6 google changes reveal the future of seo

6 تغییر تاثیرگذار گوگل در آینده سئو

زمان مطالعه 6 دقیقه
6 تغییر تاثیرگذار گوگل در آینده سئو

به طور خلاصه، گوگل تمامی سئوکاران را به فاصله گرفتن از سئو تاکتیکی و استفاده از رویکردهای استراتژیک، تشویق کرده است. شما می توانید بگویید”سئو تاکتیکی مرده است”، اما این مسئله کاملاً درست نیست و شما به هیچ وجه نمی توانید بگویید “سئو مرده است” زیرا این مسئله دروغی بزرگ بوده و تنها به ضرر شما خواهد بود.

بلکه، بگذارید چند قدم به عقب رفته و تصویر کلی را مروری کنیم. در این مقاله، به مراحل تکامی و روش های گوگل توجه می کنیم که باعث بوجود آمدن این تغییرات شده است. همین طور تأثیرات کلی این تغییرات بر سئو نیز بازنگری خواهند شد.

1. “ارائه نشده (Not provided)”

گوگل تمام اطلاعات جست و جوهای ارگانیک خود را در سپتامبر 2013، خصوصی کرد. این بدین معناست که ما دیگر نمی توانیم داده های مربوط به کلمات کلیدی را در جست و جوهای گوگل پیدا کنیم.
از دست دادن این داده ها، به چند دلیل بسیار ناراحت کننده است. این مسئله به روش های متفاوت بر منتشر کنندگان مقالات تأثیر می گذارد و باعث می شود ابزارهای مناسب برای درک هدف از ورود به سایت توسط مشتریان و مخاطبان سایت بی اثر شوند. این مسئله باعث محدود شدن توانایی ایجاد بهینه سازی بحث و تبادل نظر (Convesion) و مسایل دیگر مهم سئو می شود. در سئو تاکتیکی، این به معنای دسترسی بسیار سخت تر به داده های مربوط به کلمات کلیدی است. البته روشهای برای رسیدن به این اطلاعات است که بسیار سخت هستند.

2. عدم به روز رسانی رنکینگ گوگل از فوریه

گوگل در گذشته، رتبه بندی صفحات یا همان رنکینگ گوگل را در تولبار خود، هر سه ماه یکباربه روزرسانی می کرد. اما از ماه فوریه تا به حال، این اطلاعات آپدیت نشده اند. این یعنی 8 ماه بدون هیچ اطلاعاتی و دو بار عدم به روز رسانی دوره ای. به علاوه، مهندس متخصص گوگل، مت کاتز بیان کرده است دیگر این آمار به روز رسانی نخواهند شد. این مسئله باعث مشکلات زیادی شده است. البته اکثر افراد به این آمار نگاهی نمی کنند و از این تول بار در مرورگر خود استفاده نمی کنند و البته افراد زیادین نیز وجود دارند که از این معیارهای سنجش استفاده می کنند.
برای سایت هایی که صفحه اصلی دارند و رتبه آنها 7 یا بیشتر است، این مسئله زیاد تأثیر بدی نخواهد داشت. اما افرادی که صفحه اصلی آنها رتبه 3 یا کمتر دارد، مسئله می تواند به تجربه کاربر ضعیف تر منجر شود. تأثیر این تغییر بر رتبه های میانی مشخص نیست. اگر گوگل جریان داده ها را به طور کامل از بین ببرد نیز مایه تعجب نخواهد بود. در این صورت شما باید به اطلاعات دنیای واقعی و معیارهای قوی تر دیگر بسنده کنید. این مسئله می تواند به نتایج واقعی تری منجر شود، زیرا گوگل می گوید که خودش نیز دیگر از این سیستم استفاده نمی کند، پس ما چرا چنین کاری را انجام ندهیم.

