارتی مرتبط با صفحه‌ای که می‌خواهید به آن لینک بدهید،درس مثل این است که یک سیگنال به گوگل فرستاده‌اید که این Anchor Text با این صفحه مرتبط است و گوگل می‌تواند رتبه آن کلمه را با توجه به دیگر فاکتورها افزایش دهد.
 
Domain Autority یا اعتبار دامنه
این فاکتور توسط شرکت Moz به وجود آمده است. سن دامنه،تعداد لینک‌های ورودی،کیفیت لینک‌ها،فعالیت سایت در شبکه‌های اجتماعی و برخی المان‌های دیگر در افزایش یا کاهش این فاکتور دخیل هستند. این امتیاز می‌تواند در مشخص کردن کیفیت یک لینک دخیل باشد.
 
Page Authority یا اعتبار صفحه
همانند Domain Athority توسط شرکت Moz ارائه می‌شود که در مورد لینک‌های ورودی،کیفیت آنها و اعتبار کلی همان صفحه مشخص می‌شود.
 
دریافت لینک از سایت‌های کشورتان
اگر سایتی با زبان فارسی دارید،بهتر است لینک‌هایی که می‌گیرید از سایت‌هایی باشند که دارای دامنه ir هستند و بر روی سرورهای ایرانی قرار گرفته‌اند. چون شانس شما را برای دریافت رتبه بالاتری در نتایج جست و جوی ایران افزایش می‌دهند. اما ممکن است باعث افزایش رتبه شما در نتایج جست‌وجوی بین‌المللی نشوند.
 
تعداد لینک‌های داخل صفحه
این که گوگل بداند لینک‌های خروجی از یک سایت طبیعی هستند یا خیر،توسط فاکتورهای زیادی مشخص می‌شود. اما در کل،تعداد لینک‌های خروجی از صفحه‌ای که از آن لینک می‌گیرید،نباید خیلی زیاد باشد و باید نسبت آن با محتوا حفظ شده باشد.
 
رتبه آن صفحه
 البته در این که دیگر پیج رنک اهمیتی ندارد شکی نیست،اما همچنان یک سیگنال نسبتاً تأیید شده در افزایش تأثیر لینک‌هاست. دقت کنید که پیج‌رنک به صورت مستقیم بر روی رتبه شما تأثیر نمی‌گذارد،بلکه به صورت غیرمستقیم می‌تواند مؤثر باشد
 
رابطه بین لینک‌ها
یکی از مواردی که خیلی‌ها در آن دچار اشتباه می‌شوند،بحث رابطه‌های بین لینک‌هاست. لینک‌ها مشخصه‌ای به نامRel دارند که می‌توانیم با آن به موتورهای جست و جو بگوییم که ازLink Juice وPR juice ما چیزی برای آن صفحه ببرند یا خیر. حال ممکن است که موتورهای جست و جو رتبه آن صفحه را به واسطه لینکی که شما به آن داده‌اید افزایش دهند،اما از رتبه صفحه شما چیزی برای آن صفحه نبرده باشند.
 

اشتباهات رایج در مورد بک‌لینک

بک‌لینک همان تبلیغات متنی است!
متأسفانه چیزی که این روزها بسیار آن را می‌بینیم،افرادی هستند که فکر می‌کنند بک‌لینک در همان تبلیغات متنی که اکثراً در سایت‌های فارسی‌زبان جا افتاده است خلاصه می‌شود و هرکس که اسمی از بک‌لینک آورد،یعنی ماهیانه مبلغی را پرداخت کند تا وب‌سایت دیگری لینک مارا در وب‌سایت خود قرار دهد. خب این موضوع نادرست است. تبلیغات متنی هم یکی از روش‌های خرید بک‌لینک به حساب می‌رود که از طرف گوگل کاملاً مردود اعلام شده و باعث افت و جریمه وب‌سایت و یا فروشگاه اینترنتی شما نیز می‌شود.
درست تا مدتی پیش خرید بک لینک به شیوه تبلیغات متنی کاری طبیعی محسوب می‌شد و تمامی مدیران وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی، زمانی که شروع به کار می‌کردند از تبلیغات مختلفی همچون خرید بک لینک از سایت‌های با رتبه ۴، ۵و.. استفاده می‌کردند. خرید بک لینک به کاری عادی تبدیل شده بود. با این که گوگل در تمامی راهنماهای خود گفته بود که خرید و فروش بک لینک ممنوع است، اما به خاطر نتیجه مثبت آن در پیشرفت سایت‌ها همه افراد این کار را انجام می‌دادند. اما در سال ۲۰۱۱، گوگل الگوریتم پاندا را معرفی کرد که اکثر سایت‌های ایرانی ایمیل‌هایی  را مبنی بر حذف این لینک‌های تبادلی از طریق وبم است تولز دریافت. بعد از آن ماجرا، سایت‌هایی که بک لینک خریده بودند و یا فروخته بودند جریمه شدند و افراد زیادی دچار زیان‌های مالی شدند. این تغییر بزرگ‌ترین اتفاقات ممکن در کل تاریخ سئو بود. چون سایت‌های زیادی دچار افت رتبه شدند و خیلی‌ها به این خاطر کسب و کار خود را از دست دادند.
 
بک‌لینک بد است و نباید بک لینک گرفت!
جمله دیگری که بعضی مواقع به گوش خورده است،اشتباه گرفتن مفهوم اصلی بک‌لینک است. خود بک‌لینک به خودی خود بخش مهمی از سئو را در دست دارد. بخشی که دیگران شما را پیشنهاد می‌کنند و گوگل این پیشنهادت را در نتایج جست و جوی خود تأثیر می‌دهد تا سایت شما رتبه خوبی داشته باشد. حالا چگونه می‌توان گفت که بک‌لینک بد است؟ با این ماجرا موافقم که بک‌لینک غیرطبیعی بد است،اما همه بک‌لینک‌ها هم که بد نیستند!
 
هرچه بیشتر بهتر!
دیگر زمان آن که به کمیت فکر کنیم به پایان رسیده است و باید کیفیت بیشتر بک لینک‌ها را مد نظر خود قرار دهیم. هرچه کیفیت یک لینک دریافتی بالاتر رود،تأثیر آن بر روی رتبه سایت شما نیز بالاتر می‌رود. ممکن است با دریافت چند لینک خوب رتبه‌ای کسب کنید که دیگر سایت‌ها با هزاران بک لینک نتوانند آن را به‌دست بیاورند!
 
ارتباط بین صفحات مهم نیست!
با  توجه به تستی که انجام دادیم،دریافت لینک از صفحات غیر مرتبط می‌تواند باعث خارج شدن سایت شما از نتایج جست‌وجوی  کلمه کلیدی‌ای که برای آن سایت خود را آماده کرده‌اید بشود. در مقابل،با دریافت فقط چند لینک مرتبط توانستیم رتبه یک سایت را به سرعت افزایش دهیم. در حالتی که برای سایت شماره یک،شاید صدها لینک با کیفیت اما از سایت‌های غیر مرتبط گرفته بودیم (این سایت به خاطر لینک‌های غیر مرتبط در حال حاضر در ۱۰۰نتیجه اول وجود ندارد).
 

چگونه بک‌لینک بگیریم؟

پاسخ این سؤال را در قسمت بعدی این مقاله با هم بررسی می‌کنیم.

بخوانید : بک لینک، لینک بیلدینگ، بک لینک طبیعی – قسمت دوم

دیدگاه شما چیست؟