7 website elements that kill ecommerce conversions

7 اشتباه منجر به کاهش نرخ تبدیل در فروشگاه‌ اینترنتی

زمان مطالعه 4 دقیقه
7 اشتباه منجر به کاهش نرخ تبدیل در فروشگاه‌ اینترنتی

در مقالات پیشین در مورد کاهش و افزایش نرخ تبدیل بازدید به فروش اشاره‌هایی داشتیم اما تا به امروز در مورد موارد مخرب برای این نسبت صحبتی نشده است و نکته اینجاست که بررسی‌های عادی در مورد این موضوع اطلاعات چندانی را در مورد عوامل کاهش این نسبت در اختیار صاحبان کسب و کارهای اینترنتی نمی‌گذارد اما با گذشت زمان و بر اساس تجربه فهرستی از دلایل و موارد منفی برای این نسبت به‌دست‌آمده است که در این مقاله به مهم‌ترین موارد این دلایل می‌پردازیم.

نبود یک عنوان منطقی برای صفحات فروشگاه اینترنتی

در هر وب‌سایت فروشگاهی، تمامی صفحات باید دارای عنوانی مناسب باشند که بازدیدکننده را در مورد محتوای موجود در صفحه موردنظر آگاه کند. درست همانند یک مجله که تمامی صفحات دارای عنوانی برای معرفی محتوای موجود در صفحه موردنظر هستند یک سایت نیز از اصول یکسانی در مورد انتخاب کلمات، نوع فونت، سایز و دیگر موارد تاثیرگذار بر روی عنوان یک صفحه پیروی می‌کند.


حاشیه‌بندی‌های ناصحیح محتوای صفحات فروشگاه اینترنتی

بر اساس مطالعات روانشناسی میزان فواصل مورداستفاده برای حاشیه مطالب در محتوای صفحات وب نقش اساسی در سرعت درک مطلب و انتقال موضوع به فرد مخاطب دارد. هرچه اندازه حاشیه بزرگ‌تر باشد میزان درک مطلب بیشتر است اما حاشیه کمتر در افزایش سرعت خواندن متن تأثیر دارد. بر اساس اولویت شما از قرار دادن محتوا اینکه از چه اندازه حاشیه استفاده کنید کاملاً بستگی به نیاز شما دارد و برای اطمینان خاطر از این موضوع بهتر است تا با افراد باتجربه در این زمینه مشورت کنید.


تلاش افراطی برای کاهش تعداد کلیک‌های موردنیاز برای رسیدن به یک محصول در فروشگاه اینترنتی

در بسیاری از مقالات در مورد بد بودن زیاد بودن تعداد کلیک‌های موردنیاز برای رسیدن به یک محصول صحبت شده است و اینکه افزایش تعداد کلیک تا چه حد باعث کاهش میل مخاطب برای رسیدن به محصول موردنظر می‌شود. اما درواقع این موضوع به‌طور کامل صحیح نیست و درواقع درصورتی‌که طراحی شما به صورتی باشد که هر کلیک به دقیق‌تر شدن جستجوی فرد برای رسیدن به محصول موردنظرش ختم شود دارای تأثیر بسیار مثبتی در افزایش لذت خرید در افراد می‌شود. 
 

شلوغ کردن بیش‌ازاندازه قسمت بالای صفحه

در بسیاری از مقالات در مورد اهمیت اولویت قرارگیری مطالب مهم و اثر اولین نگاه صحبت شده است و بسیاری از  افراد با این تصور که هرچه میزان مطالبی که در نگاه اول به چشم مخاطب می‌رسد بیشتر باشد بهتر است و اثر بیشتری بر روی فروش خواهد داشت اما حقیقت این‌طور نیست. برای قسمت بالای صفحه استفاده از مطالبی همانند نکات اصلی و خاص مربوط به یک محصول و عکس از محصول موردنظر کافی است و دیگر مطالب مهم می‌توانند در زیر این بخش قرار بگیرند. 

ارائه تعداد زیادی پیشنهاد متنوع

مطالعات روانشناسان وب نشان می‌دهد که درصورتی‌که تعداد پیشنهاد‌ها شما برای هر محصول از حد معینی بیشتر شود باعث کاهش قدرت تصمیم‌گیری فرد می‌شود و این موضوع آخرین چیزی است که شما به آن نیاز دارید. بر اساس این مطالعات زمانی که تعداد پیشنهاد‌ها خیلی زیاد باشد به‌طورمعمول فقط چند گزینه اول موردتوجه قرار می‌گیرند و گزینه‌های دیگر بدون توجه، دلیل این موضوع هم کاهش قدرت تصمیم‌گیری فرد پس از مطالعه چند گزینه اول است.