3. مرغ مگس خوار

عناصر کمی در الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل وجود دارند که توسط مسئولین آن بیان شده اند، اما این تغییر بزرگی در پلتفورم ها بوجود آورده است. گوگل به این توانایی رسیده است که بتواند کوئری های جست و جوی مکالماتی را بسیار بیشتر از گذشته درک کند. برای مثال، شما می توانید عبارت ” عکس های پارک فن وی را به من نشان بدهید” را در گوگل ثبت کنید. نتیجه این است:

سپس عبارت ” چه کسی آنجا بازی می کند” را نوشته و نتیجه این است:


هر دو این کوئری ها، نشان دهنده جست و جوی مکالماتی هستند (البته توجه داشته باشید که بوستون بیکونز در سال 1968 و تنها بعد از یک فصل بسته شد، پس این یک اشتباه در صفحه بوده است – نشان می دهد که گوگل باید کار بسیار بیشتری انجام دهد!) مرغ مگس خوار واقعاً بازی کلمات کلیدی را تغییر می دهد. با گذشت زمان، کلمات کلیدی که دقیقاً با کلمات جست و جو شده همخوانی دارند، دیگر یک مشکل محسوب نخواهد شد.

تأثیر این الگوریتم می توند در 2 تا چند سال آینده بسیار بیشتر شود. آنها دسترسی به داده های خام را کاهش داده اند و برنامه هایی را اجرا کرده اند که عملکردهای موجود در اینترنت را نیز به طور همزمان تغییر دهند.

مقاله پیشنهادی در این مورد : مرغ مگس خوار گوگل و تغییراتی که در بازاریابی محتوایی در موبایل ایجاد کرده است.

4. گوگل +

خب، این مسئله جدید نیست. گوگل پلاس در 28 ژوئن 2011 راه اندازی شد. با اینکه این پلتفورم شروع آهسته ای داشت، بسیاری از افراد بیان کرده اند که روند رو به تکامل سریعی را طی خواهد کرد و رشد سریعی دارد. داده های موجود در Google + Market کمی سخت و غیر قابل درک هستند، اما تأثیرات قابل توجهی بر جست و جو و مخصوصاً جست و جو های شخصی شده دارند:

به علاوه، شما می توانید پست هایی را از افراد ببینید که در نتایج جست و جو نیز نشان داده می شوند. این مسئله در جست و جوی دل “Incotigo” نیز صدق می کند.

و با اینکه، من باور دارم یک لینک در google+share مثل یک لینک طبیعی وب عمل نمی کند، اما می تواند در ترکیب با عوامل دیگر به عنوان عامل ارزشمند در سئو بکار گرفته شود.

اما محل قرار گرفتن گوگل + در این تصویر کلی و اجرای نقش پایه ای برای تولید و اشتراک محتوا می تواند به ایجاد هویت و ارتباط موضوعی کمک کند. و این پلتفورم در نقش خود بسیار موفق بوده است و همان طور که دیده اید، فعالیت های بسیار زیادی در موارد متفاوتی در این پلتفورم قابل انجام است.

5. هویت نویسنده

باشد، هویت نویسنده نیز طول عمر زیادی ندارد ( در 7 ژوئن 2011 اعمال شد)، اما بخشی مهم از تصویر کلی محسوب می شود. گوگل می تواند از آن برای ارتباط دادن محتوای جدید به فردی که آن را نوشته استفاده کند. با گذشت زمان، این داده را می توان برای بررسی اینکه کدام نویسنده با نوشته های خود باعث بروز واکنش های قوی شده است، بکار برد. این باعث می شود رتبه نویسندگی بالا رود. البته گوگل چنین کاری را انجام نمی دهد، اما ما در صنعت چنین کاری را انجام می دهیم. با توجه به این موضوع، می توانید در آینده ببینید که گوگل از این داده برای رتبه بندی سیگنال های کوئری هایی استفاده می کند که در آنها مقالات مهم و مفید، پاسخ قوی از سوی کاربران را دریافت کرده است.
نتیجه نهایی: هویت نویسندگی شخصی شما اهمیت خواهد داشت. من همین طور باید رتبه منتشرکننده را نیز بیان کنم. این به معنای ایجاد اقتدار برای سایت است که اهمیت بسیار بیشتری دارد و در نتیجه کلیات این تاثیرات در روند قرار گرفتن در نتایج جستجو تاثیر گذار خواهند بود.

