10 questions to ask when creating an online store

10 سؤال هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی

زمان مطالعه 9 دقیقه
10 سؤال هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی

هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی باید زمانی را به تفکر درباره موضوعاتی اختصاص دهیم ، که در فرآیند طراحی فروشگاه اینترنتی مورداستفاده قرار خواهند گرفت. این امر به شما کمک خواهد کرد تا پیش‌زمینه‌ای برای طراحی یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید و این اطمینان را به شما می‌دهد که بهترین سایت را بر اساس نیازهایتان طراحی کنید.

در این مقاله با 10 مورد از مواردی که هنگام طراحی فروشگاه اینترنتی باید به آن‌ها توجه نمایید آشنا خواهید شد.
۱- هدف از طراحی فروشگاه اینترنتی
۲- مشخصات مشتریان فروشگاه اینترنتی
۳- فرآیندهایی که فروشگاه اینترنتی می‌بایست از آن‌ها حمایت کند
۴- بودجه شما
۵- آرم و نام تجاری موردنیاز
۶- مطلب، متن‌ها و تصاویر
۷- آیا قادرید زمانتان را به فروشگاه اینترنتی‌تان اختصاص دهید؟
۸- آیا یک نام دامنه مناسب دارید؟
۹- چقدر برای شما مهم است که نام فروشگاه اینترنتی شما در بالای نتایج صفحه جستجو باشد؟
۱۰- احتیاجات فروشگاه اینترنتی شما در آینده چیست؟ 

۱- هدف از طراحی فروشگاه اینترنتی

در هنگام راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی اولین پرسشی که باید از خود بپرسید این است که هدف از طراحی فروشگاه اینترنتی چیست؟ جواب این سؤال کاملاً واضح است. اگر شما خرده‌فروش هستید هدف شما فروش محصولاتتان است، اما اگر تمایل دارید که سایت بروشور مانند داشته باشید، طراحی یک صفحه وب برای شما کافی است. این‌یک شروع خوب است . اما استفاده از افکار خاص‌تر و ویژه‌تر، در طراحی یک فروشگاه اینترنتی مناسب‌تر به شما کمک خواهد کرد.
چگونه باید محصولات خود را به فروش برسانید؟ چرا مردم باید از شما بیشتر از رقبایتان خرید کنند؟ برای اطمینان از فروش محصولات و رقابت با سایر فروشنده‌ها ، فروشگاه اینترنتی چه‌کاری باید انجام دهد؟
بنابراین برای فروش بیشتر محصولات نکات زیر را در اولویت قرار دهید. برجسته کردن طیف وسیعی از محصولاتی که به فروش می‌رسانید، متقاعد کردن مشتریان برای خرید از شما، ترویج پیشنهادهای ویژه ، تأکید بر این نکته که من قابل‌اعتماد هستم و تأسیس یک تجارت آفلاین به‌خوبی یک تجارت آنلاین و تشویق مشتریان برای بازدید مرتب از سایت.
اگر شما فروشگاه اینترنتی با اهدافی که در بالا گفته شد طراحی کنید، قطعاً به اهداف خودخواهید رسید. البته ارزیابی شرکت طراح فروشگاه اینترنتی شما نیز در این زمینه مؤثر است.
اگر در اواسط راه متوجه شدید که مسیر خود را اشتباه رفته‌اید چه خواهید کرد؟ اما اگر قبل از شروع هر کاری اهداف خود را ارزیابی کنید قطعاً اشتباهات پرهزینه‌ای نخواهید داشت.
 

۲- مشخصات مشتریان فروشگاه اینترنتی

گاهی اوقات یک فروشگاه اینترنتی می‌تواند فرصتی برای رسیدن افراد به اهدافشان باشد. بازاریابی آنلاین نیز مانند بازاریابی آفلاین قوانین مخصوص به خود را دارد. برای این کار ابتدا هدف خود را از بازاریابی مشخص کنید و هیچ‌وقت سعی نکنید تا همه افراد را ازخودراضی و خوشنود نگه‌دارید. ظاهر و عملکرد فروشگاه اینترنتی شما نیز باید بر اساس خواسته‌ها و نیازهای مشتری‌هایتان باشد زیرا فروشگاه اینترنتی برای مخاطبان شما طراحی‌شده است نه برای شما.
 

