3 ways to sell products that dont sell

3 راه فروش محصولات بدفروش

زمان مطالعه 3 دقیقه
3 راه فروش محصولات بدفروش

در بین محصولات موجود در تمامی فروشگاه‌های اینترنتی محصولاتی وجود دارد که باوجود کیفیت بسیار عالی در ساخت و عملکرد، فروش چندان خوبی ندارند و برای مدت طولانی در انبار باقی‌مانده‌اند.

به‌طورمعمول در چنین مواردی تمامی صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی محصول مور نظر را بیشتر در معرض دید مخاطبین و مشتریان خود قرار می‌دهند، اما بااین‌حال بازهم محصول موردنظر فروش نمی‌رود و برای ماه‌ها و یا سال‌ها در انبار باقی می‌ماند. به همین علت، بسیاری از فروشندگان انباری را برای جمع‌آوری محصولات بد فروش و درنهایت فروش آن‌ها در فصول حراج دارند.
نکته جالب اینجاست که باوجود اضافه شدن محصولات جدید باقیمت بالاتر، بسیاری از محصولات موجود در وب‌سایت‌های فروشگاهی که دارای درصد تخفیف بسیار عالی و یا پیشنهاد‌ها تشویقی عالی هستند، بازهم در انبار باقی می‌مانند و به فروش نمی‌رسند.
حال سؤال اینجاست که دلیل به فروش نرسیدن تمامی این محصولات چیست و باوجود تخفیف و پیشنهاد‌ها عالی چرا بازهم به فروش نمی‌روند؟؟
فروش ویژه محصولات در فروشگاه‌های بزرگ، عموماً به معنی خالی کردن جا برای محصولات جدید و یا پیشنهاد ویژه تولیدکنندگان است، اما برای یک فروشگاه اینترنتی کوچک این موضوع به معنی به فروش نرفتن محصول در پروسه طبیعی فروش فروشگاه است.

خب برای چه، محصولات به فروش نمی‌روند؟

برای پاسخ به این سؤال دلایل گوناگونی وجود دارد که برخی از آن‌ها تابلو هستند و برخی دیگر از آن‌ها خیر.
– روش نمایش آن‌ها در کاتالوگ محصولات فروشگاه اینترنتی نامناسب است. زمانیکه شما یک محصول جدید را در لیست محصولات وب‌سایت فروشگاهی خود قرار می‌دهید به‌جز در مواردی که محصول در حالت معمول پرمخاطب و پر درخواست باشد، شما باید با نمایش صحیح محصول موردنظر در قسمت‌های مختلف و گوناگون سایت محصول موردنظر را به‌تمامی افراد نشان دهید.
– قیمت بسیار بالا است. برای محصولاتی که دارای قیمتی بالائی هستند در کنار استفاده از قیمت‌های رقابتی با سایر رقبا از راهکارهایی همانند، ارائه خدمات تشویقی و یا تخفیف‌های مناسبتی استفاده کنید.
– قیمت خیلی پائین است. همیشه قیمت خیلی کم هم استراتژی مناسبی برای فروش یک محصول نیست. دلیل این موضوع ایجاد شک در ذهن افراد در مورد کیفیت ساخت محصول موردنظر است.
– توضیحات برای محصول کافی نیست. پیش‌ازاین نیز به ارزش و اثر بسیار بالای توضیحات دقیق و قوی برای محصولات اشاره‌کرده بودیم. درصورتی‌که می‌خواهید یک محصول جدید را به افراد بفروشید نیاز دارید تا جزئیات دقیق و قوی را برای محصولات خود ارائه دهید.
– محصول موردنظر در شبکه‌های اجتماعی سروصدای زیادی به پا نکرده است. استفاده از درگاه‌های تحت اختیار در شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین راهکارهای افزایش مخاطب برای یک محصول است. با توجه به سهولت به اشتراک‌گذاری یک مطلب در سطح شبکه‌های، دز صورتی که محصول شما به‌اندازه کافی در سطح شبکه‌های اجتماعی معروف شود، کمک بزرگی به فروش محصول خواهد کرد.

از مقایسه قیمتی استفاده کنید

مقایسه قیمت محصولات مختلف را بر عهده مشتری قرار ندهید و خودتان دست بکار شوید. زمانی که شما محصولات باقیمت یکسان را در کنار یکدیگر قرار دهید افراد به خاطر نزدیک بودن قیمت‌ها به سراغ مشخصه‌های دیگر محصول می‌روند و در اینجا نوع توضیحات شما برای یک محصول اهمیت پیدا می‌کند اما زمانی که شما در چیدمان محصولات خود یک محصول باقیمت بالا را برکنار محصولی باقیمت کم قرار دهید، فروش محصول باقیمت کمتر بالاتر خواهد رفت. به این روش Anchoring می‌گویند.

Bracketing نیز روش مشابهی است با ین تفاوت که تمرکز آن بر روی فروش محصولاتی باقیمت میان رده است. در این روش سه محصول با سه رده مختلف گوناگون در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و به‌طورمعمول محصول که در وسط قرار می‌گیرد دارای قیمت و مشخصه‌های مناسبی است. یکی زا دو محصول دیگر دارای مشخصه‌های ضعیف باقیمت کم است و محصول آخر دارای مشخصه‌های بسیار عالی با بالاترین قیمت است. در این میان محصول میانی دارای مشخصه‌های کافی واصلی است و قیمت آن قیمتی مناسب و میانه است. به‌طورمعمول در چنین روشی محصول میانی هدف اصلی فروش است.

تخفیف‌های حجمی را فراموش نکنید

یکی از قدیمی‌ترین روش‌های ارائه پیشنهاد‌ها تخفیف ارائه تخفیف حجمی با بازه معین برای کلیه محصولت است. در روانشناسی اصلی وجود دارد که “هرچه مقدار هزینه‌ها در زمان معین بیشتر باشد، خریدهای شما برای شما کم‌ارزش‌تر خواهد شد” . شما باید از همین اصل استفاده کنید و با ارائه پیشنهاد‌ها متنوع محصولات موردنظر خود را برای افراد جذاب‌تر کنید.


یکی از روش‌های جالب شرکت آمازون برای فروش محصولات خود به شرح زیر بود: برای محصولاتی که دارای درصد بالائی برای سفارش مجدد بودند، پیشنهادی تخفیفی را قرار داده بود که درصورتی‌که شما سفارش این محصول به‌صورت یکجا برای سه مرتبه انجام دهید درصدی کمی تخفیف بر روی محصول موردنظر به شما تعلق می‌گرفت. در این حالت شما به بانک خود این دستور را می‌دهید که در تاریخی که شما معین می‌کنید به‌صورت خودکار هزینه سفارش‌های بعدی را واریز کند و فروشگاه سفارش را به شما تحویل دهد.

محبوبیت محصولات را اعلام کنید

یکی از فاکتورهای مهم برای نظر افراد در مورد خرید یک محصول، نظر دیگران در مورد آن محصول است. استفاده از نظرات، امتیازدهی به محصول از راهکار‌های رایج برای این کار است. شما می‌توانید با قرار دادن متنی در بالای مشخصات کلیدی محصول خود که در مورد میزان فروش کلی محصول موردنظر اطلاع‌رسانی می‌کند، نوعی امنیت فکری را در مورد خرید محصول موردنظر در ذهن مخاطبین خود ایجاد کنید. همچنین در کنار این متن در مورد محدود بودن تعداد محصول موردنظر در انبار خود نیز اطلاع‌رسانی کنید. استفاده از این روش باعث ایجاد انگیزه بیشتری برای خرید، در افراد می‌شود.

دیدگاه شما چیست؟