Are you on google’s honeymoon or in the sandbox

سایت شما در سندباکس یا ماه عسل گوگل قرار دارد؟

زمان مطالعه 5 دقیقه
سندباکس یا ماه عسل گوگل

اگر کمی به سئو وب‌سایت خود اهمیت داده و یا گشتی در انجمن‌های تخصصی زده باشید حتماً با عبارت سندباکس گوگل برخورد کرده‌اید. سندباکس گوگل قبل از هر چیز یک تئوری تجربی است! یعنی بر خلاف الگوریتم‌هایی مثل پاندا و پنگوئن، مدیران گوگل هیچ گاه وجود آن را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند.

گوگل سندباکس در واقع توضیحی برای پیشرفت کند دامنه‌های جدید می‌باشد. بر اساس Sandbox گوگل، بعد از راه اندازی یک دامنه جدید شما تا مدتی بین ۱ تا ۴ ماه در سندباکس قرار داده می‌شوید تا گوگل از کیفیت محتوای شما مطمئن شده و زمینه اصلی کار شما را مشخص نماید.

سندباکس گوگل

زمانی که گوگل شناخت کافی نسبت به وب‌سایت شما و محتوای آن کسب کند، از سندباکس خارج شده و جایگاه اصلی خود را پیدا خواهید کرد. کارهای زیادی را می‌توان برای کاهش این دوره انجام داد که مهم‌ترین آنها ارائه محتوای با کیفیت با زمان بندی مشخص، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و کسب لینک‌های معتبر و مرتبط هستند. 

سندباکس گوگل چه کاربردی دارد؟

شاید مهم‌ترین سؤال آن باشد که سندباکس چرا توسط گوگل اجرا می‌شود؟ اوایل سال ۲۰۰۴ و با تغییرات اساسی در الگوریتم‌های گوگل Sandbox نیز مطرح شد، هدف اصلی گوگل جلوگیری از پیشرفت سریع وب‌سایت‌های اسپمر در نتایج گوگل بوده است. با استفاده از این روش دیگر نمی‌توان یک وب‌سایت جدید را به سرعت در صف اول نتایج گوگل قرار داد و هر روز استراتژی‌های مختلف را برای فریب الگوریتم‌ها امتحان کرد.
با این وجود بسیاری از وب‌سایت‌های تازه تأسیس همچنان شانس حضور در نتایج گوگل و جذب بازدیدکننده را دارند، پیشرفت شما در دوره سندباکس زیاد نیست ولی شاهد تغییراتی در جایگاه خود برای عباراتی خاص و افزایش تدریجی تعداد بازدیدکنندگان وب‌سایت می‌باشید. در صورت مشاهده جهش ناگهانی در بازدید وب‌سایت خود (معمولاً در یک روز به دو برابر می‌رسد) می‌توانید امیدوار باشید که از Sandbox خارج شده‌اید.
توجه داشته باشید که سندباکس گوگل جزو الگوریتم‌های تنبیهی نبوده و به معنی اسپم شناخته شدن وب‌سایت شما نمی‌باشد، بلکه راهی برای جلوگیری از رشد قارچ گونه اسپمرها در فضای اینترنت است. قرار گرفتن در سندباکس گوگل ۱۰۰ درصد نیست و وب‌سایت‌های زیادی هستند که با این مشکل مواجه نمی‌شوند.

