Tips to speed up joomla performance

افزایش سرعت سایت جوملایی

زمان مطالعه 8 دقیقه
افزایش سرعت سایت های جوملایی

جالب است بدانید هر وب‌سایتی که بارگذاری آن بیشتر از 2 ثانیه طول بکشد در معرض خطر قرار دارد. افزایش سرعت سایت جوملایی یکی از چالش هایی است که صاحبان این وب سایت ها معمولاً با آن دست و پنجه نرم می کنند. بالا بردن سرعت این وب‌سایت ها تأثیر بسیار زیادی در رضایت کاربران دارد.

با وجود اینکه جوملا یکی از انعطاف‌پذیرترین و قدرتمند‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا موجود در دنیا است، از لحاظ زمان اجرا و عملکرد می‌تواند شما را با دشواری‌هایی روبه‌رو کند. چند کار وجود دارد که شما می‌توانید با انجام دادنِ آن افزایش سرعت سایت‌ جوملایی خود را رقم بزنید، البته بگذارید قبل از این به تعریف اجمالی از سیستم مدیریت محتوا جوملا بپردازیم.

بسیاری از وب‌سایت‌های امروزی به کمک انواع سیستم مدیریت محتوای آماده طراحی می‌شوند. هدف اصلی این سیستم‌ها ، ساده‌تر کردن فرآیند طراحی سایت و راه‌اندازی آن به کمک مؤلفه‌های از پیش آماده‌ شده است. به کمک این سیستم‌های مدیریت محتوا می‌توانید در عرض چند دقیقه یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید که امکانات اصلی مانند ارسال مطلب، مدیریت کاربران، جستجو و امکانات دیگری را نیز داشته باشد، بدون اینکه حتی یک خط برنامه‌نویسی بلد باشید!

البته این سیستم‌ها علاوه بر مزایای زیادی که دارند، عاری از عیب نیستند. مثلاً چون به‌صورت یک سیستم جامع طراحی‌ شده‌اند که بتوانند انواع وب‌سایت‌ها را راه‌اندازی کنند، برای بسیاری از کاربردهای معمولی می‌توانند سنگین باشند و تجربه سرعت مناسبی به کاربران ارائه ندهند. در نتیجه ما در این مقاله سعی قصد داریم نکاتی جهت بالابردن و افزایش سرعت سایت جوملایی ارائه دهیم.

بررسی و بالابردن سرعت سایت جوملایی

ابزارهای بسیاری برای بررسی سرعت سایت جوملایی وجود دارد. می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب نموده و سرعت سایت جوملایی خود را بررسی نمایید.

استفاده از ماژول iJoomla

iJoomla ماژول رایگانی که می‌توانید بر روی سیستم جوملای خود نصب کنید. می‌توانید آن را از آدرس زیر دانلود نمایید. این ماژول رایگان بوده و می‌توانید توسط آن سرعت سایت خود را بسنجید.

ابزارهای شناخته شده برای بررسی و افزایش سرعت سایت جوملایی

 • ابزار بررسی سرعت سایت گوگل (PageSpeed Insight)
 • استفاده از وب‌سایت تخصصی تست و افزایش سرعت سایت PingDom

یکی از بهترین ابزارهای بررسی و افزایش سرعت سایت PageSpeed Insight گوگل است. درصورتی‌که در این سایت میانگین رتبه 90 از 100 را کسب نموده‌اید، سرعت وب‌سایت جوملایی شما مناسب است. حال که در مورد اینکه وب‌سایت شما در چه سطحی از سرعت قرار دارد نوبت به راهکارهای بهبود آن می‌رسد. برای افزایش سرعت سایت‌ جوملایی، راهکار‌های زیادی وجود دارد که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت. 

