Email Marketing

ایمیل مارکتینگ ( بازاریابی ایمیلی )

ایمیل مارکتینگ ( بازاریابی ایمیلی )

ایمیل مارکتینگ (بازاریابی ایمیلی) شکلی از بازاریابی است که می تواند مشتریان لیست ایمیل شما را از محصولات جدید، تخفیف ها و سایر خدمات شما آگاه کند. بازاریابی از طریق ایمیل می تواند به مخاطبان در مورد ارزش برند شما آموزش دهد یا آنها را بین انتخاب های خرید درگیر کند!

ایمیل مارکتینگ چیست؟ آیا اصلاً جواب می دهد؟

ایمیل مارکتینگ همه چیز در مورد ارسال ایمیل، ردیابی پاسخ ها، و پیگیری با لغو اشتراک است. اگر استراتژی بازاریابی شما به ایمیل متکی باشد، خوشحال باشید چون ایمیل مارکتینگ یک روش کاملاً زنده و اثرگذار است.

ایمیل جز حیاتی آمیخته بازاریابی اینترنتی است و اکثریت قریب به اتفاق کسب و کارها (72 درصد) بازاریابی ایمیلی را از نظر نرخ بازگشت سرمایه “خوب” یا “عالی” ارزیابی می کنند.

شرکت تحقیقاتی Econsultancy

برای استفاده موثر از ایمیل مارکتینگ، به دانش کاملی از بهترین شیوه های طراحی ایمیل، توجه به قابلیت ارسال ایمیل و استعداد توسعه محتوای جذاب و اثرگذار که مخاطبان خاصی را هدف قرار دهد، نیاز دارید.

شروع کار ایمیل مارکتینگ

اولین قدم انتخاب یک ارائه دهنده خدمات ایمیل (ESP) یا یک ارائه دهنده CRM برای ایجاد کمپین های ایمیل مارکتینگ خودکار است. انتخاب شما به بودجه، ویژگی های مورد نیاز، فرآیند فروش، استراتژی تیم بازاریابی و تعداد مخاطبان شما در پایگاه داده بستگی دارد.

ساخت یک لیست برای ایمیل مارکتینگ

وقتی خانه ای می سازید، اولین چیزی که ساخته می شود فونداسیون آن است. همین مفهوم زمانی که در حال ساختن برنامه بازاریابی ایمیلی خود هستید نیز صدق می کند. نحوه، مکان و زمان ایجاد لیست برای ایمیل مارکتینگ به اندازه هر چیز دیگری که می توانید ایجاد کنید، در موفقیت آن برنامه ایمیل مهم است. یک مخاطب مرتبط و درگیر برای موفقیت در تحویل آن ایمیل بسیار مهم است و داشتن لیستی مناسب شروع خوبی است.

هنگامی که پلتفرم مناسب برای ارسال ایمیل و مدیریت پاسخ ایمیلها را انتخاب کردید، حالا می توانید روی ایجاد لیست ایمیل خود تمرکز بیشتری داشته باشید. بازاریابی ایمیلی اسپم نیست. کار بر روی این لیست معمولاً زمانی شروع می‌شود که بازدیدکنندگان وب‌سایت داوطلبانه انتخاب کنند تا به پایگاه داده‌ای از نام‌هایی که پتانسیل خرید محصولات یا خدمات شما را دارند، اضافه شوند. حالا این مخاطبان ایمیل های شما را درخواست کرده اند و باید منتظر دریافت ایمیل ها از سوی شما باشند.

آنها ممکن است برای یک خبرنامه یا وبینار ثبت نام کرده باشند، فرمی را در سایت شما پر کرده باشند یا شما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنند. بهتر است به جای خرید لیست ایمیل یا تهیه آدرس ایمیل از منابع دیگر، لیست ایمیل خود را از افرادی بسازید که می خواهند از خود شما بشنوند.

به این ترتیب، می توانید مطمئن شوید که ایمیل ارسالی شما چیزی است که گیرنده آن می خواهد. ارسال یک ایمیل تصادفی، حتی اگر مربوط به علایق و تجارت گیرنده باشد، مانند تماس سرد است. مخاطبان شما درخواستی برای تماس با شما نداشته اند و ممکن است از شما استقبال نکنند.

