10 Digital marketing trends in 2016 that will boost your strategy

10 ترند برای تقویت استراتژی دیجیتال مارکتینگ

زمان مطالعه 5 دقیقه
ترندهای تقویت استراتژی دیجیتال مارکتینگ

هر سال بر اساس تغییراتی که در ساختارهای تجارتی و تبلیغاتی ناشی از خواستگاه مخاطبین برندهای اینترنتی ایجاد می‌شود، تکنیک‌های جدید دیجیتال مارکتینگ برای سال آینده پیشنهاد می‌شوند که این تکنیک‌ها متناسب با میزان بازدهی بالائی که دارند در میان دیگر راه حل‌ها به لیست‌های بازاریاب‌ها و صاحبین کسب و کارهای اینترنتی راه پیدا می‌کنند.

یکی از کسب و کارهایی که نیاز به جذب توجه کاربران دارد، فروشگاه‌ اینترنتی هستند. در این مقاله ما 10 ترند تقویت استراتژی دیجیتال مارکتینگ در فروشگاه های اینترنتی را که در سال 2016 می‌تواند بازدهی بسیار بالائی را برای شما به همراه داشته باشد معرفی کنیم.
 

تولید محتواهای ویدئویی با موضوعات جدید

ویدئوهای شرکت‌های معروفی همانند GoPro،RedBull ،Chipotle ،Samsung و Dove از نظر میزان بازدید، همیشه در جایگاه بالائی قرار دارندو در این میان شرکت‌های هم رده با آنها نیز، فقط ناظر این میدان بودند. ویدئوی (La La La) در مراسم پایانی جام جهانی برزیل در یک هفته بیش از یک میلیون بازدید کننده داشته است. با توجه به این که کاربران از ویدئوهایی که چنین محتواهای نو تازه‌ای دارند، استقبال می‌کنند احتمالاً در سال جدیدبیشتر شاهد ویدئوهایی این چنینی باید باشیم و به همین علت شما نیز باید دست به کار شوید و ایده‌های ناب خود را به تصویر بکشید.
 

داستان‌های خاص و ویژه خود را داشته باشید

امروزه بازاریاب‌ها بیش از گذشته بر روی کمپین های بومی هزینه می‌کنند و پیش بینی می‌شود که 4.3 میلیارد دلار برای چنین ساختار تبلیغاتی در سال جدید هزینه شود. در عین حال شاهد این هستیم که روی محتواهای شخصی سرمایه‌گذاری‌های بیشتری صورت می‌گیرد. فقط در سال جاری مایکروسافت چندین داستان سازی ویژه برند خود را داشته است. اپل مجموعه‌ای پر بار از ویدئوهای نو و بکر را ساخته است و هر دو شرکت Net-a-Porter و Airbnb وب سایت‌های خود را به شکل مجله طراحی کرده‌اند. شایدکمپین‌های بومی در حال افزایش یافتن باشد، اما برندها دلیل محبوبیت خودشان رامحتواهای شخصی خود می‌دانند.

کمپین های تبلیغاتی بومی یک نوع روش تبلیغاتی است که در آن ساختار و عملکرد پیام تبلیغاتی مطابق و هماهنگ با بقیه فروشگاه اینرنتی یا بستر اجرائی سیستم می‌باشد.
محتوای شخصی یعنی محتوایی که مخصوص و منحصر به یک برند تجاری می‌باشد.
 

سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی بسترهای همراه

دیدن این که این روش از بازار یابی در لیست ۱۰روش برتر قرار نگیرد، بسیار سخت است. بیشتر تحلیلگران معتقدند که با شروع بهینه‌سازی و سرمایه‌گذاری بیشتر برندها و فروشگاه‌های اینترنتی مشهور بر روی بسترهای نرم‌افزاری همراه، به زودی تمامی برندها و فروشگاه‌های کوچک‌تر نیز این بهینه‌سازی‌ها را شروع می‌کنند.
کتی استرامبرگ معاون رئیس بخش بازاریابی “وب ترندز” با این نظر موافق است و می‌گوید ” اکنون بازاریاب‌ها مجبورند راهی پیدا کنند تا برای کاربرانی که مشغله زیادی دارند و در حین فعالیت‌هایشان از میان یک صفحه 3 اینچی تبلیغات آن‌ها را مشاهده می‌کنند، تبلیغاتشان کوتاه و مختصر و قابل فهم باشد. او همچنین می‌افزاید بهترین روش‌ها هنوز در حال ایجاد و شکل گیری هستند بنابراین در این برهه از زمان فرصت آن وجود دارد تا مشخص کنیم کدام روش بیشترین میزان بازدهی را دارد
 

بازاریابی لحظه‌ای و آنی

از زمانی که عکس سلفی “آلن دی گنرز” در شب اسکار رکورد تازه‌ای در تویتر بر جای گذاشت، بازاریاب‌ها به این فکر افتادند که به روش بازاریابی همزمان از زاویه دیگری نگاه کنند. چند ماه بعد ویدئویی درباره Reactvertising توجه همه را به این مسئله جلب کرد که به سرعت به حوادث و وقایع فرهنگی در جامعه‌مان عکس‌العمل نشان داده و آن ها را در تبلیغاتمان بگنجانیم. اما قبلاً برندهای معروف از هر اتفاق مهمی از جام جهانی گرفته تا حوادث مهم دیگر برای تبلیغاتشان استفاده کرده‌اند که البته با موفقیت بسیاری نیز همراه بوده است.
Reactvertising پیامی است که بازاریاب‌ها در پاسخ به حوادث جاری در جامعه در تبلیغاتشان می‌گنجانند تا بدین وسیله افراد بیشتری را مخاطب تبلیغات خود قرار دهند.
 

استفاده از استراتژی‌های بهینه شده متناسب با نیاز هر یک از مشتری‌های فروشگاه اینترنتی

این روش در تمام ابعاد بازاریابی دیجیتال رخنه کرده است، اما در آینده این نوع تبلیغات از الگوریتم بیشتری استفاده خواهد کرد. تکنیک‌های Retargeting و همچنین تعیین موقعیت‌های جغرافیایی مشخص برای نمایش تبلیغات می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد تا تمام نیازهای مشتریان پیش‌بینی شده و پاسخ داده شوند.
 

مثبت باشید

در ابتدا شرکت Jet Blue وZappos مسابقه تلویزیونی به نام Happiest Travel Day را آغاز نمودند که به مسافران جوایزی داده می‌شد، سپس شرکت هواپیمایی WestJet سال گذشته ویدئویی با عنوان معجزه کریسمس تهیه کرد که روحیه بخشندگی را در افراد ایجادی کرد. هر چه محققان درباره این موضوع که چه عاملی باعث انتشار سریع این ویدئوها می‌شود، بیشتر بررسی کردند بیشتر به این نکته پی بردند که محتوای احساسی و مثبت بودن این ویدئوها باعث این نتیجه می‌شود. موفقیت قطعی ویدئوهای مثبت و امیدوار کننده، مخصوصاً ویدئوهایی که به برندها این امکان را می‌دهد تا سپاس و قدردانی مشتری‌هایشان را به نمایش بگذارند، از برندهای مشابه بیشتر خواهد بود.
 

بازاریابی با استفاده از محتوای بصری

هر چند که در سال‌‌های اخیر این روش مورد توجه بوده است اما در سال آتی برندهای بیشتری خواهان استفاده از این روش می‌شوند. سایت‌هایی مانندTumblr  Vine، YouTube و شرکت‌های نرم افزاری مانند Printerest و Instagram  نقش بیشتری را در بازاریابی محتواهای بصری یاVisual Content Marketing بر عهده خواهند داشت. همچنین اینفوگرافیک‌ها و اطلاعاتی که برای انتقال بهتر یک موضوع به صورت ترکیبی از متن و گرافیک نمایش داده می‌شوند، بخش‌های جداگانه‌ای در وب سایت‌ها خواهند داشت. یکی دیگر از روش‌های استفاده از محتوای بصری، ساخت Emoji یا شکلک‌های مورد استفاده در نرم‌افزارهای ارتباط جمعی است.

