8 steps to setting up an ecommerce website

8 مرحله مهم در طراحی فروشگاه اینترنتی

زمان مطالعه 5 دقیقه
مراحل مهم طراحی فروشگاه اینترنتی

داشتن یک فروشگاه اینترنتی برای ارائه محصولات در دنیای امروز لازم و ضروری به نظر می‌رسد. طراحی و درواقع ساخت و ایجاد یک فروشگاه اینترنتی مراحلی را شامل می‌شود که هر یک از این مراحل به‌صورت موازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. به بیان ساده‌تر مراحل طراحی فروشگاه اینترنتی به‌ صورت حلقه‌های زنجیر به یکدیگر متصل‌اند و ضعف و یا نبود یک حلقه می‌تواند بر روی کیفیت نسخه خروجی تأثیر بسیاری داشته باشد.

کلیه مراحل ساخت یک فروشگاه اینترنتی باید به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده ، هدفمند و گام‌به‌گام پیش رود تا درنهایت به نتیجه‌ای مطلوب برسد. شاید خواندن مطالب زیر با توجه به ترتیب آن‌ها بتواند در تعیین برنامه و هدف شما در ساخت یک فروشگاه اینترنتی تأثیرگذار باشد. 

مرحله اول : اهداف و استراتژی فروشگاه اینترنتی

ابتدایی‌ترین گام در طراحی یک فروشگاه اینترنتی بررسی و تعیین اهداف ، سیاست و استراتژی فروشگاه اینترنتی شما در نحوه معرفی و ارائه خدمات ، نوع و نیاز مخاطبان ، امتیازات رقابتی ،نحوه ارتباط با مخاطبان و …است. بررسی و مطالعه دقیق در این مرحله می‌تواند در بازدهی و بهره‌وری فروشگاه اینترنتی و تبلیغات شما بسیار تعیین‌کننده و سودمند باشد . برای تعیین اهداف و استراتژی فروشگاه اینترنتی‌تان موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

 1. – هدف شما از داشتن فروشگاه اینترنتی
 2. – نوع مخاطبان
 3. – نوع خدمات
 4. – تحلیل خواسته‌های مخاطبان
 5. – فضای رقابتی و ویژگی‌های رقابتی

مرحله دوم : محتوا

بدون شک محتوا و مطالب درون فروشگاه اینترنتی شما مهم‌ترین قسمت فروشگاه اینترنتی شمارا تشکیل می‌دهند.با توجه به اهداف ، نوع مخاطبان و …اطلاعات موجود در فروشگاه اینترنتی شما باید به‌روشنی گویای نوع فعالیت و خدمات شما باشد.ارائه اطلاعات علمی ، ساده ، گویا و همراه با استفاده از نگارش مناسب در ارتباط با نوع فعالیت و محصولات و یا خدمات شما می‌تواند تمامی نیازهای مخاطبان را برطرف نماید و آن‌ها را در استفاده از خدمات و یا محصولات شما ترتیب و متقاعد کند.

مرحله سوم : طبقه‌بندی اطلاعات ، چینش محتویات ، نوع نگارش و دسترسی فروشگاه اینترنتی

پس از مرحله انتخاب و تعیین اهداف ، استراتژی و سیاست فروشگاه اینترنتی و محتوای فروشگاه اینترنتی نحوه در دسترس قرار دادن و ارائه اطلاعات در اولویت سوم قرار دارد.تصور کنید که شما ارائه‌دهنده خدمات خاصی هستید و یا شاید مخاطبان شما آشنایی کامل با خدمات و یا محصولات شما ندارند؟ در این حالت وظیفه شما ارائه توضیحات لازم و کافی و همچنین برطرف کردن ابهامات و سؤالات احتمالی و متداول است. دو حالت برای ایجاد ابهام و عدم پاسخ به مخاطب وجود دارد.

 1. وجود نداشتن و یا مبهم بودن اطلاعات.
 2. در دسترس نبودن و عدم هدایت صحیح مخاطب برای کسب اطلاعات.

این نکته بسیار مهم است که بدانید اگر مخاطب ابهام و یا سؤال بدون جوابی در مورد خدمات و یا محصولات شما داشته باشد ، به دنبال منابع دیگری برای پاسخ دادن به سؤالات خود و رفع ابهام می‌گردد و این یعنی از دست دادن مخاطب.

