4 hidden seo technical problems

4 اشتباه پنهان در سئو تکنیکال

زمان مطالعه 5 دقیقه
4 اشتباه پنهان در سئو تکنیکال

اشتباهات سئو تکنیکال ممکن است بصورت سهوی صورت بگیرند اما بهرحال خطر آنها از سوی موتورهای جستجوگر وجود دارد و ممکن است شما قوانین سئو وبمستری را زیر پا بگذارید اما خودتان خبر نداشته باشید!

در این مطلب، نمونه هایی از اشکالات و اشتباهات فنی در سئو بیان خواهند شد و ممکن است همین حال که شما این مقاله را می خوانید، این مشکلات در وب سایت شما نیز وجود داشته باشد و اگر چنین چیزی باشد، امیدوارم این مقاله بتواند به شما در تشخیص مشکلات کمک کنند و آنها را سریعاً حل کنید.
به یاد داشته باشید که گوگل و بینگ و دیگر موتورهای جستجوگر نمی فهمند که مشکلات به صورت عمدی بوده اند یا سهوی! بنابراین مجازات های موتورهای جستجوگر را در پی خواهد داشت که می تواند بسیار جدی باشد.

کلاکینگ (Cloacking)

اگر در کدهای وب سایت یک بررسی داشته باشید، ممکن است بعضی از لینکهای متنی در بعضی صفحات و یا قسمت های از وب سایت وجود داشته باشد که از طرف کاربر در صفحه قابل مشاهده نیست. یعنی در کد وب سایت وجود دارند اما کاربر آنها را نمی تواند ببیند.
اگر وب سایتی در کد یک سری لینک به موتورجستجوگر ارسال کند و کاربر این لینک ها را نتواند ببیند پس این سایت، از نظر فنی در حال کلوک کردن است (یعنی ارائه متفاوت به کاربر و موتورجستجوگر). در قوانین وبمستری گوگل، کلوکینگ یک خطای فنی است. مواردی بوده است که صاحبان وب سایتها خودشان خبر نداشتند که چنین تخلفی انجام می دهند و کلوکینگ رخ داده بود.
خیلی از طراحان وب سایت ها به سادگی نمی دانند که مخفی کردن محتوای یک صفحه از دید کاربر و درعوض ارائه کردن آن به موتورهای جستجوگر، یک تخلف محسوب می شود.

برای مثال، درهنگام بررسی سئو یک وب سایت، بخش بزرگی از ساب ناویگیشن را پیدا کردم که زمانی که نشانه گر موس روی دسته بندی بالای صفحه می رفت (OnHover) فعال نمی شد. ناویگیشن اصلی باید یک منوی ثانویه با لینک ها به بخش های خاص سایت را ( با استفاده از تکست انکور) فعال می کرد اما، هیچ اتفاقی نمی افتاد. بنابراین سایت در حال ارائه کردن تعداد زیادی لینک های متنی انکور به موتورهای جستجو بود، اما کاربر هرگز بروی لینک نمی توانست کلیک کند و در نتیجه محتوا را مشاهده نمی کرد.
حالا یک پیشنهاد: سایت خود را به طور منظم بررسی کنید و یا از مسئول سئو وب سایت بخواهید، چنین کاری را برای شما انجام دهد. بررسی کدهای وب سایت نیز باید بطور منظم انجام شود. شما باید در زمان اعمال هر نوع تغییری، عملکرد و جنبه های متفاوت سایت خود را بررسی کنید. هر نوع تغییری می تواند باعث بروز مشکلات فنی در سایت شود. امید است حداقل به طور عمدی کلوکینگ نکنید!
 

مشکل در استفاده از rel=canonical

rel=Canonical یک خط ساده در کدنویسی است و زمانی استفاده می شود که شما تعدادی صفحه در وب سایت دارید که بعنوان مثال در آن لیست محصولات مشابه ای را قرارداده اید و آنها را بر اساس حروف الفبا لیست کرده اید، در دیگر صفحات همان محتوا و محصولات تنها بر اساس دسته بندی قیمت و یا دسته بندی امتیاز مرتب می شوند. اگر موتورهای جستجوگر مانند گوگل را می خواهید در جریان این بگذارید که این صفحات همگی شامل یک محتوا هستند می توانید از این خط کد استفاده کنید.
اما در صورت ندانستن استفاده صحیح، می تواند تأثیر بسیار منفی داشته باشد. این مسئله در سایت های بزرگتر که صد ها هزار یا میلیون ها صفحه ایندکس شده دارند، بسیار بدتر است. استفاده اشتباه از استراتژی rel=Canonical می تواند انواع متفاوتی از سیگنال های بد را به موتورهای جستجوگر بفرستد و رتبه بندی شما در موتورهای جستجوگر را تحت تاثیر منفی قرار دهد.

