جعبه‌ابزاری گران‌قیمت اما پرارزش برای مدیریت فروشگاه‌های اینترنتی

امیرحسین ستاری

امیرحسین ستاری

عاشق دیجیتال مارکتینگ و وب


 درست خواندید، گران‌قیمت. اگرچه این ابزارها نیاز به‌صرف هزینه‌دارند اما با استفاده از آن‌ها به ارزش آن‌ها پی میبرید. ابزارهایی که در ادامه بررسی می‌شوند در بسیاری از مواقع برای بهبود سئوی فروشگاه اینترنتی تحت مدیریت شما مفید و ضروری خواهند بود.
گوگل هرساله بیش از 500 بار دست به به‌روزرسانی الگوریتم‌های خود می‌زند. تنها در سال 2015 شاهد 10 به‌روزرسانی مهم توسط گوگل بودیم. این میزان از به‌روزرسانی‌ها قطعاً دستیابی به بهترین نتیجه در نتایج جستجو را مشکل‌تر کرده است. این‌که شما از ابزارهای پولی در برنامه‌ریزی سئو فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید امری ضروری به نظر می‌رسد و اطمینان داشته باشید با استفاده از آن‌ها اطلاعات بهتری از فعالیت‌های سئوی خودخواهید داشت. بسیاری از ابزارها در سئو نسخه رایگان نیز دارند اما تنها نسخه‌های پولی آن‌هاست که اجازه بررسی دقیق‌تر و دسترسی به گزینه‌های بیشتر را به شما می‌دهد.
در این مقاله ما به معرفی بهترین‌های این ابزارها می‌پردازیم.
 

کاوشگر سایت و بررسی‌کننده‌ی بک لینک Ahrefs

کاوشگر سایت و بررسی‌کننده‌ی بک لینک Ahrefs از ایندکس‌های خودش برای تهیه اطلاعات مربوط به سئو استفاده می‌کند. این مجموعه، امکاناتی ازجمله گزارش سئو، جستجوگر سایت، مقایسه دامنه، ارائه گزارش از بک لینک‌ها و تجزیه‌وتحلیل گروهی را در اختیار کارشناسان سئو قرار می‌دهد.
Site Explorer مشهورترین ابزار در Ahrefs به‌حساب می‌آید. این ابزار در حقیقت یک بررسی‌کننده بک لینک بر مبنای URL و دامنه است که می‌تواند اطلاعاتی در مورد تعداد بک لینک‌ها، ارجاع‌ها به صفحات،IPs ، دامنه‌ها، Subnetها، انواع بک لینک‌ها و صفحات لنگر را به ما بدهد. داده‌ها و اطلاعات هر 15 دقیقه در Ahrefs به‌روزرسانی می‌شوند.

جریمه شما برای استفاده از این ابزار از 79 دلار در ماه شروع می‌شود که به‌وسیله آن می‌توان در هر درخواست 5000 بک لینک را بررسی کرد. در نسخه رایگان این محصول تنها می‌توان در هر درخواست 10 بک لینک را بررسی کرد.
 

ابزار رتبه‌بندی  Authority Labs

نظارت منظم رتبه‌بندی همواره به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های کارشناسان سئو مطرح بوده و هست. ابزار رتبه‌بندی  Authority Labs به‌صورت خودکار اقدام به نظارت کردن، پیگیری رقبا و پیگیری رتبه‌بندی محلی شما می‌کند، این ابزار با این کارها وقت زیادی را برای شما ذخیره خواهد کرد. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که دامنه‌ها و کلیدواژه‌هایی که می‌خواهید را وارد کنید و تا پایان کار ابزار به استراحت یا انجام کارهای دیگرتان بپردازید.
این ابزار به‌صورت روزانه اقدام به بررسی رتبه برای همه حساب‌های کاربری می‌کند. Authority Labs می‌تواند نتایج جستجوی خود را بر اساس کد پستی یا شهر برای ارائه گزارش دقیق‌تر ارائه دهد. به‌وسیله این ابزار شما قادر خواهید بود دامنه‌ها و صفحات مختلف از کشورها و زبان‌های مختلف که توسط گوگل پیشنهادشده‌اند را اضافه کنید.
این ابزار به شما کمک می‌کند دامنه رقبا را نیز پیگیری کنید و از آن‌ها اطلاعات ارزشمندی برای ادامه کارهای خود کسب کنید. نکته مهم دیگری که در مورد این ابزار وجود دارد این است که بدون پرداخت هیچ هزینه اضافی می‌توان توسط تعداد نامحدودی کاربر از آن استفاده کرد.