راهکارهای افزایش سرعت سایت جوملایی

فعالسازی کش سایت جوملایی (Caching)

کش یکی از راه‌های افزایش سرعت سایت جوملایی، ارائه محتوا از پیش‌ بارگذاری شده به کاربران است. به این معنی که هر بار که صفحه بارگذاری می‌شود، سرور نیاز ندارد تمام درخواست‌ها را مجدداً پیگیری کند. در عوض یک نسخه در مرورگر کاربر ذخیره می‌شود (درصورتی‌که محتوا تغییر کرده باشد کاربران محتوای قدیمی را می‌بینند مگر اینکه شما کش خود را پاک‌کنید).

سیستم مدیریت محتوا جوملا 3 نوع کش ارائه می‌دهد:

 • نمایش کامپوننت
 • نمایش ماژول
 • نمایش صفحات.

برای فعال‌سازی این امکان به روش زیر عمل کنید: ابتدا به تنظیمات کلی جوملا بروید و در تب سیستم، ذخیره‌ساز روشن را انتخاب کنید و ذخیره کنید. سپس به صفحه‌ی مدیریت افزونه‌های خود رفته و افزونه ذخیره‌ساز (System – Cache) را فعال کنید . البته در نظر داشته باشید که گاهی اوقات می‌توانند برای صفحات تماس‌ها , کدهای امنیتی و .. مسئله‌ساز شود.

اگر این موضوع برای شما مسئله‌ساز شد شما می‌توانید برای کش از افزونه‌های زیر استفاده کنید: JotCache وCache Control به شما کمک می‌کنند تا بتوانید روی کش جوملا کنترل داشته باشید. NoNumber Cache Cleaner یک افزونه‌ی خوب برای پاک کردن خودکار کش جوملا است.

استفاده از CDN برای بالابردن سرعت سایت جوملایی

شما می‌توانید با استفاده از یک CDN و به اشتراک گذاشتن فایل‌های استاتیکی خود بر روی آن سرعت بارگذاری وب‌سایت خود را افزایش دهید،CDN باعث می‌شود فایلی که شما به اشتراک می‌گذارید از نزدیک‌ترین سرور برای بازدیدکننده شما بارگذاری شود و این کار باعث افزایش سرعت بارگذاری  وب‌سایت شما خواهد شد.

بهینه‌سازی کدهای CSS و JS قالب سایت

یکی از معمول‌ترین و زیا‌ن‌آورترین مشکلاتی که وجود دارد این است که هزاران هزار قالب که مشخصاً برای سایت های جوملایی طراحی‌شده‌اند، وجود دارد و بیشتر آن‌ها زیبا به نظر می‌رسند ولی تعدادی از آن‌ها خطاهای بسیاری در قالب و عملکرد دارند.

مشکل اینجاست که قالب‌هایی وجود دارند که بیش از 70 تصویر جدا در صفحه را نمایش می‌دهند. هر تصویر یک درخواست جدید را به وجود می‌آورد که به بین 1/ 0 تا 1 ثانیه به تأخیر بارگذاری وب‌سایت اضافه می‌کند که باعث کاهش سرعت سایت جوملایی شما می شود.

مشکل آنجایی بدتر می‌شود که تصاویر بهینـه‌سازی شده نیستند. وب‌سایت‌هایی در این رابطه وجود دارند که به شما کمک می کنند بدانید برای افزایش سرعت سایت جوملایی خود، چه اقداماتی در قالب سایت باید انجام دهید. وب سایت های زیادی برای بهینه سازی و کاهش حجم فایل‌های CSS و js وجود دارد که وب‌سایت ‌CSS Compressor و Minify-js از این دسته هستند.

بهینه‌سازی تصاویر سایت

تصاویر معمولاً حجم زیادی از صفحات وب‌سایت را تشکیل می‌دهند، بنابراین بهینه‌سازی تصاویر برای افزایش سرعت سایت جوملایی بسیار مهم است. اولویت با سایز تصاویر است. دوم شما می‌توانید حجم تصاویر را با استفاده از ابزار فشرده‌سازی حجم تصاویر کاهش دهید.

