5 steps to build a friendly and personal relationship with customers online store

5 قدم ایجاد ارتباط دوستانه با مشتریان آنلاین

زمان مطالعه 3 دقیقه
5 قدم ایجاد ارتباط دوستانه با مشتریان آنلاین

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در مبحث فروش ، چه در حالت فیزیکی و چه در حالت مجازی ، ارتباط خوب با مشتری می باشد و در طی این رابطه انتقال حس خاص بودن به هر یک از مشتریان. این موضوع باعث افزایش تعداد مشتریان وفادار نسبت به فروشگاه و برند می شود و یک پایه محکم و قوی را برای سیستم فروش شما بوجود می‌آورد.

5 قدم برای ساخت یک ارتباط دوستانه و شخصی با مشتریان فروشگاه اینترنتی

قیمت مناسب و تحویل فوری و رایگان از بهترین استراتژی‌های موجود در بازار فروشگاه‌های آنلاین برای جذب مشتری می باشد. اما آیا این کافی است ؟ خیر.

50% از مشتریان یک فروشگاه در طول سال شاید یک نقد و یا نظر در مورد محصول و یا عملکرد فروشگاه از خود منتشر کنند اما نکته اینجاست که با این حال بیش از 80% از ترافیک روزانه مطالب وبسایت فروشگاهی شما از این طریق حاصل میشود و این موضوع چیزی در حدود 60% درصد از ترافیک اجتماعی خود را بخود اختصاص می دهد.

ساخت یک پایه ارتباطی دوستانه و حتی احساسی با مشتریان بسیار مهم و موثر میباشد اما در فضای آنلاین با توجه به نبود ارتباط فیزیکی بین مخاطبین و پرسونل سایت فروشگاهی این امر کاری بسیار سخت است. در این مقاله به 5 راه مناسب برای ایجاد این ارتباط می پردازیم.

گفتگوی زنده با کاربران فروشگاه اینترنتی

بر اساس تحقیق که موسسه Cognizat انجام داده است امروزه بیش از 44% از افرادی که خرید میکنند هنوز خرید از فروشگاه‌های فیزیکی را ترجیه میدهند و این موضوع عمدتاً دو دلیل دارد :

1-    تجربه واقعی از لمس کالا

2-    امکان سوال و جواب در مورد کالای مورد نظر

تمایل این موارد در مورد افرادی که بصورت آنلاین از فروشگاه های اینترنتی خرید میکنند صادق است. همه مردم عاشق ایجاد ارتباط میباشند و این ارتباط یکی از بهترین راه‌های موجود در تاریخ برای فروش محصولات است. بر اساس نتایج بدست آمده از یک مطالعه یک ساله بر روی سیستم چت آنلاین مشتریان با کارشناسان در وبسایت فروشگاهی Milople ، تنها 20 درصد از درخواست‌های مشاوره در ساعاتی بوده کارشناسان آنلاین نبوده‌اندو نکته دیگر این بوده که از هر 10 نفری که برای خرید از مشاوران کمک میگیرند ، 8 نفرشان کالای مورد نظرشان را میخرند. سیستم مشاوره آنلاین بخشی از آن نیاز به خاص بودن را در افراد جبران میکند و باعث میشود تا میل به خرید در آن‌ها افزایش پیدا کند و بر اساس مطالعات انجام شده توسط موسسه Cognizat این موضوع باعث افزایشی تا 300% در میزان فروش میشود.

ارائه محصولاتی با قابلیت شخصی سازی در فروشگاه اینترنتی

در زمان عید که همه افراد قصد دادن هدیه به یک فرد را دارند داشتن طیف محصولاتی که قابلیت شخصی سازی را داشته باشند یک برگ برنده بزرگ برای یک فروشگاه اینترنتی به حساب می‌آید. تحقیقات انجام شده نشان داده است زمانی که افراد قصد اهدای هدیه به فرد دیگری را دارند بین 58 تا 87 درصد از این افراد ترجیح میدهند تا هدیه‌ای که در نظر دارند قابلیت شخصی سازی به هر نوعی را داشته باشد.
همه مردم دوست دارند تا آنچه که دارند با دیگران متفاوت باشد. برای مثال شرکت دل با اضافه کردن امکان هک کردن نام خریدار بر روی برخی از محصولات خاص این شرکت در پروسه خرید ، این امکان را برای خریداران به وجود آورده است تا کالای خود را شخصی سازی کنند. بر اساس یک بررسی بر روی صفحه فروش یک محصول فروشگاهی این نتیجه بدست آمد که زمان بازدید صفحه مورد نظر پیش از شخصی سازی 2.5 دقیقه بود و پس از اضافه کردن امکان شخصی سازی برای محصول این زمان به 7.5 دقیقه افزایش پیدا کرد. 

تنوع در روش‌های پرداختی در فروشگاه اینترنتی

 بسته به شرایط فردی و محیطی ممکن است که افراد امکان پرداخت مبلغ یک محصول را از یک روش مشخص نداشته باشند و از این رو شما میتوانید با در نظر گرفتن روش‌های گوناگون پرداخت وجه و حتی در صورت امکان ایجاد امکان پرداخت شرایطی متناسب با شرایط مناسب مشتری‌های خود این امکان را برای آن‌ها فراهم کنید تا به راحتی بتوانند با کمترین سختی کالای مورد نیاز خود را خریداری کنند.

راه اندازی کمپین‌هایی با هدف افزایش وفاداری مشتریان به برند فروشگاه اینترنتی

بر اساس بررسی‌های انجام شده بر روی RIS بیش از 38 درصد از مشریان برند با وجود پیشنهادات بهتر برندهای رقیب باز هم نسبت به برند مورد علاقه خود پایبند و وفادار بودند. امروزه یکی از مهمترین ارزها برای یک برند داشتن مشتریان و طرفداران وفادار میباشد و این امر علاوه بر تمامی موارد گفته شده تا الان نیازمند راه‌اندازی کمپین‌هائی برای افزایش میزان وفاداری افراد نسبت به برند میباشد. نکته مهم در مورد این کمپین‌ها شخصی سازی آن بر اساس شناخت شما از مشتریان خود و نیازهای آن‌ها میباشد. پیش از راه اندازی هر کمپینی شما باید سوالات زیر را از خود بپرسید :

  1. چه کسی مشتریان شما را درک می کند ؟
  2. مشتریان شما واقعاً به چه چیزی نیاز دارند ؟
  3. دلیل واقعی رفتار آن‌ها چه میباشد ؟
  4. آن‌ها از شما چه انتظاری دارند ؟

ارسال پیام‌های شخصی سازی شده بر اساس سوابق رفتاری و شخصیتی هر مشتری یک فروشگاه اینترنتی

58% از کاربران دوست دارند تا از برندهای مورد علاقه خود پیام‌هائی در مورد تخفیف‌ها ، آفرهای ویژه ، وضعیت امتیازاتشان و یا حتی تبریک مناسبت‌ها مربوط به شخص خودشان دریافت کنند.

دیدگاه شما چیست؟