از کجا بفهمیم که در سندباکس گوگل هستیم؟

برای آنکه تشخیص دهیم جایگاه نامناسب ما در کلمات کلیدی به دلیل سندباکس بوده است یا جریمه‌های گوگل، باید بفهمیم که آیا در همه عبارات جایگاه مناسبی نداریم یا تنها در برخی کلمات خاص. قبل از هر چیز با استفاده از موتور جستجوی گوگل آدرس دامنه مورد نظر را در گوگل جستجو کنید. اگر هیچ نتیجه‌ای یافت نشد یعنی به‌طور کلی گوگل وب‌سایت شما را ایندکس نکرده است و شانسی برای جذب بازدیدکننده نخواهید داشت، اما اگر گوگل صفحات زیادی از وب‌سایت شما را ایندکس کرده و در عبارات مورد نظر خود جایگاه خوبی ندارید احتمالاً در سندباکس قرار گرفته‌اید و فعلاً باید شن بازی کنید.
بسیاری از مدیران وب‌سایت هستند که بعد از یک فعالیت چند ماهه و یا چند ساله با افت ناگهانی بازدید و کاهش رتبه در نتایج گوگل مواجه می‌شوند و فکر می‌کنند که دچار سندباکس شده‌اند. اشتباه نکنید، این اتفاق تنها برای دامنه‌های جدید روی می‌دهد و اگر شما یک‌بار وارد سندباکس شده و از آن خارج شده‌اید هیچ گاه دوباره به آن وارد نمی‌شوید. در این شرایط به احتمال زیاد وب‌سایت شما توسط یکی از الگوریتم‌های گوگل جریمه شده و باید دلیل اصلی این افت ناگهانی را جستجو کنید.

اگر وب‌سایتمان گرفتار سند باکس شود باید چه کنیم ؟

طبق گفته‌ی گوگل شما می‌توانید با ۸ گام از این گودال ماسه نجات پیدا کنید که به شرح زیر می‌باشد: 
۱- جمع آوری اطلاعات در مورد بک لینک‌های وب‌سایت
۲- مستند سازی کار
۳- از بین بردن لینک‌های با کیفیت پایین
۴- پیدا کردن مشخصات مدیران وب سایت که لینک وب‌سایتتان را در وب‌سایت خود قرار داده است
۵ – رسیدن به طراحان وب‌سایت‌های اینترنتی
۶- استفاده از ابزار غیر فعال کردن لینک (Disavow)
۷ – ارسال درخواست تجدید نظر از طریق ابزار غیر فعال کردن لینک
۸- منتظر ماندن و عقب نشستن تا مشاهده‌ی درخواست توسط گوگل

ماه عسل گوگل

یکی دیگر از مشکلات مدیران وب‌سایت و سؤالات همیشگی مدیران وب‌سایت در انجمن های تخصصی آن است که چرا وب‌سایت من در یک ماه اول راه اندازی پیشرفت چشمگیری داشته و در صدر نتایج بوده ولی الآن جایگاه من به یک‌باره افت کرده است؟!
Google Honeymoon درواقع دوره زمانی است که گوگل به وب‌سایت شما اختصاص می‌دهد و با شما به ماه عسل می‌آید. در این دوره زمانی که گوگل همراه وب‌سایت شما می‌باشد و به قول خود گوگل شما را به یک بهشت می‌برد وب‌سایت شما در صفحه اول گوگل و گاهی حتی در نتیجه اول گوگل به نمایش در خواهد آمد. اما شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که چگونه می‌توانید با گوگل محبوب به ماه عسل بروید؟ گوگل هنگامی که وب‌سایت‌ها روزهای اول تولد خود را می‌گذرانند، ممکن است آنها را از نظر محتوا و موضوع برای کاربران مفید تشخیص دهد و تصمیم بگیرد با شما به ماه عسل برود برای مدتی وب‌سایت شما را در نتایج در رتبه‌های خوب خود به نمایش در می‌آورد و پس از آن شما را در رتبه و یا بهتر بگوییم جایگاه واقعی خود قرار می‌دهد و دوران خوش ماه عسل با گوگل به پایان می‌رسد.

