12 tips for becoming a successful web designer

12 نکته تبدیل به یک طراح وب سایت موفق

زمان مطالعه 8 دقیقه
12 نکته تبدیل به یک طراح وب سایت موفق

طراحان وب سایت ها اغلب در رابطه با قابلیت های خود دچار نگرانی می شوند. این نگرانی ها شامل مهارت های استفاده از فتوشاپ، تسلط بر jQuery و .. می باشد. موفقیت در زمینه طراحی وب نیازمندی هایی دارد. اگرچه این نیازمندی ها فراتر از وجود تجهیزات و درک بالا در زمینه طراحی است. موارد بسیار مهمتری وجود دارند که یک طراح وب سایت علاقمند و مشتاق در هنگام طراحی یک وب سایت حرفه ای می بایست در نظر داشته باشد. در همین راستا فهرستی از موارد مفید تدارک دیده ایم که می تواند اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار دهد.

جدا از طراحی یک وب سایت چشم نواز و متعادل سازی حجم زیادی از اطلاعات ، چالشی که پیش روی طراحان وب است، مربوط به زندگی حرفه ای آن هاست. کار یک طراح وب با ساخت سایتی که از لحاظ ظاهری خوب به نظر می رسد، به اتمام نمی رسد. شما باید بتوانید تمام مواردی را که به ساخت یک کسب و کار حرفه ای منجر می شود، مدیریت کنید. از برنامه ریزی و پیاده سازی تا بازاریابی و ارتباطات، می بایست تمامی گام ها کاملا حرفه ای و با دقت خاصی برداشته شود.

موفق شدن به معنای واقعی کلمه، نیازمند مجموعه ای از خصوصیات و ویژگی هاست که ممکن است برخی از آن ها شامل حال شما باشد و از برخی دیگر نیز غفلت می کنید. گزینه هائی وجود دارند که با خواندن کتاب و یا شرکت در کلاس ها هرگز به دست نمی آیند. در عوض، برخی از مهارت ها را می توان با گذشت زمان و کسب تجربه به دست آورد. به نظر می رسد موارد کوچک و ناچیز در طول زمان به کمک شما آیند تا به یک طراح وب حرفه ای تبدیل شوید. با مطالعه موارد زیر می توانید در دنیای وب و طراحی وب سایت حرفه ای تر عمل کنید.

1. مهارت های ارتباطی موثر یک طراح وب

ارتباطات قوی یکی از مهارت هائی است که می تواند در زمینه های مختلف بسیار سازنده و یا کاملا بی تاثیر باشد. اما در طراحی وب می توان این گزینه را بسیار مهم و موثر ارزیابی کرد چرا که ارتباط با مشتریان، طراحان گرافیک و توسعه دهندگان می تواند موفقیت یک پروژه را تضمین کند. معمولا افراد با ذوق که دارای روح خلاقی هستند ذاتا با دیگران در تعامل نیستند و ارتباطات چندان قوی ندارند اما زمانی که صحبت از موفقیت یک وب سایت است و شما می بایست به ارائه کار و فروش بیشتر نائل شوید ناچار هستید ارتباطات قوی و محکمی با مشتریان خود داشته باشید. می بایست بسیار واضح و هوشمندانه در رابطه با انتخاب خود برای طراحی وب سایت صحبت کنید. به علاوه، می بایست توضیحاتی ارائه دهید تا مشخص شود چرا مشتریان خود را انتخاب کرده اید و به چه منظور طرح انتخابی خود را بهترین طرح برای کسب و کار آن ها می دانید. همچنین اگر شما بتوانید به نحو صحیحی ارتباط برقرار کنید، اختلافات به راحتی حل و فصل می شوند. بنابراین کافی است ارتباط برقرار کنید و این کار را به خوبی انجام دهید. این کار به ادامه حیات حرفه شما کمک می کند و به موفقیت شما منجر خواهد شد.

2. به عنوان طراح وب سایت برای فروش تلاش کنید.