۳- فرآیندهایی که فروشگاه اینترنتی می‌بایست از آن‌ها حمایت کند

ترجیح می‌دهید مردم با شما چگونه تماس برقرار کنند؟ از طریق تلفن یا ایمیل و یا اصلاً هیچ تماسی نداشته باشند. آیا مایلید که محصولات خود را به‌صورت آنلاین به فروش برسانید؟ آیا خودتان فروشگاه اینترنتی‌تان را به‌روزرسانی می‌کنید یا ترجیح می‌دهید یک شرکت طراح فروشگاه اینترنتی این کار را برای شما انجام دهد؟ آیا نیاز به یک موتور جستجوگر دارید؟ آیا خدمات آنلاین به مشتریان خود می‌دهید؟
نیازهای تجاری‌تان را تجزیه‌وتحلیل کنید. به این نکته فکر کنید که فروشگاه اینترنتی شما چگونه می‌تواند از این نیازها پشتیبانی کند؟
به‌عنوان یک قاعده این مطلب را به یاد داشته باشید که هرچه نیازهای شما بیشتر باشد هزینه شما نیز برای طراحی یک فروشگاه اینترنتی بیشتر خواهد شد. البته این بدان معنی نیست که شما از نیازها و خواسته‌هایتان گذشته و یا آن‌ها را تقلیل دهید. اگر این خواسته‌ها همان چیزی باشد که فروشگاه اینترنتی به آن نیاز دارد در این صورت باعث پیشرفت و کارایی بهتر سایت شما خواهد شد. این بدان معنی است که در مورد نیازهایتان به‌خوبی فکر کنید.
اگر لیست محصولات شما بیشتر از چند صفحه باشد آیا به یک موتور جستجوگر نیاز دارید؟ اگر به‌طور منظم نوع محصولاتی را که به فروش می‌رسانید تعویض می‌کنید، آیا از شرکت طراح فروشگاه اینترنتی‌تان می‌خواهید که این کار را انجام دهد و یا با توجه به هزینه‌ای که برای شما در بر خواهد داشت ترجیح می‌دهید خودتان این کار را انجام دهید؟ برای اینکه بر روی اهداف و فرآیندهای فروشگاه اینترنتی خود متمرکز شوید ، باید به فرآیند راه
اندازی فروشگاه اینترنتی به همان صورتی نگاه کنید، که به فرآیند استخدام یک کارمند و پیشرفت او نگاه می‌کنید
 

۴- بودجه شما

یک قانون ساده هنگام راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی : عملکرد بهتر = هزینه بیشتر
قبل از انجام هر کاری باید در مورد بودجه خود فکر کنید.همیشه توابعی وجود دارند که شما بدون آن‌ها قادر به انجام کاری نیستید. برای مثال اگر تمایل دارید که محصولات خود را به‌صورت آنلاین به فروش برسانید، نباید در سایت خود صحبتی از این مطلب به میان آورید. اما گاهی اوقات انتخاب‌های بیشتری در پیش روی شماست. اگر قصد شما از طراحی یک سایت ترویج و تبلیغ هتلتان است باید امکاناتی را برای مشتریان در فروشگاه اینترنتی خود در نظر بگیرید. به‌طور مثال آن‌ها باید بتوانند هتل شمارا به‌صورت آنلاین رزرو کنند و یا اینکه با شماره‌ای که بر روی سایت قرار می‌دهید تماس بگیرند.
بودجه شما نباید بر اساس هزینه‌ها باشد. به‌هرحال این مطلب را هم مدنظر قرار دهید که اگر برای فروشگاه اینترنتی خود سرمایه‌گذاری بیشتری کنید، درآمد بیشتری نیز نصیبتان خواهد شد. برای مثال امکانات رزرو آنلاین هزینه بیشتری برای شما در بر خواهد داشت ، اما با این کار می‌توانید مشتریان بیشتری برای خود داشته باشید.
در مورد هزینه‌های جانبی هم‌فکر کنید. آیا شما به یک لوگوی تبلیغاتی احتیاج دارید؟ آیا به رونوشتی از فعالیت‌هایتان احتیاج دارید؟ آیا می‌خواهید بیشتر از یک نام دامنه داشته باشید؟ تمامی این کارها هزینه بیشتری برای شما در بر خواهد داشت. اما با یک سرمایه‌گذاری خوب می‌توانید یک نام تجاری خوب برای خود داشته باشید. برای مثال اگر فروشگاه اینترنتی شما مطالب و رونوشت مناسب و خوبی داشته باشد علاوه بر کسب درآمد بیشتر، هزینه اولیه نیز به شما بازخواهد گشت.
در هنگام راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی یکی از مهم‌ترین مسائل، تشخیص این نکته است که از فروشگاه اینترنتی خود چه می‌خواهید و بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید چیست؟ اگر می‌خواهید در فروشگاه اینترنتی‌تان یک نقشه تعاملی داشته باشید ابتدا باید با شرکت طراح فروشگاه اینترنتی مشورت کنید و ببینید که آیا انجام این کار نیاز است یا خیر، و اگر لازم است هزینه‌های آن را برآورد کنید.مطمئن باشید که هر عملکردی از جانب شما، جایگاه خود را در فروشگاه اینترنتی پیدا خواهد کرد.
 

