Attention grabbing elements in web design

جلب توجه کاربران در طراحی سایت

جلب توجه کاربران در طراحی سایت

زمان مطالعه 5 دقیقه 8 نوامبر 2019

مطالعات فراوانی در زمینه جلب توجه افراد در حوزه علوم اعصاب و روان و روانشناسی صورت گرفته است و رقابت بسیار زیاد و شگفت انگیزی برای تبدیل این نتایج به صورت ابزاری در طراحی وبسایت و دنیای بازاریابی، جهت ایجاد تأثیر معنی دار وجود دارد.

روش‌های بسیار زیادی برای جلب توجه کاربران در صفحات وب وجود دارد. از انتخاب لغات معنی دار گرفته تا جایگزینی تصاویری که باعث ایجاد عکس‌العمل‌هایی برگرفته از احساس، شده است. در این مقاله با بررسی عناصر مورد استفاده در برخی از وب سایت‌ها به توضیح این امر مهم یعنی ” جلب توجه کاربران” می‌پردازیم:
 

استفاده از کلمات با تأثیر بالا

بعضی از لغات وجود دارند که باعث جذب بیشتر توجه کاربران در مقایسه با بقیه لغات می‌شوند. این موضوع با عکس‌العمل‌های خودکار مغز انسان، ارتباط دارد، که اول چشم آن جملات خاص را می‌بیند اطلاعات برای مغز فرستاده می‌شود و عکس‌العمل خودکار نسبت به این اطلاعات صورت می‌پذیرد.
کلمات می‌توانند به راحتی در ذهن خودمحور ما، شباهت‌ها را یادآوری کنند و ما را به حالت آگاهی در بیاورد. لغاتی مانند: “شما، هم اکنون و رایگان” می‌تواند بیشترین مقدار توجه را از بین لغات دیگر برای ما ایجاد کند. اما این جلب توجه، بیشتر به مضمون سایت و هدف کاربران نیز بستگی دارد. در زیر مثال‌هایی از نحوه استفاده لغت “شما” در صفحه وجود دارد که تقریباً نزدیک به دکمه انجام عملیات (مثل خرید، اطلاعات بیشتر و غیره) قرار گرفته است. 

نمایش بیشتر و جذاب‌تر

چگونه به جلب توجه کاربران اقدام کنید به‌صورتی که آنها برای کسب اطلاعات بیشتر ترغیب شوند؟ بهترین روش برای این موضوع این است که مقدار کمی از اطلاعات را در یک زمان مشخص به آنها نمایش دهید. این شیوه امکان بررسی سریع مطلب را به کاربر می‌دهد و در آن حس “درخواست دیدن بیشتر اطلاعات” را القا می‌کند. مثالی که در این زمینه می‌توان زد تیزرهای نمایش متن است که برای امکان مطالعه در چند ثانیه طراحی شده‌اند.
 شما می‌توانید به تیزرهای دیگر نمایش محتوا فکر کنید، نمایشگرهای کوچکی که به کاربران می‌گوید که “اینجا مطالب بیشتری وجود دارد که شما به آن علاقه‌مند هستید.

این وب سایت یک مثال زیبا از چگونگی ایجاد تیزرهای متنی است، نمایش گزیده‌ای از مقالات برای هر دسته بندی. تمام متن‌ها خلاصه نمایش داده شده است که کاربر در هنگام تمرکز برای مطالعه متوجه می‌شود که متن خلاصه است لذا برای خواندن متن اصلی و کامل به دنبال آن خواهد رفت. 
سه مثال آخر اسلایدهای جالبی دارند که برای نمایش بیشتر از دکمه‌های بعدی قبلی در سمت راست و چپ استفاده کرده است.