با استفاده از منوی Save for Web در نرم افزار فتوشاپ می توانید تصاویر را به‌درستی کم‌حجم کنید. یک تصویر با فرمت png، بعد از بهینه سازی برای افزایش سرعت بدون تحت تأثیر قرار گرفتن کیفیت بصری آن می‌تواند تا 75% کاهش حجم داشته باشد!

برخی از ابزارهای برای بهینه سازی تصاویر سایت

 • TinyPNG.com
 • Smush.it
 • PNGGauntlet

فعال سازی Gzip

استفاده از Gzip در صفحات وب‌سایت شما در ٪90 موارد جواب می‌دهد. اگر پردازنده سرور شما سریع‌تر از پهنای باند سرور وب‌سایت شماست، فعال‌سازی  Gzip Compression به مقدار زیادی باعث افزایش سرعت سایت جوملایی خواهد شد. Gzipکردن صفحات به یک سرور با پردازنده قوی نیاز دارد.

اگر وب سایت شما سریع بالا نمی‌آید، Gzip را فعال کنید. درصورتی‌که به نتیجه نرسیدید یا از هاست اخطار CPU دریافت کردید، Gzip را غیرفعال کنید چون این کار می‌تواند به وب‌سایت شما آسیب بزند، اما در اکثر اوقات اینکار افزایش سرعت سایت جوملایی کمک می‌کند و تنها راه فهمیدن آن‌هم همین روش آزمون و خطا است.

همه کامپوننت‌های جوملا خوب نیستند!

اگر به امکانات سایت جوملایی خود نگاهی بیندازید، کامپوننت‌هایی را پیدا خواهید کرد که تمام خواسته‌های شما را برآورده می‌کنند. مشکل اینجا است که بعضی از این کامپوننت‌ها  (به‌غیراز کامپوننت‌های هسته) واقعاً بی‌تأثیر هستند و باعث کاهش سرعت سایت جوملایی شما می‌شوند.

یک‌ راه آسان برای شناسایی کامپوننت‌های کند این است: در حال استفاده از آن‌ کامپوننت خاص، کامپوننتMy Page Caching را نصب کنید، اما Caching را فعال نکنید بگذارید تا URLصفحه‌ها را در زمان عادی بررسی و ذخیره کند. بعد از یک هفته یا بیشتر، به سراغ فهرستی گزارشی که تولید شده بروید و URL های کند را پیدا کنید. آن کامپوننت‌ها به شما نشان خواهند داد که کدام‌ یکی از بقیه کندتر هستند و باعث افت سرعت سایت جوملایی می شوند. آنها را حذف کنید و از کامپوننت دیگری استفاده کنید.

مامبوت‌های جوملایی، افزونه‌های بسیار عالی اما کند

نگاهی بیندازید و ببینید از چه افزونه‌هایی استفاده می‌کنید. اگر از هیچ‌کدام از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، خود را از دست آنها خلاص کنید، حذفشان کنید. هر بار که شما صفحه‌ای را بالا می‌آورید، افزونه‌ها 20 تا 30 برابر بیشتر خوانده می‌شوند. اگر قطعه کدی ٪100مؤثر و مورداحتیاج نیست، این تلف کردن انرژی است.

به این معنا نیست که اگر شما از افزونه استفاده می‌کنید، هنوز و همچنان باید آن‌ها را نگه داشت. بعضی از افزونه‌ها، به کندسازی جوملا معروفند. برای مثال یکی از آن‌ها All Videos Plugin است. خودتان می دانید باهاش چه کنید!

فعال‌سازی SEF برای URL ها در جوملا

یکی از بهترین کارهایی که شما می‌توانید برای سایت خود انجام دهید، این است که کاری کنید تاURLها بهتر و زیباتر به نظر برسند. هسته‌ی جوملا این کار را به شکل قابل قبولی انجام می‌دهد اما کامپوننت‌های اضافی کارآمدی هستند که می‌توانند URLهای سایت شما را بسیار زیباتر کنند.