مرحله چهارم : طراحی گرافیک فروشگاه اینترنتی

یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نکات در یک فروشگاه اینترنتی گرافیک فروشگاه اینترنتی است.با توجه به فضای رقابتی و شلوغ دنیای وب جلب‌توجه مخاطب در مرحله ابتدائی قرار دارد. تصور کنید که قصد دیدن یک فروشگاه اینترنتی رادارید که ازنظر زمان بارگذاری و یا بالا آمدن بسیار کند و ازنظر نمای ظاهری نکته‌ای برای جلب‌توجه شما ندارد هرچند که شاید مطالب بسیار مفید و یا خدمات بسیار خوبی ارائه دهد.در اکثر موارد شما این فروشگاه اینترنتی را خواهید بست و به سراغ فروشگاه اینترنتی دیگری خواهید رفت. با توجه به مطالعات و تجربیات ما درزمینهٔ طراحی و توسعه وب ، بر این اعتقادیم که رعایت اصل ” خلاقیت همراه با سادگی ” می‌تواند فضایی بسیار زیبا و کارآمد در فروشگاه اینترنتی شما ایجاد کند.در این راه انتخاب رنگ‌ها و طرح‌های مناسب با فضای کاری شما بسیار تعیین‌کننده است. ذکر این نکته بسیار مهم است که گرافیک وب شاخه‌ای جدا از گرافیک چاپ است و طراحی در وب اصول و استانداردهای مختص به خود دارد.

مرحله پنجم : رعایت استانداردها در طراحی

استانداردها کمک می‌کنند تا مطمئن شویم که تمام افراد به اطلاعاتی که ما تأمین می‌کنیم دسترسی دارند و همواره توسعه وب را سریع‌تر و لذت‌بخش‌ترمی کند. استانداردها کمک می‌کنند که فروشگاه اینترنتی شما در تمامی مرورگرها به‌صورت یکسان نمایش داده شوند ، توسعه آن‌ها راحت‌تر انجام گیرد ، توسط موتورهای جستجو دقیق‌تر و سریع‌تر رتبه‌بندی و تحلیل شوند و….

مرحله ششم : مدیریت فروشگاه اینترنتی

امروزه فروشگاه‌های اینترنتی دینامیک و پویا سهم عمده‌ای از دنیای وب را تشکیل می‌دهند. این فروشگاه های اینترنتی‌ با استفاده از زبانه‌ای برنامه‌نویسی و بانک‌های اطلاعاتی به وجود می‌آیند و حرکت می‌کنند. با توجه به گستردگی زبانه‌ای برنامه‌نویسی تحت وب ، عناصر : علم روز ، تجربه و خلاقیت در استفاده از زبان‌ها و بانک‌های اطلاعات نقش تعیین‌کننده‌ای در بازدهی و بهره‌وری فروشگاه اینترنتی شما دارد .در فروشگاه‌های اینترنتی دینامیک بخشی با عنوان مدیریت فروشگاه اینترنتی ، برای مدیریت ( به‌روزرسانی ، ویرایش و …) اجزاء و مطالب فروشگاه اینترنتی در اختیار شما قرار می‌گیرد. سادگی در نحوه استفاده ، امکانات و امنیت از نکات مهم در مدیریت فروشگاه اینترنتی هستند. این بخش توسط مخاطبان عادی فروشگاه اینترنتی شما غیرقابل رؤیت است و درعین‌حال قسمت اصلی تشکیل‌دهنده فروشگاه اینترنتی‌های دینامیک است.