این یک تصویر از وب سایت قدیمی شرکت bixal است اما اسلایدر استفاده شده در این سایت نمونه بسیار عالی است. عنوان یکی از مطالب، به صورت پیش فرض مرتبط با یک تصویر است، این موضوع حاکی از این است که عناوین دیگر آن نیز به تصاویر دیگری مرتبط هستند این موضوع باعث برانگیختن حس کنجکاوی کاربر می‌شود
 

با توجه به نحوه خواندن کاربران، طراحی کنید

 وقتی دارید برای طراحی برنامه ریزی می‌کنید در مورد اینکه کاربران به چه روشی جذب وب سایت شوند فکر کنید. برای کمک به عناصر برای جلب بیشترین توجه آنها را در جاهای کلیدی در صفحه قرار دهید. برخی از مردم به بنرهای تبلیغاتی به ندرت نگاه می‌کنند متن‌های بالا و پائین همیشه خوانده می‌شوند و مردم بیشتر در ظاهر وب غرق می‌شوند.
مطابق تحقیقات صورت گرفته در انیستیو پوینتر در سال ۲۰۰۷، عناصری که باعث جلب توجه بسیار زیادی می‌شوند شامل ابزارهای هدایتی، گرافیک و تصاویر، تبلیغ و عناوین. شما تنها کسری از یک ثانیه برای چندین ثانیه برای درگیر کردن توجه کاربران فرصت دارید.
برای جلب بیشترین توجه کاربران وب سایت چه راه کارهایی دارید؟
ترکیبی از کلمات بزرگ و انرژی زا برای ایجاد اثر بیشتر استفاده کنید. از تصاویر بزرگ برای برقراری ارتباط با کاربر استفاده کنید. متن‌های مهم و اطلاعات کلیدی را به صورت بزرگ (یا به‌وسیله کنتراست) در محل‌های مناسب و قابل رویت قرار دهید.

زمان و مکان مناسب را در یابید

محتوا و اطلاعات حساس را در محل‌های مناسب و در زمان مناسب قرار دهید، به کاربران این فرصت را بدهید که خودشان مسیر مورد علاقه خود را طی کنند. یک نمونه عالی برای این موضوع، استفاده از مقالات با عناوین مرتبط، بعد یا قبل از عنصری که خود باعث جلب توجه کاربر یا خواننده شده است، می‌باشد. مثلاً شاید شما در بعضی فروشگاه‌های آنلایندر هنگام خرید یا در اطراف سبد خرید، متوجه محصولات پیشنهادی شده‌اید این یک شیوه عالی از جایگزینی محتوا در محل مناسب و در زمان مناسب است.

وقتی که می‌خواهید یک مقاله در NYTimes بخوانید متوجه باکس‌های اسلایدری می‌شوید که مقالات مرتبط را به شما نمایش می‌دهند. این یک نمونه عالی از چگونگی نمایش اطلاعات درست، در زمان درست و در محل درست آن است.
ممکن است موارد مهم بسیار زیادی در وب سایت وجود داشته باشد، اما فقط نمایش یک مورد آنها از بقیه خیلی خیلی مهم‌تر است که شما قصد دارید نظر خوانندگان و کاربران را به خود جذب کند. استفاده بی رویه از مرکز توجه قرار دادن عناصر در صفحات وب سایت باعث کمرنگ شدن تأثیر مثبت و جذب مخاطبان خواهد شد. تا زمانی که برای کاربر انتخاب‌های زیادی وجود داشته باشد، انتخاب کردن یک مورد از بین آنها برایش سخت می‌شود و این موضوع در نهایت باعث می‌شود که هیچ چیزی را برای خواندن، خرید و …انتخاب نکند.
استفاده از اسلایدر تا زمانی توجه خواننده را به خودش جلب می کنه که یک عنصر جلوی صورت او در حرکت باشد!. این راه بی برو برگرد توجه کاربر را به دام می‌اندازد.