6. مقالات مفید و کاربردی (عمقی)

گوگل خصوصیتی جدید به نام کیفیت محتوای وب سایت و عوامل آن مقالات و محتوای عمقی را در ششم آگوست اعلام کرده است. شما می توانید مثالی از آن را در بخش زیر ببینید: اعلامیه گوگل شامل این جمله می شد که” نیازهای اطلاعاتی روزانه تا 10 درصد از کاربران شامل یادگیری موضوعات وسیع و عمقی می شود. ” این عددی بسیار بزرگ است و من فکر می کنم، با گذشت زمان این خصوصیت نیز تأثیر بزرگی خواهد داشت. این به معنای سیستمی کاملاً جدید برای رتبه بندی در موتور جستجو گوگل شود.

این مسئله باعث می شود رتبه بندی نویسنده و انتشاردهنده (سایت) نیز افزایش پیدا کند. شما با افزایش رتبه این دو معیار، بسیار موفق خواهید بود. البته باید فرض کرد که گوگل واقعاً در آینده، از این معیار برای رتبه بندی استفاده کند.

آیا یک الگو وجود دارد؟

بلی وجود دارد. داده هایی که آنها پنهان کرده اند، در گذشته توسط سئوکاران استفاده می شد تا فعالیت های تاکتیکی سئو خود را بهینه سازی کنند.
چطور شما Pagerank بالاتری می گیرید؟ کلمات کلیدی که باید برای آنها بهینه سازی کنید، کدام است؟ خارج کردن این مسایل از تصویر کلی باعث می شود تمرکز بر این نوع اهداف کمتر شود.
از طرف دیگر، 6 تغییر بزرگ گوگل که در بالا بیان شد، برای تشویق به رفتارهای استراتژیک طراحی شده اند. توجه داشته باشید که من از گوگل نیزحرف نمی زنم که خود مسئله ای بسیار بزرگ است. بلکه من به تصویر کلی برنامه گوگل اشاره می کنم، یعنی آینده سئو! تمامی این موارد، بخش های جدیدی هستند که نقش خود را در تمرکز دادن افراد به نویسندگی، ارتباط معنایی و تجربه کاربری بازی می کنند. این دقیقاً همان چیزی است که گوگل می خواهد.
برای افزایش شفافیت، من نمی گویم که گوگل این کار را برای منع رفتارهای تاکتیکی و ارتقای رفتارهای استراتژیک انجام داده است. من واقعاً از چنین مسئله ای خبر ندارم. اما مسئله می تواند به سادگی این باشد که گوگل به دنبال راهی برای پاداش دادن به سایت ها، صفحات و نویسندگان ممتاز است که جواب های ممتاز به عبارت های جست و جو شده ارائه می کنند. اما در هر صورت، نتیجه نهایی یکسان است.


تمرکز فعلی بر درک مخاطبین هدف، ایجاد محتوای عالی و ایجاد اقتدار و قابلیت مشاهده شدن و همین طور ایجاد تجربه عالی برای کاربران در سایت است. ایجاد ساختار مناسب برای سایت، طوری که موتورهای جست و جو بتوانند آن را درک کنند، شامل استفاده کردن از شماهای گرافیکی و بخش های مناسب، توجه به مسئله جست و جوی محلی (اگر برای شما مرتبط باشد)، نیز اهمیت زیادی در حال حاضر دارد.


اما، وسواس نسبت به موارد تاکتیکی مثل کلمات کلیدی و رنکینگ گوگل، کمرنگ تر خواهد شد. همان طور که گوگل خدمات رسانی خود را تغییر داده است و به دنبال جذب سیگنال های جدید است، آنها سعی دارند افراد را به سمتی دیگر هدایت کنند. این مسئله متوقف نخواهد شد. پس باید انتظار تغییرات بیشتری در این جهت را داشته باشید.

دیدگاه شما چیست؟