7 ways to get non marketing employees to blog

پرورش نیرو بدون تخصص بازاریابی برای بلاگ نویسی

زمان مطالعه 5 دقیقه
پرورش نیرو بدون تخصص بازاریابی برای نویسندگی در وبلاگ

تمامی نقشه‌های بازاریابی به یک استراتژی اثرگذار با حجم قابل توجهی محتوای باکیفیت و مرتبط نیاز دارند. به احتمال زیاد شما هم با این معضل مواجه شده‌اید و به دنبال راهی برای مقابله با آن هستید. زمانی که موضوع به تولید محتوای متناسب با تخصص شرکت شما می‌رسد، به کار گرفتن بیشتر نیرو فنی، خود یک چالش بزرگ است. هر کسی نمی‌تواند یک نویسنده خوب باشد و هر نویسنده‌ای هم ظرفیت و دانش کافی برای تولید محتوای مناسب را ندارد. پس بنابراین چه باید کرد؟

از بین تمام راه‌کارهای بررسی شده در موسسات مختلف، هفت روش کلیدی استخراج شده است و البته اغلب راه‌کارهای زیر متشکل از چند نکته هستند که در یک راه حل نهایی ترکیب شده‌اند.


آشنا کردن افراد با مفهوم رقابت و ضرورت تولید محتوا

برای تمامی برندهای فعال در فضای مجازی،از هدایت ترافیک وب‌سایت گرفته تا تبدیل آن ترافیک به مشتری بالقوه، محتوا در هر مرحله از جذب مخاطب تا اتمام فروش، یک وسیله و ابزار کلیدی است که به افزایش اعتبار و قدرت سازمان و ایجاد نتایج ماندگار کمک می‌کند. اساساً، محتوا به منزله روان‌کننده‌ای است که اجازه می‌دهد چرخ دنده‌های سازمان شما روانتر بچرخند. اما شاید اعضای تیم شما آن را درک نکنند و ارتباط و اهمیت همکاری را از شما سؤال کنند.
زمانی که کارمندان غیر بازاریاب شما بدانند که آنها با بلاگ نویسی در حال کمک کردن به برند سازی شرکت می‌باشند و با برطرف کردن سؤالات و مشکلاتی که مشتریان دارند در حال کمک به آنها هستند، آن‌وقت نوشتن یک مقاله که چند ساعت وقت می‌برد دیگر مشکل بزرگی برای آنها نخواهد بود. مخصوصاً زمانی که موضوع هم کاملاً مشخص شده است.
ما دوست داریم افراد غیر بازاریاب را برای توسعه استراتژی تولید محتوای بومی بکار بگیریم و آن را به یک تلاش مشترک تبدیل کنیم به گونه‌ای که هر وقت در زمان‌های بعدی از آنها برای همکاری تقاضا شد، آنها این احساس را داشته باشند که سهمی در نتایج خوب داشته‌اند به جای اینکه حس کنند تنها برای کار روزمره و طاقت‌فرسای نوشتن به کار گرفته شده‌اند.
 برای شروع، تعهد را با نوشتن حداقل یک مقاله در مدت زمان بیش از یک ماه آغاز کنید تا آنهایی هم که احساس می‌کنند یک پست در ماه تعهد سنگینی است در بربگیرید. پیشنهاد می‌کنیم اهداف را واقع بینانِ تنظیم کنید. در فراخوان‌های خود به جزییات اینکه چرا داشتن یک بلاگ اهمیت دارد بپردازید.
 

