8 ways to maximize user adoption

8 راه افزایش پذیرندگی محیط وب سایت برای کاربران

زمان مطالعه 3 دقیقه
افزایش پذیرندگی محیط وب سایت برای کاربران

تغییر کار بسیار مشکلی است. زمانی که شما محیطی بسیار ویژه را برای وب‌‌سایت خود طراحی می‌کنید که دارای ساختاری جدید است و افراد نیاز به‌صرف کمی وقت برای آشنا شده و استفاده از آن دارند مشکلات زیادی ازجمله مقاومت بسیاری از افراد برای استفاده از این محیط جدید پیش می‌آید.

مشکلات این‌چنینی مواردی هستند که به‌شدت نیازمند وقت و برنامه‌ریزی دقیقی برای از سر گذراندن دارند. زمانی که ساختار شما به‌راحتی پذیرفته نشود، میزان بازدهی وب‌سایت شما به‌شدت کم می‌شود، اما زمانی که افراد به این ساختار جدید عادت کنند، همه‌چیز حل می‌شود اما مسئله اینجاست که برای حل این مشکل چه باید کرد؟
 

نسبت به انتظارات مخاطب واقع‌بین باشد

زمانی که ساختار جدید بستر کاری که شما در اختیار مخاطبین خود قرار می‌دهید بسیار متنوع و زیاد است توجه داشته باشید که استفاده از این امکانات تا چه حد آسان است و درنهایت چقدر در وقت مخاطبین شما صرفه‌جوئی می‌کند و یا اینکه تا چه حد به افزایش میزان راحتی تصمیم‌گیری آن‌ها کمک می‌کند. درصورتی‌که استفاده  از هر یک از امکانات جدید نیازمند زمان است با قرار دادن راهنما استفاده از این امکان، زمان موردنیاز برای یادگیری استفاده از امکان موردنظر را تا حد چشمگیری کاهش دهید.
 

به نیاز مخاطب توجه کنید

در قسمت‌هایی که احتمال می‌دهید افراد بیشتر نیاز به کمک داشته باشند و یا دچار سردرگمی شوند، متن‌هایی را به‌صورت مخفی قرار دهید که در صورت مشاهده افزایش غیرطبیعی زمان استفاده فرد از سرویس موردنظر، به‌صورت خودکار ظاهر شود و پیشنهاد‌هایی را مبنی بر کمک به مخاطب موردنظر به برای استفاده از ابزار موردنظر پیشنهاد دهد.
با توجه به یکسان نبودن توانائی یادگیری تمامی افراد در نظر داشته باشید که در برخی از موارد، شما نیاز به پیاده‌سازی چنین کاری برای بسیاری از بخش‌های معمولی‌تر نیز دارید.
 

برای کمک پیش‌دستی کنید

بخشی را برای ارتباط آسان افراد با اپراتور در نظر بگیرید و هرزمانی که رفتار فرد گویای نیازمندی او به کمک بود پیشنهاد ارتباط با اپراتور را به او نمایش دهید. همچنین در صورت نیاز برای کاربران جدیدی که به‌تازگی عضو سایت شما می‌شوند و حتی در صورت لزوم برای کاربران قدیمی نیز، ایمیل را که حاوی راه نمائی‌های لازم است ارسال کنید و به یاد داشته باشید که بخش سؤالات متداول را نیز بروز رسانی کنید.
 

آزمایش‌های A و B را فراموش نکنید

در بسیاری از موارد شما برای یک بخش بخصوص دو راه‌حل متفاوت را در نظر دارید که ازنظر شما میزان بازدهی عملکردی آن‌ها یکسان است. در چنین مواردی، بهترین راه برای درک واقعی‌تر از میزان بازدهی این راه‌ها استفاده از دو گروه از کاربران یکسان برای استفاده از هر دو راهکار و مشاهده نتایج آن‌ها درنهایت است. با استفاده از نتایج به‌دست‌آمده شما نسبت به میزان بازدهی هر یک از راه‌کارها دیدگاه بازتری دارید و در مورد تغییرات و یا استفاده از هر یک از آن‌ها بهتر می‌توانید تصمیم‌گیری کنید.
 در این مقاله به آزمون A/B پرداخته شده است : افزایش فروش و بازدهی فروشگاه اینترنتی – قسمت اول

ایرادهای کار را کشف کنید

با بررسی الگوی رفتاری کاربران خو درگذر زمان، مشکلات آن‌ها را بررسی کنید و آنچه را که موجب از بین رفتن بازدهی وب‌سایت و سرویس‌های شما می‌شود از میان بردارید. آیا استفاده از یک سرویس زمانی بیشتری را در برمی‌گیرد؟؟ آیا استفاده از یک بخش بسیار کم است و یا تمامی افراد رفتار غیرمعمول مشترکی را از خود نشان می‌دهند؟؟ وقت را تلف نکنید و آن را حل کنید.
 

ارزش‌ها را به نمایش دربیاورید

در چند هفته ابتدای شروع استفاده افراد از امکانات و محیط جدید ارزش آنچه را که شما به‌تازگی به مخاطبین خود داده‌اید به آن‌ها یادآور شوید و به آن‌ها بگوئید که این تغییرات برای افزایش راحتی آن‌ها است. این موضوع را در قالب یک ایمیل و یا هر روش دیگری که متناسب با کسب‌وکار شما مناسب‌تر است را انجام دهید.
 

آموزش نیروهای خودی

مهم‌تر از کاربران شما، افراد زیردست شما هستند که باید به‌طور کامل با تمامی بخش‌های بستر کاری آشنا باشند. درصورتی‌که میزان تغییرات خیلی زیاد است وقتی را برای آموزش آن‌ها در نظر بگیرید تا در صورت لزوم آن‌ها نیز به‌سادگی بتوانند تمامی نیازهای کاربران را برطرف کنند.
ممکن است که وب‌سایت شما بجای فروش محصولات فیزیکی خدمات ویژه‌ای را به‌صورت اینترنتی در اختیار کاربران قرار دهد که در این صورت توجه به تمامی نکات بالا بسیار پراهمیت‌تر می‌شود و در چنین مواردی آموزش کاربران امری بسیار بااهمیت‌تر از قبل خواهد بود. در چنین و مواردی درصورتی‌که می‌توانید تیمی را برای آموزش کار با سرویس خود آماده کنید و آموزش رایگان کار با سرویس را به مخاطبین خود پیشنهاد دهید.

دیدگاه شما چیست؟