لیست مخاطبان برای ایمیل مارکتینگ
لیست مخاطبان برای ایمیل مارکتینگ

چند روش برای ساختن ایمیل خوش آمدگویی کارآمد

زمانی که یک مشترک خبرنامه شما برای اولین بار به لیست شما جوین می شود، ایده خوبی است که برای وی یک ایمیل خوش آمدگویی به وب سایت ارسال کنید. در اینگونه ایمیل‌ها، باید به وضوح خط‌مشی خود را اعلام شود و انتظاراتی را که کاربر در ایمیل‌های آینده دریافت می کند، تعیین شود. از این فرصت استفاده کنید تا به او اطلاع دهید که چقدر می تواند انتظار دریافت ایمیل های شما را داشته باشد و در صورت لزوم بتواند تغییر یا لغو اشتراک خود را انجام دهد. یک کمپین ایمیل خوش آمدگویی ساده می تواند در ایجاد یک رابطه خوب با مشترکان جدید بسیار کمک کند.

به دست آوردن آدرس های ایمیل جدید برای بازاریاب ها یک دستاورد عالی است، اما کارشناسان خاطرنشان می کنند که خطرات ذاتی نیز وجود دارد. ارسال چندین باره ایمیل به یک مشترک جدید که هربار ایمیل را باز نکند و یا کلیک نمی‌کند، یک قمار پرخطر برای شما است. این آدرس ایمیل تازه به دست آمده احتمالاً می تواند یک تله هرزنامه باشد و ارسال ایمیل مکرر به آن می تواند باعث مسدود شدن ایمیل های شما شود.

پروسه بررسی داشته باشید.

یک فرآیند بررسی برای آدرس های ایمیل جدید، با هدف اطمینان از اینکه مخاطبان مناسب کسب و کار شما این ایمیل هارا دریافت می کنند، کیفیت بالای این ارتباط را تضمین می کند.

ارتباط با تیم ها:

اطمینان حاصل کنید که سایر بخش ها از تلاش های ارتباطی شما آگاه هستند. این تضمین می‌کند که تیم فروش مستقیم که با مشتری روبرو هستند، تمام اطلاعاتی را که برای پاسخ به سؤالات آنها در مورد کمپین‌های شما نیاز دارند، در اختیار دارند.

پیام ها را ثابت نگه دارید:

محتوای ایمیل های خود را سازماندهی و نگهداری کنید. محتوای سازماندهی شده به درستی تضمین می کند که ارتباطات شما یکنواخت است و شما را قادر می سازد تا پیام های جدید را به طور موثر تولید کنید.

از ابزارهای گزارش دهی استفاده کنید:

اطمینان حاصل کنید که ابزارهای گزارشگیری مربوط برای پیگیری روند موفقیت ایمیلهای شما وجود دارد و از آن بیشترین بهره را ببرید.

هدف گذاری در ایمیل مارکتینگ

مخاطبان خود را بشناسید

هنگامی که شما، لیست مخاطبان خود را در اختیار دارید و لیست رو به رشدی از مشترکان را در اختیار دارید، باید بر حجم و محتوای ارتباطات خود نیز نظارت داشته باشید و مطمئن شوید که پیام هایی که ارسال می کنید هدفمند و مرتبط با گیرندگان آن است.

آزمایش، بهینه سازی و نظارت بر محتوای ایمیل ها، فرصتی به شما می دهد تا تعامل خود با کاربران را افزایش دهید، نرخ باز شدن ایمیل ها (کلیک کاربران) را افزایش دهید و در عین حال فرصت لغو اشتراک را کاهش دهید. اگر میزان لغو اشتراک افزایش یابد و نرخ باز کردن یا کلیک کاهش یابد، می توانید مطمئن باشید که فروش افزایش نمی یابد. این نکته را فراموش نکنید : نه به ایمیل‌های زیاد و بلی به پیام‌های هدفمندتر.

مهم نیست که پیام چقدر هدفمند باشد، تحویل ایمیل برای موفقیت شما بسیار مهم است. اجازه ندهید ایمیل های شما در پوشه اسپم گیر کند. بهترین راه برای جلوگیری از آن استفاده از بهترین شیوه های ایمیل هنگام طراحی پیام های ایمیل است. صرف زمان برای اجرای بهترین شیوه ها، نتایج کلی کمپین های ایمیل مارکتینگ شما را افزایش می دهد.