استفاده از آمارها و بررسی نتایج فعالیت‌ها در حوزه تولید محتوا

در راستای کمک به افراد برای اینکه درک کنند چرا از آنها در تولید محتوا استفاده می‌شود، در حالی که ممکن است آن را جزو شغل خود ندانند، نشان دادن نتایج با ابزار معیار سنجی به آنها کمک خواهد کرد. استفاده از جدول ها و نمودارهای داده‌ها می‌تواند تیم شما را تشویق کند و دیدگاه آنها را در مورد اهمیت بازاریابی محتوا تغییر دهد.
به کار گیری افراد غیر بازاریاب و فنی، در حوزه فعالیت های تخصصی، قطعاً چالش بزرگی است. بزرگ‌ترین مانع این حقیقت است که آنها دوست دارند وقت خود را بیشتر بر روی کارهای حرفه‌ای و فنی بگذارند و به نوشتن محتوا به عنوان شغلی کم مهارت که مسلماً برایش مناسب نیستند نگاه می‌کنند و پاسخ معمولی که به درخواست شما می‌دهند این است که “شما می‌توانید یک محتوا نویس عادی را با نصف دستمزدی که به من می‌دهید بگیرید. چرا از من می‌خواهید که وقتم را برای آن تلف کنم؟” و روش غلبه بر این طرز فکر، نشان دادن اطلاعات و داده‌هایی است که ثابت می‌کنند بازاریابی محتوا چقدر به تولید مشتریان بالقوه و بنابراین کسب و کار پر بازده تر کمک می‌کند. بیشتر افراد فنی داده‌ها را می‌فهمند، عاشق داده‌ها هستند و به داده‌ها اطمینان دارند.
 

دخیل کردن حس شهرت در افراد

رقابت سالم برای تولید محتوا خوب است. پس چرا آن را به عنوان مرحله بعد بکار نبریم و به مؤثرترین مطالب پاداش ندهیم؟
برای اکثر مردم ابتدا نشر مطالب آنها جذاب است. اما اگر آن مطالب به اشتراک گذاشته شوند، ترویج شوند و بر بروی آنها نظر دهی انجام شود و بنابراین افراد تیم کم کم به عنوان کارشناس شناخته شوند آن‌وقت است که منافع شخصی در تولید محتوا رشد خواهد کرد!
اگر محتوای تولید شده توسط هر فرد غیر بازاریاب به صورت گسترده به اشتراک گذاشته شود آنگاه به رسمیت شناخته شدن او و معروف شدنش، یک انگیزه قوی برایش خواهد بود.
با قرار دادن جوایزی برای محتواهای پر بازده و پر بازدیدتر این انگیزه را در افراد ایجاد کنید تا در زمینه تولید محتوا تلاش بیشتری را به کار گیرند.
 

ارزیابی عملکرد شغلی

ممکن است این روش برای همه جواب ندهد ولی در نظر گرفتن تولید محتوا در ارزیابی، ممکن است انگیزه‌ای باشد برای افزایش و ترقی تولید محتوا در سطح سازمان و در کنار آن البته هنوز برای هر شخص دانستن اهمیت بلاگ نویسی و اینکه چرا از او تقاضای تولید محتوا می‌شود یاری دهنده خواهد بود.
هرچند خیلی موضوع قوی نیست، اما تولید محتوا را می‌توان بخشی از ارزیابی عملکرد شغلی قرار داد. یک انگیزه بزرگ نیست اما حداقل افراد را برای آغاز راه مجاب می‌کند.
 

القای اعتماد به نفس

آیا شما می‌توانید با اعتماد به نفس بگویید که من هر کلمه‌ای را که بخواهم استفاده می‌کنم و به سرعت آنها را تبدیل به صدها متن جالب و مفید می‌کنم؟
نوشتن برای هیچ کس راحت نیست و اکثر اعضای فنی تیم شما ممکن است نسبت به توانایی خود در تولید محتوا نگران و مردد باشند. اما اگر شما دستورالعمل‌های روشن و یا راهنماهای نگارشی از قبل آماده شده را در اختیار کارمندان قرار دهید، و در طول فرآیند تولید محتوا کمک رسان آنها باشید، آنگاه می‌توانید به نتایج مؤثری برسید.