البته این موضوع در مورد محصولاتی که نیازمند شخصی‌سازی بسیار زیادی است (همانند یک کامپیوتر شخصی) کمی متفاوت است اما درصورتی‌که محصول شما دارای گزینه‌های زیادی برای شخصی‌سازی نیست، تا حد امکان آپشن‌‌های اضافی را از صفحه محصولات خود حذف کنید. این موضوع در مورد دکمه‌های اشتراک صفحه در شبکه‌های اجتماعی نیز یکسان است و درصورتی‌که شما تعداد زیادی از شبکه‌های اجتماعی را در دید افراد قرار دهید احتمال به اشتراک‌گذاری موضوع بسیار کمتر خواهد شد. البته با توجه به تنوع شبکه‌های اجتماعی مورداستفاده توسط افراد شاید این موضوع نیاز باشد. برای این موضوع در هر صفحه آیکون اشتراک 2 یا 3 شبکه اجتماعی پرمصرف در محدوده کاری خود را در دسترس قرار دهید و بقیه را در قالب یک منوی پنهان در کنار گزینه‌های قرارگرفته قرار دهید که با کلیک بر روی آن منو نمایش داده شود.
 

فرض اینکه تمامی افراد دارای توانی یکسانی در استفاده از وب‌سایت فروشگاه هستند

استفاده از نمادها و آیکون‌ها در طراحی صفحات وب‌سایت دارای بار مثبت بصری و صرفه‌جوئی فراوان در فضاهای مورداستفاده در وب‌سایت می‌شود و فضای بیشتری را برای قرار دادن محتوای مفید برای ما ایجاد می‌کند. اما مشکل اینجاست که درک مفهوم این آیکون‌ها موضوعی عمومی و یکسان نیست و تمامی افراد دارای توان درک یکسان برای این نمادها نیستند این  موضوع می‌تواند باعث افزایش میزان سختی استفاده از فروشگاه اینترنتی شما برای بسیاری از افراد شود و این مسئله درنهایت باعث کاهش میزان فروش محصولات شما در سایت می‌شود. درصورتی‌که استفاده از آیکون بخشی مهم در طراحی وب‌سایت شما است سعی کنید تا از اشکالی استفاده کنید که تا حد امکان برای عموم افراد قابل‌درک باشند و یا اینکه در کنار تمامی آیکون‌ها از یک توضیح یک یا چندکلمه‌ای استفاده کنید.

علاوه بر شکل آیکون، نحوه قرارگیری هر آیکون در صفحه بسیار بااهمیت است. برای مثال فاصله بین هر گزینه باید به مقداری باشد که نه خیلی کم به‌حساب بیاید و نه خیلی زیاد.
نکته: برای شبکه‌های اجتماعی همیشه از آیکونی که دارای نماد رسمی شبکه موردنظر است استفاده کنید.
 

افراط در میزان سادگی و یا فنی بودن متون محتوایی مرتبط با محصولات فروشگاه اینترنتی

به‌جز در مواردی که شما قشر خاصی از افراد را به‌عنوان هدف خود برای فروش محصولات در نظر دارید تمامی مواردی که برای افزایش میزان آگاهی آن‌ها در مورد محصولات فروشگاه اینترنتی شما است باید دارای زبانی باشد که تمامی افراد قادر به درک آن باشند و این موضوع کاملاً هنر شما در تولید محتوا است. 

برای مثال درصورتی‌که پس از استفاده از تعداد زیادی از کلمات فنی در مورد یک محصول بخصوص در انتها در زیر و یا در جلوی متن در داخل یک پرانتز اقدام به توضیح در مورد هر یک از اصطلاحات مورداستفاده بکنی، به‌طور قطعی این موضوع باعث بی‌احترامی به مخاطبین حرفه‌ای‌تر شما نیست.
درواقع استفاده از این مطالب اضافی باعث می‌شود تا میزان اثرگذاری محتوای شما برای درک ویژگی‌های محصولات بر روی مخاطبین افزایش چشمگیری داشته باشد.
 

این هفت مورد به‌ طور معمول از پرتکرارترین اشتباهات رایج که باعث کاهش میزان نسبت بازدید به فروش می‌شوند هستند اما تمامی موارد نیستند و در آینده نزدیک به موارد بیشتری نیز اشاره خواهیم داشت.

دیدگاه شما چیست؟