تطبیق پذیری در ایمیل مارکتینگ

شناخت پرسونا

تقریباً همه ما از ایمیل استفاده می کنیم، چه برای زندگی شخصی و چه حرفه ای. ارتباط با ما از طریق ایمیل آسان است زیرا ما دائماً آن را در تلفن، دستگاه های تلفن همراه و رایانه خود چک می کنیم. پس، ایمیل یک راه آسان و مقرون به صرفه برای ارتباط و تعامل با مردم است.

بسته به استراتژی خلاقانه شما، از ایمیل می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد، از جمله: برای گفتن داستان، اشتراک‌گذاری اخبار، ارائه اطلاعات محصول و خدمات و افزایش فروش با کوپن‌ها و سایر پیشنهادات، البته این لیست بی پایان است.

مدت ها پیش، اکثر مارکترهای دیجیتال دریافتند که ایمیل نقش مهمی را به در استراتژی بازاریابی جامع ایفا می کند. نتایج اثبات شده ای وجود دارد که می گوید ایمیل ها در پرورش مشتریان بالقوه و تبدیل آنها به مشتری بسیار موثر هستند. ایمیل ها کانال خوبی برای حفظ ارتباط با پایگاه مشتریان فعلی شما هستند، در صورتی که بخواهند افزونه ها یا سایر محصولات و خدمات شما را خریداری کنند. نگه داشتن مشتریان ثابت در حلقه ی ارتباط، پیوند بین مشتریان و برند شما را تقویت می کند که ممکن است به تبدیل آنها به طرفدارانی که کسب و کار شما را به دیگران هم معرفی می کنند، کمک کند.

ایمیل ها چه مزیتی نسبت به سایر کانال های ارتباطی دارند؟

ایمیل ها در زندگی مردم همیشه حاضر بوده و همینطور در بازاریابی و ارتباطات نیز پذیرفته شده است. اما با این حال ایمیلها هر روز به صندوق ورودی ما سرازیر می شوند، سوال این است که ایمیل شما چگونه متمایز می شود؟ چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که ایمیل های شما خوانده می شوند و حذف نمی شوند؟

این دو مورد را باید به خاطر بسپارید:

  • محتوای ایمیل شما باید مرتبط باشد: محتوای ایمیل باید در مورد چیزی باشد که مشتری بالقوه به آن اهمیت می دهد یا ممکن است به آن علاقه مند باشد.
  • جذب مشتریان بالقوه: آیا موضوع ایمیل شما باعث می شود مشتری بالقوه بخواهد ایمیل را باز کند؟ آیا اطلاعات یا اخباری که ارائه کردید برای آنها مفید است؟ ایمیل شما باید انگیزه گیرنده را برای باز کردن و انجام اقدامات بیشتر ایجاد کند.

تجزیه و تحلیل ایمیل – تنظیمات مناسب

با استفاده از ویژگیهای تجزیه و تحلیل تعبیه شده در اکثر سیستم های ایمیل مارکتینگ، می توانید کمپین های بازاریابی ایمیلی جدید خود را آزمایش کنید، نتایج را تجزیه و تحلیل کنید و تنظیمات را بر اساس آن انجام دهید. رایج ترین معیارهایی که بازاریابان به آن نگاه می کنند، نرخ بازشدن ایمیل، نرخ کلیک ایمیل، نرخ لغو اشتراک و نرخ پرش از آن است.

  • نرخ بازشدن ایمیل : تعداد افرادی که ایمیل هایی را که ارسال می کنید باز می کنند.
  • نرخ کلیک ایمیل : تعداد افرادی که ایمیل‌های شما را باز می‌کنند و با کلیک روی لینک آن، اقدام می‌کنند. آنها ممکن است به سایت شما بروند یا در خبرنامه یا وبینار وب سایت شما ثبت نام کنند.
  • نرخ لغو اشتراک : تعداد افرادی که درخواست لغو اشتراک از لیست ایمیل شما را دارند.
  • نرخ پرش ایمیل : تعداد آدرس‌های ایمیل موجود در لیست مخاطبان ایمیل شما که به دلیل بازگرداندن ایمیل توسط سرور ایمیل گیرنده، ایمیل را دریافت نکرده‌اند. پرش سخت زمانی اتفاق می افتد که آدرس ایمیل نامعتبر باشد. برگشت نرم زمانی است که یک ایمیل به دلیل دیگری مانند صندوق ورودی کامل یا نامشخص بودن نام ایمیل گیرنده به سرور ارسال کننده بازگردانده می شود.

