6 tips to improve product descriptions

6 نکته بهبود نوشتار مشخصات محصولات

زمان مطالعه 3 دقیقه
نکات بهبود نوشتار توضیحات محصولات

زمانی که شما در فروشگاه اینترنتی خود قصد فروش محصولی را دارید از رسانه‌های گوناگون مانند : ویدئو ، صدا و تصویر استفاده میکنید تا به بهترین شکل ممکن به مشتری بفهمانید که به آن‌ها خرید چه چیزی را پیشنهاد میدهید. در این میان ابزار نوشتار نیز به اندازه تمامی رسانه‌های دیگر مهم است.

اولین نکته در مورد نوشتن توضیحات برای یک محصول این است که باید توجه داشته باشید که لحن نوشتار شما باید به صورتی باشد که فرد مورد نظر احساس نکند که چیزی به او تحمیل می شود بلکه این یک پیشنهاد کاملاً دوستانه است. در توضیحات خود دلایلی که یک فرد برای خرید کالای شما باید بداند را بنویسید و توضیح دهید که با خرید این محصول ، فرد مورد نظر چه مشکلاتی را میتواند حل کند و همچنین میزان ارزش کاربری این محصول را در قبال هزینه پرداختی بیان کنید.
به طور کلی نوشتن یک توضیح مناسب برای یک محصول نیازمند درک متقابل از نیاز‌های مشتریان فروشگاه اینترنتی میباشد و در این مقاله ما به 6 نکته قابل استفاده و مفید برای این امر میپردازیم.

با زبانی قابل فهم برای عموم مردم صحبت کنید

اگر کار شما فروش آثار ادبی فاخر نیست ، تا حد امکان در توضیحات مربوط به محصولات فروشگاه اینترنتی خود از ساده ترین و قابل فهم‌ترین کلمات ممکن استفاده کنید. هیچکس دوست ندارد از نوشته‌ای که میخواند چیزی متوجه نشود. به یاد داشته باشید که همه مردم متخصص نیستند و هدف اصلی شما عموم مردم است و این افراد نیاز دارند تا با کلمات ساده و قابل فهم اطلاعاتی مناسب در مورد محصول مورد نظرشان بدست آورند. انتخاب کلمه مناسب گاهی بسیار مشکل است ، به گونه‌ای که شما احساس خواهید کرد که دفتر کار شما فرهنگستان ادب فارسی است ، اما به شما اطمینان میدهم که این وسواس در انتخاب لغت ارزشش را دارد.

جوری بنویسید که به مزاج مخاطبین خوش بیاید

مجموعه کتاب‌ها و فیلم‌های هری پاتر را همه شما میشناسید و اگر شما متن اصلی کتاب‌های این مجموعه را مطالعه کنید متوجه سادگی و روان بودن ساختار نوشتاری کتاب میشوید و این 

روان بودن ساختار نوشتاری به اندازه‌ای است که فرد مخاطب به سادگی با داستانی با جزئیات فراوان ارتباط برقرار میکند و از آن لذت میبرد.

شما نیز به عنوان کسی که برای محصولات یک فروشگاه اینترنتی توضیح مینویسد باید در نظر داشته باشید که مخاطبین شما باید به سادگی با آنچه شما مینویسید ارتباط برقرار کنند و از آن سر در بیاورند و حتی اگر لازم دیدید ترسی نداشته باشید و کمی طنز را چاشنی کار خود کنید.

به مخاطبین خود بگوئید که محصول مورد نظر چطور به آن‌ها کمک میکند

نوشتن اینکه یک محصول چیست یا چه کاری انجام میدهد  منطقی است ، اما افراد بیش از اینکه برای خرید یک محصول جدید نیاز به دانستن روش کار کردنش داشته باشند ، دوست دارند بدانند که محصول مورد نظر چه دردهائی را در زندگی روزمره آن‌ها درمان میکند. در واقع یکی از دلایلی که جدول مشخصات یک محصول پس از توضیحات قرار داده میشود همین موضوع است. مخاطبین پیش از دانستن مشخصات یک محصول ، دوست دارند از تاثیر آن بر روی زندگیشان آگاه شوند.

بر روی مخاطبین تمرکز کنید نه خودتان

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات افراد در نوشتن توضیحات محصول ، فراموش کردن نیاز مخاطب و پرداخت بیشتر به محصول و یا خدمات میباشد. به مثال زیر توجه کنید و ببینید کدام یکی بهتر است :
– محصول X زیبا و بسیار با دوام است
– محصول X باعث کمتر شدن کار و هزینه‌های شما میشود

بطور تقریبی هر دو جمله گویای یک مطلب هستند اما یکی به منافع محصول X اشاره میکند و یکی دیگر به آنچه خریدار از خرید آن بدست می‌آورد.

مبهم ننویسید

به یاد داشته باشید که در متن خود تا حد امکان از جملات صریح و بدن حاشیه و کلمات اضافه استفاده کنید ، زیرا استفاده از کلمات اضافه برای طولانی‌تر کردن متن کاری بیهوده است و حتی ممکن است باعث گیج شدن مخاطب شما بشود.

از مثال‌های واقعی استفاده کنید

در مورد موارد مصرفی یک محصول مثال‌های فراوانی وجود دارد که شما با کمی فکر کردن میتوانید بسیاری از آن‌ها را برای محصول خود بنویسید اما با توجه به اینکه تنها قشر خاصی از مردم مد نظر شما نیستند از مثال‌هایی استفاده کنید که در زندگی تعداد بیشتری از مخاطبین شما جریان دارد. 

دیدگاه شما چیست؟