10 things brands should do before selecting an influencer

10 چیز قبل از انتخاب یک اینفلوئنسر

زمان مطالعه 5 دقیقه
10 چیز پیش از انتخاب اینفلوئنسر

در علم بازاریابی یکی از بهترین و پر بازده‌ترین روش‌های جذب مخاطبین وفادار، استفاده از بازاریابی دهان به دهان و یا فردی است که در این روش افراد در مورد یک محصول با دوستانشان صحبت میکنند و آن محصول را به آن‌ها معرفی و پیشنهاد میکنند. یکی از روش‌های مرسوم در این روش بازاریابی استفاده از افراد معروف و تاثیرگذار (Influencer) مانند بازیگرها و یا افراد سرشناس دیگر در شاخه‌های گوناگون بوده است.

این مقاله از زبان خانم Amee Cantagallo، کارشناس وبلاگ‌نویسی بازگو می‌شود.

امروزه در دنیای بازاریابی مدرن و اینترنتی، استفاده از این روش بسیار محبوب و پر بازده است و با توجه به گسترش روابط افراد که با استفاده از شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده است، تعداد و افرادی که در شاخه‌های کوچک و بزرگ دارای طرفداران زیادی هستند و از طرفی دیگر دارای اثر بخشی زیادی بر روی مخاطبین خود هستند، افزایش پیدا کرده است. از این رو یکی از چیزهایی که همیشه باید به آن توجه کرد، چگونگی انتخاب افراد تاثیرگذار اینفلوئنسر است.


یعنی اینکه آیا فرمول خاصی برای این کار وجود دارد؟
آیا اعداد و ارقام تعیین کننده مقدار یا ارزش واقعی هستند؟
 
من هم به عنوان کسی که برای گذران زندگی وبلاگ نویسی کرده و هم به عنوان کسی که وبلاگ نویسان را استخدام و مدیریت کرده است، در هر دو طرف میز قرار داشتم. اکنون به این فکر افتاده ام، ده نکته مهمی که باید برای انتخاب یک فرد تاثیر گذار (اینفلوئنسر) ، به منظور دستیابی به بهترین حالت مشارکت، در نظر گرفته شود را با شما در میان بگذارم.
 

هدف بلند مدت برند شما چیست؟

اولین مطلبی که شما باید به عنوان یک برند مد نظر داشته باشید، این است که «هدف بلند مدت شما چیست؟» اگر هدف خود را بشناسید، ساده تر است که فرد مناسبی را به استخدام خود در آورید.
به عنوان مثال اگر هدف شما استخراج و دریافت اطلاعات در مورد یک کوپن باشد، آیا مایل هستید یک فرد تاثیر گذار را بر اساس این واقعیت انتخاب کنید که همیشه آن پیشنهادات را به اشتراک می گذارد؟
یا اینکه  بهتر است کسی را انتخاب کنید که موقعیت مناسبی در بازار داشته و بطور مدام آنها را به اشتراک نمی گذارد تا برای دیگران به عنوان پیشنهاد ویژه ای به نظر برسند؟
 

در مورد فرد مورد نظر تحقیق کنید

دومین مطلب پس از تعیین هدف کمپین، مراجعه به صفحه درباره من وبلاگ نویسان است. من اعتقاد دارم که فرآیند استخدام بسیار شبیه به قرار ملاقات در دنیای مدرن است و پیشنهاد می کنم کمی از فضای سایبری برای کسب اطلاعات در مورد آنها استفاده کنید.
آنها در صفحه «درباره من» چه نکاتی را در مورد خود بیان می کنند؟
آیا مورد پسند شما هستند؟
آیا مانند کسانی هستند که برای برند شما مناسب به نظر می رسند؟
 

بررسی عملکرد آن ها

نکته سوم، مطالعه وب سایت آنهاست.
آیا محتوای سایت آنها از لحاظ دستوری به شکل صحیحی تدوین شده است؟
آیا وب سایت فعالی به نظر می رسد یا تنها به طور اتفاقی سری به آن زده می شود؟
آیا پست های موجود در آن به شکلی مفید و دارای اهمیت به نظر می رسند؟
آیا در این وب سایت، پست های متنوعی وجود دارد؟
اگر شما به وب سایت های آنها مراجعه کنید، پس از مدت کوتاهی خارج می شوید یا در آن باقی می مانید؟
من در طول سال های مختلف به بسیاری از وبلاگ ها مراجعه کرده ام که بلافاصله از آنها خارج شده ام. وبلاگ های مذکور چیزی نبودند که من تمایل به بازدید از آنها را داشته باشم و هرگز مشتریان بالقوه ای برای شما نیز نخواهند بود.
 

باز هم تحقیق کنید

چهارمین کاری که من انجام می دهم، جستجوی آنها در گوگل است. قدرت گوگل را نباید دست کم گرفت. شما می توانید در مورد اشخاص مختلف، اطلاعات متنوعی در گوگل کسب کنید. من به هر شغل به شکل یک رابطه نگاه می کنم، و شما می توانید مطمئن باشید، قبل از آنکه من وارد یک رابطه شوم که در آن ما یک نام را به اشتراک می گذاریم، باید بدانم که چه کسی درباره من صحبت می کند.
 