۵- آرم و نام تجاری موردنیاز

ممکن است در حال حاضر شرکت شما نام و آرم تجاری قدرتمندی برای خود داشته باشد.اما اگر آرم و نامی تجاری ندارید ، شرکت طراح فروشگاه اینترنتی‌تان باید آرم و نامی تجاری برای شما طراحی کند و آن را در فروشگاه اینترنتی شما قرار دهد.
یک نام تجاری خوب ، اگر به‌درستی استفاده شود، احساس اطمینان را در مشتریان به وجود می‌آورد ، و این اطمینان را به آن‌ها می‌دهد که شما یک فرد کاملاً حرفه‌ای هستید.به آرم مک‌دونالد توجه کنید. موفقیت مک‌دونالد به دلیل وجود یک آرم تجاری قدرتمند است که در همه‌جای جهان شناخته‌شده است. شما در هر نقطه از جهان که باشید به سراغ مک‌دونالد می‌روید ، حتی اگر در منزل شخصی خود نیز باشید آن را سفارش می‌دهید.
احساس شناخت ، اعتماد را به وجود می‌آورد. همه ما به‌طور ناخودآگاه بیشتر به افرادی اطمینان می‌کنیم که قبلاً آن‌ها را دیده باشیم. نام تجاری شناخته‌شده نیز به همین صورت است. اگر شما یک فروشگاه با آرم تجاری شناخته‌شده‌ای داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید محصولات خود را به‌صورت آنلاین به فروش برسانید. مشتریان به فروشگاه اینترنتی که نامی شناخته‌شده داشته باشد بیشتر اطمینان می‌کنند.
شما باید از نام تجاری خود در تمامی قسمت‌ها مانند، سربرگ، لباس فرم کارکنان ، آگهی‌ها و غیره استفاده کنید. اگر مشتریان آرم تجاری شمارا قبلاً دیده باشند، مطمئناً بیشتر به شما اطمینان خواهند کرد.
 

۶- محتوا: متن و تصاویر

به دو دلیل محتوا مهم‌ترین قسمت یک فروشگاه اینترنتی است، اول اینکه مشتریان بدانند که در فروشگاه اینترنتی شما به دنبال چه چیزی هستند و درواقع شما با تولید محتوا به آن‌ها احترام گذاشته‌اید و اطلاعات مفیدی را در اختیار آن‌ها قرار داده‌اید که این موضوع برای مخاطبان شما بسیار ارزشمند است و دیگر اینکه شما نیز این اطمینان را پیدا کنید که موتورهای جستجوگر بهترین جستجو را در فروشگاه اینترنتی شما انجام می‌دهند.معمولاً افراد ترجیح می‌دهند که برای پس‌انداز بیشتر ، خودشان مطالب فروشگاه اینترنتی‌شان را آماده کنند. اما همان‌طور که قبلاً اشاره شد، محتوا مهم‌ترین قسمت یک فروشگاه اینترنتی است که در درازمدت درآمد بیشتری برای شما ایجاد می‌کند.
بعضی افراد دست خط زیبایی دارند و به‌خوبی نیز می‌نویسند. اما اهمیت استفاده از کلمات کلیدی، عبارات کلیدی، قابلیت استفاده، ضرورت اسکن کردن و غیره ، ضرورت این امر را می‌رساند که نگارش مطالب یک فروشگاه اینترنتی، خود یک هنر است.
اهمیت استفاده از تصاویر نیز نباید دست‌کم گرفته شود. فروشگاه اینترنتی مانند یک رسانه تصویری است که تفاوت تصاویر خوب و حرفه‌ای با تصاویر بد نباید دست‌کم گرفته شود. بنابراین برای این کار شما باید از یک عکاس حرفه‌ای استفاده کنید.
 

