هشت مرحله مهم در طراحی فروشگاه اینترنتی

639 بار
چهارشنبه, 23 تیر 1395 ساعت 21:47
ارزیابی شما
(1 رای)
هشت مرحله مهم در طراحی فروشگاه اینترنتی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

داشتن یک فروشگاه اینترنتی برای ارائه محصولات در دنیای امروز لازم و ضروری به نظر می‌رسد. طراحی و درواقع ساخت و ایجاد یک فروشگاه اینترنتی مراحل بسیاری را شامل می‌شود که هر یک از این مراحل به‌صورت موازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. به بیان ساده‌تر مراحل ایجاد و طراحی یک فروشگاه اینترنتی به‌صورت حلقه‌های زنجیر به یکدیگر متصل‌اند و ضعف و یا نبود یک حلقه می‌تواند بر روی کیفیت یک فروشگاه اینترنتی تأثیر بسیاری داشته باشد . کلیه مراحل ساخت یک فروشگاه اینترنتی باید به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده ، هدفمند و گام‌به‌گام پیش رود تا درنهایت به نتیجه‌ای مطلوب برسد. شاید خواندن مطالب زیر با توجه به ترتیب آن‌ها بتواند در تعیین برنامه و هدف شما در ساخت یک فروشگاه اینترنتی تأثیرگذار باشد.

هشت مرحله مهم در طراحی فروشگاه اینترنتی
 

مرحله اول : اهداف و استراتژی فروشگاه اینترنتی

ابتدایی‌ترین گام در طراحی یک فروشگاه اینترنتی بررسی و تعیین اهداف ، سیاست و استراتژی فروشگاه اینترنتی شما در نحوه معرفی و ارائه خدمات ، نوع و نیاز مخاطبان ، امتیازات رقابتی ،نحوه ارتباط با مخاطبان و …است. بررسی و مطالعه دقیق در این مرحله می‌تواند در بازدهی و بهره‌وری فروشگاه اینترنتی و تبلیغات شما بسیار تعیین‌کننده و سودمند باشد . برای تعیین اهداف و استراتژی فروشگاه اینترنتی‌تان موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

- هدف شما از داشتن فروشگاه اینترنتی
- نوع مخاطبان

- نوع خدمات

- تحلیل خواسته‌های مخاطبان

- فضای رقابتی و ویژگی‌های رقابتی

 

مرحله دوم : محتوا

بدون شک محتوا و مطالب درون فروشگاه اینترنتی شما مهم‌ترین قسمت فروشگاه اینترنتی شمارا تشکیل می‌دهند.با توجه به اهداف ، نوع مخاطبان و …اطلاعات موجود در فروشگاه اینترنتی شما باید به‌روشنی گویای نوع فعالیت و خدمات شما باشد.ارائه اطلاعات علمی ، ساده ، گویا و همراه با استفاده از نگارش مناسب در ارتباط با نوع فعالیت و محصولات و یا خدمات شما می‌تواند تمامی نیازهای مخاطبان را برطرف نماید و آن‌ها را در استفاده از خدمات و یا محصولات شما ترتیب و متقاعد کند.

 

مرحله سوم : طبقه‌بندی اطلاعات ، چینش محتویات ، نوع نگارش و دسترسی فروشگاه اینترنتی

پس از مرحله انتخاب و تعیین اهداف ، استراتژی و سیاست فروشگاه اینترنتی و محتوای فروشگاه اینترنتی نحوه در دسترس قرار دادن و ارائه اطلاعات در اولویت سوم قرار دارد.تصور کنید که شما ارائه‌دهنده خدمات خاصی هستید و یا شاید مخاطبان شما آشنایی کامل با خدمات و یا محصولات شما ندارند؟ در این حالت وظیفه شما ارائه توضیحات لازم و کافی و همچنین برطرف کردن ابهامات و سؤالات احتمالی و متداول است. دو حالت برای ایجاد ابهام و عدم پاسخ به مخاطب وجود دارد.

- وجود نداشتن و یا مبهم بودن اطلاعات.

- در دسترس نبودن و عدم هدایت صحیح مخاطب برای کسب اطلاعات.

این نکته بسیار مهم است که بدانید اگر مخاطب ابهام و یا سؤال بدون جوابی در مورد خدمات و یا محصولات شما داشته باشد ، به دنبال منابع دیگری برای پاسخ دادن به سؤالات خود و رفع ابهام می‌گردد و این یعنی از دست دادن مخاطب.

