answer these 7 questions before hiring an ecommerce consultant

7 سوال پیش از استخدام مشاور برند تجاری

زمان مطالعه 3 دقیقه
7 سوال پیش از استخدام مشاور برند تجاری

افراد فعال در حوزه کسب و کار تجارت الکترونیکی، همیشه به دنبال افزایش میزان مخاطب و فروش خود هستند.
برای رسیدن به این هدف استخدام یک مشاور با تجربه در این زمینه یکی از بهترین راه‌های ممکن است ، اما انتخاب فرد مناسب برای این موضوع که با توجه به مقدار بودجه قابل پرداخت شما بیشترین میزان بازدهی را برای کسب و کار شما به دنبال داشته باشد کار مشکلی است.

با جواب به این 7 سوال این پروسه انتخاب مشاور برند، برای خودتان راحت‌تر کنید.

1- برند شما در 12 ماه آینده چند درصد پتانسیل رشد دارد؟

بدست آوردن جواب این سوال به شما کمک میکند تا فردی را انتخاب کنید که با شما هم نظر باشد. اگر شما در مورد میزان رشد شخصی خود نمیتوانید اطمینان داشته باشید با نگاهی به متوسط رشد در صنف خود و یا میزان رشد رقبای خود این عدد را با کمترین خطای ممکن بدست آوردید.

2- آیا من دقیقاً میدانم مشکل اصلی کجاست ؟

مشکلات خود را بررسی کنید و تمامی آن‌ها برای ارائه به مشاور شناسائی کنید اما در مورد راهکارهایی که توسط مشاور به شما پیشنهاد میشود منعطف باشید ، چرا که با توجه به میزان تجربه یک مشاور ، پیشنهاداتی که برای بهبود عملکرد بخش‌های مختلف برند شما ارائه میشود بهتر و موثرتر خواهد بود. از این موضوع هم غافل نشوید که راهکارهای ارائه شده توسط مشاورین بطور معمول چندان اقتصادی نیست و از این رو شما باید با بررسی تمامی راه حل‌ها ، اقتصادی‌ترین راه را که بیشترین بازدهی را برای شما به دنبال انتخاب کنید.

3- انتظار شما از مشاور چیست ؟

یکی از مشکلات همیشگی در ساختار ارتباطی بین کارفرما و مشاور ، انتظارات فضائی کارفرما از مشاور است. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی پیش از استخدام فرد مورد نظر ، شرح وظایف مشاور را آماده کنید و به جای اینکه انتظار یک گزارش سالانه را از آن‌ها داشته باشید در دوره‌هایی کوتاه مدت‌تر عملکرد آن‌ها را بررسی کنید و در صورتی که از راه اصلی فاصله‌ای پیدا کردند ، آن را تصحیح کنید.

4- بودجه شما چقدر است ؟

پیش از انتخاب یک مشاور با چند مشاور دیگر در مورد دستمزد آن‌ها صحبت کنید و با توجه به این دستمزدها بودجه خود را مشخص کنید و با توجه به بودجه خود و راهکار مورد نیازتان ، بهترین مشاور را اتخاب کنید و به یاد داشته باشید که همه چیز با صحبت حل میشود و شما میتوانید با اراذه راهکار‌های پرداختی گوناگون با مشاور مورد نظر خود به توافق برسید.

5- نقش من در این میان چیست ؟

از خودتان بپرسید که آیا میخواهید راهکار را از مشاور بگیرید و بر اساس آن عمل کنید و یا اینکه بر اساس نقشه خود و نظر مشاور به اهداف خود برسید.
در رابطه بین کارفرما و مشاور همیشه مشکلات زیادی در رابطه با این موضوع پیش می‌آید که بهترین راه برای جلوگیری از آن مشخص کردن روش کار و شرح وظایف هر فرد میباشد و علاوه بر آن توصیه میشود که جلساتی حضوری و یا تلفنی را برای بررسی وضعیت پیشرفت کار بصورت هفتگی و یا ماهاه برقرار داشته باشید.

6- تمرکز شما بر روی افزایش سود است یا افزایش مخاطبین ؟

پاسخ به این سوال عموماً بستگی به جایگاه فعلی برند شما در بازار دارد. بطور معمول زمانی که برند شما نوپا است نیاز اصلی شما افزایش مخاطبین است اما زمانی که شما یک برند با تجربه و شناخته شده باشید افزایش سود خالص سالانه الویت اصلی شما میشود.
یک مشاور خوب میتواند برای شما برنامه ریزی را داشته باشد که با کمترین هزینه علاوه بر افزایش مخاطبین برند ، افزایش فروش و سود سالانه را نیز داشته باشید و حتی با بررسی دقیق برخی از هزینه‌های غیر ضروری برند شما را حذف کند.

7- آیا من حاضرم برای کسب درآمد پول خرج کنم ؟

همه افراد در حرف نسبت به این سوال مثبت هستند اما زمانی که وقت عمل میشود ماجرا فرق میکند و همه دوباره به این فکر میکنند که آیا این کار درست است یا خیر ؟
پیش از هر چیزی ازخود بپرسید : ” آیا من حاضرم ….. ريال برای این کار پرداخت کنم ؟ “

دیدگاه شما چیست؟