Bounce rate means for your website

نرخ پرش سایت (Bounce Rate)

زمان مطالعه 6 دقیقه
نرخ درصد پرش از سایت و قلق های آن

درصد پرش از وب سایت، بانس‌ریت (Bounce Rate) نرخ پرش بازدید کننده از وب‌سایت است. هر چقدر کاربران بیشتر از وب‌سایت شما فراری باشند این مقدار که به صورت درصدی است افزایش می‌باید یعنی بدتر می‌شود.

اشتباهی که هنوزم خیلی از کاربران غیر حرفه‌ای مرتکب می‌شوند، توجه بیش از حد به رتبه الکسا یا وب سایتهای مشابه است. رتبه الکسا با نرخ پرش سایت بالا به هیچ دردی نمی‌خورد! اگر شما در وب‌سایتی با رتبه الکسای ۱۰۰ ایران که دارای نرخ پرش سایت بالای ۸۰ درصد است، تبلیغ بگیرید، انگار در هیچ وب‌سایتی تبلیغ نکرده‌اید! چون کاربران به‌صورت ناخواسته و به زور وارد آن وب‌سایت شده‌اند و بلافاصله وب‌سایت را می‌بندند.

اهمیت به کاربر، امروزه یکی از اصل‌های اساسی سئو است. همانطور که در مورد اثرات رتبه الکسا با شما صحبت کرده بودیم میزان بازدید ارتباطی به سئو ندارد. ولی نگه داشتن کاربر در وب‌سایت، کاملاً به سئو مرتبط است.

در الگوریتم‌های جدید گوگل یکی از فاکتورهای اساسی در شعار: “برای کاربر مفید باش و کاربر را راضی نگه دار! من هم با تو دوست خواهم شد!” پس قبل از هر چیز، سعی در پایین نگه داشتن بانس‌ ریت یا نرخ پرش سایت تان داشته باشید. در این مقاله ما از زبان یکی از کارشناسان سئو در این مورد با شما صحبت می کنیم. 

عدد مناسب نرخ پرش سایت (بانس‌ریت) چه عددی است؟

نمی‌توان برای همه وب‌سایت‌ها یک میزان معینی را در مظر گرفت، اما شک نکنید بانس‌ریت بالای ۶۰ درصد اصلاً عدد خوبی نیست. وقتی بالای ۶۰ می‌رود (۷۰ و ۸۰) ۹۹ درصد مربوط به وب‌سایت‌هایی است که از ابزار اسپمی مانند Pop-Up استفاده کرده‌اند که جز ضرر برایشان چیزی ندارد.

  1. عدد ایده آل نرخ پرش سایت بین ۰ تا ۲۰ درصد است. (صفر وجود ندارد. از ۱۰ درصد شروع می‌شود).
  2. عدد طبیعی و مناسب و قابل افتخار برای یک وب‌سایت ۳۰ تا ۴۰ درصد است.
  3. عددی که قابل تحمل است ۵۰ درصد است و ۶۰ درصد عددی است که باید آن را به عنوان زنگ خطر در نظر بگیرید. درباره بالای ۶۰ درصد هم اصلاً صحبت نکنید!
  4. وب‌سایت‌های آموزشی، که مطالب مفید و منحصر به فرد و جذاب دارند، ۳۰ و ۴۰ درصد، بسیار مناسب است. این وب‌سایت‌ها می‌توانند به کمتر از عدد ۳۰ درصد هم برسند!
  5. وب‌سایت‌هایی که کاربر کار زیادی در انجا ندارد، مثل بانکها بین ۴۰ تا ۵۰ درصد عدد بسیار مناسبی است.
  6. وب‌سایت‌هایی که جستجو محور هستند، مثل وب‌سایت‌های نیازمندی (مانند Ebay)، بین ۳۰ تا ۴۵ درصد عدد مناسبی است.
  7. وب‌سایت‌های شرکتی و خدماتی که کاربر صرفاً در آن چند محصول و تلفن تماس می‌بیند، ۵۰ درصد عدد مناسبی است.

توجه داشته باشید اعداد یاد شده با فرض این است که هیچ بازدید مصنوعی و Pop-Up در کار نباشد.

همچنین پایین بودن رتبه وب‌سایت شما در صفحه اول گوگل (پایین صفحه اول گوگل)، می‌تواند منجر به افزایش نرخ پرش سایت شود که در این صورت چاره‌ای نیست و اشکالی ندارد و اعداد یاد شده در این حالت افزایش می‌باید و جای نگرانی نیست. زیرا وقتی کاربر به وب‌سایت شما می‌رسد، دیگر خسته شده است و قبل از آن وب‌سایت‌های مشابه دیگر را دیده است. لذا وب‌سایت‌های جدید را نگاهی می‌اندازد و زودتر خارج می‌شود(حوصله گشت و گذار کاربر کمتر شده است).