در دنیای کوچکی زندگی می کنیم که از نقطه نظر یک طراح وب به یک جنگل می ماند. یک طراح وب سایت با رقیبان بسیار زیادی رو به رو می شود که هر کدام از آن ها به مثابه جویندگان طلا هستند و فردی که پشتکار بالاتری دارد در نهایت موفق می شود. اگر خواهان ایستادگی بیشتر در این رقابت هستید، می بایست اجازه دهید افراد درباره شما و مهارت هایتان آگاهی داشته باشند. اگرچه طراحان ذاتا انسان های فروتنی هستند، اما هنگامی که بحث از موفقیت حرفه ای باشد می بایست انسان های زیادی را از سر راه خود بردارید و حضور خود را پُررنگ جلوه دهید. راه های بسیار زیادی برای نیل به این هدف وجود دارد. بازاریابی دهان به دهان، بازاریابی شبکه های اجتماعی و حتی بازاریابی از طریق کارت ویزیت می تواند به خوبی عمل کند. البته اگر شما ترجیح می دهید که به صندلی راحتی خود تکیه کنید و در انتظار مشتریان بنشینید تا خود به شناخت شما بپردازند، محکوم به شکست خواهید شد.

3. قبل از طراحی سایت برنامه ریزی کنید.

اگر چه اغلب طراحان وب رویکرد خاصی نسبت به پروژه ها دارند و همواره در انتظارند تا ایده ای به ذهنشان خطور کند و یا به آن ها الهام شود، می توان با برنامه ریزی کمک کرد تا این ایده ها سریعتر به ذهن خطور کند. برای مثال، برنامه ریزی و تحقیق و پژوهش پیش از شروع پروسه طراحی از اهمیت بسیاری برخوردار است. برنامه ریزی را می توان به سه بخش تقسیم کرد:

  • تحقیق درمورد شرکت مشتری
  • پرس و جو از مشتری در رابطه با آنچه می خواهد و انتظار او از وب
  • بررسی رقبا و عملکرد آنها

طرح اولیه ای از وب سایت در ذهن خود طراحی کنید و آن را بر روی کاغذ پیاده سازی کنید (در صورت امکان). اگر چه برنامه ریزی فرایند گیج کننده ای است که بیشتر طراحان در صدد از قلم انداختن این مرحله هستند، اما می توان گفت که برنامه ریزی و پیش طراحی به صرفه جوئی در زمان، هزینه ها و منابع منجر خواهد شد. 

4. کار خود را ارزیابی کنید و بازخوردها را دریافت کنید.

چرخه پروژه های طراحی وب به ارزیابی و آنالیز کار شما ختم می شود. تلاش برای پذیرش بازخوردها و پیاده سازی مناسب آن ها یکی از صفات مهم افراد حرفه ای است. داشتن یک چشم سوم که به اشتباهات اشاره می کند خصوصیتی است که تمامی طراحان وب موفقیت گرا می بایست آن را دارا باشند.

یک طراح وب می بایست ایرادات کار خود را از چشم یک مخاطب ببیند و در مورد آن قضاوت کند. گذشته از این، چک کردن وب سایت توسط افراد دیگر و به منظور کشف اشتباهات می تواند عمل وقتگیری باشد.

5. یک طراح وب باشید، نه یک طراح گرافیکی

یک تصور غلط وجود دارد که طراحان گرافیک با توجه به مهارت های خود می توانند طراحان وب نیز باشند و بالعکس. اگرچه ممکن است این امر در تئوری درست باشد اما تعداد بسیار کمی افراد حرفه ای وجود دارند که می توانند تفاوت های میان پروژه های بر پایه چاپ و بر پایه وب را از میان بردارند.

حقیقت این است که طراحی وب شاخه جداگانه ای از طراحی به شمار می آید که مستلزم تخصص خاص خود است. این ها دو رسانه کاملا جداگانه هستند و از این رو مخاطبان و اهداف یک وب سایت به طور کل با یک طرح گرافیکی متفاوت است. همیشه این احتمال وجود دارد که طراحان گرافیک با توسعه کار خود و یادگیری مهارت های لازم به یک طراح وب تبدیل شوند اما توجه به این نکته مهم است که الزاما یک طراح گرافیک موفق یک طراح وب موفق نیز نخواهد بود. برای موفقیت کسب و کار وبی خود می بایست بر روی طراحی وب تمرکز کنید و در این رشته به کسب تخصص بپردازید.

6. از تکنولوژی استفاده کنید و به روز باشید.