جریمه شما برای استفاده از این ابزار، از ماهی 49 دلار آغاز می‌شود که در آن امکان ارائه اطلاعات برای 250 کلیدواژه و 50 دامنه وجود دارد همچنین شما می‌توانید از نسخه 30 روزه این ابزار برای آشنا شدن با آن نیز بهره ببرید.
 

بررسی‌کننده بک لینک Cognitive SEO

این ابزار یک بررسی‌کننده بک لینک دقیق و سریع است و برای شما اطلاعات و بررسی‌های لازم برای بررسی کردن کیفیت بک لینک‌ها و اجرای یک سلسله مراحل تولید لینک در یک بستر واحد را فراهم می‌کند. این ابزار اطلاعات را از Blekko، SEOKick و Ahrefs ترکیب می‌کند و کیفیت متریک را Majestic SEO و Moz بازخوانی می‌کند. برخی از ویژگی‌های کلیدی Congnitive SEO شامل:
- پیش‌نمایشی از لینک با اسنپ شات‌هایی از سایت نشان می‌دهد و موقعیت دقیق لینک‌ها را هایلایت می‌کند.
- اطلاعات حاوی متون کلیدی، رؤیت پذیری و طبقه‌بندی وب‌سایت را نشان می‌دهد.
- جستجوهای پیشرفته و رقابتی آن به شما پروفایل‌های غیرطبیعی لینک را نشان می‌دهد.
- اجازه دسترسی به کاربران مختلف با سطوح دسترسی مختلف را می‌دهد.

جریمه شما برای استفاده از این ابزار، از 99 دلار در ماه آغاز می‌شود که در آن شما می‌توانید 25 سایت را بررسی کنید و 1000 بک لینک را خزش نمایید. این ابزار دارای یک نسخه رایگان و آزمایشی برای 14 روز نیز است که شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با کاربردهای این ابزار از آن استفاده کنید.
 

خزنده DeepCrawl

 DeepCrawl یک خزنده جامع برای وب‌سایت‌های بزرگ است. این ابزار خزش درون صفحه‌ای را برای کسانی که شاید با ابعاد فنی سئو آشنایی خوبی ندارند ساده می‌کند.
 DeepCrawl علاوه برنشان دادن مواردی مانند محتوای تکراری، مشکلاتURL و Redirectها می‌تواند توضیحات متا، صفحات با محتوای کم و مسائل و مشکلات مربوط به خزش را تجزیه‌وتحلیل و طبقه‌بندی کند. اطلاعات و جزئیات سطح و تراز یک صفحه یکی از ویژگی‌های مفید این ابزار به شمار می‌رود، این ویژگی به‌طور ویژه برای وب‌سایت‌های بزرگ و برای دیدن جزئیات خطاها مورداستفاده قرار می‌گیرد.
Screaming Frog یکی دیگر از ابزارهای با کارکرد مشابه است اما این خزنده نیازمند منابع سیستم و پهنای باند زیادی در زمان خزش در وب‌سایت‌های بزرگ است و باعث طولانی شدن پروسه خزش وب‌سایت‌های بزرگ خواهد شد. در عوض DeepCrawl یک ابزار آنلاین محسوب می‌شود و می‌تواند این کار را به‌خوبی انجام دهد و به‌وسیله آن حتی می‌توانید به‌آسانی مسائل و مشکلات را با ساخت یک لینک با مشتری، توسعه‌دهنده و یا کارفرمای خود به اشتراک بگذارید.

جریمه شما برای استفاده از این ابزار 80 دلار در ماه در نظر گرفته‌شده است که در آن برای شما امکان خزش 100000URL در نظر گرفته شده است.
 