 

مرحله چهارم : گرافیک فروشگاه اینترنتی

یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نکات در یک فروشگاه اینترنتی گرافیک فروشگاه اینترنتی است.با توجه به فضای رقابتی و شلوغ دنیای وب جلب‌توجه مخاطب در مرحله ابتدائی قرار دارد. تصور کنید که قصد دیدن یک فروشگاه اینترنتی رادارید که ازنظر زمان بارگذاری و یا بالا آمدن بسیار کند و ازنظر نمای ظاهری نکته‌ای برای جلب‌توجه شما ندارد هرچند که شاید مطالب بسیار مفید و یا خدمات بسیار خوبی ارائه دهد.در اکثر موارد شما این فروشگاه اینترنتی را خواهید بست و به سراغ فروشگاه اینترنتی دیگری خواهید رفت. با توجه به مطالعات و تجربیات ما درزمینهٔ طراحی و توسعه وب ، بر این اعتقادیم که رعایت اصل ” خلاقیت همراه با سادگی ” می‌تواند فضایی بسیار زیبا و کارآمد در فروشگاه اینترنتی شما ایجاد کند.در این راه انتخاب رنگ‌ها و طرح‌های مناسب با فضای کاری شما بسیار تعیین‌کننده است. ذکر این نکته بسیار مهم است که گرافیک وب شاخه‌ای جدا از گرافیک چاپ است و طراحی در وب اصول و استانداردهای مختص به خود دارد.

 

مرحله پنجم : رعایت استانداردها در طراحی

استانداردها کمک می‌کنند تا مطمئن شویم که تمام افراد به اطلاعاتی که ما تأمین می‌کنیم دسترسی دارند و همواره توسعه وب را سریع‌تر و لذت‌بخش‌ترمی کند. استانداردها کمک می‌کنند که فروشگاه اینترنتی شما در تمامی مرورگرها به‌صورت یکسان نمایش داده شوند ، توسعه آن‌ها راحت‌تر انجام گیرد ، توسط موتورهای جستجو دقیق‌تر و سریع‌تر رتبه‌بندی و تحلیل شوند و….

 

مرحله ششم : مدیریت فروشگاه اینترنتی

امروزه فروشگاه‌های اینترنتی دینامیک و پویا سهم عمده‌ای از دنیای وب را تشکیل می‌دهند. این فروشگاه های اینترنتی‌ با استفاده از زبانه‌ای برنامه‌نویسی و بانک‌های اطلاعاتی به وجود می‌آیند و حرکت می‌کنند. با توجه به گستردگی زبانه‌ای برنامه‌نویسی تحت وب ، عناصر : علم روز ، تجربه و خلاقیت در استفاده از زبان‌ها و بانک‌های اطلاعات نقش تعیین‌کننده‌ای در بازدهی و بهره‌وری فروشگاه اینترنتی شما دارد .در فروشگاه‌های اینترنتی دینامیک بخشی با عنوان مدیریت فروشگاه اینترنتی ، برای مدیریت ( به‌روزرسانی ، ویرایش و …) اجزاء و مطالب فروشگاه اینترنتی در اختیار شما قرار می‌گیرد. سادگی در نحوه استفاده ، امکانات و امنیت از نکات مهم در مدیریت فروشگاه اینترنتی هستند. این بخش توسط مخاطبان عادی فروشگاه اینترنتی شما غیرقابل رؤیت است و درعین‌حال قسمت اصلی تشکیل‌دهنده فروشگاه اینترنتی‌های دینامیک است.

هشت مرحله مهم در طراحی فروشگاه اینترنتی

می‌توان فروشگاه اینترنتی‌ها را با توجه به نحوه در دسترس قرار دادن اطلاعات ، مدیریت و یا ویرایش اطلاعات به دو گروه استاتیک و دینامیک تقسیم‌بندی نمود. در تصور عامیانه ” دینامیک ” به فروشگاه اینترنتی‌هایی گفته می‌شود که دارای تصاویر و یا اجزاء متحرک هستند و فروشگاه اینترنتی‌های “استاتیک” دارای فضایی غیر متحرک !؟ برخلاف تصور عامیانه ، تفاوت فروشگاه‌های اینترنتی دینامیک و استاتیک در توانایی و یا عدم توانایی در مدیریت ، ویرایش و بروز رسانی محتویات فروشگاه اینترنتی خلاصه می‌شود. به این معنی که در فروشگاه‌های اینترنتی استاتیک مطالب و محتویات غیرقابل‌ویرایش و تغییر هستند و در فروشگاه‌های اینترنتی دینامیک قابلیت مدیریت مطالب ، محتویات و اجزاء ، به‌صورت آنلاین وجود دارد.