مشکلی که این کامپوننت‌ها دارند عملکرد غیرمنطقی آنها است ( از هزاران Query استفاده می‌کنند). پیشنهاد ما استفاده ازOpenSEF است و همان‌طور که ترکیبی از قدرت، انعطاف‌پذیری و عملکرد است. همیشه به یاد داشته باشید که استفاده از SEF URLs یک معاوضه است.

یک URL ظاهر زیباتری به یک موتور جستجو می‌دهد که می‌تواند کاربران را به هدفشان برساند، اما برای بالا آمدن سایت زمان بیشتری لازم است. پیش از فعال‌سازی SEFURLها به آن خوب فکر کنید. بهینه‌سازی پایگاه داده به‌صورت دوره‌ای بل حذف URLهای نامعتبر و منتشرنشده از پایگاه داده OpenSEF موثر است.

بهینه سازی کوئری ها با هدف افزایش سرعت سایت جوملایی

در بخش پیکربندی کلی جوملا، خطازدایی  را فعال‌ کنید. سپس به سایت نگاه کنید و کوئری های پایگاه داده را بررسی کنید. تعداد کوئری ها باید در کمترین حد خود باشد (کمتر از 30، ترجیحاً، اما کمتر از 50 هم اکتفا می‌کند). با بررسی کوئری های بازگشتی شروع کنید و آنها را مرتب کنید.

با توجه به جدول کوئری ها، باید بتوانید بگویید که کدام امکان در حال تولید کوئری است. دو روش برای بهینه سازی کوئری های فعال برای افزایش سرعت سایت جوملایی وجود دارد، یا غیر فعالشان کنید و یا با طراح وب سایت تماس بگیرید تا برای شما انجام دهد.

Joomla Bridge هرگز

یکی از محبوب‌ترین روشها برای اضافه سازی توابع جدید به سیستم مدیریت محتوا جوملا استفاده از یک پل ارتباطی است که با تغییراتی سطحی در هسته جوملا و یا نرم‌افزارهای دیگر انجام می شود. ازلحاظ ظاهری، زیبا به نظر می‌رسد زیرا نرم‌افزارهای دیگر بسیار تصفیه‌ عمل می کنند و دارای توابع بیشتری نسبت به امکانات در دسترس جوملا هستند اما در پشت پرده چیز دیگری در جریان است.

مشکل اینجاست که اینها دو سیستم جدا و مستقل از یکدیگرند که هرکدام باید هسته خود را بارگذاری کنند. این‌ یک خطای بزرگ است زیرا برای هر صفحه، عملاً دو صفحه را باید بارگذاری می‌کنید. برای عملکرد بهتر، مهاجرت از SMF به ‌fireboard بسیار مناسب و کارآمد می‌تواند باشد.

بهینه‌سازی پایگاه داده در سایت های جوملایی

احتمالاً شما هم‌ بسته‌های زیادی را نصب کردید و سپس حذف نمودید. اغلب اطلاعات مربوط به بسته در پایگاه داده باقی می‌مانند که باعث افزایش حجم آن و نیز بی‌نظمی آن خواهد شد. همچنین بعضی از اطلاعات ضروری نیستند و موقتی اند. تمام این موارد را از پایگاه داده حذف نمایید که باعث افزایش سرعت سایت جوملایی شماست.