ماه عسل چه مفهومی دارد؟

گوگل از این ماه عسل برای بررسی رفتار کاربران در مراجعه به وب‌سایت شما استفاده می‌کند که در صورت عدم تطابق کلمات کلیدی با محتوای وب‌سایت شما و خروج سریع کاربران از صفحه مورد نظر، وب‌سایت شما اتفاق خوبی را پیش رو نخواهد داشت. گوگل در این مرحله مطالبی از وب‌سایت شما را که جدیدتر هستند بالاتر از مطالب وب‌سایت‌های قدیمی می‌آورد. البته این مطالب قدیمی ممکن است از وب‌سایت‌های با رنک بالا باشد. پس توجه کردید که گوگل در این مرحله چقدر به وب‌سایت شما اهمیت می‌دهد.هدف عمده گوگل شناسایی وب‌سایت شما با توجه به رفتار کاربران است و دنبال این است که آیا کاربران به خواسته خود در  وب‌سایت شما رسیده اند یا خیر. در ماه عسل گوگل شما برای مدت کوتاهی جایگزین یکی از رتبه های بالا در نتایج گوگل میشوید و در این مدت روبات های گوگل برخورد کاربران با وب‌سایت شما را بررسی میکنند، تعداد کلیک کاربر روی لینک شما و میزان ضریب خروج وب‌سایت شما عوامل مهمی هستند که بر رتبه نهایی شما تاثیرگذار خواهند بود.

در این مدت گوگل علاوه بر الگوریتم‌های خود میزان استقبال کاربران از صفحه شما را تحت نظر گرفته و در پایان جایگاه اصلی شما را تعیین خواهد کرد. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که وب‌سایت آنها در نتیجه جستجوی موتور جستجوی گوگل پیشرفت خوبی داشته است ولی به یک‌باره وب‌سایت آنها جریمه شده است، یکی از سؤالات متداول وب مدیران وب در انجمن های تخصصی مربوط به بهینه سازی و سئو وب‌سایت آن است که چرا وب‌سایت من در یک ماه اول راه اندازی پیشرفت چشمگیری داشته و در صدر نتایج بوده ولی آلان جایگاه من به یک‌باره افت کرده است؟! در حالی که جایگاه واقعی آنها از ابتدا همین بوده است. ماه عسل گوگل معمولاً از ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت بعد از ایجاد هر صفحه و یا وب‌سایت به وقوع می‌انجامد و در خوش‌بینانه ترین حالت تا ۱ الی ۲ هفته طول می‌کشد، بعد. البته ناگفته نماند که ماه عسل گوگل همیشه و در همه‌ی کلمات، شما را به صفحه یک نمی‌رساند بلکه این روند با چگالی آن کلمه ارتباط مستقیم دارد برای مثال شما یک وب‌سایت با موضوع طراحی وب‌سایت ایجاد کرده‌اید، این کلمه یکی از پرچگالی ترین کلمات ممکن است، در این کلمه هیچ‌گاه نباید انتظار داشت که گوگل برای ماه عسل شما را به صفحه یک ببرد.
 

بالاخره سندباکس یا ماه عسل؟!

تفاوت‌های اساسی میان ماه عسل گوگل و سندباکس وجود دارد. ماه عسل ممکن است در هر زمانی رخ دهد و مربوط به یک صفحه خاص و جدید از وب‌سایت شما می‌شود ولی سندباکس تنها در ابتدای راه اندازی وب‌سایت تأثیرگذار بوده و تمام صفحات وب‌سایت شما را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.
هردوی این روش‌ها نظارتی بوده و هدف اصلی آنها تعیین جایگاه واقعی شما در نتایج گوگل می‌باشد.

در پایان به یاد داشته باشید، راه اندازی یک وب‌سایت جدید نیازمند تلاش و صبر بسیار است، به موفقیت‌های کوچک دل نبندید و با شکست‌های مقطعی ناامید نشوید. بر اساس اصول سئو حرکت کنید و از روش‌های جانبی و فریبنده به شدت پرهیز کنید تا بتوانید در پایان یک دوره ۶ ماهه تحلیل درستی از عملکرد خود داشته باشید.

دیدگاه شما چیست؟