6 things to look for in a web developer's portfolio

6 نکته در انتخاب برنامه نویس سایت

زمان مطالعه 3 دقیقه
6 نکته در انتخاب طراح و برنامه نویس وب‌ سایت

استخدام یک مشاور و طراح وب‌سایت برای شروع کسب و کار اینترنتی و طراحی فروشگاه اینترنتی موضوع بسیار مهمی است و در واقع یک پایه مهم در کسب و کار شما خواهد بود و همین موضوع انخاب را بسیار مشکل خواهد کرد، بخصوص اگر شما در مورد فاکتورهای انتخاب یک فرد مناسب چیزی زیادی ندانید.

در این مقاله ما 6 نکته مهم را که شما باید در انتخاب طراح وب‌سایت و یا انتخاب برنامه نویس سایت خود در نظر بگیرید در اختیار شما دوستان عزیز قرار می‌دهیم. به طور معمول بیشتر افرادی که ایده‌ای جدید را برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی جدید در سر دارند در مورد مباحث غیر فنی مشکل زیادی ندارند اما زمانی که نوبت به بخش‌های فنی می‌رسد همانند یک کودک نوپا زمین خوردن‌ها شروع می‌شود، به همین علت در مورد مباحث فنی افراد شروع به پیدا کردن افرادی مناسب برای حل مشکلات خود می‌کنند.

به طور معمول در این زمینه کاری افراد بسیاری با سوابق کاری متنوع در دسترس خواهند بود اما نکته اینجاست، چه فردی یا چه شرکتی برای شما بهترین گزینه است؟

وب‌سایت‌های مورد علاقه شما برای انتخاب برنامه نویس سایت

برای انتخاب برنامه نویس سایت، بهتر است به رزومه وی نگاهی بیاندازید، آیا در رزومه برنامه نویس، نمونه وب سایت هایی که شما به آنها علاقه دارید را می بینید؟ این موضوع به معنی نزدیکی ساختار فکری شما با برنامه نویس و طراح وب‌سایت مورد نظر است و باعث می‌شود تا پروسه کاری شما با بازدهی و سرعت بالاتری پیش رود. فقط به این نکته توجه داشته باشید که علاوه بر ساختار بصری به شاخصه‌های دیگر نیز توجه کنید.

بازدهی سایت و انتخاب برنامه نویس

وب‌سایت باید در کم‌ترین زمان ممکن بطور کامل باز شود. در صورتی که مدت زمان مورد نیاز برای باز شده کامل سایت شما طولانی شود، مخاطبین به سادگی بی‌خیال ورود به سایت شما می‌شوند.
یکی از ساده‌ترین راه‌ ها برای بررسی بازدهی یک وب‌سایت، استفاده از ابزار بررسی سرعت وب سایت گوگل است. پس از وارد کردن آدرس وب‌سایت مورد نظر، گوگل سرعت باز شدن وب‌سایت مورد نظر را بر روی سیستم‌های عادی و موبایلی بررسی می‌کند و به آن امتیاز میدهد.

بالاترین امتیاز 100 است و تا 60 قابل قبول است. اما اگر سایتی دارای امتیاز کمتر از 60 بود، سرعت این سایت بسیار کم است.

در صورتی که برای اطمینان نیاز به یک بررسی دیگر دارید می‌توانید ار وب‌سایت Pingdom استفاده کنید. نتایج این سایت شامل: رتبه، سرعت، زمان بارگذاری و سایز حجمی صفحه می‌شود. در صورتی که صفحات بررسی شده، صفحات وب‌سایت اجرا شده توسط برنامه نویس و طراح وب‌سایت، از لحاظ سرعت و بازدهی امتیاز مناسبی ندارند، به شما پیشنهاد می کنیم تا به طرف کاندیدای بعدی بروید.

بررسی عملکرد سایت برای انتخاب برنامه نویس سایت

زمانی که نمونه‌های کاری یک برنامه نویس و طراح وب‌سایت را بررسی می‌کنید تمامی آن‌ها را تا حد امکان زیر و رو کنید و از تمامی امکانات وب‌سایت استفاده کنید. حتی اگر می‌توانید یک خرید انجام دهید و تمامی پروسه را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که در ساختار وب‌سایت یک فروشگاه اینترنتی، کوچکترین مشکل مهم است و ممکن است به قیمت از دست رفتن تعدادی از مشتریان شما شود.

آنچه شما نیاز دارید انتخاب طراح وب‌سایت با قابلیت برنامه نویسی و طراحی یک وب‌سایت قوی، با رابط کاربری ساده با امکانات مفید و تجربه کاری مناسب است. قسمت‌های مهم در یک طراحی سایت فروشگاهی شامل این بخش‌ها است:

  • سیستم هدایتی وب‌سایت و امکانات آن
  • بخش جستجوی سایت
  • امکانات مرتب‌سازی محصولات و فیلترها
  • بخش اضافه کردن محصول به سبد خرید
  • پروسه نهائی کردن سفارش محصول و پرداخت

قابلیت‌ دسترسی و استفاده از وب‌سایت

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات رایج در طراحی سایت‌، عدم در نظر گرفتن شرایط تمامی اقشار جامعه در ساختار رابط کاربری وب‌‌سایت است. در نظر داشته باشید که تمامی کاربران شما افراد سالم و بدون مشکل نیستند.

در نگاه اول شاید این موضوع چندان مهمی نباشد اما برنامه نویس و طراح وب‌سایتی که توانائی ارائه راه‌کار‌هائی مناسب برای پیاده سازی رابط کاربری منعطف و قابل استفاده برای تمامی افراد را داشته باشد، به طور قطع یکی ستاره طلائی در بین دیگر کاندیدا‌های شما خواهد داشت.
برای سنجش میزان انعطاف رابط کاربری یک وب‌سایت می‌توانید از وب‌سایت WebAIM استفاده کنید. سرویسWAVE Web Accessibility Evaluation Tool  گزارشی کاملی از تمامی وب‌سایت به شما ارائه خواهد داد. گزینه‌های کلیدی که باید مد نظر شما باشد شامل: Errors ،Alerts و Contract Errors است.

کد نویسی تمیز و خوب توسط طراح وب سایت

منظور از کد نویسی تمیز، کد نویسی می‌باشد که به راحتی قابل بررسی و خواندن باشد و به راحتی قابل ویرایش باشد. این موضوع به افزایش سرعت عملکرد و بازدهی سایت نیز کمک بسیار زیادی می‌کند. یکی از مزایای کد نویسی خوب این است که اگر روزی سایت نویس فعلی شما امکان همکاری با شما را نداشت، نفر بعدی بدون مشکل بتواند مدیریت امور را در دست بگیرد.
برای بررسی این موضوع ابزار HTML Validator وب‌سایت W3C گزینه مناسبی است. نکته قابل توجه در مورد نتایج بررسی‌های این وب‌سایت این است که تمامی وب‌سایت‌های دنیا در کدنویسی خود ایراد‌هائی را دارند اما نکته اینجاست که هرچه تعداد این ایراد‌ها کمتر باشد بهتر است.

پروژه‌های شخصی

مانند تمامی شاخه‌های کاری دیگر بهترین برنامه نویس و طراح وب‌سایت‌ فردی است که در شاخه کاری خود به دنبال ارائه راه حل‌های جدید و حل مشکلات باشد. بررسی پروژه‌های تحقیقاتی یا اجرایی شخص برنامه نویس (طراح)، یکی از بهترین راه‌های مطلع شدن از این موضوع برای آسودگی خیال شما از صحت انتخاب برنامه نویس سایت تان خواهد بود.