فعالیت آن ها را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نکته پنجم ملاحظه فعالیت آنها در شبکه های اجتماعی است. آیا محتوای آنها متناسب با ویژگی های برند شما می باشد؟
برای مثال، اگر شما یک برند نوشابه هستید و آنها تصاویری در مورد اینکه چرا نوشابه مضر است، در صفحه خود منتشر کرده اند، بنابراین جزء کسانی نخواهند بود که شما باید برای یک همکاری دعوت کنید.
 

مشورت بگیرید

نکته ششم، نظرخواهی از فرد تاثیر گذاری (Influencer) است که شما قبلا با آن کار کرده اید.
یعنی از او بپرسید که چه کسانی را به شما توصیه می کند. من دوستان زیادی دارم، اما تنها برای تعداد انگشت شماری از آنها حاضرم آبرو و شهرت خود را گرو بگذارم.
این کاملا منطقی است که نظر شخص مورد اعتماد خود را در مورد فردی جویا شوید. این کاری است که اغلب ما، وقتی با شخصی قرار ملاقات داریم، انجام می دهیم، یعنی از دوستان، همکاران و خانواده خود می خواهیم تا او را ارزیابی کنند. پیشنهاد می کنم قبل از سرمایه گذاری وقت و پول خود بر روی افراد تاثیرگذار(Influencer) ، به دقت آنها را مورد بررسی قرار دهید.
 

او را آزمایش کنید

نکته هفتم این است که برای افراد تاثیر گذار (Influencer) مورد نظر خود پیغام بگذارید و ببینید که چه مدت طول می کشد تا پاسخ شما را ارسال کنند.
آیا پاسخ آنها حرفه ای و به موقع است؟
آیا آنها به نظر می رسد که علاقمند به همکاری با شما باشند؟
آیا برای وقت و برند شما ارزش قائل هستند یا اینکه فکر می کنند دنیا به آنها بدهکار است؟
 

بازدهی کاری آن ها را در موارد مشابه خود بررسی کنید

هشتمین نکته من این است که به دنبال کمپین های مشابه خود در سایت آنها بگردید. من به منظور سنجش عملکرد، هشتگ های موجود در وب سایت های آنها را بررسی می کردم. حالت استاندارد در این نقطه، یک پست، دو یا سه اشتراک گذاری وsubmit کردن لینک ها است. آیا این شخص کار بیشتری انجام داده؟ آیا محتوای مورد نظر را شبیه به یک چیز تجاری می بینید یا واقعی تر از آن به نظر می رسد؟
 

بررسی علاقه مندی های فردی

نکته نهم بازدید از سایت تاثیر گذاران بالقوه و بررسی علاقمندی آنها از طریق دکمه های شبکه اجتماعی است. من از این طریق و با مشاهده چیزهایی که یک شخص در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارد، می توانم مطالب زیادی در مورد او بگویم.

او را بسنجید

دهمین و مهم ترین نکته برای انتخاب یک فرد تاثیر گذار(Influencer) ، شفافیت در مورد انتظارات شغلی است. شما با هر رابطه بالقوه ای به شکل یک مصاحبه عمل می کنید. سوالات سختی می پرسید و مشخص می کنید آیا آن شخص همان فردی است که شما به عنوان یک برند حاضر به همکاری یا شراکت با او باشید.
 
من همیشه به مشتریان خود می گویم که اگر نگاهی به وضعیت سایت من طی ده سال گذشته داشته باشند، می توانند پیشرفتی که از آن زمان تا کنون داشته ام را مشاهده کنند. به مرور زمان من تصاویر و پست هایی با موضوعات بهتر ارائه کرده و به طور کلی خلاقیت بیشتری در مفاهیم و برداشت های خود پیدا کرده ام.
من بر روی مهارت خود کار می کنم و نتیجه آن در نمونه کارهایم مشهود است. با کاری که دیروز انجام داده ام راضی نشده و همیشه در تکاپو و تلاش برای انجام کارهای بیشتر هستم. به اعتقاد من هر رابطه ای ارزشمند است و اعتماد چیزی است که شما به همین ترتیب کسب می کنید. همچنین معتقدم که داشتن ۵بلاگر قدرتمند در یک تیم، بهتر از داشتن ۵۰وبلاگ نویس است که برای اهداف شما اهمیتی قائل نیستند. از طرفی توجه به این نکته حائز اهمیت است که تعداد مخاطبان همیشه دارای ارزش یکسانی نیست. یک وبلاگ نویس می تواند پست پربیننده ای با مضمون «پلیس فدرال در گاراژ  چه چیزی پیدا کرد؟»، ایجاد کند که ۱۰۰۰۰۰بیننده داشته باشد، اما چنین چیزی برای برند شما مناسب نیست، مگر اینکه شما فروشنده کیسه زباله، تجهیزات جاسوسی و یا مجلات پر از عکس و مطالب اغراق آمیز باشید. چنین ترافیکی برای سنجش و تعیین وبلاگ نویس مناسب برای شما، مفید نیست.
من در مقابل بازدیدهای صفحه، به شدت بر روی کیفیت محتوا و حرفه ای گری وبلاگ نویسی که استخدام می کنم، تکیه دارم. قویاً پیشنهاد می کنم که شما هم به جای آنکه ببینید چه سایتی را به کار می گیرید، دقت کنید که چه کسی را استخدام می کنید. در نهایت پیشنهاد می کنم ده نکته ارائه شده در این نوشتار را دنبال کنید، زیرا سازنده و حفظ کننده رابطه ها، وب سایت ما نیست بلکه خود ما هستیم.

دیدگاه شما چیست؟