7 روش امن برای ایجاد بک‌لینک‌های با کیفیت

امیرحسین ستاری

امیرحسین ستاری

عاشق دیجیتال مارکتینگ و وب


همان‌طور که قبلاً گفته بودیم این بک‌لینک‌ها هستند که دنیای وب و فضای مجازی را کنترل می‌کنند و از این نظر یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای هر وب‌مستری محسوب می‌شوند. با ظهور گوگل، سئو نیز تحت تأثیر قرار گرفت و دچار تحول شد. از آن روز بود که بک‌لینک‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت در دنیای سئو موردتوجه قرار گرفتند. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم درباره‌ی 7 راهی صحبت کنیم که ما را در ایجاد بک‌لینک‌هایی خوب و مؤثر کمک می‌کنند. پس تا پایان، همراه ما باشید! 

با متنی که می‌نویسید، تبلیغ کنید!

اگرچه مدت‌زمان زیادی است که تبلیغ بر پایه‌ی متن، یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌های ایجاد یک بک‌لینک حرفه‌ای محسوب می‌شود، اما در همین رابطه نیز نکاتی وجود دارند که باید مدنظر قرارداد.

در ابتدا باید دانست که این روش به‌خوبی و کارآمدی وبلاگ نویسی به‌صورت میهمان نیست! بااین‌حال برای موفقیت در آن، باید توجه کنید متنی که می‌نویسید، فقط در وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط گذاشته شود. برای مثال اگر شما صاحب یک کمپانی سئو هستید، فقط مجازید درجاهایی متن یا مقاله بگذارید که در رابطه با بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها و فضای وب فعالیت می‌کنند.

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کرد این است که شما باید نهایت استفاده از متون لینکدار و واژه‌های کلیدی را بکنید! در غیر این صورت متن و لینکی که می‌دهید فاقد ارزش خواهد بود.

یکی از دیگر از موارد مهم، توجه به وب‌سایتی ست که قرار است متن خود را در آن ثبت کنید. در نظر داشته باشید وب‌سایتی که انتخاب می‌کنید علاوه بر کیفیت عالی و معتبر بودن، در موتورهای جستجو نیز رتبه و رتبه‌ی خوبی داشته باشد. علاوه بر این بایستی به قابل دنبال بودن لینک‌هایی که می‌گذارید هم توجه کنید ، چراکه بسیاری از موتورهای جستجو همانند گوگل، لینک‌های غیرقابل دنبال را نادیده گرفته و حساب نمی‌کنند.

- لینک‌های قابل دنبال به لینک‌هایی گفته می‌شود که موتورهای جستجو هنگام برخورد به آن‌ها به خزیدن در بین کردن لینک موردنظر می‌پردازند.

- لینک‌های غیرقابل دنبال نیز لینک‌هایی هستند که موتورهای جستجو چندان توجهی به آن‌ها ندارند و در حین جستجو، آن‌ها را حساب نمی‌کنند.

 

از عضویت خود در شبکه‌های اجتماعی، نهایت استفاده را ببرید!

این راه، یکی از کارآمدترین و صدالبته کم استفاده تریم روش‌هایی ست که می‌توانید برای ایجاد یک بک‌لینک خوب، از آن بهره ببرید. بسیاری از این سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، دارای پی‌جویی کردن رتبه بالایی هستند که همین مزیت به‌نوبه‌ی خود اثر مستقیمی روی پی‌جویی کردن رتبه امانت و پروفایل شما نیز خواهد داشت. اگرچه بعضی از این شبکه‌ها اعضا و دنبال کننده‌های کمی دارند، اما در مقابل، شبکه‌های اجتماعی با فالوئرهای بسیار و میلیونی نیز کم نیستند.

مثلاً آخرین باری که من ، پروفایل توییتر خودم را چک کردم، داری رتبه 5 بود! و این بدین معناست که شما می‌توانید با استفاده از همین قضیه تعداد زیادی بک‌لینک حرفه‌ای ایجاد کنید. تعداد زیادی از این شبکه‌های اجتماعی، این اجازه را به شما می‌دهند که در قسمت سرگذشت، لینک‌هایی به وب‌سایت یا وبلاگ خود نیز بدهید. این قابلیت را دست‌کم نگیرید و نهایت استفاده را از آن ببرید!

 

از وب سایتهای خبری مرجع غافل نشوید!

یکی دیگر از مؤثرترین راه‌های ایجاد بک‌لینک‌ها، استفاده از وبسایتهای خبری اصلی و مرجع است که اگر به‌درستی انجام شود، تأثیر زیادی در کار شما خواهد داشت. شیوه‌ی کار این دسته از وب‌سایت‌ها به این شکل است که آن‌ها محتوا و مطالب زیادی را برای پخش و انتشار در سایر وب‌سایت‌های خبری کوچک‌تر و زیرشاخه‌ی خود  تأمین می‌کنند که این به معنای فرصت بهتری برای بیشتر دیده شدن شما و درنتیجه فضای وسیع‌تری برای بک‌لینک‌های شماست.

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که برای استفاده از این روش، حتماً دقت کنید که عناوین انتخابی شما به حد کافی جذاب و تحریک‌کننده باشند تا افراد بیشتری جذب آن بشوند. علاوه بر این حتماً به یاد داشته باشید، لینک خود را در اواسط متن هم بگنجانید. چون ممکن است بسیاری از افراد متن شمارا برداشته و کپی کنند و برای اینکه نشان ندهند متن متعلق به خودشان نیست هیچ‌گونه لینکی به وب‌سایت شما ندهند. اما با این روش، می‌توان تا حدودی با این مشکل مقابله کرد. 