۷- آیا قادرید که زمانتان را به فروشگاه اینترنتی‌تان اختصاص دهید؟

فروشگاه اینترنتی یک ابزار بازاریابی است. اما تنها زمانی به‌عنوان یک ابزار کار می‌کند که شما به‌طور مداوم از آن استفاده کنید. ممکن است شما بهترین فروشگاه اینترنتی دنیا را طراحی کرده باشید، اما اگر زمان خود را به آن اختصاص ندهید، قطعاً به اهدافتان نیز نخواهید رسید.
شما باید مطالب را به‌روزرسانی کنید، سریعاً به ایمیل‌ها و سؤالات پاسخ دهید و به فکر پیشرفت سایت خود به‌صورت آنلاین و آفلاین باشید. رعایت تمامی این نکات باعث موفقیت فروشگاه اینترنتی شما خواهد شد.اطمینان حاصل کنید که یکی از کارمندانتان و یا خودتان مسئولیت انجام این کارها را به عهده می‌گیرید. برای مثال اگر شما یک فروشنده هستید، چه کسی مسئول پاسخ به ایمیل‌ها و فروش محصولات شما در ایام تعطیل است؟ آیا تمامی ایمیل‌ها دقیقه در همان روز پاسخ داده می‌شوند؟ هنگامی‌که یک محصول جدید را به فروشگاه اینترنتی اضافه می‌کنید، چه کسی صفحات فروشگاه اینترنتی‌تان را به‌روزرسانی می‌کند؟
شما باید برای فروشگاه اینترنتی خود کارمندی استخدام کنید تا به سؤالات پاسخ گوید، سفارش‌ها را بگیرد و به مشتریان سرویس دهد. رعایت تمامی موارد فوق باعث پیشرفت کار شما و صرفه‌جویی در وقتتان خواهد شد.حالا اگر ایده‌های تجاری خوبی دارید به فکر طراحی فروشگاه اینترنتی و کسب درآمد باشید.
 

۸- آیا یک اسم دامنه مناسب دارید؟

داشتن یک اسم دامنه برای راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی کاملاً ضروری است. گاهی اوقات انتخاب یک اسم کاملاً واضح است. مثلاً اگر در WalMart کار می‌کنید نام انتخابی شما می‌بایست WalMart.co.uk باشد. به‌هرحال انتخاب یک اسم بسیار ساده هم نیست. برای مثال چرا شما WALMART.com را انتخاب نمی‌کنید؟ ممکن است شخصی به شما پیشنهاد دهد که.com بسیار معتبرتر از .co.uk است. اما انتخاب .co.uk برای شما و WALMART بهترین گزینه است. چرا؟ برای اینکه اگر شما در بریتانیا کار می‌کنید، دانستن این مطلب که WALMART  توسط افراد انگلیسی سرمایه‌گذاری می‌شود بسیار ضروری است.
اما گاهی اوقات تنها یک انتخاب دارید. برای مثال اگر در آمازون زندگی می‌کنید و دارای فروشگاه‌های زنجیره‌ای چای هستید، برای فروش محصولاتتان باید به‌جای .co.uk ازAmazon.com استفاده کنید.
خوب فکر کنید.به نظر انتخاب SummerCampShop.com بهترین گزینه برای شما است. سعی کنید این اسم را همه‌جا مانند، پشت کارت‌هایتان، بر روی سربرگ‌هایتان، اتومبیلتان، کارت تجاری‌تان و هرجایی که می‌توانید، به نمایش بگذارید.
البته این نام می‌بایست با حوزه کاری شما مرتبط باشد و به‌راحتی به خاطر آورده شود. برای مثال هنگامی‌که مردم درباره فروشگاه‌های زنجیره‌ای چای آمازون صحبت می‌کنند، نام SummerCampShop.com به‌طور ناخودآگاه در ذهن آن‌ها تداعی می‌شود. البته به‌جز.com و.co.uk اسامی دیگری نیز مانند، .net و .TV هم وجود دارند. اگر شما یک سازمان و یا یک شرکت غیرانتفاعی هستید بهتر است که از.org استفاده کنید. اما.com و.co.uk بیشترین اسامی هستند که مردم به خاطر دارند.
هرگز یک نام شناخته‌شده را با یک دامنه متفاوت ترکیب نکنید. اطمینان پیدا کنید که از نام انتخابی شما قبلاً کسی استفاده نکرده باشد، و اگر این‌گونه بود از شرکت طراح فروشگاه اینترنتی‌تان بخواهید که آن نام را برای مدت‌زمان حداقل ۲سال برای شما خریداری کند. برای اینکه موتورهای جستجوگر بزرگ دامنه‌هایی را که برای یک سال خریداری‌شده‌اند به‌خوبی جست‌وجو نمی‌کنند و نام فروشگاه اینترنتی شمارا همراه با وب‌سایت‌های بی‌ارزش و بی‌محتوا نمایش می‌دهند.
 