دنیای تکنولوژی کامپیوتر هر روز در حال تغییر است و یک طراح وب برای همگام شدن با آن نیازمند هماهنگی با تغییرات تکنولوژی است. بخشی از کار خود را به طور روزانه و یا هفتگی به یادگیری اختصاص دهید و مطالب جدید در ارتباط با فیلد کاری خود بیاموزید. موارد جدید را چک کنید، بررسی کنید چه چیزی در حال حاضر متداول است و همچنین موارد در حال سقوط را نیز شناسائی کنید. اگر نمی خواهید رقبای شما گوی سبقت را از شما بربایند و جدیدتر و به روز تر از شما جلوه کنند، از این نکته استفاده کنید.

7. از مهارت های نرم افزاری برای طراحی وب غافل نشوید.

اگر بخواهیم عوامل موفقیت یک طراح وب را نام ببریم، گزینه مهارت های نرم افزاری نیز در این فهرست قرار می گیرد و یکی از مهمترین عوامل نیز به شمار می آید. همانطور که در بالا ذکر شد، رشته طراحی وب با به روز بودن رابطه مستقیمی دارد. هر روز یک تکنیک جدید رونمائی و معرفی می شود. حتی اگر شما فردی هستید که به ندرت ترفند های جدید را در برنامه نویسی خود بکار می گیرید، باز هم نیازمند یادگیری و درک این تکنیک ها هستید.

جدا از دیگر مهارت های طراحی وب، درک کاملی از موضوعات زیر حائز اهمیت است:

جدید ترین کد نویسی HTML، CSSپیشرفته برای سازگاری وب سایت با مرورگر های مختلف، شیوه های هوشمند SEO، تکنیک های مرتبط با رابط کاربری Javascriptو ساخت یک وب سایت بنیادی که بتوان در طول زمان به تعداد صفحات و حجم محتوای آن اضافه کرد.

8. تجربه کسب کنید.

گاهی اوقات می توان بیش از شایستگی ها و مهارت ها، تجربه را امری مهم دانست. به همین ترتیب، موفقیت یک طراح وب تا حد زیادی به تجربه فرد در این زمینه بستگی دارد. چه کارمند شما و چه یک مشتری بالقوه، تمامی افراد علاقه دارند از میزان تجربه شما آگاهی یابند و در ارتباط با پیشینه شما اطلاعات دقیقی داشته باشند. برای مثال شما برای چه سازمان هائی کار کرده اید و در چه پروژه هائی نقش داشته اید سوالاتی هستند که باید پاسخ داده شود. از نقطه نظر یک طراح وب، داشتن تجربه ای قوی در این زمینه به شما کمک خواهد کرد تا هنگامی که در جلسات هستید به سرعت به شناسائی راه حل های طراحی بپردازید. اگر در حال حاضر دانشجو هستید وقت را از دست ندهید و منتظر اتمام درس ها نباشید. از هم اکنون به کار بر روی پروژه های وب اقدام کنید. هر چقد میزان تجربه شما بیشتر باشد با سرعت بیشتری رو به بالا حرکت خواهید کرد.

9. سازمان یافته کار کنید.

این مهم نیست که به چه صنف کاری تعلق دارید، منظم بودن لازمه ی موفقیت هر فرد در هر رشته می باشد. به همین ترتیب، در رابطه با طراحی وب، گاهی اوقات کارها طبق روال عادی خود پیش نمی رود و شما سر در گم خواهید شد. بنابراین بهتر است در شروع کار کامپیوتر خود را منسجم کنید. متن ها، تصاویر، گرافیک، ویدئو ها و حتی فایل های صوتی را در پوشه های جداگانه طبقه بندی کنید و به آن ها برچسب مناسبی بزنید. تهیه یک to-do-listمی تواند برای یک طراح وب بسیار کاربردی باشد و به سازمان دادن امور کمک بزرگی کند. بدین وسیله وقت خود را به بهترین شکل تنظیم خواهید کرد و کارهایتان راحت تر از چیزی که انتظار داشتید به اتمام می رسد.

10. درک بالائی از کسب و کار داشته باشید.