استفاده از علم رنگ و نور

یکی از راه‌های جلب توجه بازدید کنندگان وب سایت کنتراست (تضاد) رنگ است. با استفاده از تم رنگی صحیح، یک دکمه که با رنگ متضاد از رنگ‌های سایت طراحی شده می‌تواند توجه بسیاری را به خودش جلب کند.
یک نمونه بسیار متداول، استفاده از دکمه  CTA یا دکمه درخواست برای انجام عملیات  است که می‌تواند در محل مناسب و با رنگی متضاد اجرا شود که بتواند بسیار جذب کننده باشد.
اهمیت تعادل در استفاده از چرخه رنگ وب سایت نباید فراموش شود. فرض کنید که مهم‌ترین دکمه سایت سبز براق است، استفاده از رنگ براق برای جلب توجه به تنهایی کافی نخواهد بود!. اگر رنگ‌های دیگر خیلی براق یا خیلی پر رنگ باشند، از تأثیر سبز براق کم می‌شود و آن هم مثل رنگ‌های دیگر مورد استفاده در وب سایت دیده خواهد شد و توجه خاصی هم به خود جلب نخواهد کرد.
انتخاب رنگ برای وب سایت خود را با دقت فراوان انجام دهید و به آن بپردازید. این موضوع را فراموش نکنید که شناخت رنگ‌ها و استفاده از آنها یک علم است! از قوانین چرخه رنگ استفاده کنید. رنگ‌هایی که دارای بیشترین تضاد رنگی در چرخه رنگ هستند باید با سمت مخالف چرخه، جفت شوند مانند همان دکمه سبز رنگ خیلی متداول است که با رنگ قرمز جفت شود. دیگر جفت‌های متضاد در چرخه شامل زرد با بنفش و آبی با نارنجی است.
راه حل دیگر، برای ایجاد کنتراست این است که رنگ‌ها را در مقابل رنگ‌های بی‌رنگ و کم جان‌تر و بر عکس (یعنی رنگ‌های بی رنگ را در مقابل رنگ‌های پر قدرت) قرار دهید و ترکیب کنید. استفاده از رنگ‌های متداول روشن در مقابل رنگ‌های تیره یا استفاده از یک رنگ متداول در مقابل رنگ‌های سفید و سیاه، بسیار مؤثر است. استفاده از گروه رنگ‌های که شبیه هم هستند مثلاً پالتی که با سه رنگ شبیه هم انتخاب شده است تأثیر غریزی مناسبی جهت جلب توجه کاربر نخواهد داشت!

استفاده از غریزه و احساسات

در زندگی انسان‌ها بعضی از احساسات غریزی وجود دارند که به حفظ بقای آنها کمک می‌کند مثل احساس گرسنگی (نیاز به غذا)، احساس خطر (نیاز به حفظ بقا) و غیره.. معمولاً برای اثر پذیر بودن در تبلیغات از این احساسات و عواطف استفاده می‌شود بعضی اوقات پیش آمده که تبلیغی شما را محو خود کرده و در آخر شما از خودتان می‌پرسید این تبلیغ برای معرفی کدام محصول بود؟ تمام تبلیغ در مورد چیز دیگری صحبت می‌کند و در آخر شما یک شیشه نوشابه در جایی از تبلیغ می‌بینید. نگران نباشید، حتی اگر ذهن هوشیار شما از موضوع این تبلیغ سر در نیاورد یا حتی اسم برند معرفی شده را به یاد نمی‌آورید مطمئن باشید که شما هفته بعد در مغازه در حال خرید این محصول هستید!
تأثیر اطلاعات احساسی و عاطفی در ادراک و تصمیم گیری بسیار زیاد است. در صورتی این اطلاعات احساسی برای حفظ بقای ما به خصوص وقتی احساس خطر نمائیم لازم باشد، بسیار تأثیر گذار و مهم خواهد بود!

این دختر خوشحال به نظر نمی‌رسد؟ نباید هم خوشحال باشد! زیرا از تصویر او در ایجاد یک عکس‌العمل احساسی، یعنی ایجاد ترس (شما را به این باور می‌رساند که نیاز زیادی به داشتن این بیمه دارید.) استفاده می‌شود.

در همان وب سایت ما یک مرد خندان را خواهیم دید که دندان‌های زیبا و درخشانی دارد و ظاهراً بسیار هم از آینده زندگی خود راضی و مطمئن است!

دخترک کوچک و ترسان، مطمئناً نظر شما را به خودش جلب می‌کند. این سناریوی تهدید، با محتوای وب سایت که در مورد شرکتی است که بادی گارد ارائه می‌کند تناسب دارد!
 
در پایان  امیدوارم از این مثال ها لذت و استفاده کافی را برده باشید اما در صورتی که مثال های بهتری را نیز میشناسید به ما ودیگر خواننده های این مقاله نیز اطلاع دهید.

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی وجود ندارد شما اولین نفر باشید

دیدگاه شما در مورد این مطلب