بازاریابی محتوا + ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی (ایمیل مارکتینگ) یکی از کانال‌های پیشرو برای قراردادن پیام خود در جلوی چشم وفادارترین مشتریان و همینطور مشتریان بالقوه است. در طول چند سال گذشته، این فناوری گسترش یافته است و طیف گسترده ای از ابزارها و فناوری‌ها را شامل شده است که به شما امکان می دهد محتوای پویاتری را آزمایش کنید و پیام خود را شخصی سازی کنید. بازاریابی محتوایی و بازاریابی ایمیلی اکنون قوی‌تر از گذشته است.

رقابت زیادی برای جلب توجه مخاطبان شما وجود دارد. مخاطبان شغل، خانواده و میلیون‌ها چیز دیگر دارند که می‌تواند حواسشان را به صورت آنلاین (از جمله ایمیل‌های دیگر) پرت کند. شما باید فوراً توجه آنها را جلب کنید و سریعاً به اصل مطلب برسید.

محتوای ایمیل باید مختصر و واضح باشد. از کلمات غیرضروری استفاده نکنید. موضوع باید جذاب باشد و عنوان شما باید تا حد امکان از کلمات کمتری استفاده کند. متن پیام شما باید کوتاه و شیرین باشد تا هنگامی که گیرنده ایمیل را باز می کند، بتواند کل ایمیل را بدون نیاز به اسکرول کردن به بالا یا پایین ببیند. وقتی توجه مشتری احتمالی خود را جلب کردید، آن را مغتنم بشمارید. هیچکس نمی خواهد یک ایمیل خیلی طولانی را بخواند.

یک محتوای واضح و شفاف بنویسید. مرموز نباشید و به سادگی هر آنچه را که فکر می کنید به آنها بگویید. در حال تبلیغ یک نام تجاری، فروش یک محصول یا به اشتراک گذاری اطلاعات، داستان وار بنویسید. داستان سرایی هنوز بهترین راه برای برقراری ارتباط است، اما مختصر بنویسید.

موارد مهم در ایمیل مارکتینگ

شناخت مخاطبان خود: بسیار مهم است که مخاطبانی که برای آنها ایمیل ارسال می کنیم را بشناسیم و بدانیم چه مطالبی برای آنها مهم است و چه موضوعاتی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد!

اطلاعات مخاطبان را جمع آوری کنید. تلاش کنید تا در فرم ثبت نام ایمیل وب سایت خود اطلاعاتی مانند نام، نام شرکت و آدرس و تلفن را از آنها بخواهید. البته پرسیدن اطلاعات زیاد معمولاً جواب عکس می دهد اما با جمع آوری این اطلاعات شما در طول زمان به یک گنج اطلاعاتی در مورد کاربران خود دست یافته اید و می توانید رفتار کاربران وب سایت خود را شناسایی و بر اساس آن اقدام به ارسال ایمیل کنید.

تجزیه و آنالیز اهداف : اکثر کاربران بیش از چند ثانیه برای دیدن ایمیل شما وقت نخواهند گذاشت. اگر اطلاعات فنی ارسال می کنید و یا جزییات محصولات خود را به اطلاع دیگران می رسانید، تمرکز اصلی شما بر این باشد توجه گیرندگان را در نگاه اول جلب کنید و آنها را به سمت انجام عمل (Call To Action) هدایت کنید.

طراحی قالب ایمیل : طراحی قالب ایمیل باید بگونه ای باشد که اهداف و پرستیژ برند را در همان چند ثانیه به مخاطب عرضه کند. استفاده از دکمه های اقدام به عمل در جای مناسب از قالب ایمیل و پشتیبانی از استفاده تصاویر در قالب ایمیل بسیار مهم است.