 LinkReseach

 LinkReseach یک بسته نرم افزاری مربوط به داده‌های سئو است که اطلاعات به‌دست‌آمده از 93 منبع را ترکیب کرده است. نمونه‌هایی از این منابع عبارت‌اند ازMajestic SEO ،Google ،SEMRushو Moz. این ابزار اطلاعات دقیق و لحظه‌به‌لحظه مناسبی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در این ابزار 24 منبع لینک وجود داردکه بیشترین میزان اطلاعات لینک را برای شما تضمین می‌کند. این مقدار حداقل 110 درصد بیشتر از ابزارهای دیگر است. این ابزار همچنین از شبکه‌های اجتماعی متنوعی پشتیبانی می‌کند.

جریمه شما برای استفاده از این ابزار از 123.99 دلار در ماه شروع می‌شود که در آن برای کاربر امکان 50 مقایسه سریع دامنه، پنج اعتبار برایLinkdetox، 10بررسی بک لینک در نظر گرفته‌شده است.
 

Majestic SEO

Majestic SEO ابزاری مؤثر برای مشاهده کیفیت و نوع بک لینک‌های وب‌سایت شما و رقبای شماست. اطلاعات تولیدشده توسط این ابزار ممکن است برای اولین بار قابل‌فهم و ساده نباشند اما با نگاه دقیق‌تر، تجزیه و تجلیل کردن این نتایج برای شما ساده خواهد بود.
اگر شما به دنبال یک ابزار پویا که به‌طور ویژه روی ساخت لینک و نظارت تمرکز کرده باشد می‌گردید استفاده از Majestic SEO به شما توصیه می‌شود. به کمک این ابزار شما به Citation flow وب‌سایت‌ها، تاریخچه بک لینک‌ها، کلیدواژه‌ها دسترسی خواهید داشت.
به کمک این ابزار شما می‌توانید به امکانات وب مستری نیز دسترسی داشته باشید که با ابزارهای وب مستری گوگل لینک شده‌اند.

جریمه شما برای استفاده از این ابزار از 47.97 دلار در ماه آغاز می‌شود که در این بسته شما می‌توانید پنج میلیون بک لینک دانلود نمایید. نسخه رایگان این ابزار با امکان دانلود 2500 بک لینک نیز برای شما وجود دارد.
 

جعبه ابزار سئو Moz

تمام اهداف بازاریابی اطلاعات سئوی خود را می‌توانید یکجا و در Moz بیابید. این ابزار پیش‌ازاین بانام SEO Moz  شناخته می‌شد. Moz یک مجموعه از ابزارهای مفید است که فرآیند موسوم بهBlack Box در سئو را قابل‌فهم‌تر و آسان‌تر می‌کند. برخی از ابزار این بسته که استفاده از آن‌ها بسیار توصیه می‌شوند عبارت‌اند از:

Getlisted- 
Followerwonk -
OpenSite explorer -
Fresh web explorer -
Rank Tracker -

به‌وسیله Moz می‌توانید اطلاعاتی در مورد رتبه‌بندی، شبکه‌های اجتماعی، لینک‌ها، محتوا، برند و ترافیک به دست بیاورید. برتری این ابزار اجتماع ابزارهای کاربردی در آن است. به‌وسیله این بسته همچنین می‌توانید خطاهای وب‌سایتتان را پیدا کنید و به امکانات مختلف سئو دسترسی داشته باشید. Moz به شما کمک می‌کند تا بدانید در هر مرحله باید چه‌کاری انجام دهید.

جریمه شما برای استفاده از این ابزار از 99 دلار در ماه آغاز می‌شود که در آنMoz به شما اجازه بررسی پنج پروسه سئو، 300 کلیدواژه و 250000 خزش صفحه را می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با امکانات این بسته نرم‌افزاری می‌توانید از نسخه سی‌روزه و رایگان آن استفاده کنید.
 