 

تبادل لینک داشته باشید!

اگرچه این راه، یکی از قدیمی‌تریم روش‌هاست، اما هنوز هم  که هنوز است اثر خود را دارد. به یاد دارم آن اوایل که کار در دنیای وب را تازه شروع کردم، برای افزایش رتبه‌بندی بعضی از واژهای کلیدی از همین روش "تبادل لینک" استفاده می‌کردم. 

اگر تصمیم بر استفاده از این روش دارید، باید توجه داشته باشید که داشتن یک وب‌سایت جداگانه غیر از وب‌سایت کنونی، جهت ثبت لینک‌های طرف مقابل، امری بسیار ضروری ست. چراکه با این کار، امنیت وب‌سایت اصلی خود را زیاد کرده و از جریمه شدن توسط موتورهای جستجو (به علت استفاده‌ی زیاد از لینک‌ها) جلوگیری می‌کنید.

 

از وب‌سایت‌های منتشرکننده‌ی اسناد و اطلاعات استفاده کنید!

یکی دیگر از راه‌های فوق‌العاده مؤثر، ثبت کردن مقالات،مطالب و کتاب‌های الکترونیکی خود در وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های انتشار اسناد و مطالب است.

شما می‌توانید این کار را با جمع‌کردن پست‌ها و مطالب سایت خود و تبدیل آن‌ها به یک فایل پی دی اف انجام دهید. سپس آن را دریکی از این وب‌سایت‌ها بارگذاری کرده و در کنار آن، بک‌لینکی هم به وب‌سایت خودتان بدهید.

بسیاری از افراد از انجام این روش ترسیده و خودداری می‌کنند، اما مطمئن باشید برخلاف تصور آن‌ها، این راه، بک‌لینک‌های بسیار خوبی به شما می‌دهد. چون اغلب این وبسایتهای انتشار اسناد، توسط گوگل و همچنین سایر موتورهای جستجو رتبه دهی و اعتبار سنجی شده و لینک‌هایی که در اغلب آن‌ها وجود دارد نیز، قابل دنبال می‌شوند.

 

در سایر وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها، به‌صورت میهمان فعالیت کنید و پست بگذارید!

این راه نیز یکی دیگر از مهم‌ترین روش‌هایی ست که می‌توانید جهت ایجاد بک‌لینک‌های "یک‌طرفه" به وب‌سایت خود، استفاده کنید. در این روش برخلاف روش تبلیغ با استفاده از متن (روش اول)، می‌توانید بک‌لینک‌های مطمئن‌تر و باکیفیت‌تری ایجاد کنید، چراکه وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که شما به‌صورت میهمان در آن‌ها پست می‌گذارید، به‌صورت چندین‌باره توسط گوگل اعتبارسنجی می‌شوند و بنابراین هیچ‌کس حق گذاشتن پست‌های تکراری و اسپم را ندارد.

وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که دارای پی‌جویی کردن رتبه بالایی هستند و متن و مقاله‌ی شما می‌تواند برای مدتی در صفحه‌ی اول آن‌ها باقی بماند. در این صورت با گذاشتن یک پست و متن عالی، اعتبار خودتان را بالابرده و درنتیجه افراد بیشتری را به وب‌سایت خود هدایت می‌کنید.

 

درست و بجا نظر بنویسید!

اظهارنظرهای زیادی مبنی به راین وجود دارد که گذاشتن نظر و نظر در وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها، نمی‌تواند در ایجاد بک‌لینک‌ها مؤثر باشد. اما ما به شما قول می‌دهیم که این روش آزمودن شده و واقعاً اثرگذار است!

اگرچه اسپم کردن افرادی که در نظر‌ها فقط بک‌لینک می‌دهند را پیشنهاد نمی‌کنیم، بااین‌حال شما هنوز هم می‌توانید از این روش به نفع خود استفاده کنید! تنها به این شرط که سعی کنید نظر‌های باارزشی بگذارید. 

نکته‌ی مهمی که باید بدانید این است که بعضی از این نظر‌ها هیچ تأثیری در ایجاد بک‌لینک‌ها ندارند و این شامل آن دسته از نظراتی می‌شود که در وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های غیرقابل دنبال گذاشته می‌شوند. در مقابل، وب‌سایت‌ها و نظر‌های قابل دنبال هستند که بهترین اثر رادارند و کافی است فهرستی از آن‌ها را تهیه کنید تا در مواقع نیاز از این راه استفاده کرده و حداکثر بهره را ببرید.

 

در پایان ذکر این نکته اساسی است که تمامی لینک‌ها از اعتبار و ارزش یکسانی برخوردار نیستند. بنابراین با ایجاد بک‌لینک‌های باکیفیت و حرفه‌ای‌تر می‌توانید اثر بهتری بر سئو بگذارید که این، خود به معنای افزایش ترافیک و بازدید از وب‌سایت شماست. با انجام تمامی موارد و پیشنهاد‌ها بالا، هم نتایج بهتری خواهید گرفت و هم مشاهده خواهید کرد که چگونه رتبه‌بندی شما در موتورهای جستجو، به طرز شگفت‌آوری بالا خواهد رفت. موفق باشید!