برای مثال، یک سایت بزرگ با ده میلیون صفحه فهرست شده که از rel=Canonical در طراحی مجدد سایت به درستی استفاده نکرده بود، تمام صفحات محصولات در آن بخاطر استفاده از یک خط و تنها یک خط از دستور rel=Canonical، کلیه صفحات محصولات به یک صفحه نتیجه داخلی اشاره می کردند. سپس صفحه نتیجه داخلی با استفاده تگ Noindex و Nofollow در فایل Robots.txt از دسترس موتورهای جستجوگر خارج شده بود. به نظر شما چه اتفاقی می افتد؟
مطمئناً این مسئله باعث مشکلات بزرگی در سئو سایت خواهد شد و ترافیک آن وب سایت بصورت کامل از موتورهای جستجوگر از بین رفته بود. بعد از یافتن مشکل و حل آن، ترافیک سریعاً روند رو به رشد خود را پیدا کرد. این نمونه ای عالی از نحوه نابود شدن سئو توسط تنها یک خط ساده کدنویسی است.
حالا یک پیشنهاد: اگر شما نمی دانید بهترین روش بکارگیری rel=Canonical چیست اصلاً آنرا اجرا نکنید. اگر می خواهید اجرا کنید مطمئن شوید که rel=Canonical تنها در صفحات تکراری اجرا می شود. مطمئن شوید که در موارد استفاده از rel=Canonical در وب سایت، حتماً صحت عملکرد وب سایت را بررسی کنید و به یاد داشته باشید که تنها یک خط ساده کد می تواند باعث بروز نتایج فاجعه بار شود.

ریدایرکت 301 شما را ریدایرکت نکند!

این پروژه وب سایت خود را به پایان رساندید و آماده آپلود آن هستید. شما لینک هایی که ریدیرکت 301 باید بر روی آن انجام می شده را انجام داده اید و با تیم توسعه وب نیز در مورد اجرای آن هماهنگ شده اید. در ضمن قبل از فعال کردن آن، کاملا برنامه را تست و بررسی کرده اید.
اما رتبه بندی ها و ترافیک وب سایت یک ماه بعد روند نزولی پیدا می کند! چه شده است؟ در زمان بررسی سئوی وب سایت، مخصوصاً بعد از طراحی مجدد و آپلود مجدد، در بعضی مواقع ریدرکت های 301 اجرا شده از قبل، ناگهان از کار می افتند. اما چرا ریدایرکت های 301 تبدیل به صفحه 404 می شود؟ این مسئله می تواند به علت مشکلات فنی متفاوتی رخ دهد. مشکلات ممکن است ناشی از:
تغییرات کدنویسی باشد که باعث از بین رفتن ریدیرکت های 301 می شوند.جداولی از بانک داده که از بین می روند و ….متاسفانه، با فعال شدن سایت جدید مشکلات ریدایرکت ها پایان نمی یابد و باید مطمئن شوید که تغییرات اعمال شده در طول زمان به درستی عمل می کنند. اگر این طور نباشد، ممکن است تعادل سایت کاهش پیدا کند و بر رتبه بندی و ترافیک وب سایت از موتورهای جستجوگر تاثیر منفی بگذارد. پیشنهاد: ریدیرکت های 301 خود را قبل از فعال کردن، کاملاً بررسی کنید. مطمئن شوید که کدهای جدید باعث از بین رفتن ریدیرکت نشده است. به یاد داشته باشید، یک لینک آنقدر با ارزش است، که به هیچ وجه نباید هدر برود. در ضمن، یک 301 شکسته و از بین رفته، به معنای هدر رفتن یک سال فعالیت لینک سازی و لینک بیلدینگ شماست.

نقشه سایت غلط

در زمان ثبت XML نقشه سایت، آخرین چیزی که می خواهید انجام بدهید، ثبت آدرس نقشه سایت در موتورهای جستجوگر است. برای مثال فرض کنیم نقشه سایتی که به موتورهای جستجوگر معرفی کردید دارای لینک هایی با ارروهای 404، 302، 500 است.
به نقشه سایتی که دارای آدرس های اشتباه و غیرتمیز باشد، “Dirty SiteMap” می گویند. در این نوع نقشه سایت، زمانی که بر روی URL کلیک می شود، صفحه ای با خطای کد 404 یا 500 مشاهده می شود. این گونه نقشه های کثیف سایت می تواند باعث از بین رفتن اعتماد موتورهای جستجوگر به نقشه سایت شود. دوین فارستر از متخصصین موتورجستجوگر بینگ می گوید که : موتورجستجوگر بینگ به هیچ وج تحمل نقشه های کثیف را ندارد! نقشه سایت شما باید تمیز باشد. بینگ تنها 1 درصد آدرس های منفی و خراب را در نقشه سایت تحمل می کند و اگر بیش از 1 درصد کثیفی ببیند، دیگر به آن نقشه سایت اعتمادی نخواهد داشت.

و حالا یک پیشنهاد: نقشه سایت خود را به عنوان ابزار بسیار قوی شناسایی لینک های وب سایت به موتور جستجوگر تمیز بسازید. با URL های خراب، موتورهای جستجوگر را پی نخود سیاه نفرستید! و فقط URL های اصلی را به XML نقشه سایت خود اضافه کنید. به صورت مداوم نقشه وب سایت را چک کنید و بهتر است به طور منظم، سایت خود را در تمامی صفحات بررسی کنید. اجرای این فرآیند به شما کمک می کند مشکلات فنی را قبل از تبدیل شدن به مسایل بزرگتر، مشخص کنید.

جمع بندی

4 اشتباه نام برده شده، نمونه های اشتباهات سئو و ارسال سیگنال های منفی به موتورهای جستجوگر هستند و تا زمانی که مشکلات را پیدا نکنید و رفع نشوند، این مشکلات برای طولانی مدت در سایت شما باقی مانده و تأثیر منفی بر رتبه بندی و ترافیک وب سایت شما خواهند داشت. به طور مداوم وب سایت را از دیدگاه سئو بررسی کنید. تنها به این خاطر که چهار ماه پیش، تغییراتی در سایت اعمال کرده اید، بدین معنا نیست که سایت شما هنوز درست کار می کند.

دیدگاه شما چیست؟