از بخش تنظیمات کلی، خطایابی سایت را فعال کنید تا خطاهای موجود در بانک اطلاعاتی را ببینید، سپس آن‌ها را برطرف نمایید.همچنین دو راه برای بهینه‌سازی بانک اطلاعاتی از طریقPHPMyAdmin وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • بهینه سازی جداول: برای این کار جداول بانک اطلاعاتی را انتخاب و سپس در پایین صفحه از لیست بازشو گزینه Optimize the tables را انتخاب کنید. در پنجره جدید شما برای برخی جداول Table is already up to date و برای برخی دیگر ok را می‌بینید. عبارت Table is already up to date یعنی این جدول نیازی به بهینه‌سازی نداشته است و کلمه ok به این معناست که هم‌اینک این جدول بهینه‌سازی شده است. تا زمانی که تمام جداول عبارتTable is already up to date را داشته باشند، چند بار عمل را تکرار کنید. خواهید دید که حجم اطلاعات کاهش می‌یابد.
 • Optimize schema: این روش بهینه‌سازی، برخلاف گزینه قبلی تنها یک‌بار نیاز به انجام دارد، مگر این‌که اطلاعاتی به جدول‌های مربوطه اضافه شود، از آن‌ها حذف شود و یا ویرایش شود.

بهینه‌ سازی سایت جوملایی برای موبایل

اگر وب‌سایت شما در رایانه های معمولی سریع بارگذاری شود، این به این معنی نیست که بر روی موبایل نیز همین‌طور است. بهترین راه شناسایی کاربران و سیستم‌عامل آن‌ها هستند. نکته این است که کاربری که با تلفن همراه وب‌سایت را مشاهده می‌کند، شاید نیازی به مشاهده تمام قسمت‌های سایت ندارد، پس بهتر است برای کاربرانی که با تلفن همراه سایت را مشاهده می‌کنند برخی از ماژول‌هایی که ضروری نیستند را غیرفعال کنید. این باعث افزایش سرعت سایت جوملایی خواهد شد.

افزونه‌های افزایش سرعت سایت جوملایی

در صورتیکه بعد از  انجام موارد بالا، به سرعت مناسب مدنظر دست نیافتید، گزینه بعدی استفاده از افزونه‌های ویژه‌ای است که هر یک از آن‌ها با عملکردهای ویژه خود به بهبود زمان بارگذاری صفحات وب‌سایت و منجر به افزایش سرعت سایت جوملایی می‌شوند. برخی از این افزونه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • jQuery Easy: برای فراخوانی jQueryاز CDN‌های گوگل و یا محلی است.
 • LLFJ: این افزونه باعث Lazy Loadشدن بارگذاری عکس‌های شما می‌شود و تا زمانی که درخواستی برای مشاهده آن‌ها به سرور نرود، از بارگذاری آن‌ها جلوگیری می‌شود.
 • Javascript Async and Defer: این افزونه، باعث بارگذاری هماهنگ JS می‌شود و زمان بارگذاری صفحات را کاهش می‌دهد.
 • ScriptDown: این افزونه اسکریپت‌ها موجود در هر صفحه را به پائین صفحه انتقال می‌دهد.

افزونه‌های بسیار زیادی برای افزایش سرعت سایت جوملایی وجود دارد که در مقاله‌ای جدا به آن‌ها می‌پردازیم.

سرور و هاستینگ باکیفیت و مناسب سایت جوملایی

یکی از مواردی که در تمام زمینه‌های وب‌سایت شما مهم است، هاستینگ شما است که باید از توانایی، قدرت و کیفیت بالایی برخوردار باشد. برای افزایش سرعت سایت جوملایی سعی کنید از سروهای قدرتمندی استفاده کنید که با سیستم مدیریت محتوا جوملا سازگار باشد. در پایان نسخه پشتیبان تهیه کنید و سرور را مشاهده کنید.

مرتباً از سایت خود نسخه پشتیبان بگیرید. بدون نسخه پشتیبان ، اگر نصب و یا بروزرسانی به‌ درستی انجام نگرفت، چگونه می‌خواهید سایت خود برگردانید ؟ یک کاهش سرعت ناگهانی می‌تواند شرایط را، برای هک شدن که باعث تزریق کدهای مخرب (SQL injection) به هسته می‌شود، فراهم کند. ازینرو شما راهی سریع برای جبران خطاهای خواسته و یا ناخواسته خود خواهید داشت.

درصورتی‌که در مورد افزایش سرعت سایت جوملایی خود سوال یا نظری دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه شما چیست؟