یکی از بزرگ‌ترین تردیدهایی که افراد گرفتارش هستند این است که آنها از اینکه نوشته‌هایشان در حد یک پست بلاگ استاندارد نباشد و یا بهترین ایده‌ها را نداشته باشند، نگران‌اند. من وقتی به آدمی برخورد می‌کنم که نقطه نظرات خوبی برای یک فرآیند دارد که واقعاً می‌تواند برای فروش و بازاریابی مفید باشد، همیشه میگویم که می‌توانیم آن را به بحث بگذاریم. مهم‌ترین چیز بینش و فهم است. دستور زبان و نقطه گذاری چیزی است که تیم بازاریابی روی آن نظارت خواهد کرد. آنگاه آنها متوجه می‌شوند این یک همکاری است که دست آنها را برای ارائه ایده‌های بیشتر باز می‌کند. خیلی وقت‌ها بعد از آنکه آنها اولین پست خود را نوشتند و دیدند که فرایند کار نشر پست به چه گونه‌ای است، دیگر برای نوشتن محتوای بعدی هر زمان که فرصت داشته باشند درنگ نمی‌کنند.
این مزیت بزرگی است، اگر در سازمان، از کارشناسان متخصص بهره می‌برید. نوشتن محتوای متنی با درک آسان و اثرگذار مانند هر چیز دیگری یک مهارت است. پیشنهاد من این است که با در اختیار گرفتن یک ژورنالیست آزاد همراه با دانش کافی در زمینه کاری شما، از وی بخواهید به طور منظم با افراد مختلف صحبت کند و آن مکالمات را به محتوا تبدیل کند.
نظر من این است که به جای انتخاب افراد و درخواست از آنها، کار را با کسانی شروع کنید که تمایل به ایجاد تعهد با شما دارند و داوطلب هستند. برای این افراد مخصوصاً آن دسته‌ای که مورد نظر شما هستند، جلسات مباحثه فردی بگذارید. چندین گزینه را در اختیار بلاگ نویسان قرار دهید و از آنها بخواهید در باره هر موضوعی که خودشان ترجیح می‌دهند بنویسند، سپس آنها را بازبینی و ویرایش کرده و برای تصویب نهایی نزد آنها بازمی‌گردانید. به راحتی می‌توانند نکته برداری کنند. در این زمان شما می‌توانید داوطلبانه با آنها جلسه مصاحبه برگزار کنید تا آنها را از یادداشت کردن نجات دهید. به شاد داشته باشید هر فرد متفاوت است و شما باید متناسب با ترجیح هر شخص محتوائی را تهیه کنید تا به یک نتیجه مثب برای تمامی افراد برسید.
 

تکیه بر تخصص فنی

اگر کارمندان شما از لحاظ زمان تحت فشار هستند یا برای نوشتن در کشمکش هستند، شاید استفاده از تولیدکنندگان محتوا به صورت پروژه‌ای یا کار در خانه بهترین گزینه باشد. اگر شما در حال حاضر یک استراتژی B2B مشخص آماده کرده‌اید، خالق محتوا برای فراهم کردن دیدگاه‌های مورد نیازش برای نوشتن بلاگ به یک مذاکره کوتاه نیاز خواهد داشت.
برای نوشتن مقالات چندگانه کوتاه‌تر، با اعضای تیم خود یک گپی بزنید و از آنها بپرسید چه کارهایی مشتریان شما را خوشحال، ناراحت، روانی می‌کند؟ پاسخ‌ها را یاداشت کنید و در نهایت پس از بررسی، نتایج را با نام آن‌ها منتشر کنید.
 

ارتقا و پاداش به مطالب خوب

مسلماً نظرات در تیم تولید محتوا دو دسته‌اند و برخی از کارمندان، به ضرورت به هیچ وجه به عنوان یک چالش نگاه نمی‌کنند:
من یک عضو غیر بازاریاب هستم و از بلاگ نویسی برای سازمان لذت می‌برم. آنها همیشه قبل از نشر مطالب تنظیماتی را بر روی آنها انجام می‌دهند تا بهتر به نظر بدست آید. همچنین روشی بسیار خوب است تا خود را از شر برخی از موانع کار خلاص کنید.
تشویق افکار مثبت این‌چنینی و درخواست کمک از آنها و داشتن جلسات طرح ایده با آنها همیشه برای پیشرفت فرآیندهای داخلی سازمان شما مفید خواهد بود.
به یاد داشته باشید که هیچ‌کس به اندازه کارمندانی که در محیط کاری شما در حال همکاری با شما هستند، توانائی تولید محتوای اثرگذار را ندارند و از این رو ایجاد انگیزه کافی در آن‌ها میتواند قدمی بسیار بزرگ د ر رشد برند شما باشد. 

دیدگاه شما چیست؟