4 ways domains impact seo

4 راه اثربخشی دامنه بر سئو

زمان مطالعه 2 دقیقه
4 راه اثربخشی دامنه بر سئو

در طول تاریخ وب و سئو، اصول آن چیزی که به‌عنوان یک آدرس خوب برای اثرگذاری بیشتر بر روی سئو سایت برای موتورهای جستجو است تغییرات بسیاری را به خود دیده. همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از افراد، خواسته یا ناخواسته در مورد نام دامنه دچار اشتباهات بسیاری شوند.

برای شروع، یک دامنه، بخش کوچکی از ساختار یک URL است که مردم عادی وب‌سایت را با استفاده از آن می‌شناسند. آدرس دامنه به‌عنوان یک نام ساده وسیله‌ای است که مردم عادی با استفاده از آن به سایت مراجعه می‌کنند. هر دامین به یک IP متصل می‌شود. این IP شناسه سایت در سرور‌ها است و دامین فقط یک نام برای راحتی مراجعه به سایت است. زمانه که در مورد اثرات اسم دامنه بر روی ساختار سئو ارگانیک سایت صحبت می‌کنیم این 4 مورد نقش اساسی را ایفا می‌کنند.‌

نام دامنه مرتبط با کار

در دوران ماقبل تاریخ وب، زمانی که شما قصد انتخاب یک دامنه برای وب‌سایت خود را داشتید و کار شما فروش مثلاً بند کفش بود، درصورتی‌که شما نام دامنه خود را متناسب با نوع کارتان انتخاب می‌کردید این موضوع در موتور‌های جستجو، جایگاه بسیاری عالی را برای شما به همراه داشت. اما امروزه به دلیل افزایش سایت‌هایی با محتوای کم کیفیت که سیستم کاریشان به‌صورت اسپمی هست باعث شده است که ساختار الگوریتم‌های جدید، به تنهائی به آدرس وب‌سایت توجه نکند و با بررسی کیفیت محتوای موجود بر روی وب‌سایت این عمل را انجام دهد و در این حالت درصورتی‌که سایت شما دارای ساختار محتوایی قوی باشد، نام دامنه مرتبط بسیار مفید می‌تواند باشد.

اعتبار دامنه

زمانی که لینک هر یک از صفحات شما در یک وب‌سایت دیگر قرار می‌گیرد به‌صورت خودکار بخشی از امتیاز و یا اعتبار آن وب‌سایت به وب‌سایت شما نیز منتقل می‌شود. این موضوع مانند یک امتیاز مثبت برای مطالب شما عمل می‌کند و در این مورد هرچه امتیاز وب‌سایت مقابل بیشتر باشد برای وب‌سایت شما امتیاز مثبت‌تری دارد. به اثر این موضوع این‌گونه فکر کنید: زمانی که باران می‌بارد هر یک از برگ‌های یک درخت مقداری آب جمع‌آوری می‌کنند اما درنهایت تمامی این آب‌ها درخت را سرزنده‌تر می‌کنند و هرچه کیفیت آب جمع شده توسط هر یک این برگ‌ها بیشتر باشد برای رشد درخت مفید‌تر است.
در مورد سایت هم به همین صورت است. هر زیردامین میزان اعتبار کسب‌شده از طریق لینک‌های ورودی را با کل وب‌سایت به اشتراک می‌گذارد، اما توجه داشته باشید که یک دامین نمی‌تواند اعتبار خود را به‌طور کامل و مستقیم برای یک دامین دیگر انتقال دهد.

میزبانی از یک وب‌سایت دیگر

اصول اعتبار دامین بسیار امر مهمی است‌‌، بخصوص اگر بحث در مور میزبانی یک میکرو سایت همانند: یک بلاگ، انجمن گفت‌وگو و ….. وابسته به سایت اصلی است. در مورد این موضوع بسیاری افراد در مورد راه‌اندازی یک پروژه وب جدید بسیار هیجان‌زده می‌شوند، اما خب کمی صبر کنید. پیش از شروع این کار در مورد اثرات مثبت اعتبار دامین بر روی ساختار سئو سایت دوباره فکر کنید. بهترین روش برای افزایش میزان بازدهی محتوای قرارگرفته در بخش جدید، ایجاد این بخش به‌عنوان یکی از زیرشاخه‌های سایت فعلی است. برای اضافه کردن یک بخش جدید بهترین و پربازده‌ترین راه ایجاد یک دایرکتوری جدید برای بخش جدید است (مثال: Avadis.net/articles) اما درصورتی‌که ایجاد یک دایرکتوری جدید مقدور نبود بهترین روش بعدازآن ایجاد یک ساب‌دامین جدید بر مبنای دامین فعلی است (مثال: Translate.Google.Com).

ثبت دامنه‌های جدید به‌عنوان راهکاری دفاعی

در بسیاری از موارد افراد نیاز به ثبت برخی از دامنه‌ها دارند و تنها دلیل آن‌هم جلوگیری از ثبت این دامنه‌ها توسط افراد دیگر است.‌ این موضوع فقط یک روش کاسبی است و در ساختار سئو سایت تأثیری ندارد. شما می‌توانید این دامنه‌های خریداری‌شده را بدون هیچ استفاده‌ای انبار کنید یا اینکه آن‌ها را به وب‌سایت خود متصل کنید. نتیجه‌ نهائی تأثیر چشم‌گیری بر روی ساختار سئو شما نخواهد داشت اما در مورد جستجو در موتورهای جستجو کمی به بهتر دیده شدن شما کمک کند. اما این موضوع قطعی و مشخص نیست.

دیدگاه شما چیست؟