بانس‌ریت (نرخ پرش سایت) چگونه توسط موتورهای جستجو تشخیص داده می‌شود؟

این تصور وجود دارد که وقتی کاربر روی کلید بازگشت مرورگر کلیک می‌کند نشان از این است که کاربر از آن صفحه خوشش نیامده و بر می‌گردد و بانس‌ریت بالا می‌رود. من این دیدگاه رو به دلایل زیر رد می‌کنم:

1.لزوماً کلید بک به معنی دفع کاربر نیست : من خودم خیلی اوقات وقتی مطلبی رو مطالعه می‌کنم، بعد از آن از کلید بک مرورگر استفاده می‌کنم. و خیلی موارد در صفحه قبلی، چیزی بود که قصد داشتم برگردم و آن رو ببینم.

2.گوگل در تشخیص کلید بک مرورگرها ناتوان است. گوگل چطور می توته بفهمد روی فایرفاکس یا مرورگر مزخرف IE، یا هر مرورگر دیگری ای، کلید بک، کلیک شده؟ تنها می میتواند از مرورگر کروم که برای خودش هست این رو رصد کنه که تأثیر دادنش هم به دلیل شماره یک منطقی نیست. و اینکه خیلی‌ها از کروم استفاده نمی‌کنند. اگر گوگل میزان کلیک بک کروم رو نقطه منفی حساب کنه، بخشی از اطلاعات رو در الگوریتم خودش به حساب آورده (کاربرانی که از کروم استفاده می‌کنند) و بخشی رو به حساب نیاورده (کاربرانی که از کروم استفاده نمی‌کنند). پس در این صورت الگوریتم غلطی از آب در می‌آید و گوگل هم این گونه محاسبه نمی کنه!

3.هیچ کس توان تشخیص اینکه کاربر چه مدت در وب‌سایتی باقی مانده رو ندارد. گوگل چطور می تواند تشخیص بده که روی ضربدر (خروج) تب یا مرورگری کلیک شده و چطور می تونه بفهمد چه زمانی وب‌سایتی باز شده که بخواهد بفهمد کاربر چه مدت داخل آن وب‌سایت بوده. تنها اگر کدهای گوگل آنالیز یا هر آمارگیر دیگری ای روی وب‌سایت شما وجود داشته باشد، فقط و فقط برای وب‌سایت خودتان این موضوع قابل تشخیص است.

اما وب‌سایت الکسا تا حد زیادی بانس‌ریت رو درست تشخیص میدهد. استفاده از DNS سرورها و لایه‌های عمیق‌تر شبکه در سطح اینترنت، برای تشخیص اینکه چه مقدار درخواست (آموزش درخواست و پاسخ در وب رو مطالعه کنید) در چه بازه زمانی به وب‌سایت آمده و وب‌سایت قبلی قبل از درخواست چه وب‌سایتی بوده، می تواند عواملی باشد که الکسا یا موتورهای جستجو بتواند از این روش‌ها، به اطلاعات نسبی درباره بانس‌ریت یک وب‌سایت دست پیدا کنند.

چه کار کنیم که درصد پرش از وب سایت کاهش یابد؟

راه کارهای زیر در افزایش نرخ پرش سایت (بانس‌ریت) مؤثر است.

۱/ جستجوی خوب و خوش دست

امکان جستجو مناسب و نمایش صحیح نتایج در وب‌سایت بخصوص برای وب‌سایت‌های جستجو محور مثل وب‌سایت‌های نیازمندی. اگر کاربر از جستجو لذت ببرد، وقت زیادی را در وب‌سایت شما برای جستجو سپری می‌کند. علاوه بر این از کاربران ثابت شما می‌شود. در نتیجه بانس‌ریت کاهش می‌یابد.

۲/ پست‌های مرتبط در مطالب

بخصوص برای وب‌سایت‌های آموزشی. در کل وجود  هر گونه لینک مرتبط به صورت عکس و متن، به شدت در کاهش بانس‌ریت مؤثر است. وقتی کاربر موضوعی از وب‌سایت شما را می‌خواند، ممکن است به موضوعات مشابه آن علاقه‌مند باشد. حتی اگر به موضوعی که اکنون در حال مطالعه هستند آن است علاقه‌مند نباشد و سرسری آن را می‌خواند، یک لینک داخلی مرتبط، ممکن است همانی باشد، که کاربر به دنبال آن بوده است. لذا کاربر واقف می‌شود، روی آن کلیک کند و مطلب بعدی را مطالعه کند. در نتیجه بانس‌ریت کاهش می‌یابد و کاربر را بیشتر می‌توانید در وب‌سایت نگه دارید.

