3 lessons small businesses can learn from big brands

درس هایی از برندهای بزرگ برای برندهای کوچکتر

زمان مطالعه 3 دقیقه
درس هایی از برندهای بزرگ برای برندهای کوچکتر

با پیشرفت روزمره تکنولوژی و تجارت الکترونیکی ، برندهای معروف در بین افراد بیشتر جای می گیرند و نام آن‌ها در مکالمات روزمره مردم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال : من این دوربین را از آمازون خریدم یا موضوع تحقیقم را از گوگل پیدا کردم و … نکته جالب در مورد این شرکت‌ها و برندهای بزرگ این است که تمامی آن‌ها از همین نقطه‌ای که شما در آن ایستاده‌اید کار خود را شروع کردند و هیچ تفاوتی با شما نداشته‌اند.

آنچه که تمام برندهای بزرگ با یکدیگر بطور مشترک دارند ایده‌هایی بوده که برا ی کسب و کار خود در نظر گرفته‌اند و بر اساس آن کار خود را شروع کرده‌اند. در حال حاضر تعداد زیادی از مشتریان به بازارهای و فروشندگان کوچک مراجعه میکنند و این نشان میدهد که پتانسیل این بازار از آنچه که به نظر میرسد بیشتر است.
در این میان شما با نگاهی به تاریخچه هر یک از این برندها میتوانید درس‌هائی را بیاموزید که برای رشد و پیشرفت شما می توانند مفید باشند.

آمازون (Amazon)

بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان کار خود را در قالب یک فروشگاه اینترنتی کتاب شروع کرد و امروزه میزان گردش مالی سالانه این برند چیزی در حدود 100 بیلیون دلار است. امروزه شرکت آمازون از آنچه که شروع کرده بود بسیار دور شده است و علاوه بر فروش انواع محصولات، در ساختارهای مخابراتی ، تولید دستگاه‌های هوشمند و …… فعالیت دارد.

درس : پیشرفت در حوزه تجارت الکترونیکی و فروش اینترنتی بسیار سریع و غیر قابل لمس میتواند باشد و شما باید یاد بگیرید که فقط و فقط نباید در یک حوزه و محدوده ثابت فعالیت کنید و روز به روز با پیشرفت در شاخه‌های گوناگون و گسترش محدوده فعالیت و سرویس دهی خود برندی قوی‌تر و بزرگتر را ایجاد کنید.

ETSY

فروشگاهی بدون واسطه برای فروش صنایع دستی هنرمندان که نمونه‌ای بسیار عالی از سیستم فروش فرد به فرد می‌باشد که بر اساس درک عمیقی از نیاز جامعه امروز و فردا شکل گرفت. در دوره‌ای که ساخت و فروش کالاهای دست ساز رونق گرفته بود و فروش با استفاده از واسط‌هایی که بیشترین مقدار سود را به جیب میزدند ، ETSY با ایجاد بستری مناسب برای این جامعه و جنبش هنری و تجاری علاوه بر ایجاد سود عالی برای خود ، باعث بهبود وضعیت فعالان این حوزه بود و امروزه به عنوان مرکزی برای تمامی هنرمندان و طراحان شناخته می شود.

درس : راه‌ اندازی کسب و کارهای اینترنتی که بر اساس فرهنگ و جاری در جوامع ایجاد میشود در صورتی که در موقع مناسب و به شکل صحیح شروع و اداره شود به راحتی قابلیت پیشرفت فراوانی را دارد و در این میان کسب و کارهائی که باعث ایجاد ساختار تجاری فرد به فرد میشود و واسته‌گری را تا حد امکان کم میکند از درصد موفقیت بالاتری برخوردار خواهد بود. این موضوع نیازمند داشتن درکی عمیق از وضعیت جامعه و نیازهای آن میباشد و در کنار این موضوع شناخت ساختار فرهنگی استفاده کنندگان از اینترنت در هر جامعه موضوعی مکمل برای این بحث میباشد.

eBay

eBay اولین سایت ایترنتی بوکه کسب سود مستقیم از فروش محصولات را به سود حاصل از کمیسیون دلالی محصولات بخشید و ساختارهای فروش فرد به فرد و شرکت به فرد را در قالب فروش اینترنتی فراهم نمود و همچنین اولین وب‌سایتی که با ایجاد امکان راه‌اندازی‌های حراجی‌های اینترنتی این روش فروش سنتی و باستانی را به دنیای صفر و یک وارد کرد و امروزه با ارائه راهکارهای متنوع خرید و فروش برای افراد دامنه خدمات خود را روز به روز افزایش میدهد.

درس : وارد کردن ساختارهای فروش سنتی در قالب تجارت الکترونیکی بسیار موفق بوده و فرصت‌های جدید و سود آوری را میتواند بوجود بیاورد. به یاد داشته باشید که شما با ارائه سرویس‌ها و خدمات پیشرفته بر روی روش‌های بازار سنتی می توانید حضور خود در بازار را قوی‌تر پر رنگ‌تر کنید. بسیاری از این خدمات میتوانند رایگان باشد اما به خاطر داشته باشید که در دنیای تجارت الکترونیکی اعتبار به خودی خود نوعی منبع درآمد است. شاید در نگاه اول ایده شما برای مقابله با برند‌هائی که بصورت قوی در بازار فیزیکی و اینترنتی فعالیت دارند کمی مشکل بنظر برسد اما در نهایت ، آنچه شما را متمایز میکند بکر بودن ایده‌های شما برای بهبود کسب و کار خود و دیگران است.

در نهایت باید توجه داشته باشیم که در دنیای پر رقابت تجارت الکترونیکی ، ایده‌های جدید که قابلیت پیشرفت در زمینه‌ای بکر را دارند میتوانند برای شما فونداسیون قوی برای شروع یک برند قوی را داشته باشند و در این میان شما باید قوی ، منعطف و باز باشید و در مقابل هر آنچه پیش می‌آید به بهترین شکل ممکن حلال باشید.
در این میان تنها محدودیت ممکن برای شما سقف آسمان است.

دیدگاه شما چیست؟