ابزار بازاریابی سئو Raven

Raven در حقیقت ابزار بازاریابی اینترنتی مخصوص برای سئو، شبکه‌های اجتماعی و PPC است. Raven بیش از سی ابزار در اختیار شما می‌گذارد که به‌وسیله آن می‌توانید تحقیقات مربوط به سئو، ساخت لینک، گزارش از بک لینک‌ها، بررسی رقبا و ... را یکجا در اختیار داشته باشید. نکته قابل‌توجه این است که این ابزاراطلاعات را از منابع مختلفی مانند گوگل وب مستر، گوگل AdWords، گوگل Analytics،Moz و Majestic SEO برای شما گردآوری می‌کند و در حقیقت یک گزارش جامع برایتان فراهم می‌کند.

جریمه شما برای استفاده از این ابزار از 99 دلار در ماه آغاز می‌شود که در آن می‌توانید 20 فرآیند نظارت جستجو در شبکه‌های اجتماعی را در اختیار داشته باشید. Raven برای آشنایی شما نسخه رایگان سی‌روزه‌ای نیز در نظر گرفته است.
 

ابزار بررسی کلیدواژه‌ها SEMRus

 SEMRus این ابزار در حقیقت یک ابزار کمک‌کننده برای بررسی رقباست که کلیدواژه‌ها از نوع ارگانیک و پولی را برای وب‌سایت‌ها یا دامنه‌ها نشان می‌دهد. SEMRush بیشتر بر روی بعد بازاریابی در موتورهای جستجو تمرکز کرده است. چون این ابزار به انبوهی از اطلاعات گوگل و بینگ دسترسی دارد به شما این اجازه را خواهد داد که ببینید رقبایتان چگونه رتبه‌بندی شده‌اند و این اطلاعات را برای بیش از 45 میلیون کلیدواژه در اختیارتان قرار می‌دهد.
یکی از بزرگ‌ترین فواید این ابزار این است که به‌روزرسانی‌های لحظه‌به‌لحظه از وضعیت رتبه‌بندی وب‌سایت شما در اختیارتان قرار می‌دهد. به‌وسیله این اطلاعات به‌صورت لحظه‌ای می‌توانید از عملکرد کلیدواژه‌های خود اطلاع پیدا کنید و آن را با رقبایتان مقایسه کنید. یکی از امکانات مهم در SEMRush این است که می‌تواند به شما اطلاع دهد که کدام وب‌سایت‌ها سعی دارند به‌وسیله کلیدواژه‌های شما رتبه‌بندی شوند.

جریمه شما برای استفاده از این ابزار از 79.95 دلار آغاز می‌شود و به شما 10000 نتیجه در هر گزارش و 3000 گزارش در هرروز را ارائه می‌دهد.
 

ابزار بررسی سئو لوکال Whitespark

Whitespark یک ابزار کمکی برای سئوی محلی به شمار می‌رود و به شما کمک می‌کند که راحت‌تر بتوانید به مدیریت و بهینه‌سازی جستجوی منطقه فعالیت خود بپردازید. ابزارهایی که در این بسته ارائه‌شده است شامل:

Local Rank Tracker -
Local Citation Finder -
Citation Building -
Rank Prospector -
Review handout Generator -
Offline conversion Tracker -

Local Citation Finder یک ابزار منحصربه‌فرد در این بسته برای سئوی محلی شما به شمار می‌رود. این ابزار به شما اجازه می‌دهد که منابع ارجاع برای کلیدواژه‌های خاص پیدا کنید.

جریمه شما برای استفاده از این ابزار از 20 دلار در ماه آغاز می‌شود و شما به‌وسیله آن قادر خواهید بود 20 جستجو و کاوش برای 5 پروژه در روز انجام دهید و نسخه رایگان فقط سه جستجو در روز و برای فقط یک پروژه را به شما ارائه می‌دهد.
 
در پایان این مطلب لازم به ذکر است که هیچ محدودیت و کمبودی از نطر ابزار سئو وجود ندارد. دقت داشته باشید استفاده از یک ابزار ممکن است برای همه افراد پاسخ مناسب به دنبال نداشته باشد و این مسئله کاملاً بستگی به نیازهای شما دارد. توصیه می‌کنیم قبل از هر چیز نیازهای خود را مرور کنید و ابزارهای مختلف را برای برآورده کردن این نیازها تست کنید، بعدازاین کار می‌توانید بهترین ابزار را برای پیشرفت سئوی فروشگاه اینترنتی خود انتخاب کنید.