طراحان وب (چه طراحان مستقل و چه کارمندان) می بایست هنگامی که با یک پروژه رو به رو می شوند، ذهنیتی قوی در ارتباط با کسب و کار داشته باشند. طراحی در دنیای واقعی به مانند فروشندگی، ارزش یابی و متعادل سازی هزینه ها می باشد. یک طراح وب موفق تنها به ساخت وب سایت برای مشتری خود نمی پردازد بلکه به ایجاد راه حل های کسب و کار آن ها نیز کمک می کند. اگر شما درک بالائی در زمینه نیازهای بازاریابی یک سازمان دارید و می توانید مشتریان بالقوه را تحت تاثیر قرار دهید، یک پله از رقبای خود جلوتر هستید. با این حال ، اگر مدیریت طراحی وب برای شما کار دشواری است می توانید به یک استودیو بپیوندید و به این طریق بیشتر مسئولیت ها را واگذار کنید.

11. به عنوان عضوی از یک تیم طراحی سایت فعالیت کنید.

به ندرت می توان طراحی وب را یک کار انفرادی در نظر گرفت. چه شما عضوی از یک استودیو طراحی حرفه ای باشید چه با یک مشتری خرد کار می کنید، کار گروهی اجتناب ناپذیر است. در حالی که کار یک طراح وب نیازمند یک تیم بزرگ حرفه ای نمی باشد، اما درک این موضوع که چه زمانی باید توانائی تان را در یک گروه به اشتراک بگذارید و یا وظایفی را به دیگران محول کنید، بسیار مهم است. به عنوان یک عضو خوب در تیم، می بایست درک خوبی از نقش خود داشته و برای دیگران مفید باشید. یاد بگیرید که به طور کارامد با دیگران همکاری کنید و شاهد بهبود کار خود باشید.

12. نمونه کارهای طراحی سایت خود را به روز رسانی کنید.

داشتن یک رزومه کاری خوب برای موفقیت هر طراح بسیار مهم است. اما طراحان وب به مشکل مشابهی دچار می شوند: همواره می بایست کارهای اخیرتان را به عنوان نمونه کاری در وب سایت خود قرار دهید. یک طراح پوستر می تواند پروژه های خود را از سی سال پیش تا به حال در نمونه کارهای خود بیاورد اما شما به عنوان یک طراح وب نمی توانید کارهای قدیمی خود را در معرض نمایش قرار دهید چرا که وب سایت ها به سرعت قدیمی می شوند و نمونه خوبی برای نمایش نخواهند بود.

نمونه کارها بهترین روش ارائه توانائی ها و سلیقه یک طراح وب است. اما نکته مهم تر آن است که نمونه کار شما نمایانگر مشتریان بالقوه شما در حال حاضر نیز می باشد. این مشتریان مربوط به پنج سال گذشته نیستند و در حال حاضر فعال اند و با شما در ارتباط اند. به جای استفاده بی هدف از وب سایت هائی که تا به حال ساخته اید، نمونه کارهای اخیر شما می توانند به عنوان اسناد و شواهدی باشند که توانائی شما ارائه می کنند. بدون شک شما نمونه کارهائی که تمام جنبه های طراحی وب را شامل می شوند ترجیح می دهید. این جنبه ها عبارتند از: طرح بندی، مدیریت محتوا، ترکیب رنگ، تایپوگرافی، تکنیک های منطقی طراحی و … بنابراین مشتریان حال حاضر شما به یافتن مشتریان جدید و درامدزائی کمک خواهند کرد.

جمع بندی

طراحی وب سایت یک فعالیت چالش بر انگیز است. موفقیت در این زمینه نیازمند صبر و بردباری و اراده ای قوی برای پشت سر گذاشتن موانع است. همچنین نباید در این مسیر دلسرد شوید حتی زمانی که کارها طبق انتظار شما پیش نمی روند. برای موفق شدن در زمینه طراحی وب می بایست ایستادگی و پشتکار را فراموش نکنید و هرگز تسلیم نشوید.

هدف این مقاله ارائه راهنمایی به افرادی است که اطلاعی از عوامل موفقیت یک طراح وب سایت ندارند. همچنین یادآوری این موارد به طراحان وب سایت نیز می تواند هدف دیگر این مقاله باشد.

دیدگاه شما چیست؟