 

مرحله هفتم : بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جستجو

برای کسب رتبه بهتر و کسب مخاطبان بیشتر به‌صورت هدفمند ( کسب مخاطبانی که واقعاً به دنبال خدمات ما هستند ) از موتورهای جستجو ، بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جستجو امری لازم و ضروری است ، بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی یک شاخه جدا از طراحی فروشگاه اینترنتی نیست و طراحان وب باید راهه‌ای بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی‌ها را برای موتورهای جستجو به‌خوبی بدانند و در طول طراحی و کد نویسی یک فروشگاه اینترنتی رعایت کنند. به‌وسیله بهینه‌سازی سایت موتورهای جستجو ،راحت‌تر ، سریع‌تر و دقیق‌تر فروشگاه اینترنتی ما را بررسی می‌کنند .برای بهینه‌سازی که امروزه شاخه‌ای از فعالیت‌های تحت وب است و به‌صورت دانشگاهی در دانشگاه‌های معتبر دنیا آموزش داده می‌شود روش‌های متفاوتی وجود دارد.گاهی عدم آگاهی و یا استفاده نامناسب از این فن‌ها باعث نتایج معکوس می‌شود.به این معنا که موتورهای جستجو فروشگاه اینترنتی شمارا تحریم می‌کنند. بنابراین انتخاب روش صحیح و استاندارد بسیار مهم است.

هشت مرحله مهم در طراحی فروشگاه اینترنتی

این نکته بسیار مهم است که بخش عمده‌ای از بازدیدکنندگان شما به دلیل مطالب مفید ، طراحی مناسب ، و خدمات خوب شما ، به فروشگاه اینترنتی شما می‌آیند و تمامی موارد در مورد یک فروشگاه اینترنتی به‌صورت زنجیره‌ای به یکدیگر پیوسته‌اند و شاید ضعف یکی از حلقه‌های این زنجیر باعث عدم بهره‌وری فروشگاه اینترنتی شما باشد. اینکه فن‌های بهینه‌سازی به چه روش و ترتیبی اعمال شود ، در جایگیری و رتبه‌بندی شما در موتورهای جستجو بسیار تعیین‌کننده است. پروسه منطقی و استاندارد زیر می‌تواند بسیار مفید باشد:

- استانداردسازی کدهای HTML ، CSS و .. در فروشگاه اینترنتی شما

- ایجاد ساختار مناسب در فروشگاه اینترنتی برای سهولت دسترسی موتورهای جستجو به فروشگاه اینترنتی شما

- بررسی رقبای شما

- بررسی کلمات کلیدی مرتبط با محتوای فروشگاه اینترنتی شما

- بهینه‌سازی متون فروشگاه اینترنتی شما

- ایجاد لینک‌های مناسب و مرتبط با فروشگاه اینترنتی شما برای افزایش رتبه صفحه‌ها و رتبه در موتورهای جستجو

- تبلیغات هدفمند
 

مرحله هشتم : تبلیغات

حال تصور کنید که فروشگاه اینترنتی بسیار زیبا همراه با مطالب بسیار مفید و کاربرپسندی دارید . کاربران چگونه می‌توانند فروشگاه اینترنتی شمارا پیدا کنند و به آن دسترسی پیدا کنند؟ یکی از مهم‌ترین مسائل در کسب موفقیت و بازدهی یک فروشگاه اینترنتی تبلیغات مناسب و هدفمند آن فروشگاه اینترنتی است.این نکته را دوباره بیان می‌کنیم که تبلیغات باید به‌صورت هدفمند صورت گیرد و استفاده از فن‌های غیراستاندارد برای تبلیغات می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

اگر شما در مورد این مطلب نظری دارید در اینجا بنویسید

برای ارسال پیام پر کردن فیلدهای نام، ایمیل و پیام شما الزامی اند.

آخرین نظرات کاربران
  • طراحی فروشگاه اینترنتی مایکروتل پلاس
  • طراحی وب سایت شرکت چکاد جنوب
  • طراحی سایت هتل پارسیان
  • طراحی فروشگاه اینترنتی اگزیف
  • طراحی سایت پرتو قشم
  • طراحی سایت صنایع غذایی بهروز
  • طراحی سایت زمرد پسته پارس
  • طراحی سایت آتی ساز
  • طراحی سایت شبکه البرز
  •