رستوران‌های Taco Bell یک از نمونه‌های موفق در این زمنیه است و یا نمونه ایرانی آن شکلک کاراکتر Mr Damagh در تلگرام است که علاوه بر تبلیغ برند خود حمایت خود را از موسسه محک نشان می‌دهد.
 

استفاده از چهره‌های شناخته شده در شبکه‌های اجتماعی گوناگون

فرهنگ بصری ما در حال تغییر است و بدون شک در سال جدید این تغییر شتاب بیشتری خواهد گرفت (به عبارت دیگر ما بیشتر بصری هستیم و مایلیم که ببینیم تا بشنویم). بر طبق اعلام سایت Forbes سال جدید سال تأثیر بصری خواهد بود. در حالی که قوانین حاکم بر محتواهایی که کاربران تهیه می‌کنند مانند (وبلاگ‌ها و ویدئوها) و همچنین تهیه کنندگان محتواهای تخصصی در YouTube و Instagram این قدرت و نفوذ را در اختیار خود دارند. برندها بسیار مشتاق هستند که با YouTube همکاری داشته باشند و یاد بگیرند که خودشان محتواهای بصری بهتری تهیه نمایند به طوری که اخیراً چندین برند تجاری در دوره‌های آموزشی YouTube شرکت کرده‌اند تا بتوانند با تغییرات بصری دنیای امروز همگام باشند. چنین جریاناتی برای مشارکت برندها دریچه‌های نویی را می‌گشاید و دسترسی مستقیم به بازار تجارت و تبلیغات Millennial را برای آنها فراهم می‌سازد.
 

بازاریابی بصورت چندکاناله

در این روش مشتری فروشگاه اینترنتی می‌تواند از طریق یک وسیله و یا کانال ارتباطی دریافت اطلاعات را شروع کند سپس از طریق وسیله ارتباطی دیگری کار خود را ادامه دهد تا به تصمیم نهایی خرید از یک برند برسد.
داشتن نگرشی چندکاناله همان اندازه که در طراحی وب اهمیت دارد در مارکتینگ فروشگاه‌های اینترنتی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. کاربران انتظار دارند وقتی از چند وسیله و کانال استفاده می‌کنند با یک ساختار واحد و یکپارچه روبرو شوند و تبلیغاتی که به این خواسته کاربران پاسخ درستی ندهد با شکست روبرو خواهند شد. از جمله روش‌هایی که بازاریاب‌ها استفاده خواهند کرد بازاریابی” شخصی سازی شده” می‌باشد به طوری که کاربران محتواهای مرتبط با نیازهای شخصی خودشان را ببینند و همچنین برندها بتوانند هزینه‌های تبلیغاتی‌شان را بهینه سازی نمایند.
 

استفاده از نمایه‌های طنز یا Memeها در بازاریابی

Memeها از جمله بخش‌های ثابت شبکه‌های اجتماعی می‌باشند. اما ویدئوهای امسال “Bendgate, Break The Internet”  به برندها خاطر نشان می‌کنند که چه وقت استفاده از Memeهادر بازاریابی بسیار پر بازده است. Memeهاتصاویر و ویدئوها و حتی تکیه کلام‌ها و شعارهایی هستند که حالت نمایشی و تقلیدی دارند و برای انتقال یک مفهوم و یا ایده به کار می‌روند.
 
به یاد داشته باشید تبلیغات به همان اندازه که می‌تواند باعث موفقیت شما شود، توانائی از بین بردن برند و شهرت شما را نیز دارد و از این رو شما بباید برنامه‌ریزی خود را متناسب با شرایط خود و مخاطبین فروشگاه اینترنتی خود در نظر بگیرید و در این راه از نظر مشاورین با تجربه در این زمینه غافل نشوید.

دیدگاه شما چیست؟