رفتار کاربران و هدف ایمیل مارکتینگ : هیچکس از ایمیل های غیرمرتبط با خواسته اش خوشش نمی آید. روشهایی است که آنالیز رفتار کاربران در گذشته را می توان درک کرد و با توجه به رفتار کاربران ایمیل ها بسته به نیاز هر کاربر برای وی ارسال شود.

لندینگ پیج ها: هدف یک ایمیل ارسالی متقاعد کردن کاربر به کلیک بر روی دکمه های ایمیل و ایجاد ترافیک سایت است. استفاده از لندینگ پیج های مناسب به تحقق اهداف ایمیل مارکتینگ کمک خواهد کرد.

جستجو و شبکه های اجتماعی : ایمیل مارکتینگ اگر بصورت صحیح انجام شود می تواند نقش اساسی در جستجو و شبکه های اجتماعی پیاده کند! استفاده از بعضی سرویس های توزیع ایمیل گروهی که به شما اجازه ساخت صفحه وب در سرویس خود می دهد می تواند در رتبه موتورهای جستجو تاثیر گذار باشد. می توانید در قالب ایمیل خود از دکمه های شبکه اجتماعی هم استفاده کنید و ترافیک بازدیدکننده را به سمت شبکه های اجتماعی خود سرازیر کنید.

بهینه سازی موبایل : بسیاری از کاربران اینترنتی در حال حاضر ایمیل های ورودی خود را با موبایل و دستگاه هوشمند خود مشاهد می کنند. اگر ایمیل ارسالی شما قابلیت همخوانی با موبایل نداشته باشد درصد بسیاری از ترافیک موبایل ها را از دست خواهید داد. قالب ایمیل را تست کنید و ببینید آیا در موبایل و تبلت قابلیت پاسخگویی یا رسپانسیو بودت را داراست؟

زمان بندی : پیک زمان استفاده از اینترنت را باید در قشر مخاطبان خود آنالیز کنید. بسیار مهم است که به زمانبندی مناسب برای ارسال ایمیل های خود برسید و به این ترتیب می توانید در کمپین بازاریابی ایمیلی خود اطمینان بیشتری از کلیک کاربران و هدایت ترافیک به سمت وب سایت خود حاصل کنید.

سیستم آمارگیری: برای مطمئن شدن از کمپین ایمیل مارکتینگ و سنجش بازده اهداف مورد نظر شما در بازاریابی ایمیلی، حتماً نیاز به یک سیستم آمارگیری خواهید داشت. به این ترتیب می توانید درصد کاربرانی که کلیک بر روی ایمیل دریافتی خود کرده اند را بدانید و بسته به نوع رفتار آنها آنالیز های بعدی را داشته باشید.

هزینه و سفارش خدمات ایمیل مارکتینگ

سال‌ها، ما در آوادیس به کسب‌وکارها کمک کرده تا کمپین‌های ایمیل مارکتینگ هدفمندی را راه‌اندازی کنند تا زمان و بودجه آنها را بهینه کند. ما می‌توانیم همین کار را برای شما انجام دهیم. برای اطلاع از قیمت و یا سفارش خدمات بازاریابی ایمیلی با کارشناسان ما تماس بگیرید تا مشاوره لازم کسب و کار خود را دریافت کنید.

— امیرحسین ستاری، آموزه های بازار آنلاین
کسب و کار آنلاین
وب سایت و نرخ تبدیل به مشتری
وب سایت شما مرکز اکوسیستم تجارت دیجیتال شما است. یک وب سایت بدون بهینه سازی نرخ تبدیل مانند یک ماشین بدون چرخ است، مسافر را به جایی نمی برد. با بهینه سازی نرخ تبدیل مشتری، به احتمال زیاد برای رشد و موفقیت تجارت آنلاین خود سرمایه گذاری می کنید. مراحل بهینه سازی نرخ تبدیل از ابتدای جلسات گفتگو و تحقیق در مورد کسب و کار شما شروع می شود و می تواند به طور مستمر ادامه پیدا کند.

— امیرحسین ستاری، آموزه های بازار آنلاین

دریافت پروپزال کسب و کار

رضایت مشتری : گنجینه ناب