می‌توان فروشگاه اینترنتی‌ها را با توجه به نحوه در دسترس قرار دادن اطلاعات ، مدیریت و یا ویرایش اطلاعات به دو گروه استاتیک و دینامیک تقسیم‌بندی نمود. در تصور عامیانه ” دینامیک ” به فروشگاه اینترنتی‌هایی گفته می‌شود که دارای تصاویر و یا اجزاء متحرک هستند و فروشگاه اینترنتی‌های “استاتیک” دارای فضایی غیر متحرک !؟ برخلاف تصور عامیانه ، تفاوت فروشگاه‌های اینترنتی دینامیک و استاتیک در توانایی و یا عدم توانایی در مدیریت ، ویرایش و بروز رسانی محتویات فروشگاه اینترنتی خلاصه می‌شود. به این معنی که در فروشگاه‌های اینترنتی استاتیک مطالب و محتویات غیرقابل‌ویرایش و تغییر هستند و در فروشگاه‌های اینترنتی دینامیک قابلیت مدیریت مطالب ، محتویات و اجزاء ، به‌صورت آنلاین وجود دارد.

مرحله هفتم : بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جستجو

برای کسب رتبه بهتر و کسب مخاطبان بیشتر به‌صورت هدفمند ( کسب مخاطبانی که واقعاً به دنبال خدمات ما هستند ) از موتورهای جستجو ، بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جستجو امری لازم و ضروری است ، بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی یک شاخه جدا از طراحی فروشگاه اینترنتی نیست و طراحان وب باید راهه‌ای بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی‌ها را برای موتورهای جستجو به‌خوبی بدانند و در طول طراحی و کد نویسی یک فروشگاه اینترنتی رعایت کنند. به‌وسیله بهینه‌سازی سایت موتورهای جستجو ،راحت‌تر ، سریع‌تر و دقیق‌تر فروشگاه اینترنتی ما را بررسی می‌کنند .برای بهینه‌سازی که امروزه شاخه‌ای از فعالیت‌های تحت وب است و به‌صورت دانشگاهی در دانشگاه‌های معتبر دنیا آموزش داده می‌شود روش‌های متفاوتی وجود دارد.گاهی عدم آگاهی و یا استفاده نامناسب از این فن‌ها باعث نتایج معکوس می‌شود.به این معنا که موتورهای جستجو فروشگاه اینترنتی شمارا تحریم می‌کنند. بنابراین انتخاب روش صحیح و استاندارد بسیار مهم است.

این نکته بسیار مهم است که بخش عمده‌ای از بازدیدکنندگان شما به دلیل مطالب مفید ، طراحی مناسب ، و خدمات خوب شما ، به فروشگاه اینترنتی شما می‌آیند و تمامی موارد در مورد یک فروشگاه اینترنتی به‌صورت زنجیره‌ای به یکدیگر پیوسته‌اند و شاید ضعف یکی از حلقه‌های این زنجیر باعث عدم بهره‌وری فروشگاه اینترنتی شما باشد. اینکه فن‌های بهینه‌سازی به چه روش و ترتیبی اعمال شود ، در جایگیری و رتبه‌بندی شما در موتورهای جستجو بسیار تعیین‌کننده است. پروسه منطقی و استاندارد زیر می‌تواند بسیار مفید باشد:

 1. استانداردسازی کدهای HTML ، CSS و .. در فروشگاه اینترنتی شما
 2. ایجاد ساختار مناسب در فروشگاه اینترنتی برای سهولت دسترسی موتورهای جستجو به فروشگاه اینترنتی شما
 3. بررسی رقبای شما
 4. بررسی کلمات کلیدی مرتبط با محتوای فروشگاه اینترنتی شما
 5. بهینه‌سازی متون فروشگاه اینترنتی شما
 6. ایجاد لینک‌های مناسب و مرتبط با فروشگاه اینترنتی شما برای افزایش رتبه صفحه‌ها و رتبه در موتورهای جستجو
 7. تبلیغات هدفمند

مرحله هشتم : تبلیغات

حال تصور کنید که فروشگاه اینترنتی بسیار زیبا همراه با مطالب بسیار مفید و کاربرپسندی دارید . کاربران چگونه می‌توانند فروشگاه اینترنتی شمارا پیدا کنند و به آن دسترسی پیدا کنند؟ یکی از مهم‌ترین مسائل در کسب موفقیت و بازدهی یک فروشگاه اینترنتی تبلیغات مناسب و هدفمند آن فروشگاه اینترنتی است.این نکته را دوباره بیان می‌کنیم که تبلیغات باید به‌صورت هدفمند صورت گیرد و استفاده از فن‌های غیراستاندارد برای تبلیغات می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

دیدگاه شما چیست؟