۹- آیا برای شما اهمیت دارد که نام دامنه شما در بالای نتایج صفحات جست‌وجو باشد؟

چقدر برای شما اهمیت دارد که در هنگام جست‌وجوی یک نام به‌خصوص اسم سایت شما در بالای صفحه گوگل پدیدار شود؟آیا این کار ضروری است؟
برای بعضی از شما این کار ضروری است که در این صورت می‌بایست از یک متخصص حرفه‌ای بهینه‌سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جستجو استفاده کنید. استفاده از بهبود سئو هزینه زیادی در بر خواهد داشت، بنابراین قبل از شروع به هر کاری باید اطمینان حاصل کنید که هزینه اولیه به شما برمی‌گردد. اگر سایت شما جزو ۱۰صفحه اول رتبه‌بندی شده در گوگل باشد درآمد سالیانه شما ۱۰۰۰۰۰دلار در سال افزایش پیدا خواهد کرد . بنابراین برای کسب این درآمد نیازمند ۳۰۰۰دلار سرمایه‌گذاری در سال هستید. حتی اگر قصد دارید که ۲۹۰۰دلار در سال سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است که به راه دیگری فکر کنید.
مراقب شرکت‌های کلاه‌برداری باشید که به شما وعده می‌دهند تا نام سایت شما در ۱۰صفحه اول گوگل قرار دهند . شاید گوگل را بتوان فریب داد تا نام سایت شما جزو ۱۰صفحه اول باشد اما با این کار قابلیت‌های بسیار زیادی از سایت شما از بین خواهد رفت . حتی پس از مدتی ممکن است گوگل نام سایت شمارا در ۱۰صفحه آخر خود نیز نیاورد. وجود بسیاری از شرکت‌های کوچک‌تر، به‌ویژه در زمینه‌های رقابتی مانند گردشگری، باعث ایجاد ترافیک در صفحات گوگل می‌شود. لینک‌های حمایت‌کننده که قیمت مناسبی هم دارند( این لینک‌ها که در گوگل ،یاهو و غیره وجود دارند به‌عنوان صفحات پرداخت به ازای کلیک شناخته می‌شوند) ، ابزار مناسبی برای تبلیغ این وب‌سایت‌ها هستند.
 بازاریابی آفلاین که افراد بیشتری را به سمت فروشگاه اینترنتی شما می‌کشاند، به‌سادگی نوشتن آدرس یک فروشگاه اینترنتی در پشت ماشین است. بهتر است که قبل از اقدام به هر کاری واقع‌بین باشید و راجع به هزینه جست‌وجوگرهای استراتژی‌های تبلیغاتی خوب فکر کنید و سپس تصمیم بگیرید. حتی اگر با استفاده از صفحات پرداخت به ازای کلیک افراد بسیاری از سایت شما بازدید کردند، بازهم این مطلب را بررسی کنید که آیا سرمایه اولیه به شما بازگشته است؟ این امر نشان‌دهنده موفقیت شما در استفاده از جست‌وجوگرهاست.
 

۱۰- احتیاجات فروشگاه اینترنتی شما در آینده چیست؟

هنگام راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی می‌بایست به چگونگی بسط و گسترش آن نیز فکر کنید. این تمام چیزی است که به آن نیاز دارید.ممکن است شما به یک سایت بروشور مانند احتیاج داشته باشید یا با استفاده از تجارت آفلاین محصولات خود را به فروش برسانید. اما باید بررسی کنید که کدام‌یک از این موارد به گسترش و پیشرفت سایت شما بیشترین کمک را خواهند کرد؟ شما شاید در ابتدا یک یا دو سفارش در هفته داشته باشید که با استفاده از یک سیستم رزرو ساده خودتان از عهده انجام آن برآیید. اما اگر تعداد آن‌ها به ۱۰۰یا ۱۰۰۰عدد در هفته برسد، چه خواهید کرد؟پس برای اینکه مشتری‌های خود را از دست ندهید از ابتدای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی نیازهای آینده آن را ارزیابی ، تجزیه‌وتحلیل و بررسی کنید و سایت خود را به‌روز نگه‌دارید.

دیدگاه شما چیست؟