3 website design tips for niche industries

3 نکته طراحی وب سایت نیچ صنعتی

زمان مطالعه 3 دقیقه
3 نکته طراحی وب سایت نیچ صنعتی

طراحی یک وب سایت شامل ویژگی هایی اساسی است که با گذشت زمان ارزشمندتر می شوند. از جمله این ویژگی ها می توان به طراحی رسپانسیو اشاره کرد. ویژگی های دیگری نیز وجود دارند که در طی زمان محبوبیت خود را از دست می دهند. حقیقت این است که برخی سبک های طراحی می تواند برای وب سایت صنف خاصی مفید باشد در صورتی که سبک های دیگر رتبه وب سایت را در صفحه نتایج جستجوی گوگل پائین می آورد.

اگر تخصص شما بر روی ساخت وب سایت برای صنف خاصی مثل تناسب اندام، امور مالی، مشاوره و … است،نکات اثبات شده طراحی می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. به یاد داشته باشید اگر ترفند های طراحی وب را نمی دانید، رقیبان شما به سرعت به فراگیری آن ها خواهند پرداخت و گوی سبقت را از شما خواهند ربود.

درست به مانند روش های متداول در بازاریابی محتوا، می توان رویکرد های با دوام و با طول عمر بالا را در طراحی وب استفاده کرد. این روش به خوبی جواب می دهد علی الخصوص برای مدیرانی که فرصت به روز رسانی وب سایت خود را ندارند. همچنین این گزینه را می توان مناسب افرادی دانست که به طور مکرر امکان پرداخت هزینه های جداگانه به طراحان وب را ندارند.

با این حال، اگر هزینه های بالا تنها دلیلی است که به شما اجازه نمی دهد به طور منظم وب سایت خود را به روزرسانی کنید، می توانید از پلاتفرم هائی که امکان انجام به روز رسانی توسط خود شخص را فراهم می کنند استفاده کنید. وردپرس نمونه ای از این پلاتفرم های رایگان است.هرچقدر هم خود را دور از تکنولوژی بدانید، در سیستم هایی نظیر وردپرس و دیگر فضاهای مشابه می توانید به آسانی کار کنید و از امکانات رایگان آن ها بهره مند شوید. اگر برای انتقال استراتژی طراحی وب خود به مرحله بعدی آمادگی دارید، نحوه کار را در ادامه دنبال کنید.

1. طراحی رسپانسیو دسکتاپ و موبایل

این گزینه به خوبی گویای مطلب است. طراحی رسپانسیو نوعی از طراحی است که جدا از نوع پلاتفرم و ابزارهای استفاده شده، به سرعت و به خوبی پاسخ گوی کاربران است. با استفاده از پلاتفرم هایی که کار توسط خود شخص را امکان پذیر می کنند ( از جمله وردپرس ) ، طراحی رسپانسیو را در برنامه خود بگنجانید. ارائه یک وب سایت تعاملی و کاربر پسند می تواند نقش مهمی را ایفا کند. بدین منظور نیاز به ابزارهای عجیب و غریب ندارید. حتی اگر یک ماشین حساب در سایت خود تعبیه کنید می توانید به این مهم دست یابید.

داشتن یک استراتژی برای طراحی نسخه موبایلی وب سایت ممکن است برای تمامی صنف ها کاربردی نباشد. تمامی شرکت ها نیازمند طراحی واکنش گرا برای موبایل نیستند. اما اگر وب سایتی برای امور مالی در نظر دارید و می خواهید کاربران به تعامل با شما برخیزند ، پیاده سازی یک وب سایت موبایلی با طراحی واکنش گرا بسیار کاربردی است. یک نظرسنجی از مشتریان خود به عمل آورید و یا در گروه های مختلف حضور به هم رسانید تا نیازهای کاربران را به طور کامل درک کنید.

2. منوی ناوبری ساده وب سایت

همانطور که از عنوانش مشخص است منوی ناوبری سایت یا همان nav barمکانی است که تمامی آیکن های مورد نیاز کاربر از جمله “پشتیبانی” ، “درباره ما”، ” تماس با ما” و … بر روی آن قرار دارد. افراد برای دیدن منو به طور مشخص به مکان های خاصی در وب سایت نگاه می کنند. برای مثال اغلب در هدر و یا طرفین سایت می توان منو را یافت. در برخی وب سایت ها روش های خلاقانه ای استفاده می شود و منو را پنهان از چشم کاربر و یا شناور در نظر می گیرند که این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود. قابلیت استفاده و کاربردی بودن وب سایت بیش از خلاقانه بودن آن اهمیت دارد. این نکته در وب سایت هائی که صرفا جهت تفریح و سرگرمی به وجود نیامده اند، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

3. استفاده از تصاویر بزرگ

یک روش به ظاهر آسان برای نو سازی وب سایت، استفاده از یک تصویر بزرگ در پس زمینه وب سایت است. تغییر دادن این تصویر به راحتی انجام می شود و وب سایت شما همواره جدید و به روز به نظر می رسد. این روش یکی از روش های متداول در حال حاضر است. اگرچه تصاویر بزرگ گاهی اوقات مشکلاتی را به وجود می آورند و سرعت وب سایت و بارگذاری آن را تحت تاثیر قرار می دهند. حتی اگر طراحی واکنش گرا باعث شود تصاویر در هر پلاتفرمی به خوبی نمایش داده شوند باز هم مشکل سرعت به قوت خود باقی است.

موارد بسیار زیادی بر روی سرعت وب سایت تاثیر می گذارند مانند سرعت هاست و سرعت لود و بارگذاری صفحات. در حالیکه تصاویر بسیار بزرگ نیز بی تاثیر نیستند. به تازگی روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرده است که محققان گوگل دریافته اند کاربران وب سایت ها بیش از یک چشم بر هم زدن نمی توانند در انتظار باز شدن یک صفحه بمانند! البته این نکته برای کاربران ایرانی فعلا صدق نمی کند! تصاویر بزرگ اگر به خوبی سایز نشده باشند، می تواند باعث شود بازدید کنندگان وب سایت خود را از دست دهید.

نکته کلی که در اینجا وجود دارد حفظ سادگی و دردسترس بودن است. ساخت یک وب سایت بدون ایراد، به روز نگه داشتن اطلاعات و همگام بودن با تکنولوژی و همچنین بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو نکات مهمی هستند. به علاوه در نظر داشته باشید که یک وب سایت برای مدت طولانی بهینه نمی ماند و نیاز است هر از چند گاهی این مراحل تکرار شود. پشتیبانی وب سایت به طور منظم و به روز رسانی آن می تواند وب سایت را در بهترین حالت خود نگه دارد. ترفند ها و ریزه کاری ها مواردی گذرا هستند و چیزی که برای همیشه می ماند پایه گذاری وب سایت بر اصول کیفیت است. چه در محتوا و چه در طراحی وب سایت می بایست همواره کیفیت رعایت شود.