۳/وجود لینک‌های داخلی مناسب

ممکن است کاربر برخی اصطلاحات وب‌سایت شما را نداند. بهتر است در لای متن خود عبارت‌ها و کلمات مرتبط را لینک کنید که  اگر کاربر درباره آن کلمه یا عبارت چیزی نمی‌دانست، روی آن کلیک کند و مطلب مرتبط را مشاهده کند. همین لینک‌ها خود لینک‌های مفیدی است که علاوه بر اینکه در سئو، نقش مهمی دارد، موجب کاهش بانس‌ریت وب‌سایت شما می‌شود.

4/UI قوی

داشتن رابط گرافیکی و ظاهر زیبای وب سایت، نقش مهمی در جذب و نگهداری کاربر دارد. هیچ کس دوست ندارد در وب سایتی نامناسب گشت‌و‌گذار کند. هر چند گشت و گذار او شامل محتوا سودمند باشد.

5/ UX قوی

 تجربه کاربری قوی یا راحت کار کردن کاربر با وب‌سایت شما به شدت در کاهش بانس‌ریت مؤثر است.UX قوی کار هر کسی نیست و تنها گرافیست‌های وب حرفه‌ای با اصول آن آشنا هستند. شما باید بتواند کاربر را راغب کنید که روی کلیدها و عکس‌های وب‌سایت شما کلیک کند و از کلیک کردن آن لذت ببرد.

باید کاری کنید، کاربر به خاطر لذت خودش هم که شده با وب‌سایت شما بازی کند. باید کاری کنید وقتی روی کلید درج نظر شما کلیک کرد، و پیغام نظر شما ثبت شد ظاهر شد، کاربر احساس کند خوبی داشته باشد و یا کاری کنید که کاربر از بازی کردن با فیلترهای جستجوی وب‌سایت شما و تایپ در تکست باکس شما، به حس خوبی دست یابد.

همه اینها به علاوه هر چیزی که به ذهن شما می‌رسد، به معنای UX قوی است که متأسفانه در ایران کارشناسان حرفه‌ای کمی در این زمینه  وجود دارند و در ایران به UI بیشتر از UX اهمیت می‌دهند.

۶/ سرعت بارگذاری مناسب و عدم قطعی مکرر وب‌سایت

سرعت بارگذاری بسیار بسیار مهم است. هیچ کس دوست ندارد در یک وب‌سایت کند، گشت و گذار کند. شما باید فرض کنید همه اینترنت کم سرعت دارند. چرا صفحات یک مگابایتی و بالاتر تحویل کاربر می‌دهید؟ چرا از سرورها و هاست های کند استفاده می‌کنید؟

چرا عکسی که می‌تواند در همان ابعاد در مانیتورها و دستگاه‌ها، با همان کیفیت، با حجم کمتر نمایش داده شود، با حجم بالا در وب‌سایت خود آپلود می‌کنید؟ شما به راحتی می‌توانید، با چند کلیک ساده در فتوشاپ، تصاویر خود را برای استفاده در وب، کم به شکل معجزه آسایی کم حجم کنید که به زودی آموزش کاهش حجم تصاویر در فتوشاپ برای استفاده در وب را قرار خواهم داد.

همچنین می‌توانید،فایل‌های JS و CSS وب‌سایت خود را فشرده کنید و آنها را کش کنید. اگر تصاویر شما مرتب تغییر نمی‌کنند، می‌توانید تصاویر خود را هم کش کنید. کش کردن تصاویر، از آنجا که برای هر سیستم مدیریت محتوا و زبان برنامه نویسی، متفاوت است، بعداً به آن پرداخته می‌شود.

۷/ وجود قوانین سخت‌گیرانه برای وب‌سایت‌های

چه معنی می‌دهد که چندین قانون سفت و سخت در وب‌سایت خود پیاده کنید. کاربر به شما لطف می‌کند که وارد وب‌سایت شما می‌شود و در آن فعالیت می‌کند. پس با قوانین سخت‌گیرانه کاربر را دفع نکنید. کاری نکنید کاربر تا ابد با وب‌سایت شما قهر کند!

۸/ محتوا و خدمات عالی

محتوا و خدمات عالی باعث می‌شود، در خاطر کاربر ماندگار شوید و کاربر به شما علاقه‌مند شود. همین علاقه‌مندی موجب گشت و گذار بیشتر کاربر در وب‌سایتشما و کاهش بانس‌ریت می‌شود.

وضعیت نرخ پرش سایت شما به چه صورت است؟ درصورتی که نکته‌ای را ما از قلم انداخته‌ایم آن را با ما در میان بگذارید.